Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

B130 εχει μπορω να κανω κατι για να το φτιαξω μπασ κ το κρατησω?

 

Επισησ ξερεισ αν μπορουμε να κανουμε αγορεσ απο κινα ?

 

Για αγορες απο κινα δεν μπορω να απαντησω... Αμα το χεις μονοκαρτο καντο μετατροπη σε δικαρτο μπας και δεν εχει κατσει καλα η ρομ που φορας και για να ξεφορτωθεις οτι αχρηστο εχει το κινητο απο τους παρόχους... Εμενα που ειμαι σε 136 παει παρα πολυ καλα χωρις κανενα θεμα

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Για αγορες απο κινα δεν μπορω να απαντησω... Αμα το χεις μονοκαρτο καντο μετατροπη σε δικαρτο μπας και δεν εχει κατσει καλα η ρομ που φορας και για να ξεφορτωθεις οτι αχρηστο εχει το κινητο απο τους παρόχους... Εμενα που ειμαι σε 136 παει παρα πολυ καλα χωρις κανενα θεμα

Θα το προσπαθησω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μετα θα χασω ολα τα αρχεια του κινητου

 

 

Τα αρχεία στην microSD δε θα χαθούν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έστειλα το τηλέφωνο για αναβάθμιση από single σε dual sim στο επίσημο service της Huawei (ARMATO) και διαπίστωσα πλέον το κινητό παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:

Κατά τη πληκτρολόγηση σε οποιοδήποτε περιβάλλον (Chrome, Messaging, FB, Whatsup) εμφανίζει πολλά γράμματα διπλά. Δεν παρουσιάζει κανένα άλλο πρόβλημα. Αναζητώντας λύση σε forum βλέπω ότι προτείνουν ένα factory reset ή την αφαίρεση της ζελατίνας (αρχική που είναι κολλημένη στη συσκευή). Είναι πάρα πολύ εκνευριστικό. Δείτε και παρακάτω επίσημα το πρόβλημα χωρίς απάντηση:

http://support.huawei.com/ecommunity/bbs/10256826.html

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Μου είπανε να το στείλω πίσω στο service αλλά θέλω να αποφύγω τις 2 εβδομάδες χωρίς κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έστειλα το τηλέφωνο για αναβάθμιση από single σε dual sim στο επίσημο service της Huawei (ARMATO) και διαπίστωσα πλέον το κινητό παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:

Κατά τη πληκτρολόγηση σε οποιοδήποτε περιβάλλον (Chrome, Messaging, FB, Whatsup) εμφανίζει πολλά γράμματα διπλά. Δεν παρουσιάζει κανένα άλλο πρόβλημα. Αναζητώντας λύση σε forum βλέπω ότι προτείνουν ένα factory reset ή την αφαίρεση της ζελατίνας (αρχική που είναι κολλημένη στη συσκευή). Είναι πάρα πολύ εκνευριστικό. Δείτε και παρακάτω επίσημα το πρόβλημα χωρίς απάντηση:

http://support.huawei.com/ecommunity/bbs/10256826.html

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Μου είπανε να το στείλω πίσω στο service αλλά θέλω να αποφύγω τις 2 εβδομάδες χωρίς κινητό.

 

Απο που το πηρεσ και ποσο καιρο εμεινεσ χωρισ τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έστειλα το τηλέφωνο για αναβάθμιση από single σε dual sim στο επίσημο service της Huawei (ARMATO) και διαπίστωσα πλέον το κινητό παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:

Κατά τη πληκτρολόγηση σε οποιοδήποτε περιβάλλον (Chrome, Messaging, FB, Whatsup) εμφανίζει πολλά γράμματα διπλά. Δεν παρουσιάζει κανένα άλλο πρόβλημα. Αναζητώντας λύση σε forum βλέπω ότι προτείνουν ένα factory reset ή την αφαίρεση της ζελατίνας (αρχική που είναι κολλημένη στη συσκευή). Είναι πάρα πολύ εκνευριστικό. Δείτε και παρακάτω επίσημα το πρόβλημα χωρίς απάντηση:

http://support.huawei.com/ecommunity/bbs/10256826.html

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Μου είπανε να το στείλω πίσω στο service αλλά θέλω να αποφύγω τις 2 εβδομάδες χωρίς κινητό.

 

με λιγα λογια το καλυπτει η εγγυηση αν το κανουμε δικαρτο απο μονοκαρτο??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

το έχω παρατηρήσει στις κλήσεις, σήμερα χρησιμοποιήσα εκτενώς το ραδιοφωνο και το παρατήρησα και εκεί... ακούς μουσική κανονικά αλλά κόβεται τυχαία η μουσική, και μετά το ραδιόφωνο δεn ανταποκρίνεται.

 

Παρόμοιο πράγμα και στις κλήσεις αλλά λιγότερο έντονα. Το έχει παρατηρήσει κανείς? Αν μπορεί κανείς να τεστάρει το ραδιόφωνο θα ήμουν υπόχρεος, αν είναι γενικό θέμα σε 2-3 λεπτά θα το εμφανίσει το πρόβλημα. Καμιά φορά επαναφέρεται ο ήχος απότομα, και πολύ πιο δυνατά!

Link to comment
Share on other sites

Το δίκαρτο σε σχέση με το μονόκαρτο έχει κάποια χαρακτηριστικά παραπάνω ή λιγότερα εκτός του προφανούς οτι μπορείς να έχεις 2 κάρτες σιμ μέσα;

Επειδή στα σκουτζομάγαζα το βλέπω στην ίδια τιμή single sim με dual sim και σκέφτομαι να το πάρω αλλά δεν χρειάζομαι 2η σιμ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

το έχω παρατηρήσει στις κλήσεις, σήμερα χρησιμοποιήσα εκτενώς το ραδιοφωνο και το παρατήρησα και εκεί... ακούς μουσική κανονικά αλλά κόβεται τυχαία η μουσική, και μετά το ραδιόφωνο δεn ανταποκρίνεται.

 

Παρόμοιο πράγμα και στις κλήσεις αλλά λιγότερο έντονα. Το έχει παρατηρήσει κανείς? Αν μπορεί κανείς να τεστάρει το ραδιόφωνο θα ήμουν υπόχρεος, αν είναι γενικό θέμα σε 2-3 λεπτά θα το εμφανίσει το πρόβλημα. Καμιά φορά επαναφέρεται ο ήχος απότομα, και πολύ πιο δυνατά!

Στις κλήσεις δεν έχω πρόβλημα αλλά το θέμα με το ραδιόφωνο το έχω και είναι πολύ ενοχλητικό..... Το είχα αναφέρει παλαιότερα αλλά δεν βρήκα κάποια λύση....περιμένω αν δώσει κανένα update ή huawei και λυθεί

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είναι πάρα πολλές οι σελίδες, μπορεί να συνοψίσει κάποιος τα σοβαρά προβλήματα που έχουν αναφερθεί στο forum και να επισημάνει ποια είναι επιλύσιμα και ποια όχι; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Link to comment
Share on other sites

έχει πιάσει κανείς 4g ταχύτητα με το κινητό; πρέπει να κάνουμε καμιά ρύθμιση για να πιάσουμε 4g?
Link to comment
Share on other sites

Το δίκαρτο σε σχέση με το μονόκαρτο έχει κάποια χαρακτηριστικά παραπάνω ή λιγότερα εκτός του προφανούς οτι μπορείς να έχεις 2 κάρτες σιμ μέσα;

Επειδή στα σκουτζομάγαζα το βλέπω στην ίδια τιμή single sim με dual sim και σκέφτομαι να το πάρω αλλά δεν χρειάζομαι 2η σιμ.

 

Το ιδιο ειναι δεν υπαρχει μονοκαρτο ή δικαρτο ολα τα huawei p8 lite ειναι δικαρτα..

 

Παιδιά επειδή είναι πάρα πολλές οι σελίδες, μπορεί να συνοψίσει κάποιος τα σοβαρά προβλήματα που έχουν αναφερθεί στο forum και να επισημάνει ποια είναι επιλύσιμα και ποια όχι; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Το ραδιοφωνο οπως ανεφερε ο φιλος απο πανω το μονο που κανει σε μενα ειναι να σταματαει και να παιζει δυνατα αλλα μετα απο αρκετη ωρα αν και δεν με ενοχλει γιατι θεωρω οτι δεν εχει και πολυ δυνατα ακουστικα...

Το youtube που ανεφεραν πολυ αν και με την τελευταια αναβαθμιση οσοι ειχαν το θεμα λυθηκε ασχετως που δεν το χα απο την αρχη εγω...

Ενα αλλο που χω παρατηρησει ειναι οτι αμα βαλεις προεπιλογη να κατεβαζει απο το play store στην καρτα μνημης κολλαει το play store και μετα δεν μπορεις να κανεις τιποτα στο μαρκετ χωρις να κανεις restart....

Αδυναμο led flash γιατι υποτηθετε οτι ειναι διπλο και μονο διπλο δεν το λες αυτο το θεωρω πολυ αδυναμο..

Χαμηλη μπαταρια αν και εμενα για καποιο λογο οπως και σε αλλους κραταει απο 4:30 εως 5:30 ωρες που το θεωρω πολυ καλα....

Και τελευταιο αν και το θεωρω χαζο στο antutu καμια φορα βαραει 32000 και αλλες 35000+ και ο λογος ειναι η καρτα γραφικων επειδη βαραει 4000 πανω δεν ξερω που οφειλετε αν και το nexus 4 βαρουσε 8.500 στα γραφικα αλλα το p8 lite εχει πολυ καλυτερα γραφικα και σε παιχνιδια οπως το gangstar vegas το παιζω στα φουλ γραφικα διχως κολληματα σε σχεση με το nexus 4...

 

έχει πιάσει κανείς 4g ταχύτητα με το κινητό; πρέπει να κάνουμε καμιά ρύθμιση για να πιάσουμε 4g?

 

4g καρτα σιμ πρεπει να χεις αμα η καρτα σου δεν ειναι δεν μπορει να συνδεθει

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειναι δεν υπαρχει μονοκαρτο ή δικαρτο ολα τα huawei p8 lite ειναι δικαρτα..

 

 

 

Το ραδιοφωνο οπως ανεφερε ο φιλος απο πανω το μονο που κανει σε μενα ειναι να σταματαει και να παιζει δυνατα αλλα μετα απο αρκετη ωρα αν και δεν με ενοχλει γιατι θεωρω οτι δεν εχει και πολυ δυνατα ακουστικα...

Το youtube που ανεφεραν πολυ αν και με την τελευταια αναβαθμιση οσοι ειχαν το θεμα λυθηκε ασχετως που δεν το χα απο την αρχη εγω...

Ενα αλλο που χω παρατηρησει ειναι οτι αμα βαλεις προεπιλογη να κατεβαζει απο το play store στην καρτα μνημης κολλαει το play store και μετα δεν μπορεις να κανεις τιποτα στο μαρκετ χωρις να κανεις restart....

Αδυναμο led flash γιατι υποτηθετε οτι ειναι διπλο και μονο διπλο δεν το λες αυτο το θεωρω πολυ αδυναμο..

Χαμηλη μπαταρια αν και εμενα για καποιο λογο οπως και σε αλλους κραταει απο 4:30 εως 5:30 ωρες που το θεωρω πολυ καλα....

Και τελευταιο αν και το θεωρω χαζο στο antutu καμια φορα βαραει 32000 και αλλες 35000+ και ο λογος ειναι η καρτα γραφικων επειδη βαραει 4000 πανω δεν ξερω που οφειλετε αν και το nexus 4 βαρουσε 8.500 στα γραφικα αλλα το p8 lite εχει πολυ καλυτερα γραφικα και σε παιχνιδια οπως το gangstar vegas το παιζω στα φουλ γραφικα διχως κολληματα σε σχεση με το nexus 4...

 

 

 

4g καρτα σιμ πρεπει να χεις αμα η καρτα σου δεν ειναι δεν μπορει να συνδεθει

 

+1 Για όλα τα θέματα που ανέφερε ο φίλος. Και το antutu ισχύει, νομίζω πως είναι σε idle η κάρτα και αργεί να ξυπνήσει ας πούμε και δε χρησιμοποιείται πλήρως. Αν υπάρχει γενικό θέμα με το ακουστικό το νιώθω, πάντως σε κλήσεις είναι λες και όταν έχει κάποιο θέμα με σήμα πέφτει το ακουστικό ξέρω εγώ και επανέρχεται, ή το κινητό κλείνει τη κλήση. Συνήθως όταν μιλάω με σταθερό που δεν υπάρχουν θέματα, μπορεί να μιλάω 10 λεπτά καμπάνα χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς αξίζει να το αγοράσω στα 240€?

 

Υπαρχει και το k3 note αλλα ειναι καθαρα θεμα γουστου....

Και το κ3 εχει αρκετα θεματα με το λογισμικο απ'οτι ξερω με αλλαγη ρομ φτιαχνει το πραγμα το θεμα ειναι τι θες 5,5 ιντσες σε full hd ή 5 hd, απο κει και περα δεν νομιζω να υπαρχει κατι σε android σε αυτο το ευρως τιμης που να αξιζει παραπανω

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Αρκετές ερωτήσεις, όποιος μπορεί ας απαντήσει παιδιά :)

 

Ποια η διαφορα UL00 απο L21;

1) Ίδια απορία ως νεοφερμένος στο χώρο του P8 Lite. Η έκδοση UL00 δίνεται από Vickmall. Πρόκειται για Ασιατική έκδοση σε hardware του κινητού ή κουστουμιά του Vickmall ίσως;

 

2) Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να το πάρει κανείς και να το φλασάρει να παίζει σε official firmware;

 

3) Αν κατάλαβα καλά το επίσημο firmware είναι πανευρωπαϊκό, με εγγενή υποστήριξη ελληνικών;

 

4) Τέλος, τι θα προτείνατε μεταξύ αυτού του κινητού και είτε του Xiaomi Redmi Note 2, είτε του νεοφερμένου Mi4c (αν υπάρχει κάποια άποψη);

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συγνώμη για τον αριθμό των ερωτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

240 όχι... Δες xiaomi Mi4c σε αυτά τα λεφτά

 

Κάτι άλλο σε αυτή τη τιμή που να μπορώ να το βρω από Ελλάδα έχεις να μου προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και το k3 note αλλα ειναι καθαρα θεμα γουστου....

Και το κ3 εχει αρκετα θεματα με το λογισμικο απ'οτι ξερω με αλλαγη ρομ φτιαχνει το πραγμα το θεμα ειναι τι θες 5,5 ιντσες σε full hd ή 5 hd, απο κει και περα δεν νομιζω να υπαρχει κατι σε android σε αυτο το ευρως τιμης που να αξιζει παραπανω

 

Τι είδους προβλήματα δηλαδή το k3 note?

Link to comment
Share on other sites

Που υπάρχει η επιλογή όταν πατάω στο όνομα της επαφής να κάνει απευθείας κλήση στην 1η SIM ας πούμε. Να μην υπάρχει η επιλογή να με ρωταει απο που θέλω..????
Link to comment
Share on other sites

Τα Xiaomi και τα Lenovo που του προτεινετε ΔΕΝ έχουν μπάντα 4G στα 800 και θα έχουν ελλειπή λήψη 4G που θα χειτερευει όσο περνάει ο καιρός.:!:

Εσύ τι θα μου πρότεινες; Θα ήθελα να το βρω Ελλάδα όμως και σε εκείνη τη τιμή περίπου.

Link to comment
Share on other sites

παιδες αν κανω ροοτ το κινητο χανω την εγγυηση?

αν ναι,δεν υπαρχει τροπος σε περιπτωση σερβις να μην φανει το ροοτ?

Link to comment
Share on other sites

παιδες αν κανω ροοτ το κινητο χανω την εγγυηση?

αν ναι,δεν υπαρχει τροπος σε περιπτωση σερβις να μην φανει το ροοτ?

 

Ναι χανεις την εγγυηση και οχι δεν υπαρχει τροπος να μην φαει γιατι πρωτον δηλωνεις το imei σου στην huawei για να ανοιξει τον bootloader και δευτερον ακομα και να μην δηλωνες εχεις ανοιχτο bootloader οποτε πρεπει να τον κλεισεις παλι κατι που δεν γινεται προς το παρων....

Εχω κανει και γω ροοτ την συσκευη αλλα ειναι ρισκο

 

Τα Xiaomi και τα Lenovo που του προτεινετε ΔΕΝ έχουν μπάντα 4G στα 800 και θα έχουν ελλειπή λήψη 4G που θα χειτερευει όσο περνάει ο καιρός.:!:

 

To ξερω οτι δεν εχουν την 800 αλλα μονο η wind εχει την συγκεκριμενη συχνοτητα και εκτος απο αυτου δεν την λειτουργει ακομα αμα θυμαμαι καλα....

 

Τι είδους προβλήματα δηλαδή το k3 note?

 

Κατι ακυρα κολλημα λιγο αδυναμη gpu λογο full hd και κατι τετοια αν και νομιζω οτι με μια ρομ δεν ειχε κανενα θεμα το κινητο μετα

Edited by arte1234566
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...