Jump to content

Xiaomi yi sports camera


Roid_rage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι πλην όμως μου έτυχε και με Z23L και με Z23A

Σοβαρά? Και εγώ την Ζ23L νομιζω εχω, την πήρα τον Ιούλιο, θα το τσεκάρω. Ευτυχώς δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Φαντάζομαι αν είχε πρόβλημα θα το ειχε εξ αρχής ή μπορεί να το παρουσιάσει και μετά? Πάντως από θέμα hardware έχει προχειροτητες η κάμερα, μια με το battery drain, μια με το focus. Εμένα ήταν χαλασμένο το καλώδιο usb φόρτισης. Γενικά όμως για τα λεφτά της και για κάποιον που θέλει απλά να κάνει τη φάση του είναι ότι πρέπει. Από το βίντεο και τις υποβρυχιες φώτο εγώ προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημενος. Αλλά και σε όσους έχω δείξει δείγματα εντυπωσιάστηκαν.

Πλοίο από τα δύο είναι πιο προσφατο;

 

Υπάρχει πουθενά η κάμερα για παραγγελία;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Η Ζ32L. Κοίτα από banggood Μήπως έχει, εγώ από εκεί την πήρα τον Ιούλιο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δοκιμασε να τα κατεβασεις να δεις την αναλυση τους, μεσω browser παιζουν ουτε στα 240p!

 

ισχυει...ειδα τρελη διαφορα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σοβαρά? Και εγώ την Ζ23L νομιζω εχω, την πήρα τον Ιούλιο, θα το τσεκάρω. Ευτυχώς δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Φαντάζομαι αν είχε πρόβλημα θα το ειχε εξ αρχής ή μπορεί να το παρουσιάσει και μετά? Πάντως από θέμα hardware έχει προχειροτητες η κάμερα, μια με το battery drain, μια με το focus. Εμένα ήταν χαλασμένο το καλώδιο usb φόρτισης. Γενικά όμως για τα λεφτά της και για κάποιον που θέλει απλά να κάνει τη φάση του είναι ότι πρέπει. Από το βίντεο και τις υποβρυχιες φώτο εγώ προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημενος. Αλλά και σε όσους έχω δείξει δείγματα εντυπωσιάστηκαν.

 

Η Ζ32L. Κοίτα από banggood Μήπως έχει, εγώ από εκεί την πήρα τον Ιούλιο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Θα κοιταξω καλυτερα γιατι οσες φορες κοιταξα (στα χαζα) στα μεγαλα κινεζικα σαιτ δεν την βρηκα..

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά? Και εγώ την Ζ23L νομιζω εχω, την πήρα τον Ιούλιο, θα το τσεκάρω. Ευτυχώς δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Φαντάζομαι αν είχε πρόβλημα θα το ειχε εξ αρχής ή μπορεί να το παρουσιάσει και μετά? Πάντως από θέμα hardware έχει προχειροτητες η κάμερα, μια με το battery drain, μια με το focus. Εμένα ήταν χαλασμένο το καλώδιο usb φόρτισης. Γενικά όμως για τα λεφτά της και για κάποιον που θέλει απλά να κάνει τη φάση του είναι ότι πρέπει. Από το βίντεο και τις υποβρυχιες φώτο εγώ προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημενος. Αλλά και σε όσους έχω δείξει δείγματα εντυπωσιάστηκαν.

 

Η Ζ32L. Κοίτα από banggood Μήπως έχει, εγώ από εκεί την πήρα τον Ιούλιο.

Λοιπόν, τώρα που τα ξανακοιταξα, συγκέντρωσα για αυτό το λόγο 3, η δικια μου είναι Z23L και οι αλλες δύο Z23A και Z23S. Οι δύο πρώτες παντως είναι αρκετά παλιες, η άλλη δεν ξερω. Τις σύγκρινα μαζί και τις 3, η δικια μου ήταν σαφώς ανώτερη, η Z23A εντελώς εκτός focus και η Z23S εν μέρει εκτός focus. Τις δύο προβληματικές τις διόρθωσα και ειναι πλέον αψογες και τις παρέδωσα στους κατόχους τους.

Τη δικιά μου τώρα είμαι σε δίλημμα αν θα την ανοίξω μήπως θέλει κάποια ελάχιστη διόρθωση, πάντως τα βίντεο που τράβηξα και γω απο θάλασσα απλά εντυπωσίασαν και σε κάποια φάση μπόρεσα και τα πρόβαλα σε προτζεκτορα :X

 

Όχι, το πρόβλημα δε δημιουργείται στην πορεία.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τώρα που τα ξανακοιταξα, συγκέντρωσα για αυτό το λόγο 3, η δικια μου είναι Z23L και οι αλλες δύο Z23A και Z23S. Οι δύο πρώτες παντως είναι αρκετά παλιες, η άλλη δεν ξερω. Τις σύγκρινα μαζί και τις 3, η δικια μου ήταν σαφώς ανώτερη, η Z23A εντελώς εκτός focus και η Z23S εν μέρει εκτός focus. Τις δύο προβληματικές τις διόρθωσα και ειναι πλέον αψογες και τις παρέδωσα στους κατόχους τους.

Τη δικιά μου τώρα είμαι σε δίλημμα αν θα την ανοίξω μήπως θέλει κάποια ελάχιστη διόρθωση, πάντως τα βίντεο που τράβηξα και γω απο θάλασσα απλά εντυπωσίασαν και σε κάποια φάση μπόρεσα και τα πρόβαλα σε προτζεκτορα :X

 

Όχι, το πρόβλημα δε δημιουργείται στην πορεία.

Τώρα κοίταξα το serial number κάτω από τη μπαταρία γράφει Ζ23Α. Ευτυχώς όλα κομπλέ :cool: .

 

Θα κοιταξω καλυτερα γιατι οσες φορες κοιταξα (στα χαζα) στα μεγαλα κινεζικα σαιτ δεν την βρηκα..

Στα γρήγορα που κοίταξα σε 3-4 γνωστά μόνο στο geekbuying είχε σε στοκ την κινέζικη από το eu warehouse, στα 90$, ακριβή μου φαίνεται. Ίσως συμφέρει να πάρεις την Ευρωπαϊκή έκδοση ή να κοιτάξεις και Κανένα eBay.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κοίταξα το serial number κάτω από τη μπαταρία γράφει Ζ23Α. Ευτυχώς όλα κομπλέ :cool: .

 

 

Στα γρήγορα που κοίταξα σε 3-4 γνωστά μόνο στο geekbuying είχε σε στοκ την κινέζικη από το eu warehouse, στα 90$, ακριβή μου φαίνεται. Ίσως συμφέρει να πάρεις την Ευρωπαϊκή έκδοση ή να κοιτάξεις και Κανένα eBay.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Και εγώ νομίζω φίλε πως τα 90 είναι αρκετά.. Θα τα ψάξω αρκετά άλλα εγώ υπολόγιζα 60 ευρώ για την κάμερα συν 20 ευρώ έξτρα πραγματακια..

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

ισχυει...ειδα τρελη διαφορα..

.

 

Και εδώ εκτός νερού! :P

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ εκτός νερού! :P

 

 

SOAD :cool: :up:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ψιλοαπογοητευτηκα και στραφηκα στην λύση της firefly 6s αν βέβαια δεήσει το gearbest να την στείλει ποτε

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Η απόλυτη action camera είναι η arc https://www.indiegogo.com/projects/revl-arc-the-world-s-smartest-action-camera-sports#/ όταν βγει :p

 

Sent from my Redmi Note 3 international

αρνητικα:

1. The Revl Arc has live preview from our iOS app and Apple Watch. (εκτος αν βγαλουν για android αργοτερα)

2. αλλο 500$ και αλλο 80$. μην συγκρινεις ανομοια πραγματα!

3. δεν εχει βγει ακομη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται καλύτερη από την xiaomi...

 

Sent from my Redmi Note 3 international

Με 4Κ με όλα τα αξεσουάρ μαζί..με real time διαδικασία αποφυγής του fish eye, με οπτικό σταθεροποιητη ,και ενα πρωτόκολλο στην έξοδο της usb θύρας που σου επιτρέπει να τραβας βίντεο και φωτο από απόσταση(drone) .συν την 1600 μπαταρία και την εξαιρετική ευκρίνεια δεν την λες και όχι καλύτερη.

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη βάζετε κάμερες των 400€ εδώ πέρα, είναι άστοχο.

Και εν γένει λίγο off topic

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

οι action cams ειναι κατ εξοχην για video και οχι για φωτο. δεν εννοω οτι δεν μπορεις να βγαλεις φωτος, απλα επειδη δεν εχουν οθονη ειναι να τις εχεις σταθερες καπου καρφωμενες και να τραβανε. βεβαια λογω της τεραστιας γωνιας που εχουν μπορεις να βγαλεις φωτο στα τυφλα γιατι κατα 99% θα ειναι μεσα αυτο που θελεις.

γενικα φυσικα με εχει καλυψει και με το παραπανω. αψογη ποιοτητα video και φωτο παντα εν συγκριση με τα λεφτα της.

παρε μερικα samples https://www.dropbox.com/sh/d3rz23o26nnsmov/AACnRJk7qoNZYGeq_yzWgXQQa?dl=0

 

Εγω παρήγγειλα εχτές την Xiaomi Yi Action Camera Official EU στα 72€.

Την θέλω για τα χιόνια και επειδή είπες κάνεις χρήση στο βουνό, να ρωτήσω:

Πρέπει να έχω και την αδιάβροχη θήκη

ή αρκεί η σιλικονάτη θήκη ;

Έχει θέμα με τις χαμηλές θερμοκρασίες;;; (οπότε να έχω και 2η μπαταρία).

Με τον ήλιο και ασρπιλα πως τα πάει;

Με την προηγούμενη Contour HD που είχα, χρησημοποιούσα ενα polarized φίλτρο.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την xiaomi;

Link to comment
Share on other sites

Με 4Κ με όλα τα αξεσουάρ μαζί..με real time διαδικασία αποφυγής του fish eye, με οπτικό σταθεροποιητη ,και ενα πρωτόκολλο στην έξοδο της usb θύρας που σου επιτρέπει να τραβας βίντεο και φωτο από απόσταση(drone) .συν την 1600 μπαταρία και την εξαιρετική ευκρίνεια δεν την λες και όχι καλύτερη.

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στα χαρτιά ναι

Στην πράξη ο σταθεροποιητης όμως δεν κανει δουλειά ούτε η ποιότητα του βίντεο είναι όπως της xiaomi

Παιδιά μη βάζετε κάμερες των 400€ εδώ πέρα, είναι άστοχο.

Και εν γένει λίγο off topic

Γιατί όταν πχ η καινούργια xiaomi έχει 250 και αυτή που έβαλα έχει σταθεροποιηση που δουλεύει, που σε διαφορετική περίπτωση θέλεις έξτρα 200 το λιγότερο για να προσθέσεις αυτή τη λειτουργία στη xiaomi...

 

 

Sent from my CW-Hi8-super using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα προσθέσεις εκ των υστερων αυτη τη λειτουργια στην xiaomi?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μια φώτο και απο εμένα...

29559438272_17f57d1537_c.jpgYDXJ0149 by zananiro, on Flickr

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα προσθέσεις εκ των υστερων αυτη τη λειτουργια στην xiaomi?

Όταν τραβήξεις βίντεο με σταθεροποιηση και είναι βούτυρο δεν γυρνάς πίσω..

Το πρόβλημα δεν ήταν καθαρά χρηματικό για τον καταναλωτή μέχρι τώρα αλλά ότι δεν υπήρχε η δυνατότητα. Και ναι προσωπικά προτιμώ να μαζέψω τα παραπανω χρήματα και να μην έχω κουνημενο βίντεο που σε πιάνει το κεφάλι σου μετά τα πρώτα δευτερόλεπτα. Μιλάμε πάντα για action sports. Αν είναι για να βγάλουμε όπως το από πάνω ποστ ένα ψαράκι τότε οκ....

 

Sent from my CW-Hi8-super using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμω να μην πουλησω το μηχανακι μου για να παρω μια καμερουλα. Ουτε να τη συγκρινω με αυτοκινητο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμω να μην πουλησω το μηχανακι μου για να παρω μια καμερουλα. Ουτε να τη συγκρινω με αυτοκινητο.

Για αυτό και θα συνεχίσουν να υπάρχουν φθηνές χωρίς σταθεροποιηση για να βγαίνουν βίντεο σε όσους δεν τους πιάνει πονοκέφαλος βλέποντας τα ή σε περιπτώσεις που τα βίντεο είναι από σταθερό σημείο.

Απλά αυτές οι κάμερες καλό θα ήταν να σταματήσουν να τις διαφημιζουν ως action cams.

 

Βάλε να δεις στο YouTube βίντεο ακόμη και από GoPro που έχει 500 ευρα και να είναι mount πάνω στον αετο όπως τη φωτογραφία που έβαλα ή να είναι mount στα σχοινια. Απλά δεν βλέπονται... Ή βάλε βίντεο από Mountain bike χάλια...

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160914/8947755f0f302ee1f0872f1a752ad106.jpg

 

Sent from my Redmi Note 3 international

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε δυο βίντεο στα χιόνια από τη δική μου κάμερα

 

 

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε δυο βίντεο στα χιόνια από τη δική μου κάμερα

 

 

Ωραία τα βίντεο αλλά κουνημενα :p. Βέβαια αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα σε εμάς περισσεύει.

Σε εμένα βέβαια υπάρχει και το πρόβλημα του ορίζοντα όταν τοποθετηθεί στα σχοινια. Θα ανεβάσω βίντεο χωρίς επεξεργασία..

Εν τω μεταξύ πάρτε μια ιδέα πόση μεγάλη διαφορά κάνει η σταθεροποιηση

 

https://www.slick.video

https://youtu.be/helKtdl9N6U

 

 

Sent from my Redmi Note 3 international

Link to comment
Share on other sites

Για τα 100 που έδωσα για κάμερα, αδιάβροχη θήκη, SD card και monopod το αποτέλεσμα με ικανοποιεί. Καλά θα ήταν να είχε και OIS αλλά δε σκοπεύω να δώσω +300 για image stabilization και brand name :)

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...