Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέποντας από το tapatalk το ποστ , έκανα κλικ στον σύνδεσμο και μου έβγαλε το λήψη αρχείου , έκανα λήψη , το άνοιξα με την εφαρμογή έγγραφα και έχει ξεκινήσει αναβάθμιση δίχως να με ενημερώσει για ποια έκδοση πρόκειται και εάν όντως συμφωνώ . Το κινητό είναι 4.5.4.I από public . Βλέποντας από το laptop τώρα το ποστ και κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο μου ανοίγει Κινέζικη σελίδα και φορτώνει δίχως να ολοκληρωθεί , εύχομαι να είναι σωστό το λινκ και να μην ανοίξει στα Κινέζικα το κινητό .

 

 

Άνοιξε σε 4.5.4.2I και όλα φαίνονται καλά για την ώρα , το θέμα είναι πως αφού την έτρεξε η μαμά εφαρμογή το κινητό είναι βγαλμένο από το εργοστάσιο με I , γιατί όμως δεν μου έβγαλε μήνυμα για αναβάθμιση αυτόματα ?

 

Και εμένα με 4.5.4Ι δεν έβρισκε τότε την 4.5.4.1I μέσω ΟΤΑ. Ίσως έβγαινε αργότερα μέσω ΟΤΑ. Από τότε κατεβάζω

το φουλ "πακέτο" και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ την παρέα και χρόνια πολλά.

 

Κάτοχος εδώ και μερικές ημέρες και μέχρι στιγμής ικανοποιημένος - ένα πράγμα μόνο με ενοχλεί: δεν μπορω να σορτάρω τις επαφες με επιθετο/ονομα. Υπάρχει κάποια επιλογή κάπου και την έχω χάσει;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά! Εγώ που το ανέστησα πάντως με 4.5.4.2.Α, βλέπω ότι πάει καλύτερα σε σχέση με την international rom. Ούτε ένα σκάλωμα... Έπαθα πλάκα...

 

Είμαι στην 4.5.4 Α και έχω ελληνικά. Στην 4.5.4.2Α έχεις ελληνικά; Επίσης δεν έχω την εφαρμογή για ΟΤΑ update. Μπορώ από κάπου να την κατεβάσω; Αν όχι απλά κατεβάζω το αρχείο και το τρέχω μέσα από την συσκευή; Μπορώ να κάνω update χωρίς να σβήσω εφαρμογές κτλπ ή παίζει να μην δουλεύει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Η Α δεν έχει ελληνικά στο μενού.Εννοείται ότι πληκτρολόγιο κανονικά κατεβάζεις και έχεις.Για ελληνικά και στο μενού, μόνο Ι έκδοση.
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου για το κινητό. Το έχω 2 μέρες και έχω να πω τα εξής(4.5.4Α):

 

1.Ωραία οθόνη πολύ καλή αφή.

2.Ήχος καλός όχι κάτι το τρομερό με πολλά πρίμα.

3.Στον τηλεφωνικό κατάλογο καταχωρείς Όνομά Επίθετο στην ίδια καρτέλα γενικά δεν με τρέλανε η εφαρμογή του τηλεφωνικού καταλόγου.

4.Πολύ γρήγορη σύνδεση σε wifi 4G και gps (πρόβλημα με την εφαρμογή HERE Maps η οποία carsharei).

5.Η μπαταρία φαίνεται καλή για αρχή.

6.Προβλήματα με τα Push notifications των εφαρμογών. Σε κάποιες δουλεύει σωστά σε κάποιες όχι.Θα πρέπει οπωσδήποτε να τo fixaroun.

7.Δεν υπάρχει volume control. Επίσης πολύ βασική λειτουργία για κάποιον ο οποίος μιλάει σε viber κτλπ και ταυτόχρονα θέλει να ακούσει ή να δει κάποιο βίντεο σε youtube κτλπ.

 

Συνολικά μου άφησε καλές εντυπώσεις. Έχει τα προβληματάκια του άλλα σοβαρά και άλλα όχι παρόλαυτα δίνω χρόνο στην MEIZU διότι παλεύει να βελτιώσει το λειτουργικό της και πιστεύω κάποια στιγμή μέσα στο 2016 θα το έχει στρώσει.

 

ΥΓ: Μου ήρθε με 4.5.4 Α έκδοση κανονικά με ελληνικό μενού και Playstore. Δεν υπάρχει εφαρμογή για OTA update.

 

ΥΓ2: Δεν θα το πρότεινα σε ανθρώπους που δεν τα πάνε πολύ καλά με τις νέες τεχνολογίες και είναι της φιλοσοφίας δεν πειράζω τίποτα και όλα παίζουν ρολόι. Θέλει ψάξιμο πολύ στα μενού και στις εφαρμογές του(Εφαρμογή Ασφάλειας).

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελεια απο vickmall με την international, πως μπορουμε να εχουμε ελληνικο λεξικο στο πληκτρολογιο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το βρηκα στα 169 και λεω να το τσιμπισω να μην χασω την ευκαιρια αλλα εχω καποια ερωτηματα να κανω που θα ηθελα να μ απαντησετε:

 

Επειδη το ειδα στο Public ανοιχτο και το δουλευα λιγο θα ηθελα να μου πειτε οταν θελουμε να κλεισουμε τις ανοιχτες εφαρμογες πως το κανουμε αυτο ; Επισης το λειτουργικο θα αναβαθμιστη στην εκδοση 6.0 ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα είπα να δοκιμάσω λίγο και το gps.

Κατ'αρχήν να πω ότι έπαθα πλάκα με το πόσο γρήγορα κλειδωσε δορυφόρους, και μάλιστα την πρώτη φορά μέσα στο σπίτι! Φόρτωσα το πρόγραμμα ginius don't panic, το οποίο πάλι σε δευτερόλεπτα κλείδωσε και μάλιστα εν κινήση και γενικότερα είχε 1 προς 1 απόκριση η οθόνη με την κίνηση του αυτοκινήτου, χωρίς καθυστερήσεις ή άλλα κολλήματα.

 

Ένα παράξενο μου κάνει, όταν θέλω να αλλάξω απο Ελληνικά σε Αγγλικά στο προγραμμα του gps, ανοίγει στιγμιαία το παράθυρο με τις γλώσσες και κλείνει αμέσως... τόσο που δεν προλαβαίνεις ούτε να το δεις. Εχει τύχει σε κανέναν άλλον αυτό?

(τελικά έβαλα μόνιμα την Ελληνική γλώσσα με σύρσιμο στο space bar και ησύχασα).

Edited by xristos_mi
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια αυτο εδω θα παρω: http://www.electroline.com.cy/index.php/product/meizu-m2-grey-4g/ ευχομαι να ναι το ευρωπαικο να χει ελληνικη γραφη αλλα και μενου και το play store επισης επειδη απο οσο διαβασα σε καποιες σελιδες παραπισω εσεις που το πειρατε απο κινα κ.λ.π δεν τα χει αυτα τα δυο. Ας μ απαντησει καποιος και στο προηγουμενο μ ποστ να μ λυσει της αποριες μου αλλα και αυτην εδω.

Σας ευχαριστω παρα πολυ. Οντος φενεται ωραιο τηλεφωνακι με μεγαλη οθονη 5.5.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια αυτο εδω θα παρω: http://www.electroline.com.cy/index.php/product/meizu-m2-grey-4g/ ευχομαι να ναι το ευρωπαικο να χει ελληνικη γραφη αλλα και μενου και το play store επισης επειδη απο οσο διαβασα σε καποιες σελιδες παραπισω εσεις που το πειρατε απο κινα κ.λ.π δεν τα χει αυτα τα δυο. Ας μ απαντησει καποιος και στο προηγουμενο μ ποστ να μ λυσει της αποριες μου αλλα και αυτην εδω.

Σας ευχαριστω παρα πολυ. Οντος φενεται ωραιο τηλεφωνακι με μεγαλη οθονη 5.5.

Αυτό είναι το απλό Μ2 με 5αρα 720p οθόνη

Link to comment
Share on other sites

καινουρια εκδοση Ι 4.5.4 εδω http://www.flymeos.com/firmwarelist?modelId=18&type=1

 

Πήγα να πω πως λέμε νεότερη την 4.5.4Ι τη στιγμή που έχουμε την 4.5.4.2Ι αλλά μετά είδα ότι είναι για το Μ2 και όχι το Μ2 note.

Προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το απλό Μ2 με 5αρα 720p οθόνη

Μαλιστα και εκτος απο την οθονη ποιες διαφορες εχει ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μετετρεψα και εγώ το κινεζικο m2 note μου σε i κανοντας και ΟΤΑ update σε 4.5.4.2i χωρις διαγραφη user data. Η διαδικασία είναι πανευκολη τελικά και περιγράφεται εδώ (method 1). https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu
Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑ είναι οι επίσημες αναβαθμίσεις που δίνει ή κάθε εταιρία , σου έρχεται μήνυμα αναβάθμισης πατάς οκ και αυτό είναι όλο. Το δικό μου όπως και άλλων που έχουν έρθει από Κίνα δεν μπορείς να του βάλεις international rom. Με τον τρόπο που περιγράφεται στο λινκ ουσιαστικά μετατρεπεις το κντ από κινεζική σε ευρωπαικη-παγκοσμια έκδοση. Είναι πολύ εύκολο...

1. Κανείς root

2.κατεβάσεις το chid.sh αρχείο για το δικό μας μοντέλο (λινκ) και το βάζεις στον αρχικό κατάλογο της εσωτερικής μνημης

3. Κατεβαζεις ένα terminal emulator από play store.

4. Ανοιγεις το terminal και χτυπας την εντολή που βλέπεις στο λινκ. Κατευθείαν κάνει επανεκκίνηση το τηλ και όταν ανοίγει είναι έτοιμο για i roms μέσω ΟΤΑ.

Απλά δοκιμαστε με δική σας ευθύνη όπως έκανα και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως δεν εκανε κατευθειαν επανεκκινηση οπως λες αν και εγραψε στο τελος το μηνυμα now you have intl phone id = 57851401

το ζητημα ειναι οτι εχω περασει ηδη την καινουργια flyme οποτε δεν μπορω τωρα να δοκιμασω αν δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μετετρεψα και εγώ το κινεζικο m2 note μου σε i κανοντας και ΟΤΑ update σε 4.5.4.2i χωρις διαγραφη user data. Η διαδικασία είναι πανευκολη τελικά και περιγράφεται εδώ (method 1). https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu

 

This webpage is not available:(

[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέβασα παιδιά την τελευταία έκδοση από την επίσημη σελίδα της meizu. Την international rom και μόλις την κατέβασα πάτησα επάνω στην ρομ και τα εκανε όλα μόνο του. Δηλαδή έκανα επανεκινηση από μόνο του έκανε checking rom και μετά Update rom άνοιξε κανονικά. Όλα ώραια. Δεν έκανα την περιγραφή που λέει εδω στο site. Το κινητό το πήρα από Ελλάδα.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Αφού το πήρες από Ελλάδα φιλε μου έχεις international ρομ, εσύ δεν χρειαζεται να κανείς τίποτα . Εμείς που το πήραμε από Κίνα με την διαδικασία αυτή το κάναμε σαν το δικό σου!

Πάντως από χθες που του έβαλα την 4.5.4.2 ακούω παράπονα από τους συνομιλητες μου ότι δεν με ακούνε καλά...τυχαίο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι κανένα πρόβλημα όλα μια χαρά. Καμπάνα ακούγεται.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...