Jump to content

myphone POLL: Windows 10 Mobile. Θα φέρουν την άνοιξη;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Windows 10 Mobile. Θα φέρουν την άνοιξη;  

351 members have voted

  1. 1. Windows 10 Mobile. Θα φέρουν την άνοιξη;

    • Ναι, είμαι σίγουρος, περιμένω πολλά από τη Microsoft
    • Όχι, δεν νομίζω οτι θα κάνουν τη διαφορά για τη Microsoft
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ


Recommended Posts

«Την άνοιξη, αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις». Μια πολύ γνωστή φράση ενός τεράστιου Έλληνα συγγραφέα, του Οδυσσέα Ελύτη και προσωπικά αγαπημένη. Αυτή η φράση φαίνεται να ταιριάζει γάντι στη Microsoft και την πορεία της τα τελευταία χρόνια στο χώρο των smartphones. Η αμερικάνικη εταιρεία μπήκε σε αυτόν το χώρο με πολλές ελπίδες και την πίστη ότι θα κατάφερνε να κοιτάξει στα ίσια τους δύο μεγάλους και ίσως να τους ξεπεράσει κιόλας. Κάτι τέτοιο, φυσικά, δεν έγινε ποτέ. Έλλειψη γνωστών και απαραίτητων εφαρμογών από το store, λίγοι ενδιαφερόμενοι developers, ενοχλητική εμφάνιση του λειτουργικού (για κάποιους), αχανή menus κλπ., ήταν κάποια από τα προβλήματα που αντιμετώπιζε μέχρι τώρα η Microsoft.

 

Όλα τα παραπάνω συνέβαλαν στο να μη βρει την άνοιξη η Microsoft. Έτσι, μάλλον έφτασε η ώρα να τη φτιάξει. Και τι καλύτερο από το να ξεκινήσει το φτιάξιμο με τη νέα έκδοση των Windows, τα Windows 10 Mobile. Η τελευταία έκδοση των Windows είναι ίσως και η τελευταία ευκαιρία της εταιρείας να κερδίσει κόσμο στο χώρο των smartphones. Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα πάντως και τις εντυπώσεις που έχουν αφήσει τα Windows 10 Mobile από την παρουσίασή τους, η Microsoft κινείται σε πολύ σωστό δρόμο. Παράλληλα, με την επαλήθευση των φημών ότι η νέα έκδοση θα υποστηρίζει εφαρμογές από iOS και Android, τότε λύνεται αυτόματα και το θέμα των εφαρμογών. Έτσι, η Microsoft θα έχει στην κατοχή της ένα εξαιρετικό λειτουργικό, χωρίς το παραμικρό ίχνος lag ή κολλήματος, που θα υποστηρίζει και πλήθος εφαρμογών. Τι άλλο να ζητήσει κάποιος για να αγοράσει συσκευή με το λειτουργικό της;

 

Και φτάνουμε για άλλη μια εβδομάδα στην ερώτηση του POLL μας. Εσείς πιστεύετε ότι τα Windows 10 Mobile θα φέρουν την άνοιξη για τη Microsoft; Τι νέο θα θέλατε να δείτε σε σχέση με τα Windows 8.1;

 

Περιμένουμε τις απαντήσεις σας και τα σχόλιά σας κάτω από το POLL!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μακάρι...αν και χλωμό...Έχουμε να ακουμπήσουμε Windows από τα 6.5 στο HTC Leo(hd2)...αν και τώρα εκεί που έχει φτάσει το android δεν νομίζω ότι μου λείπουν κιόλας...

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

στα τηλέφωνα η απόσταση από το android και το ios είναι τεράστια, πρέπει να κανει τα περισσότερα απ αυτά που υπόσχεται η ΜS με τα 10ρια ώστε να εχει μια θέση στον.... ήλιο :happy:
Link to comment
Share on other sites

*Όταν λέμε ανοιξη εννοούμε προφανώς κυρίως εμπορική-αριθμητική γιατί σε επίπεδο χρηστικότητας

είναι ήδη ανθισμένα τα τηλεφωνο-παράθυρα για τους περισσότερους που τα έχουν χρησιμοποιήσει. Τώρα με τα 10 θέλω να πάνε καλά, αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό η Microsoft θα φτάσει για να τα στηρίξει, πόσα χρήματα ακόμα είναι διατεθειμένη να ξοδέψει. Η στροφή των εφαρμογών σε ios *και android δημιουργηθεί έναν προβληματισμό για το πόσο αφοσιωμένη είναι η *MS και πόσο πιστεύει στις μακροπρόθεσμες προοπτικές του συστήματός της. Θέλω να πάει καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Χρήστης lumia 535 ως δεύτερο τηλέφωνο και έχω μείνει ικανοποιημενος στο FULL. Έχω βρει είδη όλες της εφαρμογές που κάνω χρήση στο Android. Ο μόνος λόγος που δεν το έχω κάνει πρώτο τηλέφωνο είναι επειδή το πήρα με μια κάρτα sim και το Android που έχω έχει δύο sim, αλλιώς θα το είχα πρώτο τηλέφωνο. Έχω βαρεθεί στο Android τα lags (έστω και σπάνια), και γενικά σαν λειτουργικό . (μάλλον γερναω)

Elisa-Saunalahti Huoleton Premium+ with Unlimited Voice, SMS, MMS, video calls

Unlimited 5G mobile internet

+ 20gb data roaming per month in EU countries

Price : 31,90 € το μήνα χωρίς δεσμεύσεις

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάρει πολύ πρόσφατα συσκευή με WP8.1 update 2, βλέπω ότι η MS είναι σε πολύ καλό δρόμο. Τα "αχανή μενού" δεν υπάρχουν ποια, το lag συνεχίζει να είναι ανύπαρκτο, το λειτουργικό γίνεται όλο και πιο συνεπές ως προς τη λειτουργία του. Προσωπικά δε μου λείπει κάτι. Τώρα, αν μπορεί η MS να συνεχίσει να λειτουργεί στην ίδια "γραμμή", πιστεύω ότι τα W10 Mobile δε θα είναι απλά καλά. Και εννοείται ότι θέλω να πετύχει, για να έχουμε περισσότερες επιλογές, σαν καταναλωτές. :) Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι...αν και χλωμό...Έχουμε να ακουμπήσουμε Windows από τα 6.5 στο HTC Leo(hd2)...αν και τώρα εκεί που έχει φτάσει το android δεν νομίζω ότι μου λείπουν κιόλας...

 

κατ εμένα τα 6.5 ήταν υπέροχα για τον καιρό τους. το πιο μεγάλο τους ατού το customizibility. απο την στιγμή που βγάλανε τα 7/8 και χάσανε τον χαραχτήρα των windows και πήγανε προς ios κατεύθυνση πρέπει να κάνουν κάτι για να διαφοροποιηθούν απο την μάζα

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλει ολες τις λειτουργιες του Android (OTG,MHL,NFC,Screen Mirroring).Να φτασει το IOS το λειτουργικο σε εμπειρια χρησης και να μπορεις να αλλαξεις keyboard ή Launcher.

Επισης να μπορει να υπαρχει συμβατοτητα εφαρμογων IOS και Android(κατι που θα ωφελησει πολυ).Πιστευω οτι αμα συνεχιστουν οι βελτιωσεις,σκεφτομαι αρκετα καποιο Lumia WP.Για μενα ειναι Android και IOS μαζι τα WP(ταχυτητα IOS και ελευθερια Android).Στα 10 πιστευω θα τελειοποιηθουν,ελπιζω η Microsoft να τα υλοποιησει οπως πρεπει και να φτασουν το Android και το IOS.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δω στην πράξη το Continuum κι αν δουλεύει θα πάρω άμεσα κάποιο lumia. To 640 είναι 4G, γρήγορο και 150€. Είναι καλή επιλογή..
Link to comment
Share on other sites

Αν το Continuum φέρει στην πράξη αυτά που στην θεωρία εικάζεται θα πάρουν τα πάνω τους.

Η MS οφείλει να επενδύσει σε άλα Surface λογική υλοποίηση και σε επίπεδο συσκευής-εξοπλισμού με τα κατάλληλα specs.

Επίσης σημαντικο ρολο θα παίξουν οι universal app και αν θα γεφυρώσουν το χάσμα από android/ios.

 

Επίσης σημαντικό είναι να αξιοποιήσει τεχνολογία όπως πχ Pure View και σε μελλοντικές προτασεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν η Microsoft ως τρίτη δύναμη κάνει τα Windows 10 Mobile καλύτερα του ανταγωνισμού (χωρίς να έχει το απαιτούμενο μερίδιο αγοράς), πιστέυω ότι θα τραβήξει κόσμο. Και το iOS και το Android είναι πια πλήρως λειτουργικά και προστίθονται νέες δυνατότητες κ.τ.λ. Καινοτομίες σε σχέση με το παρελθόν θα δούμε σπάνια. Το βλέπουμε και στις δυνατότητες των συσκευών που απλά βλέπουμε δυνατότερα χαρακτηριστικά, χωρίς τα άλματα του παρελθόντος. Η αγορά έχει ωριμάσει και τώρα που δεν έχεις να δώσεις τόσα νέα πράγματα στον καταναλωτή (hardware) πρέπει να τον κρατίσεις μέσω του software. Και για πολλούς και το iOS και το Android δεν μπορούν να τους κρατήσουν για πάντα, λόφω πολιτικών που ακολουθούν οι εταιρίες πίσω από αυτά. Οπότε δεν είναι απίθανο να δούμε αλλαγές και ανακατατάξεις στο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

με τα απανωτά προβλήματα και το χθεσινό φιάσκο στο Android, η MS έχει μία σημαντική ευκαιρία, αλλά αμφιβάλω αν θα την εκμεταλλευτεί όπως πρέπει
Link to comment
Share on other sites

πολλα πραγματα ακουμε και οπου ακους πολλα κερασια οπως λεει και η παροιμια...

 

το προβλημα της μς ειναι οτι εχει αργησει...ειδικα το αντροιντ, που ειανι και ο βασικος ανταγωνιστης, εχει φτασει σε επιπεδο υπερπληρωτητας πολλα χρονια τωρα...οχι μονο δε του λειπει τιποτα, αλλα εχει και πολλα περισσοτερα πραγματα απο αυτα που μπορει ενας απλος χρηστης να εκμεταλευει, ενω καλυπτει απολυτα και τους power users...

 

δηλαδη μονο στη low end αγορα η μς πλεον μπορει να κανει κατι, στα mid/high ειναι παρα πολυ δυσκολα τα πραγματα...προσωπικα θα ηθελα να τα παει καλα, και να της ξαναδωσω μια ευκαιρια...ο μονος τροπος να το κανει αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι να δωσει κατι πραγματικα καινουριο...δηλαδη αυτο που λεει, να το δωσει κιιολας...

 

με το επιπεδο πο εχουν φτασει τα σπεκς των smartphones σημερα, στην ουσια εχουν επιδοσεις υπολογιστων...αν δωσει αυτο το πραγμα, δηλαδη εναν πληρη υπολογιστη τσεπης, που με ενα hdmi καλωδιο (η usb c) το συνδεεις σε μονιτορ, και περνας μεσα οτι θες και το κανεις υπολογιστη παντου και παντα, τοτε ναι...ισως ερθει η ανοιξη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με τα απανωτά προβλήματα και το χθεσινό φιάσκο στο Android, η MS έχει μία σημαντική ευκαιρία, αλλά αμφιβάλω αν θα την εκμεταλλευτεί όπως πρέπει

 

για ποιο λογο φιασκο χτες με το αντροιντ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν από το poll λείπει η επιλογή περιμένω να δω η κάτι παρόμοιο γιατί απλά το να μιλας για κάτι που δεν ξέρεις είναι σαν να κάνεις τον προφήτης, οπότε η απάντηση μου δεν νομίζω είναι αυτήν που με εκφράζει περισσότερο αλλά απέχει από την κανονική.

Είναι πολύ πίσω η Microsoft στον ανταγωνισμό κυρίως της λογικής της αγοράς των κινητών συσκευών, κάνει βήματα προόδου κυρίως να ξαναμπεί στην λογική ότι υπάρχει και αυτή έστω και σαν software βγάζοντας apps και για άλλα λειτουργικά (κυρίως για το android),απλα με το μερίδιο αγοράς που έχουν τα Windows στις mobile συσκευές κάθε προσπάθεια είναι πολύ δύσκολο να πετύχει μαζικές μετακινήσεις.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Όσο την πατάμε τόσο θα δίνει πράγματα στους καταναλωτές της η Microsoft. Άνοιξη όχι δεν θα φέρει, τουλάχιστον εμπορικά. Για τα επόμενα 2-3 χρόνια θα είναι σε μονοψήφιο μερίδιο αγοράς. Μετά κάτι μπορεί να γίνει αν και δύσκολα.

 

Το μεγάλο πρόβλημά τους είναι η υποστήριξη από καθιερωμένους ή ανερχόμενους κατασκευαστές οι οποίοι χωρίς την δυνατότητα παραμετροποίησης της συσκευής δεν μπορούν να διαφοροποιηθούν από τον ανταγωνισμό. Μία τέτοια κατάσταση αφήνει χώρο για πολύ λίγους και το ξέρουν οι εμπλεκόμενοι.

Πολύ χειρότερη κάνει την κατάσταση το γεγονός ότι η ίδια η Ms σκοτώνει κάθε hw ανταγωνισμό με τις δικές της προτάσεις, που διαθέτει σε κάτω του κόστους τιμές. Πώς μπορεί ένας κατασκευαστής να ανταγωνιστεί συσκευές που διατίθενται σε τιμές (που για αυτόν θα ήταν) κάτω του κόστους;

 

Η Microsoft πρέπει να περιοριστεί σε 4-5 surface μοντέλα στα πρότυπα των Nexus ή των iPhone. Να σταματήσει δηλαδή των αθέμιτο ανταγωνισμό με τους πελάτες της. Πιστεύω ότι θα το κάνει μιας και θέλει να είναι services-first εταιρία. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα είναι επαρκές κίνητρο, μιας και η Google έχει αντίστοιχο πρόγραμμα (το Android One) αλλά σίγουρα θα βοηθήσει.

 

Από εκεί και πέρα δε φτάνει να διορθώσει όλα τα στραβά του Wp. Όπως τη metro αισθητική σχεδόν πέθανε - μόνο η γραμματοσειρά έχει μείνει και μερικά εφέ κίνησης, ή οι δυνατότητες/χαρακτηριστικά που πλέον μπήκαν με το τσουβάλι, και η παραμετροποίηση που όταν λανσαρίστηκε το λειτουργικό ήταν όνειρο θερινής νυκτός - σημείο δριμείας κριτικής.

Πρέπει να αποκτήσεις σημεία υπεροχής έναντι του Android. Unique selling points. Μέχρι σήμερα έχει την χαμηλή τιμή. Κάποτε είχε την ομαλότητα και μέχρι πριν λίγο καιρό την υποστήριξη. Αλλά δεν υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό της πλατφόρμας που πραγματικά να κερδίσει τον κόσμο, κάτι που να σου δίνει μόνο το Wp. Αυτό λείπει από την εμπειρία χρήσης του.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα όχι γιατί έχω δοκιμάσει lumia στη nokia εποχή βέβαια και ήταν πολύ πίσω.

Έχω συνηθίσει το pure android των nexus και motorola συσκευών και είναι ευχαριστημένος.

Δεν θα έλεγα όμως όχι σε ένα lumia 532 για 2ο κινητό και για αλλαγή.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Διαφορά σε σχέση με την τρέχουσα κατάσταση σίγουρα θα υπάρξει. Αν κατα τη διάρκεια της επικράτησης θετικού κλίματος για την πλατφόρμα γίνουν οι σωστές κινήσεις και επεκταθεί σε emerging αγορές (home automation, wearables, automotive applications κα), τότε μπορεί να δημιουργηθούν συνθήκες για αυτοσυντηρούμενη ανάπτυξη, κυρίως εις βάρος του οικοσυστήματος της Apple.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

... επειδή βλέπω αναφορές για το continuum, να σας ενημερώσω ότι κανένα από τα τηλέφωνα που κυκλοφορούν δεν το υποστηρίζει(προς το παρόν; ).

το πρόβλημα είναι μαλλον hardware, γιατι πρέπει να γίνεται rendering σε 2 οθόνες ταυτόχρονα, με διαφορετικές αναλύσεις και δεν υπάρχει εως τωρα WP τηλέφωνο που να τα καταφέρνει.

Ισως τα μελλοντικα που ακουγονται ότι θα φοράν τον Snapdragon 810 να είναι κατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί.

Το θέμα είναι ότι πλέον είναι πολύ δύσκολo να πλησιάσει το Android.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

θα επαιρνα σιγουρα windows mobile αν επαιζαν .exe.

 

εγω πιστευω οτι η εφαρμογες απο τα αλλα λειτουργικα(ios κυριως) + ποιο ελαφρη λειτρουργικο + τιμη πιστευω οτι θα το ανεβασει το ποσοστο της και θα φερει εμπορικα την ανοιξη!βεβαια οχι τρομερα απο την αρχη αλλα σιγα σιγα και αν στηριξουν και οι developers την κινηση της αυτη πολλα μπορουν να γινουν..το θεμα ειναι να τα δουμε!:shifty:

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να φέρει την άνοιξη, του 2016, αν τα καθυστερήσουν λίγο ακόμη.

 

Χωρίς να έχω σαφή εικόνα από android και αδιαφορώντας πλήρως για το ios, δεν νοείται να μη μπορείς σε μια συσκευή που έχει 4 πυρήνες να ακούς background μουσική από το ίντερνετ, ή να κατεβάζεις background ένα torrent.

Μαθημένος στη χρήση Η/Υ, η παντελής έλλειψη σοβαρού multi-tasking σε τέτοια επεξεργαστική ισχύ μου προκαλεί αηδία.

 

Πάντως, στο θέμα μας, δεν νομίζω ότι θα καταφέρει να γίνει σύντομα ίσος τρίτος παίκτης.

Εκτός κι αν δούμε διαρκείς τρομερές βελτιώσεις με παράλληλη αδράνεια των 2 μεγάλων.

Αλλιώς με το ζόρι θα μπαίνει Βουλή. (3% :p)

 

Υ.Γ: Χρήστης Lumia 535 με προβληματική οθόνη. Κατά τ άλλα VFM αν εξαιρέσουμε την μπαταρία.

 

Υ.Γ2: Κλαίω με τους νοσταλγούς των WinMo 6-6.5. Πραγματικά, αν έκανα κουμάντο στον υπεύθυνο τομέα της MS δεν θα τολμούσα να ξανά ασχοληθώ με smartphones μετά από εκείνο το ξεφτιλίκι από android & ios. Πιο άκλαυτο σύστημα δεν υπήρξε ποτέ. Ακόμη και κάτι βραχύβια της Samsung, καλύτερα τα κατάφεραν.

Edited by Moriarty
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί.

Το θέμα είναι ότι πλέον είναι πολύ δύσκολo να πλησιάσει το Android.

 

Δεν ξερω για μεριδιο αγορας, οσον αφορα την εμπειρια χρησης ειδικα στη μεση κατηγορια το εχει ξεπερασει προ πολλου το android

Και όμως γυρίζει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...