Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τηλ από Ελλάδα.

Έβαλα μόνος μου την 5.1.5 με update.zip και ταυτόχρονα clear data.

Κανένα πρόβλημα με τα δίκτυα και την σύνδεση στο internet της wind. Έγινε συγχρονισμός πολύ γρήγορα με τον gmail λογ/μο μου και οι επαφές φορτώθηκαν κανονικά.

Δείχνει να δουλεύει μια χαρά. Οι ειδοποιήσεις για μηνύματα και αναπάντητες κανονικά στην lock screen.

Ποιότητα αρχείων φωτογραφιών μια από τα ίδια χάλια. Μόνο μια φορά κόλλησε η εφαρμογή της κάμερας χωρίς εικονίδια ελέγχου.

Nα δούμε τι bug θα βγάλει.

 

Nα προσθέσω ότι στην 5.1.5 όταν μπαίνουν ακουστικά, εμφανίζεται πλέον και το ανάλογο εικονίδιο στην πάνω μπάρα.

 

Εδώ και 7-8 ημέρες και με την προηγούμενη έκδοση, τα win 7 που χρησιμοποιώ, δεν αναγνωρίζουν σωστά το τηλέφωνο. Πάει να εγκαταστήσει αυτόματα την συσκευή και δεν γίνεται σωστά η εγκατάσταση. Έχω ενεργοποιημένα τα usb debug και ΜΤΒ, αλλά τίποτα. Κατέβασα και εγκατέστησα νέους usb3 drivers για τη μητρική, πέρασα χειροκίνητα τους adb drivers. Τίποτα.

Μου φαίνεται θα φύγουν μαζί από το παράθυρο pc και κινητό@#%^%$^&

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βγήκε και η 5.1.7.0 stable. Προς το παρόν μόνο A. H G αργότερα.

 

https://forum.meizufans.eu/topic/5684/flyme-os-5-1-7-0-stable-m2-note

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην απο που το πηρες και πως περαστηκε η 4.5.4.1Ι

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

 

Το πήρα από Κίνα και δεν ξέρω πως περαστηκε η 4.5.4.1I και μετά μου έδειξε για αναβάθμιση την 5.1.6.0G και όταν πάω για αναβάθμιση μου βγάζει firmware corrupt

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από Κίνα και δεν ξέρω πως περαστηκε η 4.5.4.1I και μετά μου έδειξε για αναβάθμιση την 5.1.6.0G και όταν πάω για αναβάθμιση μου βγάζει firmware corrupt

 

Παιδιά επειδή έχει καταντήσει αρκετά βαρετό να λέμε συνέχεια τα ίδια, κάντε τον κόπο και διαβάστε μερικές σελίδες πίσω για να δείτε την διαδικασία αλλαγής firmware.

Όσοι το έχουμε αγοράσει από Κίνα, πάντα έρχεται με Ι firmware αλλά κανονικά από το εργοστάσιο ήταν με A ή U firmware. Οπότε παρ' όλο που μπορεί να βγάζει αναβάθμιση πλέον για την 5.x.x.x G έκδοση, αυτή δεν θα γίνει και θα πετάει το μήνυμα "firmware corrupt". Η πιο εύκολη λύση είναι να γίνει αλλαγή του variant του κινητού με το πασίγνωστο chid.sh script (οδηγίες και κατέβασμα από https://forum.meizufans.eu/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu - Method 1) ώστε στο μέλλον το κινητό να κατεβάζει μόνο G firmware και να μην πετάει το μήνυμα "firmware corrupt".

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Αν μας πει και κάποιος και ποιον emulator χρησιμοποιεί καλά θα ήταν. Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικούς και κανένας δεν βρίσκει το αρχείο Chid. Sh
Link to comment
Share on other sites

Αν μας πει και κάποιος και ποιον emulator χρησιμοποιεί καλά θα ήταν. Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικούς και κανένας δεν βρίσκει το αρχείο Chid. Sh

Το έχεις κατεβάσει το chid.sh και το πέρασες στο κεντρικό φάκελο της εσωτερικής μνήμης; Όχι στην MicroSD....

Είσαι root;

Επίσης είναι case sensitive τα γράμματα.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας. Έκανα πρόσφατα την τελευταία ενημέρωση, περίμενα να δω τι bugs έχει και πως θα πάει, και μετά. Ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά, και έδειχνε πραγματικά ότι το τηλέφωνο "πέταγε", και ωραία γραφικά και όλα καλά κλπ.. κλπ... απο χθες, άρχισε ένα παράξενο πράγμα: Ενώ ειμαι σταθερός πχ στο σπίτι ή στην δουλειά, το σήμα και στις δύο sim cards, ανεβοκατεβαίνει κατά βούληση! :(

Αποτέλεσμα: 3-4 χαμένες επαγγελματικες κλήσεις, ενώ αρχικά μίλαγα κανονικότατα, ροή δεδομένων χάλια, πρόβλημα στα email κλπ...

Έχω ένα HTC 816 δισιμο back up, κάνω αλλαγή και βάζω αυτό σε λειτουργία, και όλα κανονικά!!

Έχεις κανείς καμιά ιδέα?

Κρίμα γιατί μου άρεσε πολύ το τηλέφωνο, και ξαφνικά δεν μπορεί να κάνει την κύρια δουλειά του, που ειναι η επικοινωνία! Αλλά αμα ειναι έτσι, bye bye Meizu! Απο service τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 πρώτα ναι. Αυτό με τα γράμματα, δεν ξέρω τι εννοείς

Διαχωρισμός πεζών-κεφαλαίων. Πρέπει να γράψεις το όνομα του αρχείου όπως ακριβώς είναι στον φάκελο.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας. Έκανα πρόσφατα την τελευταία ενημέρωση, περίμενα να δω τι bugs έχει και πως θα πάει, και μετά. Ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά, και έδειχνε πραγματικά ότι το τηλέφωνο "πέταγε", και ωραία γραφικά και όλα καλά κλπ.. κλπ... απο χθες, άρχισε ένα παράξενο πράγμα: Ενώ ειμαι σταθερός πχ στο σπίτι ή στην δουλειά, το σήμα και στις δύο sim cards, ανεβοκατεβαίνει κατά βούληση! :(

Αποτέλεσμα: 3-4 χαμένες επαγγελματικες κλήσεις, ενώ αρχικά μίλαγα κανονικότατα, ροή δεδομένων χάλια, πρόβλημα στα email κλπ...

Έχω ένα HTC 816 δισιμο back up, κάνω αλλαγή και βάζω αυτό σε λειτουργία, και όλα κανονικά!!

Έχεις κανείς καμιά ιδέα?

Κρίμα γιατί μου άρεσε πολύ το τηλέφωνο, και ξαφνικά δεν μπορεί να κάνει την κύρια δουλειά του, που ειναι η επικοινωνία! Αλλά αμα ειναι έτσι, bye bye Meizu! Απο service τι παίζει?

 

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ένα clear data.. Και να τα ξανά περάσεις από την αρχή, είμαι εδώ και 3 χρόνια με τα Meizu και έχω απλά εκπλαγεί... Δοκίμασε ίσως δεν έχει κάτσει καλά το update.. Εγώ τώρα με το τελευταίο G έχω βρει την χαρά μου!

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το Cerberus , δε με βόλεψε και το απεγκατέστησα. Από εκείνη την στιγμή δεν δουλεύει το κλείδωμα οθόνης, τι μπορεί να πειράχτηκε ?

 

From m2 note with Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι δεν χτυπάει πάντα το ξυπνητήρι. Μία ναι μία όχι. Το έχει κανείς αυτό το πρόβλημα;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι δεν χτυπάει πάντα το ξυπνητήρι. Μία ναι μία όχι. Το έχει κανείς αυτό το πρόβλημα;

Όχι

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι δεν χτυπάει πάντα το ξυπνητήρι. Μία ναι μία όχι. Το έχει κανείς αυτό το πρόβλημα;

 

Παρόλα τα πολλά bugs (8 έχω εντοπίσει εγώ) ομολογώ ότι αυτό δε μου έχει τύχει...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τελικά όντως δεν χτυπάει το ξυπνητήρι σε εμένα.

Αυτο το bug έχω εγώ. Πάω για επαναφορά ρυθμίσεων να δω μήπως στρώσει.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

τελικά η πρώτη μέθοδο δουλεύει κανονικά με το termux άπλα προσοχή στο sh /sdcard/chid.sh γιατί εγώ το έγραφα χωρίς το κενό και δεν καταλαβενα και το λάθος μου.χαχχαχα.τελος είμαι στην 5.1.6 g και προ το παρών ολα ειναι πολύ καλά
Link to comment
Share on other sites

Το αλι δε δέχεται παυπαλ. Καρτα απευθείας χρησιμοποιεις.

Κανε μια δοκιμή αν περάσει η αγορά. Αλλιως με ρεβολουτ ;)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αλι δε δέχεται παυπαλ. Καρτα απευθείας χρησιμοποιεις.

Κανε μια δοκιμή αν περάσει η αγορά. Αλλιως με ρεβολουτ ;)

Δοκίμασα όλες τις κάρτες που έχω τίποτα τώρα θα κοιτάξω revolut δεν το γνωρίζω θα το ψάξω, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μονο αυτο, βρες κάποιον φίλο που ηδη έχει.

Να βγαλεις ρεβολουτ μονο για μια αγορα δεν αξιζει. Αν ψωνιζεις γενικα, τοτε ναι, με τα 1000

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μονο αυτο, βρες κάποιον φίλο που ηδη έχει.

Να βγαλεις ρεβολουτ μονο για μια αγορα δεν αξιζει. Αν ψωνιζεις γενικα, τοτε ναι, με τα 1000

 

 

Μόνο αυτό θέλω, από που θα μπορούσα να το αγοράσω με χρήση Paypal (κινδυνεύω να βγω off topic)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Κάτοχος του κινητού εδώ και 2 μήνες έβαλα την 5.1.6.0G μέσω της αναβάθμισης από το κέντρο ελέγχου. Το κινητό είναι αγορασμένο από Ελλάδα αλλά έχω δύο κύρια θέματα.

1) Το αρχείο κλήσεων όπως και η εμφάνιση πληροφοριών μίας επαφής κολλάνε απίστευτα. Μπορεί να πατήσω πάνω για να μπει και κάνει πάνω από 15 δευτερόλεπτα. Κάποιες στιγμές χάνονται και όλες οι επαφές. Φοβερό κόλλημα...

2) Για root όταν πάω να ενεργοποιήσω και βάζω κωδικό flyme μου λέει μη αποδεκτός.

 

Αν κάποιος έχει κάποια λύση για τα προβλήματά αυτά , ειδικά το πρώτο , ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και άλλο ένα που έπαθα μόλις τώρα. Εξαφανίστηκαν όλες οι επαφές μου μετά από το συγχρονισμό που έκανα στο flyme. Δεν υπάρχει επιλογή εμφάνισης επαφών από το flyme λογαριασμό. Απογοήτευση...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης και άλλο ένα που έπαθα μόλις τώρα. Εξαφανίστηκαν όλες οι επαφές μου μετά από το συγχρονισμό που έκανα στο flyme. Δεν υπάρχει επιλογή εμφάνισης επαφών από το flyme λογαριασμό. Απογοήτευση...

Όλα καλά εδώ. Σφαίρα ο κατάλογος. Ίσως ένα wipe data?

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...