Jump to content

Xiaomi yi sports camera


Roid_rage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως ότι έχω δει ρίχνει ξυλο ..

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.youtube.com/watch?v=1P6ficQM-Yg

πολυ ωραιο βιντεο, και νομιω πως τα πηγε περιφημα η yi 4k

 

Επισης,

νομιζω οτι ειδα οτι η firefly Κουναει πολυ!

 

Μαλλον με βλεπω να μενω με την 4κ μου!

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε τρίποδο η ποιότητα βίντεο είναι πάρα πολύ καλή,τώρα σε περπάτημα στο βουνό το κούνημα είναι εμφανέστατω η κάμερα ήταν δεμένη στο στήθος

 

https://youtu.be/Rd043AxVLm4

Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/WNNQcxjD--8?t=2m36s

 

Professional Handheld Holder DSLR Cameras Stabilizer Motion

 

το stabilizer του φτωχου! χαχαχα

φαινεται να κανει δουλεια παντως!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα πως συζητάτε για την Firefly, προσοχή, γιατί αγόρασα πρόσφατα την 7s, και διαπίστωσα πως κάμερα έχει σοβαρό πρόβλημα με τον ήχο.
Link to comment
Share on other sites

Με την θήκη έχει και η 6s χωρίς είναι πολύ καλή..βέβαια στα 48 € που την πήρα με την μπαταρία της στην σταθεροποίηση(περνει και εξωτερικό μικρόφωνο)..Επιτέλους πάω σε παραλία και απολαμβάνω βίντεο και φώτο..Η πρώτη yi με είχε πεθάνει και δεν είχε θεμα με battery drain..

Βέβαια έπεσε το ρημάδι το 380 και την πήρα στο χέρι ..Εγώ πάντως την λάτρεψα την 6 και την 8 την οποια την είχα μια ωρα(με τον ευρηγωνιο)

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κάποια στιγμή σκεφτόμουν και εγώ να πάρω μια yi 2 αλλά με αυτή την ποιότητα
που έχω πιάσει με λίγη επεξεργασία στο ποστ δεν νομιζω ότι μου χρειάζεται ακόμα. Με τα σκριπτ και προσεκτική εστίαση το καμερονι κάνει θαύματα.. περιμένω και φακό 4.35mm no distortion...να δούμε τι μπορεί να κάνει. Άσχετο αλλά η δικιά μου χρειαστηκε (γινόταν σοφτ η τερμα αριστερή πλευρά του κάδρου) να ξεβιδωσω τον σενσορα και να τον βιδωσω πάλι για να κάτσει τελείως flat σε σχέση με το φακό Edited by geozigo
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή σκεφτόμουν και εγώ να πάρω μια yi 2 αλλά με αυτή την ποιότητα
που έχω πιάσει με λίγη επεξεργασία στο ποστ δεν νομιζω ότι μου χρειάζεται ακόμα. Με τα σκριπτ και προσεκτική εστίαση το καμερονι κάνει θαύματα.. περιμένω και φακό 4.35mm no distortion...να δούμε τι μπορεί να κάνει. Άσχετο αλλά η δικιά μου χρειαστηκε (γινόταν σοφτ η τερμα αριστερή πλευρά του κάδρου) να ξεβιδωσω τον σενσορα και να τον βιδωσω πάλι για να κάτσει τελείως flat σε σχέση με το φακό

 

κοιτα, επειδη εγω ειχα την 1 και πηγα στη 2. θα σου πω, οτι το αξιζε.. εχει σαφως καλυτερη ποιοτητα video, δεν τραβαω 4κ, αλλα σε 1080p Με πολλααααα fps! εξαρταται τι ακριβως κανεις με την καμερα.

επισης, η οθονη αλλη φαση! παρολλα που πριν καποια χρονια ελεγα "ελα μωρε σιγα, και που δεν εχει οθονη τι εγινε? αφου εχω το κινητο, αφου ξερω τα "μπιπ" και τις ρυθμισεις απ εξω.." ειναι αλλη φαση, τεραστια ευκολια! στα + απο μενα οτι δουλευει και χωρις μπαταρια με το καλωδιο απλα πχ απο φορτιστη κινητου ή Power bank!

εν κατακληδη, την εχω κατα ευχαριστηθει, και πραγματικα δεν μετανιωσα που εκανα τη μεταβαση. επισης, την παλια μπορεις να την πουλησεις ανετα ενα 60αρι, και να βαλεις +90Ε για την 2. (150 την πηρα απο geekbuying)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κοιτα, επειδη εγω ειχα την 1 και πηγα στη 2. θα σου πω, οτι το αξιζε.. εχει σαφως καλυτερη ποιοτητα video, δεν τραβαω 4κ, αλλα σε 1080p Με πολλααααα fps! εξαρταται τι ακριβως κανεις με την καμερα.

επισης, η οθονη αλλη φαση! παρολλα που πριν καποια χρονια ελεγα "ελα μωρε σιγα, και που δεν εχει οθονη τι εγινε? αφου εχω το κινητο, αφου ξερω τα "μπιπ" και τις ρυθμισεις απ εξω.." ειναι αλλη φαση, τεραστια ευκολια! στα + απο μενα οτι δουλευει και χωρις μπαταρια με το καλωδιο απλα πχ απο φορτιστη κινητου ή Power bank!

εν κατακληδη, την εχω κατα ευχαριστηθει, και πραγματικα δεν μετανιωσα που εκανα τη μεταβαση. επισης, την παλια μπορεις να την πουλησεις ανετα ενα 60αρι, και να βαλεις +90Ε για την 2. (150 την πηρα απο geekbuying)

 

Κοίτα σίγουρα στα 1080p 60fps έχω προσέξει ότι η yi1 πέφτει σε ποιότητα αλλά δεν έχω δει ποσο καλύτερη μπορεί να είναι η 2. Η οθόνη σίγουρα είναι ευκολία. Αν δεν κάνω λάθος και η 1 δουλεύει χωρίς μπαταρία. Βασικά θα ήθελα να σε ρωτησω αν η 2 έχει flat profile και αν περνει scripts όπως η 1 και τι bitrate έχει στα 1080p30 και 60. Α και για 60 δεν την δίνω ούτε για πλάκα :p. Το πιθανότερο είναι να πάρω μια 4Κ+ αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα ήθελα να σε ρωτησω αν η 2 έχει flat profile και αν περνει scripts όπως η 1

ναι. μπορεις να δεις πολλα mods στο dashcamtalk.

τι bitrate έχει στα 1080p30 και 60

Δεν θυμαμαι απ εξω, αλλα μπορω να κανω μερικες δοκιμες το βραδυ να σου πω

Α και για 60 δεν την δίνω ούτε για πλάκα :p.

ε, ποσο να την δωσεις? 65 την ειχα παρει και την εδωσα μετα απο 2.5 χρονια 60! (φυσικα σε αψογη κατασταση και με καποια εξτρα καλουδια) παραπανω απο καλα θα ελεγα! :lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε πολύ να δω πόσο πάει μέγιστα σε αυτές τις δύο αναλύσεις! Ευχαριστώ! Δεν θέλω να την δώσω περισσότερα!χαχαχαχ. Δεν θα την δώσω καθόλου! Θα την κρατήσω για δεύτερη action. Βασικά χρειάζεται για τα βίντεο που φτιάχνω για το μαγαζί

 

ναι. μπορεις να δεις πολλα mods στο dashcamtalk.

Δεν θυμαμαι απ εξω, αλλα μπορω να κανω μερικες δοκιμες το βραδυ να σου πω

 

ε, ποσο να την δωσεις? 65 την ειχα παρει και την εδωσα μετα απο 2.5 χρονια 60! (φυσικα σε αψογη κατασταση και με καποια εξτρα καλουδια) παραπανω απο καλα θα ελεγα! :lol: :lol:

Edited by geozigo
Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε πολύ να δω πόσο πάει μέγιστα σε αυτές τις δύο αναλύσεις! Ευχαριστώ! Δεν θέλω να την δώσω περισσότερα!χαχαχαχ. Δεν θα την δώσω καθόλου! Θα την κρατήσω για δεύτερη action. Βασικά χρειάζεται για τα βίντεο που φτιάχνω για το μαγαζί

 

μεχρι να τα κανω εγω δες εδω και εδω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μεχρι να τα κανω εγω δες εδω και εδω

 

Σε S-fine όλες οι αναλύσεις πάνω από 60mbit!4K 100αρι! Καλη δουλειά η xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

δικαιως νομιζω την εχουν βγαλει "go pro killer". δεν ειχα ποτε go pro, αλλα απο τοσα συγγριτικα που ειχα δει στο youtube, δεν ειδα καμια τεραστια διαφορα που να δικαιολογει αυτο το χασμα τιμης.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Της έβαλα σήμερα τον φακό 4.35mm. Βιδώνει κανονικά αλλά αφήνει ένα μικρο κενό το οποίο μπορείς να το κλείσεις με μια λαστιχένια ροδελίτσα. Για τα 6.60ευρω που έδωσα καταπληκτικός φακός. Ελάχιστη παραμόρφωση και χρωματική εκτροπή τηρουμένων των αναλογιών. Εννοείται οτι απενεργοποιείς το lens rectification. Έχει περίπου το ίδιο FOV όπως μια κάμερα με apc σενσορα και 16mm φακό. Άμα θέλεις τον εστιάζεις και κοντά και κάνεις μακρο μικροσκόπιο! Η κάμερα αν και έχει γεράσει λίγο σε σχέση με τα νέα μοντέλα θα κάνει μια χαρά την δουλειά της για b-roll και όχι μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Της έβαλα σήμερα τον φακό 4.35mm. Βιδώνει κανονικά αλλά αφήνει ένα μικρο κενό το οποίο μπορείς να το κλείσεις με μια λαστιχένια ροδελίτσα. Για τα 6.60ευρω που έδωσα καταπληκτικός φακός. Ελάχιστη παραμόρφωση και χρωματική εκτροπή τηρουμένων των αναλογιών. Εννοείται οτι απενεργοποιείς το lens rectification. Έχει περίπου το ίδιο FOV όπως μια κάμερα με apc σενσορα και 16mm φακό. Άμα θέλεις τον εστιάζεις και κοντά και κάνεις μακρο μικροσκόπιο! Η κάμερα αν και έχει γεράσει λίγο σε σχέση με τα νέα μοντέλα θα κάνει μια χαρά την δουλειά της για b-roll και όχι μόνο.

 

Καλησπερα, με το φακο αυτο υποτιθεται αν θυμαμαι καλα οτι χανει το μεγαλο ευρος και γινεται ας πουμε σαν "κανονικη καμερα"?

"αν και εχει γερασει", μη μασας! προχτες εψαχνα κατι βιντεο που ειχα βγαλει πριν κανα 3αρι χρονια στα χιονια και ειναι super.. δεν υπαρχει ανταγωνιστης ισως και σημερα για την ποιοτητα της σε αυτα τα λεφτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα field of view στον οριζόντιο άξονα 72 μοίρες. Δηλαδή όσο έχουν τα κινητά περίπου φαντάσου. Οντως η καμερα ειναι ικανοποιητική και αν ξέρεις να την πειράξεις κάνει παπάδες.

Καλησπερα, με το φακο αυτο υποτιθεται αν θυμαμαι καλα οτι χανει το μεγαλο ευρος και γινεται ας πουμε σαν "κανονικη καμερα"?

"αν και εχει γερασει", μη μασας! προχτες εψαχνα κατι βιντεο που ειχα βγαλει πριν κανα 3αρι χρονια στα χιονια και ειναι super.. δεν υπαρχει ανταγωνιστης ισως και σημερα για την ποιοτητα της σε αυτα τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω για οποίον καταλαβαίνει και μπορεί να τον ενδιαφέρει ότι η κάμερα συμπεριφέρεται και πάρα πολύ καλά στο τομέα του aliasing-moire (έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά από μια samsung nx3000 που έχω η οποία είναι των 400-500 ευρώ) και έχει και ελάχιστο "βράσιμο".

Έχει ένα field of view στον οριζόντιο άξονα 72 μοίρες. Δηλαδή όσο έχουν τα κινητά περίπου φαντάσου. Οντως η καμερα ειναι ικανοποιητική και αν ξέρεις να την πειράξεις κάνει παπάδες.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tι εκανες εκει; χαχα

Το ωραιο ειναι οτι οπου και να προχωρησα το βιντεο, επεσα σε διοδια. Δεν αντεχω να ξανακανω αλλη μια φορα αυτη τη διαδρομη ουτε απο βιντεο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα sec είχες για το time lapse?

Είναι ανεπίτρεπτο πάντως, να μην έχει η Βουλιαγμένης, διόδια!

 

ειναι 15x speed, 0.5 interval!

χαχα! ναι σωστα, και η ομονοια, και το συνταγμα, και, και, και...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήρες τελικά την 4k?

χα, ναι δεν κρατηθηκα! αξιζε η μεταβαση στα σιγουρα! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλορίζικη

 

ευχαριστω! θα την απολαυσω περισσοτερο μετα τα χριστουγεννα στα χιονια!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...