Jump to content

Xiaomi yi sports camera


Roid_rage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε κανείς να κάνει το hack που κυκλοφορεί για ανάλυση βίντεο 1080p 120 fps;

Δεν το εχω τσεκαρει, αλλα σ 120fps μαλλον θα τραβας 10λεπτο βιντεο με την 64αρα καρτα.

Επέλεξα την αδιάβροχη θήκη της Kingma και ελπίζω να μην το μετανιώσω. Έκανα φυσικά τον έλεγχο της θήκης, πριν βάλω μέσα την κάμερα.

Kαι εγω της Kingma πηρα γιατι σε καποιο review ελεγε οτι ειναι καλυτερη της original.. Βεβαια δυσκολευομαι να πιστεψω οτι υστερει η original αλλα οκ.. :)

Παντως την τεσταρα μεσα σε νερο αδεια με βαμβακι μεσα και ολα κομπλε.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω για αρχή είναι το time lapse. Άσχετα από την χρήση στην μηχανή και τις βάσεις που έβαλα στην ουρά και στο τεποζιτο του CBR, θέλω να φτιάξω time laps. Επειδή χρειάζεται πάρα (μα πάρα) πολλές φωτογραφίες για να γίνει κάτι τέτοιο, η μπαταρία πόση ώρα μπορεί να κρατήσει; έστω και σε χαμηλότερη ανάλυση.

Στην τελευταία χρήση που της έκανα υπολόγισα πρόχειρα την κατανάλωση, τρώει κάτι περισσότερο από 1% το λεπτό, με ανοιχτό wifi και συνδεδεμένο με το app και την περισσότερη ώρα σε standby με λίγα ολιγόλεπτα βίντεο. Μέσα από τα faqs της συσκευής λέει: How long can camera work from 1 charge?

- While recording in 1080p 30fps - up to 85 minutes.

Οπότε standby με wifi σε σχέση με recording (μάλλον χωρίς wifi) είναι πάνω κάτω το ίδιο, που σημαίνει αν είναι να την πάρετε σε κάποια διαδρομή ή συνεχή χρήση, καλύτερα να μην είναι συνδεδεμένη με το app, αλλά να λειτουργεί αυτόνομα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την εφαρμογή θα την ανοίγω μόνο όταν την στήσω στις βάσεις. δεν νομίζω ότι χρειάζεται σε κάτι μετά.

 

Βίντεο όταν βρω χρόνο λόγω δουλειάς.

 

Θα πήγαινα πίστα αλλά οι τελευταίες εξελίξεις δεν είναι για λάστιχα :p

 

Αν υπολογίσω ότι ένα session είναι 20 λεπτά, μπορώ να γράψω 4 sessions με την μια μπαταρία σε ανάλυση 1080p 24fps. Παραπάνω από καλά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ολα τα mounting ειναι ιδια. Διαφερουν μονο οι θηκες (αδιαβροχη, σιλικόνης, πλαστικο πλαισιο)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς γιατί δεν είναι καιρός για περιττά έξοδα. Που είναι ούτως ή άλλως αλλά...

 

Έχω σοβαρό πρόβλημα στην στήριξη. Δοκίμασα και κόλλησα δυο βάσεις. Μια στο ντεπόζιτο και μια στην ουρά.

 

Το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό. Δεν είναι δυνατόν να παρακολουθήσεις το βίντεο. Σε δοκιμή που έκανα μετά στο αυτοκίνητο με στήριξη με βεντούζα, το αποτέλεσμα δεν είχε καμιά σχέση. Ρίχνω όλο το φταίξιμο στα κομμάτια της στήριξης. Έχω μια βάση για το τηλέφωνο της ram mounts και θυμάμαι πως σε ταξίδι που έκανα με το τότε μηχανάκι μου (cb600f) στην Ιταλία, ήταν περισσότερο από καλά για το HD2 που είχα τότε.

 

Τώρα με το CBR πρέπει να αγοράσω επιπλέον εξαρτήματα για στήριξη στην τιμονόπλακα.

 

Ελπίζω αυτήν την φορά να γίνει η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα δεν το είχα σκεφτεί, δλδ θέλει κάποιο είδος αμορτισέρ για να μην τρέμει? Οι βάσεις που έβαλες τι είδους ήταν? Αυτή με τη βεντούζα λες να πέσει άμα είναι εξωτερικά;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η βεντούζα δεν πιάνει πουθενά στην μηχανή. Το CBR έχει πλαστικό κάλυμμα ρεζερβουάρ και το μεταλλικό είναι από κάτω. Επιπλέον, δεν εχει σχεδόν καμία ευθεία επιφάνεια.

 

Θα βάλω ένα βίντεο που δείχνει τι θέλω να κάνω.

 

 

 

Εδώ είναι.

 

Απλά ο τύπος έχει drift. Υπάρχει άλλο εξάρτημα στο πάνω μέρος έτοιμο για να μπει η βάση της kingma ή της gopro. Αν ψάξεις στο motoraid θα το βρεις.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=r1shNJby0aU

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεις πως βγήκε το βίντεο σε μένα θα πάθεις τουλάχιστον παρκινσον.

 

Χρησιμοποίησα κάποια εξαρτήματα που αγόρασα μαζί με την κάμερα. Η ποιότητα τους φαινόταν μάπα από την αρχή. Απλά υποτίμησα το πρόβλημα.

 

Όχι αμορτισέρ. Θέλει όση σταθερότητα είναι δυνατόν να πετύχεις.

 

 

 

Εδώ, στο 5:28 το πάνω εξάρτημα που λέω.

 

http://www.youtube.com/watch?v=IOWB7V3hRUU

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν την εχω για μηχανη, αλλα δε θα με χαλαγε να την εφαρμοζα καπου πανω στο αυτοκίνητο.. Ή στο ποδηλατο.. Αλλα με λεφτα στη μιση αξία της καμερας, την περναω μια μονωτικη ταινία καλυτερα... :) Και οπως λενε και στο εξωτερικό, if duct tape doesn't fix it, you are not using enough..

Ναι ο,τι παει με αυτο το εξαρτημα, κανει και για τη yi..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό το θέμα με το να κόβει τα βίντεο μετά από περίπου 1.95gb ή περίπου 20 λεπτά βίντεο, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Είναι απίστευτα τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

FAT32 file system... Δε γινεται περισσότερο. Και σε φουλ αναλυση ειναι 12λεπτα βιντεο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δηλαδή γίνεται και σε άλλες κάμερες;

 

Edit: Από ότι φαίνεται έτσι είναι.

Ακόμη και στις 64gb κάρτες; αν γίνει exFat;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Με μία hero πάντως πού είχα δεν έκοβε το βίντεο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παντού όμως αναφέρουν όριο στις fat32 τα 4g. Όχι τα 1.95 που κόβει σε μένα.

@ταξιδιωτης22 δηλαδή έγραφες για μια ώρα π.χ. βίντεο και το έβλεπες σαν ένα μετά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι ένα ζήτημα, τα 4GB και όχι 2..

Εγώ 64άρα έχω μέσα και δεν έχω δοκιμάσει άλλο file system, δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά απ'τη στιγμή που έλεγε όταν βάζεις firmware να έχεις οπωσδήποτε FAT32, δεν το άλλαξα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παντού όμως αναφέρουν όριο στις fat32 τα 4g. Όχι τα 1.95 που κόβει σε μένα.

@ταξιδιωτης22 δηλαδή έγραφες για μια ώρα π.χ. βίντεο και το έβλεπες σαν ένα μετά;

Για την hero 3 μιλάω συγκεκριμένα και ναι,δεν θυμάμαι να είχε κάποιον περιορισμό καθώς είχα την τρέλα να τραβάω πολλά βίντεο σε μηχανοβολτες μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις την αδιάβροχη;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η kingma πάντως δεν προκαλεί τπτ θορύβους, από την ίδια τη θηκη δλδ. Και γενικά είναι πολύ καλή. Την πήρα αντί για την original από ένα review που είδα και μάλλον έκανα καλή επιλογή

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο ήχος ακουγετςι το ΙΔΙΟ καλά σαν να μην υπάρχει θήκη? Γιατί υποτίθεται ότι το mic ειναι πλεον σε κλειστό χώρο στην θήκη.... Μέσα.... Δεν ξέρω αν εγινα αντιληπτός..... Το φυσικό είναι να μην ακούγεται τίποτα πάντως εκτός αν είναι πχ όπως της Sony exmor που έχει κάτι τρυπίτσες από τις οποίες πέρνα ο ήχος του περιβάλλοντος και καταγράφεται.
Link to comment
Share on other sites

Α αυτο εννοείς.. Οχι, ακουγεται κανονικα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...