Jump to content

myphone POLL: Τι budget έχετε θέσει για το επόμενο smartphone σας;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Τι budget έχετε θέσει για το επόμενο smartphone σας;  

730 members have voted

  1. 1. Τι budget έχετε θέσει για το επόμενο smartphone σας;

    • Έως 50 ευρώ
      11
    • 51 έως 100 ευρώ
      13
    • 101 έως 150 ευρώ
      79
    • 151 έως 200 ευρώ
      117
    • 201 έως 250 ευρώ
      102
    • 251 έως 300 ευρώ
      95
    • 301 έως 350 ευρώ
      95
    • 351 έως 400 ευρώ
      47
    • 401 έως 450 ευρώ
      22
    • 451 έως 500 ευρώ
      30
    • 501 έως 550 ευρώ
      24
    • 551 έως 600 ευρώ
      12
    • 601 έως 650 ευρώ
      13
    • Απεριόριστο (Άνω των 650 ευρώ)
      50
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      20


Recommended Posts

Με την κατάσταση στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια να είναι δύσκολη για τους περισσότερους, οι προτεραιότητες έχουν αλλάξει άρδην και τα χρήματα που σπαταλάμε για πράγματα όχι και τόσο πρώτης ανάγκης έχουν μειωθεί δραματικά. Ένας τομέας που επηρεάστηκε από την κρίση στη χώρα μας είναι, φυσικά, αυτός των κινητών συσκευών. Έχουμε παρατηρήσει από έρευνες, ότι οι Έλληνες στρέφονται τα τελευταία χρόνια σε συσκευές χαμηλότερου κόστους με mid-range χαρακτηριστικά ή όλο και περισσότεροι σε συσκευές από Κίνα.

 

Από την άλλη πλευρά, οι μεγάλοι και γνωστοί κατασκευαστές ανά τον κόσμο, τα τελευταία χρόνια έχουν αυξήσει σημαντικά τις αρχικές τιμές των ναυαρχίδων τους, κάνοντας τις απλησίαστες, αφού σε κάποιες περιπτώσεις βλέπουμε και τιμές 900-1000 ευρώ. Παράλληλα, με την πρόοδο της Τεχνολογίας στο χώρο, οι περισσότερες mid-range συσκευές μπορούν να ανταποκριθούν στις ανάγκες του μέσου χρήστη το ίδιο καλά με αντίστοιχες high-end συσκευές.

 

Φτάνουμε λοιπόν στο ερώτημα και του σημερινού μας POLL. Τι budget έχετε θέσει για το επόμενο smartphone σας; Θα προτιμήσετε high-end συσκευή ή κάποια πιο προσιτή με mid-range χαρακτηριστικά; Πιστεύετε μια mid-range μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σας;

 

Περιμένουμε τις απαντήσεις σας στα σχόλια από κάτω!

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι με παλαιότερες ναυαρχίδες τύπου G3, Oneplus στα 350€ περίπου είμαστε καλυμμένοι.

Συμφωνω απολυτα... Πλεον δεν ειναι "αναγκη" να δωσεις 500-600 για κατι καλο...

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

εφόσον πουλήσω LG G3 ή note 3 θα διαθέσω μέχρι 200€ για αγορά άλλου κινητού, πιθανότατα LG G4 ή note 4

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συνολικό κόστος για αγορά καινούργιου έως 300 ευρώ. Πιθανότατα Xiaomi 4/5. Το G2 μου αυτή τη στιγμή με καλύπτει απόλυτα οπότε είμαι ευχαριστημένος!
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Πουλώντας το κινητό που έχω τώρα θα βάλω και 100 με 150 ευρώ το πολύ. Η φιλοσοφία μου είναι να αγοράζω ναυαρχίδες της προηγούμενης χρονιάς και θα είναι στην μισή τιμή και δεν θα έχουν τα προβλήματα από τις πρώτες παρτίδες..
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πουλώντας το κινητό που έχω τώρα θα βάλω και 100 με 150 ευρώ το πολύ. Η φιλοσοφία μου είναι να αγοράζω ναυαρχίδες της προηγούμενης χρονιάς και θα είναι στην μισή τιμή και δεν θα έχουν τα προβλήματα από τις πρώτες παρτίδες..

 

σιγουρα θα δωσω ενα 500.αλλα δινοντας ενα 400 το note 4 για να παω στο 5

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως παίζω στα ~150 ευρώ, μια και σε αυτά τα λεφτά βρίσκω εύκολα συσκευές από κίνα που κάνω ικανοποιητικότατα την δουλειά μου. Προχθές έκανα την υπέρβαση και πήγα στα 190 για ένα elephone p7000 αλλά δεν νομίζω να ξαναγίνει :lol::O
Link to comment
Share on other sites

μολις πουλησα το τιμιο s4 200€ και αποκτησα το s6 (απλο) δινοντας επιπλεον 350€ που αυτο ηταν υπερβαση για μενα και μακαρι να εδινα μονο 100-150€ διαφορα . μακαρι την επομενη φορα να χρειαστω μικροτερο budget αλλα αυτο θα σημαινει οτι θα πουλησω φθηνοτερα και το νεο μου αποκτημα.
Link to comment
Share on other sites

Πουλώντας το κινητό που έχω τώρα θα βάλω και 100 με 150 ευρώ το πολύ. Η φιλοσοφία μου είναι να αγοράζω ναυαρχίδες της προηγούμενης χρονιάς και θα είναι στην μισή τιμή και δεν θα έχουν τα προβλήματα από τις πρώτες παρτίδες..

 

ακριβώς αυτό !!!!!!!!!!;)

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε ανω των € 150 για μενα δεν εχει νοημα.

 

Για να το κανω και πιο συγκεκριμενο ενα π.χ. G4 δεν εχει να μου δωσει κατι παραπανω απο ενα Moto G σε χρηστικοτητα.

Και εννοειται οτι κραταω μεχρι να τα φτυσει.

Edited by techlink
.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εκτός από το ύψος του budget για την αγορά του κινητού, ρόλο παίζει και η περίοδο αντικατάστασής του.

Το κακό πάντως είναι ότι συνηθίσαμε σε ναυαρχίδες, οπότε προσωπικά μεγαλώνω την περίοδο για να αυξήσω και το budget.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

200-350€ και καθαρισες

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πάντα πρέπει να πουλάς το παλιό -στις τιμές που παίζουν στην αγορά- και να δίνεις και 150-200€ να παίρνεις ένα "καλό" έτσι ώστε να μην πέσει πολύ η τιμή του για να κάνεις την ίδια διαδικασία μετά από κάνα χρόνο ή δύο.Είχα iphone 4s, το πούλησα πέρυσι το καλοκαίρι 200€ ,έβαλα κι άλλα 100€ (150 με τα μεταφορικά) και πήρα το One Plus One.Τώρα περιμένω να βγεί το One Plus Two για να κάνω το ίδιο...
Link to comment
Share on other sites

Το ταβάνι μου είναι τα 400€. Θα περιμένω έως τον Οκτώβριο/Νοέμβριο για να δω αν θα βγει τελικά Nexus 5 2015, αλλιώς θα πάρω το S6 που εκτιμώ να βρίσκεται κάπου εκεί μέχρι τότε.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα το μέγιστο ποσό που έχω δώσει για smartphone ήταν 180€ για Nokia C6-01 και 140€ για THL W8. Τώρα με ένα Mpai 809T είμαι πολύ ικανοποιημένος, είναι το ακριβότερο που χα μέχρι τώρα αλλά το πήρα τσάμπα και του πλήρωσα μόνο νέα οθόνη :p Αν τα επόμενα χρόνια προχωρήσω σε αγορά νέου smartphone, θα δώσω σίγουρα τουλάχιστον 250€ για κάτι πολύ καλύτερο, γλυκοκοιτάζω meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Ανώτατο μπάτζετ για καινούργιο κινητό του χρόνου έχει καθοριστεί στα 300€ αν και ελπίζω να διαθέσω τελικά το μισό ποσό...

Προς το παρόν το iNew V3 που πήρα πέρσι τέτοιες μέρες με κόστος ~125€ με καλύπτει μια χαρά. Και έχω σαν τακτική να αλλάζω κινητό κάθε 2 χρόνια... σιγά μην δουλεύω για να αλλάζω κινητά κάθε λίγο... :p

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η αλλαγή είναι κάθε 2 χρόνια και μέχρι σήμερα κατεφευγα μόνο σε επώνυμες ναυαρχίδα. Φέτος όμως για πρώτη φορά έκανα την έκπληξη και πήρα το OnePlus One με 300ευρω και κατάλαβα τελικά πόσο με κοροϊδεύαν
Link to comment
Share on other sites

Πλέον οι τεχνολογικές εξελίξεις στα κινητά είναι πολλές και γρήγορες, βάλε και τον μεγάλο ανταγωνισμό για αυτό οι εταιρίες αλλάζουν τα κορυφαία τους μοντέλα κάθε 1 έτος.

 

Το θέμα είναι εμείς έχουμε την δυνατότητα κάθε έτος να δίνουμε 500-600+ euro για νέα συσκευή για να ακολουθήσουμε τις τεχνολογικές εξελίξεις? ...

 

Προσωπικά νομίζω εδώ που χούμε φτάσει με τους νέους 64x επεξεργαστές πιο γρήγορους και πιο γρήγορες και καλύτερες gpu για να τρέξουν android και τα παιχνίδια του? η να από το 4G να πάμε στο 4G+ για να πιάσουμε τα 300mbps download ? :p μάλλον θα το πάρουμε γιατί μας σπρώχνουν οι εταιρίες και όχι γιατί όντως το χρειαζόμαστε η πλειοψηφία των καταναλωτών.

 

Πιο σημαντικό θεωρώ είναι να επιλέξω ένα κινητό που είτε η εταιρία είτε η κοινότητα θα μου δώσει την δυνατότατα αναβάθμισης του android σε νεότερες εκδόσεις του για να κρατήσω το κινητό τουλάχιστον 3 έτη.

 

Τώρα επειδή αυτό είναι δύσκολο θεωρώ πιο εύκολο την επιλογή ενός κινητού με ανώτατο όριο τα 200 euro εφόσον είναι δω ότι όντως το αξίζει και την αλλαγή κάποια στιγμή αφού κλείσει τουλάχιστον τα 2 έτη. Το καλύτερο πιστεύω είναι ένα κινητό μέχρι 150 euro από τα πολλά και αξιοπρεπή κινεζικα που κυκλοφορούν πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένας Κινέζος σου δίνει με 120 - 250 € κινητό με high end τεχνικά χαρακτηριστικά τότε και εγώ με τη σειρά μου λογικά θα θέσω αυτές τις τιμές ως οροφή.

Έχω ως βασικό τηλέφωνο το Samsung Galaxy Note 4 και ως 2ο το Samsung Galaxy S4 duos και είμαι super καλυμμένος με αυτά τα 2 , (μην εχουμε και τρελες απαιτήσεις τετοια εποχή) αλλά δεν θα έλεγα όχι μετά και την παρουσίαση των νέων Microsoft smartphones με Windows 10 να δώσω το μικρό και με άλλα 50€ επιπλέον να πάρω ένα dual sim με Windows 10 έτσι για την αλλαγή και τη διαφορετική εμπειρία χρήσης.

Οπότε θα έδινα μέχρι 250€ για μεχρι 5 ιντσων τηλέφωνο με full HD ανάλυση οθόνης, 13mp camera dual led flash (ας όψεται που κατήργησαν τα xenon) & 5mp μπροστινή, 64bit επεξεργαστή , minimum 2gb ram , ραδιόφωνο ναι ναι σωστά διαβάσατε θέλω οπωσδήποτε ραδιόφωνο, επεκτάσιμη μνήμη με κάρτες sd και αν είναι και αδιάβροχο με dual active λειτουργία οι κάρτες sim θα κάνω παρτυυυυυυυυυ..χαχαχαχα

Αάααααααααα ξέχασα να αναφέρω χαμηλό sar και στερεοφωνικά μπροστινά ηχεία. ..

Αυτά guys

ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΕΤΥΧΑΝ... ΟΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΟΧΙ !!!

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

200 ευρώ και το κρατάς μέχρι να τα κακαρώσει :lol: .

Μετά από 2-3-4 χρονάκια παίρνεις καινούριο πάλι με 200 ευρώ εκτός και είναι καλύτερα τα οικονομικά.

Siemens C10 / Νokia 3210 / Νokia 3330 WAP / Νokia 3510i / Sharp GX15 VF / SE V800 VF / SE K750i VF / SE X10 Mini pro / Moto G 1gen / Xiaomi PocopocopocopocoF1 😮/Huawei Y5 2018 :classic_wacko:/Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά που έχω μείνει από το 2011 με τον Sony Xperia Play τι να πω; Χαχαχαχαχα!!! Πάντως χωρίς πλάκα το κινητό ακόμα είναι παίζει. Βέβαια κολλάει λόγω μόλις 512ΜΒ Ram και επεξεργαστή άστο.... μονοπύρηνο στα 800 ή 900Mhz αν θυμάμαι καλά, αλλά ακόμα κάνει τη δουλειά του. Βέβαια η μπαταρία πλέον και παρόλο που την φορτίζω στο 100% μόλις βγάλω τον φορτιστή πάει στο 92%!!! Πρέπει να πάρω καινούριο. Λέω λοιπόν ότι εφόσον αυτό το κινητό πάνω από 50€ (και πολλά βάζω) δε νομίζω να μπορέσω να το πουλήσω, να βάλω άλλα 150 να πάρω ένα αξιοπρεπές mid range προς high. Εννοείται 4G και με τουλάχιστον 1GB Ram!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...