Jump to content

WWDC 2015: Η παρουσίαση της Apple... απλά στα ελληνικά


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mε το Σεπτέμβριο να απέχει μόλις 3 μήνες, η Apple τηρώντας την παράδοση ετοιμάζεται να κάνει ανακοινώσεις. Συγκεκριμένα την Δευτέρα 8 Ιουνίου και ώρα Ελλάδος 20:00, τα ώτα και τα βλέμματα των iOS χρηστών κι όχι μόνο, θα είναι συντονισμένα στο Moscone Center, του San Francisco.

 

Τα ηγετικά στελέχη της Apple θα ανεβούν στη σκηνή, προκειμένου να μας ενημερώσουν για τα νέα χαρακτηριστικά που θα φέρουν οι iOS συσκευές και υπολογιστές της, το ερχόμενο Φθινόπωρο. Στα πλαίσια του Παγκοσμίου Συνεδρίου Προγραμματιστών και μετά το πέρας της εναρκτήριας ομιλίας οι προγραμματιστές, θα είναι σε θέση να δοκιμάσουν τη νέα έκδοση, πάντα σε δοκιμαστική μορφή, ώστε να ανιχνεύσουν τυχόν προβλήματα.

 

Οι παρουσιαστές του APPLETEAM cast, σε συνεργασία με το μεγαλύτερο τεχνολογικό forum στην Ελλάδα myphone.gr, θα σας μεταδώσουμε ...απλά στα ελληνικά όλα τα γεγονότα, με εικόνα και ήχο. Η δική μας παρουσίαση θα ξεκινήσει περίπου μισή ώρα νωρίτερα - Δευτέρα 8 Ιουνίου στις 19:15 - αναπτύσσοντας τα φημολογούμενα χαρακτηριστικά των επερχόμενων λογισμικών iOS και OS X, σύμφωνα με τις φήμες που έχουν αναρτηθεί στο διαδίκτυο. Στη συζήτησή μας θα αναφερθεί η πιθανή ημερομηνία κυκλοφορίας, θα σχολιάσουμε τον απαιτούμενο αποθηκευτικό χώρο για την εγκατάσταση της νέας έκδοσης, την αναβάθμιση της εικονική βοηθού Siri, τους αναβαθμισμένους χάρτες της Apple, τη νέα μουσική υπηρεσία, τις αλλαγές στο Κέντρο Ελέγχου και πολλά πολλά ακόμη νέα χαρακτηριστικά.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/40258/wwdc-2014-developer-sessions.jpg

 

Βασική προτεραιότητα της Apple σε αυτή την αναβάθμιση, φαίνεται να είναι η σταθερότητα. Να θυμίσουμε πως η έλευση του iOS 8 ήταν προβληματική, με πολλές δυσλειτουργίες να συνεχίζονται ακόμη και σήμερα σε μερικές εκδόσεις iOS συσκευών (κυρίως παλαιότερα μοντέλα). Επίσης η εφαρμογή Υγεία, προστέθηκε καθυστερημένα και με interface μίας άλλης εποχής (κατά τη γνώμη μας). Στη νέα έκδοση λοιπόν η εταιρεία θα δώσει έμφαση στη σταθερότητα, βελτιώνοντας όλες τις απαραίτητες παραμέτρους, ώστε να μην έχουμε μία οδυνηρή επανάληψη των περσινών γεγονότων.

 

Σας προσκαλούμε, να παρακολουθήσετε την εκδήλωση είτε έχετε υπολογιστή Mac, είτε Windows, μέσα από το δικό μας Hangout, του οποίου σύνδεσμος θα αναρτηθεί στην αρχική σελίδα, εγκαίρως.

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=v-_BSuerlKo[/ame]

 

Δηλώστε παρουσία στην εκδήλωση

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τα σχόλιά σας, καθώς και τα χαρακτηριστικά, που επιθυμείτε να προστεθούν στο iOS 9. Για τους κατόχους υπολογιστών Mac, αναμένουμε αντίστοιχους σχολιασμούς :)
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ενδιαφέρον για ακόμη μια φορά για την εκδήλωση, η Apple έχει ανοιχτεί προς πολλά μέτωπα και σίγουρα θα έχουμε κάποια σημαντικά νέα. Θεωρώ σίγουρες τις αναφορές σε iOS & Mac OS, θα ήθελα κάποια έκπληξη σε επίπεδο hardware (πχ iPad Pro).

 

Για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ θα το δούνε μόνο χρήστες που Apple συσκευές? Αυτή που δεν έχουν δεν μπορούν να το δούνε από πουθενά αλλού?
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μια λύση για όσους δε διαθέτουν μια συσκευή από την Apple:

 

How to watch Apple’s WWDC keynote livestream on Windows and Android

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μπορώ να δω το live από Iphone? Αν ναι,από ποιο λινκ? Θα ανεβεί στην σελίδα εδώ?

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μπορώ να δω το live από Iphone? Αν ναι,από ποιο λινκ? Θα ανεβεί στην σελίδα εδώ?

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

 

Εμείς θα κάνουμε αναμετάδοση της εκδήλωσης για όλες τις συσκευές. Εάν επιθυμείς να το δεις χωρίς σχολιασμό απο εμάς, μπορείς να μπεις απο iOS συςκευή στο site της apple.com και στη συνέχεια στο live event wwdc 2015 κάτω δεξιά :)

Link to comment
Share on other sites

Αναμονή λοιπόν

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωση του baby λειτουργικού, watchOS

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=61823&stc=1&d=1433754386

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις οσον αφορα το jailbreak σε 8.2, 8.3?? αν θα το δωσουν αυτες τις μερες;;; Ψαχνω σε αλλα ξενα site αλλα ολα ειναι fake. Edited by jimgri8
Το δικαίωμα να λες τη γνώμη σου δεν συνεπάγεται αυτόματα το δικαίωμα να σε παίρνουν στα σοβαρά.
Link to comment
Share on other sites

Αναμενω να δω osx με touchscreen δυνατοτητες!

Το ipad pro,εχει καποιο ενδιαφερον,αλλα πιθανον να ειναι με ios,οποταν μια απο τα ιδια,εκτως αν εχει καλο stylus!

Link to comment
Share on other sites

Αναμενω να δω osx με touchscreen δυνατοτητες!

Το ipad pro,εχει καποιο ενδιαφερον,αλλα πιθανον να ειναι με ios,οποταν μια απο τα ιδια,εκτως αν εχει καλο stylus!

 

Σήμερα δεν νομίζω να δεις τίποτα από τα 2.

Για το πρώτο, δεν νομίζω να το δεις γενικότερα, όχι μόνο σήμερα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το καλό που την θέλω να φτιάξει το OSX γιατί το Yosemite είναι ένα μάτσο BUGS.

 

Ότι ποιο άθλιο έχει κυκλοφορήσει. Έχει επικεντρωθεί στo mobile κομμάτι του λειτουργικού γιατί από εκεί έχει τα περισσότερα έσοδα από το Iphone, και το OSX για τους υπολογιστές το παράτησε.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Το καλό που την θέλω να φτιάξει το OSX γιατί το Yosemite είναι ένα μάτσο BUGS.

 

Ότι ποιο άθλιο έχει κυκλοφορήσει. Έχει επικεντρωθεί στo mobile κομμάτι του λειτουργικού γιατί από εκεί έχει τα περισσότερα έσοδα από το Iphone και το OSX για τους υπολογιστές το παράτησε.

Προσωπικά πάντως δεν έχω παράπονα από το osx. Ποια είναι όλα αυτά τα bugs??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

1) Bluetooth (σε αποστολή αρχείων κρασάρει η εφαρμογή και χρειάζεται τερματισμό)

2)Αποσυνδέσεις Wifi (Γνωστό πρόβλημα που παραδέχτηκε η Apple, ακόμα και με την 10.10.3 έχω πάλι θέματα)

3)Το mission control δεν ρολάρει ομαλά εχει Lags, κατι που δεν έιχε σε Mavericks

4)Το scrolling στον safari βαράει σκάλωμα οταν σερφάρεις σε sites

 

και και και....

 

Με Mavericks κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με Snow Leopard.

Έχω έναν iMac (Late 2009) με SSD και 8GB RAM. Τα ίδια προβλήματα έχει και φίλος με MAC PRO (Mid 2010).

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

1) Bluetooth (σε αποστολή αρχείων κρασάρει η εφαρμογή και χρειάζεται τερματισμό)

2)Αποσυνδέσεις Wifi (Γνωστό πρόβλημα που παραδέχτηκε η Apple, ακόμα και με την 10.10.3 έχω πάλι θέματα)

3)Το mission control δεν ρολάρει ομαλά εχει Lags, κατι που δεν έιχε σε Mavericks

4)Το scrolling στον safari βαράει σκάλωμα οταν σερφάρεις σε sites

 

και και και....

 

Με Mavericks κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με Snow Leopard.

Έχω έναν iMac (Late 2009) με SSD και 8GB RAM. Τα ίδια προβλήματα έχει και φίλος με MAC PRO (Mid 2010).

 

Αποστολή αρχείων με bt, δεν κάνω γενικότερα, οπότε δεν έχω διαπιστώσει κάτι. 2-3 φορές που χρησιμοποίησα το air drop, λειτούργησε σωστά.

Αποσυνδέσεις wifi δεν είχα ΠΟΤΕ, ούτε μια φορά. Μόνο 2 φορές που μετά από ύπνο άργησε 2-3 λεπτά να συνδεθεί.

 

Το scroling στο σαφάρι, έχει θέματα σε λίγα sites, όχι γενικότερα και πάλι έχει βελτιωθεί αισθητά από τον Οκτώβριο. Έχεις πάντως δίκιο σε αυτό, όμως , ακόμα και έτσι, δεν έχει δει windows λάπτοπ με καλύτερο σκρόλιγκ

 

Στο mission control, στο δικό μου μηχάνημα, δεν θυμάμαι να έχω παρατηρήσει κάποιο lag....ίσως αραιά και πού... (retina pro mid 2014 με 8γίγα, όπως εσύ).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ίσως σε κάποιο μοντέλα παρουσιάζει bugs το 10.10 (Yosemite) θα φανεί με το νέο λειτουργικό αν στρώσουν τα πράματα αλλιώς γυρνάω σε Mavericks.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν νομίζω να δεις τίποτα από τα 2.

Για το πρώτο, δεν νομίζω να το δεις γενικότερα, όχι μόνο σήμερα...

Καλα μην το περνεις της μετρητης.:p

Εννοειται οτι δε προκειται να δουμε κανενα απο τα 2,αν και το 2ο παιζεται ολιγον,αλλα μαλλων για Σεπτέμβρη το βλεπω!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ίσως σε κάποιο μοντέλα παρουσιάζει bugs το 10.10 (Yosemite) θα φανεί με το νέο λειτουργικό αν στρώσουν τα πράματα αλλιώς γυρνάω σε Mavericks.

Η αλήθεια είναι ότι με το yosemity (όπως και με το ios 7 και μετά) μπορεί να δεις πού και πού κανένα σπάσιμο στα γραφικά, κανένα μικρολάγκ, που δεν θα έβλεπες παλιότερα. Αλλά γενικά δεν μπορώ να πώ ότι αντιμετωπίζω προβλήματα. Ακόμα και η αυτονομία έχει στρώσει πλέον.

Καλα μην το περνεις της μετρητης.:p

Εννοειται οτι δε προκειται να δουμε κανενα απο τα 2,αν και το 2ο παιζεται ολιγον,αλλα μαλλων για Σεπτέμβρη το βλεπω!

 

Μάλλον για Σεπτέμβρη και αν... ίσως το 12άρι macbook να έκαψε το ipad pro. ίσως πάλι και όχι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...