Jump to content

Sony Xperia Z3+ / Z3+ Dual (Z3 Plus)


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το θέμα εγγύησης τι κάνουμε; Ή Sony Hellas δεν το καλύπτει, επικοινώνησε μαζί τους τηλεφωνικά.

 

Παιδια αυτο ειναι τσεκαρισμενο ????????????

 

εχει ρωτησει καποιος και για ποιο μοντελο ???????

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 570
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Με το θέμα εγγύησης τι κάνουμε; Ή Sony Hellas δεν το καλύπτει, επικοινώνησε μαζί τους τηλεφωνικά.

 

Πήρες τηλέφωνο στο επίσημο service (arvato & omnitech) και σου είπαν ότι δεν το καλύπτουν;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι καλύπτεται από 2ετή ευρωπαϊκή εγγύηση. Δεν μπορεί να μην το κάνει δεκτό επειδή δεν το εισάγει αυτή. Το Ζ5 πχ, εισάγεται επίσημα από την ελληνική αντιπροσωπία αλλά και από παραεισαγωγές. Στο σέρβις κάνει δεκτά μόνο αυτά που εισάγει αυτή επίσημα; Όχι βέβαια.Το σέρβις ισχύει για όλα τα προϊόντα ασχέτως τρόπου εισαγωγής. Και για να ισχύει η 2ετή ευρωπαϊκή εγγύηση πρέπει ένα προϊόν να προορίζεται για την ευρωπαϊκή αγορά και να έχει την ένδειξη CE.

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι καλύπτεται από 2ετή ευρωπαϊκή εγγύηση. Δεν μπορεί να μην το κάνει δεκτό επειδή δεν το εισάγει αυτή. Το Ζ5 πχ, εισάγεται επίσημα από την ελληνική αντιπροσωπία αλλά και από παραεισαγωγές. Στο σέρβις κάνει δεκτά μόνο αυτά που εισάγει αυτή επίσημα; Όχι βέβαια.Το σέρβις ισχύει για όλα τα προϊόντα ασχέτως τρόπου εισαγωγής. Και για να ισχύει η 2ετή ευρωπαϊκή εγγύηση πρέπει ένα προϊόν να προορίζεται για την ευρωπαϊκή αγορά και να έχει την ένδειξη CE.

 

Εχουμε καποια εικονα για το Dual σε σχεση με αυτα που ανεφερες ?

Λογικα δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα , Sony ειναι , το ****το δλδ ...

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Πήρες τηλέφωνο στο επίσημο service (arvato & omnitech) και σου είπαν ότι δεν το καλύπτουν;

Ναι, δεν το καλύπτουν. Μουβείπαν ότι σε περίπτωση που χρειαστώ service θα πρέπει να απευθυνθώ στο κατάστημα που το αγόρασα.

 

Οποτε ενω σκεφτόμουν να το αγοράσω,τελικά το απορρίπτω και σκέφτομαι Ζ3 ή Ζ5.

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by PERIKLIS_15
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, παρά τα όσα πίστευα, τελικά η Sony Hellas με διαψεύδει. Πριν λίγο είχα τηλεφωνική επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη των συσκευών Xperia της Sony Hellas και μου απάντησαν ότι μπορούν να παρέχουν σέρβις μόνο σε συσκευές που είναι στη λίστα με αυτές που εισάγουν επίσημα και αυτό γιατί το σέρβις τους δεν έχει τεχνογνωσία και ανταλλακτικά για συσκευές που δεν εισάγουν αυτοί. Μου είπαν ότι η ευρωπαϊκή εγγύηση ισχύει αλλά πρέπει να απευθυνθώ στο κατάστημα από όπου το αγόρασα και ότι αυτοί σαν εταιρεία δεν αναλαμβάνουν να παραλάβουν την συσκευή και να την προωθήσουν σε άλλο ευρωπαϊκό σέρβις. Είμαι πολύ δυσαρεστημένος με αυτή τους την πολιτική. Εδώ η Samsung σταμάτησε την πώληση και υποστήριξη των φωτογραφικών της προϊόντων στην Ελλάδα αλλά όσα φωτογραφικά προϊόντα της είναι αγορασμένα από ευρωπαϊκό κατάστημα (πλην EBay) και είναι εντός εγγύησης (2ετής ή με επέκταση) τα παραλαμβάνει και τα αποστέλλει σε άλλο ευρωπαϊκό της σέρβις. Μεγάλη απογοήτευση. Πλέον, για μένα δεν υπάρχει καμία διαφορά από το να αγοράσω ένα καλό κινέζικο κινητό και στο μέλλον θα το πράξω.

 

edit... Επικοινώνησα με το tokinito.gr από όπου πήρα το τηλέφωνο και μου είπαν ότι στα εξουσιοδοτημένα σέρβις ισχύει κανονικά η εγγύηση και αναλαμβάνουν κανονικά το σέρβις. Εγώ πάντως σκοπεύω να το διαλευκάνω πλήρως το θέμα στέλνοντας email τόσο στη Sony Hellas όσο και στο tokinito.gr για να λάβω γραπτώς τις απαντήσεις τους. Θα επανέλθω σύντομα...

Edited by CyberDEL

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει! Αν ισχύει (η μη εγγύηση από την Sony) είναι απαράδεκτοι. Αγόρασα το Z3+ με κλειστά τα μάτια χωρίς να μου περάσει από το μυαλό η πιθανότητα μη εγγύησης!
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει! Αν ισχύει (η μη εγγύηση από την Sony) είναι απαράδεκτοι. Αγόρασα το Z3+ με κλειστά τα μάτια χωρίς να μου περάσει από το μυαλό η πιθανότητα μη εγγύησης!

 

Για το dual δεν ισχυει η εγγυηση,δεν εχει ερθει από την sony στην ελλαδα.

Για το μονοκαρτο ισχυει κανονικα.

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Και το μονόκαρτο δεν εισάγετε από τη Sony Hellas.

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Και το μονόκαρτο δεν εισάγετε από τη Sony Hellas.

Γιαυτό και δεν πωλείται από τα μεγάλα καταστήματα.

 

Note 4 & Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από τα μεγάλα μόνο το YOU το φέρνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εντάξει! Αν ισχύει (η μη εγγύηση από την Sony) είναι απαράδεκτοι. Αγόρασα το Z3+ με κλειστά τα μάτια χωρίς να μου περάσει από το μυαλό η πιθανότητα μη εγγύησης!

Ας περιμένουμε μερικές μέρες για να το διαλευκάνουμε γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο έχουμε πέσει θύματα εξαπάτησης, μιας και στα site τους αναγράφεται ότι ισχύει κανονικά η επίσημη εγγύηση. Και εγώ αν το γνώριζα δεν θα το αγόραζα. Υπάρχει και η αρχή προστασίας καταναλωτή στην οποία μπορούμε να ρωτήσουμε σχετικά.

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Το 6533(δικαρτο)δεν εχει ευρωπαικες προδιαγραφες,δεν υποστηρίζεται στην ευρωπη....

Το 6553(μονοκαρτο) υποστηρίζεται κανονικα....

Λαθος μου που ειπα παραπανω για εισαγωγή στην ελλαδα,πραγματικα δεν εισάγεται από την sony hellas...συγγνωμη.

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Το 6533(δικαρτο)δεν εχει ευρωπαικες προδιαγραφες,δεν υποστηρίζεται στην ευρωπη....

 

μαλλον κατι αλλο εννοεις και δεν το εγραψες σωστα ...

 

δεν υπαρχουν "ευρωπαϊκες" προδιαγραφες ...

 

το ζητημα μαλλον πρεπει να λυθει με επικοινωνια με τη sony europe

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

...το ζητημα μαλλον πρεπει να λυθει με επικοινωνια με τη sony europe

 

Πολύ καλά κάνεις και το αναφέρεις. Μετά την γραπτή επικοινωνία που θα έχω αύριο με την εδώ αντιπροσωπία, από την απάντηση που θα μου δώσουν θα εξαρτηθεί αν αυτό θα είναι το επόμενο βήμα.

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια..............

 

http://support.sonymobile.com/gr/

 

μου εμφανιζει κανονικα και το z3+ dual

 

http://postimg.org/image/mojhlcs7v/

http://s9.postimg.org/48z0nye3j/image.jpg

 

http://support.sonymobile.com/gr/xperiaz3plusdual/

Edited by chrisly

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές ώρες δεν το εμφάνιζε και γι αυτό επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν όλα όσα προανέφερα. Δυστυχώς δεν κράτησα το όνομα της υπαλλήλου με την οποία μίλησα. Μπορεί να μην ήταν ενημερωμένοι και μετά το τηλεφώνημα μου να το πρόσθεσαν. Αύριο θα στείλω email για να έχω γραπτή απάντηση.

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα καιγομαι γιατι εχω μεινει ευχαριστημενος με αλλη συσκευη οπως εχω ξαναγραψει ΑΛΛΑ κινουμαι ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΙΚΑΡΤΟ κινητο

 

για επαγγελματιες και ανθρωπους που εχουν δυο αρθμους επιβαλλεται κατι τετοιο και απορω που υπαρχει ακομα και η υπονοια της ΜΗ υποστηριξης

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, παρά τα όσα πίστευα, τελικά η Sony Hellas με διαψεύδει. Πριν λίγο είχα τηλεφωνική επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη των συσκευών Xperia της Sony Hellas και μου απάντησαν ότι μπορούν να παρέχουν σέρβις μόνο σε συσκευές που είναι στη λίστα με αυτές που εισάγουν επίσημα και αυτό γιατί το σέρβις τους δεν έχει τεχνογνωσία και ανταλλακτικά για συσκευές που δεν εισάγουν αυτοί. Μου είπαν ότι η ευρωπαϊκή εγγύηση ισχύει αλλά πρέπει να απευθυνθώ στο κατάστημα από όπου το αγόρασα και ότι αυτοί σαν εταιρεία δεν αναλαμβάνουν να παραλάβουν την συσκευή και να την προωθήσουν σε άλλο ευρωπαϊκό σέρβις.

Οταν δεν εισαγεται επισημα απο την sony Hellas δεν μπορουν να το αναλαβουν για τους λογους που ειπαν. Δυστυχως αυτο συμβαινει και σε αλλες εταιρειες.

Τωρα, καλο θα ηταν για εμας να αναλαμβαναν να το στειλουν οι της sony Hellas σε αλλη ευρωπαικη χωρα.

 

 

Επικοινώνησα με το tokinito.gr από όπου πήρα το τηλέφωνο και μου είπαν ότι στα εξουσιοδοτημένα σέρβις ισχύει κανονικά η εγγύηση και αναλαμβάνουν κανονικά το σέρβις. Εγώ πάντως σκοπεύω να το διαλευκάνω πλήρως το θέμα στέλνοντας email τόσο στη Sony Hellas όσο και στο tokinito.gr για να λάβω γραπτώς τις απαντήσεις τους. Θα επανέλθω σύντομα...

Στειλε τα mail, πιστευω πως η sony θα σου απαντησει αυτο που σου ειπαν και στο τηλεφωνο. Θελω να δω τι θα απαντησει το καταστημα.

 

Περιμενουμε νεα σου :)

 

 

edit τωρα ειδα τα λινκ που βαλατε, να τα βαλεις και στο mail που θα στειλεις στη sony.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω και κατι αλλο

 

Το κινητο οπως και σχεδον ολα τα κινητα της Sony ειναι global certified

 

Και μονο που καλυπτουν ολες τις υπαρχουσες μπαντες επικοινωνιας κατι τετοιο ειναι εννοουμενο

 

Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ για να μην υπαρχει υποστηριξη σε ενα κινητο , τουλαχιστον το πρωτο διαστημα κυκλοφοριας , ειναι επειδη λογω περιορισμενης αγορας (Ελλαδα) μπορει να φερνουν μονο τους κυριους κωδικους για την προωθηση του εκαστοτε προϊοντος και στη συνεχεια μετα απο καποιο ευλογο διαστημα , να υποστηριζει και τα παρεμφερη (dual) μαζι με τα παραγωγα τους (16,32,64 κτλ)

 

ΔΕΝ ειναι δυνατον ενα κινητο που εχει παραχθει απο αυτη την εταιρια και φερει ολα τα trademarks (xperia , z3+ , e6533) να μην υποστηριζεται απο το επισημο service

 

Θεμιτο να τσινανε λιγο με τις παραειδαγωγες στη τελικη (επειδη τους χαλανε τη σειρα και τον σχεδιασμο περισσοτερο) αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα

 

Και στη τελικη μπορουνε να χειριστουνε και διαφορετικα το θεμα ... επισημης εισαγωγης , επισκευη σε 2-3-4 μερες (λογω διαθεσιμοτητας ανταλλακτικων) , παραεισαγωγης σε 10 (λογω αναμονης για τα ανταλλακτικα απο το εξωτερικο) ... ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ

Edited by chrisly

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν υπήρχε το Ζ3+ στη λίστα της Sony και τώρα υπάρχει πως το εξηγείς; Μου είναι δύσκολο να δεχτώ ότι δεν υποστηρίζουν τεχνικά μια συσκευή την οποία όμως υποστηρίζουν με αναβαθμίσεις λογισμικού. Μπορεί τελικά να μην ήταν ενημερωμένη η αρμόδια υπάλληλος... μπορεί να μην είχε πολλές πωλήσεις το Ζ3+ ως τώρα και να αναθεώρησαν όταν είδαν ότι τελικά πουλάει. Δεν θα εκπλαγώ αν δω τελικά να εισάγει και το Ζ3+. Πάρε παράδειγμα από αυτό το νήμα, πόσο καιρό τώρα, από την κυκλοφορία του, διάφορα μέλη συζητούν για το Ζ3+ και μέχρι πριν λίγο δεν υπήρχε κανένας κάτοχος για να τους μεταφέρει τις προσωπικές του εντυπώσεις. Και τώρα, ξαφνικά έχουμε γίνει αρκετοί... Έχω την εντύπωση άλλωστε, ότι παρακολουθούν τα γραφόμενα για τα προϊόντα τους. Τουλάχιστον έτσι πρέπει να κάνουν όσες εταιρείες ενδιαφέρονται για την άποψη των χρηστών, έτσι ώστε να βελτιώνουν τα προϊόντα τους μέσα από την κριτική...

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν υπήρχε το Ζ3+ στη λίστα της Sony και τώρα υπάρχει πως το εξηγείς; Μου είναι δύσκολο να δεχτώ ότι δεν υποστηρίζουν τεχνικά μια συσκευή την οποία όμως υποστηρίζουν με αναβαθμίσεις λογισμικού. Μπορεί τελικά να μην ήταν ενημερωμένη η αρμόδια υπάλληλος... μπορεί να μην είχε πολλές πωλήσεις το Ζ3+ ως τώρα και να αναθεώρησαν όταν είδαν ότι τελικά πουλάει. Δεν θα εκπλαγώ αν δω τελικά να εισάγει και το Ζ3+. Πάρε παράδειγμα από αυτό το νήμα, πόσο καιρό τώρα, από την κυκλοφορία του, διάφορα μέλη συζητούν για το Ζ3+ και μέχρι πριν λίγο δεν υπήρχε κανένας κάτοχος για να τους μεταφέρει τις προσωπικές του εντυπώσεις. Και τώρα, ξαφνικά έχουμε γίνει αρκετοί... Έχω την εντύπωση άλλωστε, ότι παρακολουθούν τα γραφόμενα για τα προϊόντα τους. Τουλάχιστον έτσι πρέπει να κάνουν όσες εταιρείες ενδιαφέρονται για την άποψη των χρηστών, έτσι ώστε να βελτιώνουν τα προϊόντα τους μέσα από την κριτική...

 

σε μια Ελληνικη αγορα με τα οποια οικονομικα προβληματα λογικο δεν ειναι να αρχισει να πουλαει ενα κινητο οταν κατεβει και η τιμη του ?

 

Τωρα ειναι η χρονικη στιγμη που θα πουλησει το z3+ γιατι πριν απο λιγο καιρο κοστιζε 500 ευρω και τωρα το βρισκεις κατω απο 300 ...............

 

Δεν υπαρχει καλυτερη απαντηση

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κατι αλλο εννοεις και δεν το εγραψες σωστα ...

 

δεν υπαρχουν "ευρωπαϊκες" προδιαγραφες ...

 

το ζητημα μαλλον πρεπει να λυθει με επικοινωνια με τη sony europe

 

Εχεις δικιο.

Να το πω διαφορετικα,το dual δεν εισάγετε επισημα στην ευρωπη.....δεν υποστηρίζεται στην ευρωπη.

Εάν δεις στο xperifirm θα προσεξεις ότι δεν υπαρχει ευρωπαικο firmware,είναι γνωστη στρατηγικη της sony,να μην στελνει τα παντα παντου:):)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

και μιλαμε για ενα κινητο που ετεροχρονισμενα θα μπορουσες να το πεις και ναυαρχιδα ........... Αν θελει η Sony να πουλησει και να προωθησει τα προϊοντα της ειμαι σιγουρος οτι μπορει να βρει τον τροπο

 

Γραφειο σχεδιασμου και προωθησης δεν εχουν ???

 

ε μαααααααααααααααααααααααα , δεν μπορω με αυτα τα πραγματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχεις δικιο.

Να το πω διαφορετικα,το dual δεν εισάγετε επισημα στην ευρωπη.....δεν υποστηρίζεται στην ευρωπη.

Εάν δεις στο xperifirm θα προσεξεις ότι δεν υπαρχει ευρωπαικο firmware,είναι γνωστη στρατηγικη της sony,να μην στελνει τα παντα παντου:):)

 

σορρυ , σε σημπληρωνω γιατι μαλλον κατι γινεται εσωτερικα στην εταιρια

 

κατι με την ενημερωση...

 

http://s24.postimg.org/pjds7mmd1/image.jpg

 

http://xperiafirmware.com/8-firmware/109-sony-xperia-z3-dual-e6533

Edited by chrisly

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

αυτό που υπογραμμίζεις είναι μάλλον η επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας του firmware της Marshmallow

 

ξέρουμε αν το Z3+ θα πάρει και Ν?

Υποθέτω οτι επειδή είναι τόσο ίδιο με το Ζ5, το οποίο υποχρεούται λόγω ημερομηνίας λανσαρίσματος να πάρει, οτι θα πάρει και Ν

ΑΛΛΑ ρωτάω αν έχει ανακοινώσει κάτι η Σονυ ή αν θεωρητικά είμαστε ακόμα στις προθεσμίες υποχρεωτικής αναβάθμισης στην επόμενη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι για τοπ δίκαρτο, πόσο κάνει τώρα το Ζ3 + dual? Αυτό σκέφτομαι μαζί με το LG G4 dual...είμαι σε σκέψη

 

Στάλθηκε από το GT-I9502 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3+ / Z3+ Dual (Z3 Plus)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...