Jump to content

myphone #tbt: Η μεγάλη των ringtones αγορά


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θυμάστε πίσω στις αρχές του 2000 που τα κινητά χτυπούσαν με μονοφωνικά ή πολυφωνικά ringtones; Μια αρκετά μεγάλη αγορά υπήρχε πίσω από τους ήχους αυτούς, όπως διαβάζουμε στο σχετικό άρθρο στο myphone.gr:

 

Τα ringtones, οι «ενοχλητικές» για πολλούς μονοφωνικές και πολυφωνικές μελωδίες που ειδοποιούν τους χρήστες κινητών για τις εισερχόμενες κλήσεις τους, απέφεραν το 2003 περισσότερα από $3 δισεκατομμύρια δολάρια στις εταιρείες που τα παρέχουν. Υπολογίζεται ότι τα έσοδα από τις πωλήσεις των ringtones ανέρχονται στο 10% της συνολικής αξίας της αγοράς, που ελέγχουν οι πολυεθνικές δισκογραφικές εταιρείες […]Τα κέρδη από τις πωλήσεις των μελωδιών μοιράζονται ανάμεσα στις δισκογραφικές εταιρείες, τους καλλιτέχνες και τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, ισχυρίζεται η Arc Group, που διεξήγαγε την σχετική έρευνα. Μολονότι τα $3 δισεκατομμύρια δολάρια (2,38 δισ. ευρώ) είναι χωρίς αμφιβολία εντυπωσιακό νούμερο, υπολογίζεται ότι τα έσοδα των δικτύων από τα γραπτά μηνύματα σε παγκόσμιο επίπεδο ξεπερνούν τα $40 δισ. δολάρια ή 31,74 δισ. ευρώ.

 

Εσείς είχατε αγοράσει ποτέ κάποιο ringtone; Θυμάστε με τι ήχους χτυπούσε το κινητό σας εκείνη την περίοδο;

Link to comment
Share on other sites

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=VudXM6eUT1c[/ame]

 

Το αγαπημένο μου ringtone στο Panasonic GD93 μου. Τι μου θύμησες... :love:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=VudXM6eUT1c

 

Το αγαπημένο μου ringtone στο Panasonic GD93 μου. Τι μου θύμησες... :love:

 

To ίδιο είχαμε !!!!! Τότε πρέπει να είχε το ericsson t28

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο είχαμε !!!!! Τότε πρέπει να είχε το ericsson t28

 

Δεν είναι τυχαίο, ήταν καλό τραγούδι για την εποχή και εύκολο να φτιάξει κάποιος τον ρυθμό με τις νότες στα κινητά τότε :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τυχαίο, ήταν καλό τραγούδι για την εποχή και εύκολο να φτιάξει κάποιος τον ρυθμό με τις νότες στα κινητά τότε :p

 

το μου θυμίζεις τώρα !! Αρχικά το είχα γράψει με νότες πράγματι και μετά το είχα βάλει κανονικά σαν ringtone. Ίσως να ήταν και στο επόμενο τηλέφωνο αλλά δεν θυμάμαι πιο ήταν

Link to comment
Share on other sites

Για πολλά χρόνια το αγαπημένο μου ringtone!

 

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε αγοράσει κι εμείς. :D

Δεν θυμάμαι ποιό ήταν, αλλά θυμάμαι πως ήταν από την banana. Υπήρχαν τότε πολλές διαφημίσεις σε εφημερίδες, περιοδικά, τηλεόραση, που διαφήμιζαν τα ringtones τους. Από τότε που πήρα κινητό που έπαιζε mp3 αρχεία, φτιάχνω μόνος μου τους ήχους για το κινητό μου.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που έπαιζαν στην τηλεόραση διαφημιστικά αλλά δε πρέπει να είχα αγοράσει ποτέ, τα έβρισκες free online
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=VudXM6eUT1c

 

Το αγαπημένο μου ringtone στο Panasonic GD93 μου. Τι μου θύμησες... :love:

 

Οτέ, μαζί είμαστε ένα. :p

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα αγοράσει ποτέ ringtone.. βολευόμουν με αυτά που είχε εκάστοτε συσκευή, θυμάμαι ότι είχα φτιάξει κανα 2 με τους editors, και μετά MP3 ..
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

βρειτε μου εναν που δεν ειχε αυτο το ringtone! ειχα βαρεθει ειλικρινα να το ακουω!!

 

Πςς που το θυμήθηκες ;; όντως σε μια καφετέρια 5-6 άτομα είχαν αυτό το τραγούδι ..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

τον μισό χρόνο είχα τα τρίγωνα κάλαντα:rotfl: μαζί με το william tell και τον υπόλοιπο έπαιζα με narcotic,blue και
:X
Link to comment
Share on other sites

Δεν πλήρωσα ποτέ για ringtone...Να ναι καλά κάτι μαθήματα πιάνου που έκανα και έμαθα τις νότες!Ό,τι ήθελα έφτιαχνα μιλάμε στο 3210 μου!Χαχαχα!Θυμάστε που πούλαγαν στα περίπτερα και βιβλιαράκια με τραγούδια(ringtone)για να μπορείς να τα φτιάξεις μόνος σου?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Δεν πλήρωσα ποτέ για ringtone...Να ναι καλά κάτι μαθήματα πιάνου που έκανα και έμαθα τις νότες!Ό,τι ήθελα έφτιαχνα μιλάμε στο 3210 μου!Χαχαχα!Θυμάστε που πούλαγαν στα περίπτερα και βιβλιαράκια με τραγούδια(ringtone)για να μπορείς να τα φτιάξεις μόνος σου?

 

εγώ θυμάμαι μέσα σε κομιξ ή περιοδικά νομίζω.. ή κάτι τέτοιο..

επίσης πολύ συχνά έβαζαν χαρτάκια στα πατατάκια, είχαν έναν κωδικό, τον έστελνες με μήνυμα και σου ερχόταν πίσω ringtone/εικονμήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου Ringtone ήταν τσάμπα, μου "σφύριξαν" τον τρόπο μέσω irc που μιλούσα με κάτι φιλαράκια από Φινλανδία και το ενσωμάτωσα σε συσκευή που και "καλά" δεν έπαιρνε custom ringtones..

το Νοκια 6110 Χαμαιλέων(!),

άλλαζες smsc, έστελνες μύνημα ένα κωδικό αν θυμάμαι καλά, και σου ερχόταν απαντητικό μύνημα με ringtone

αποτέλεσμα, είχα custom rintone... το Leisure Suit Larry... το 1998.. ..στο 6110... πόσο Win!?!

Ένα άλλο που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν το λατρεμένο Siemens S25 όντας απο το πρώτα έγχρωμα εν έτη '99

είχε δυνατότητα obex-ir έτσι με ir-transmitter απο υπολογιστή έστελνες κανονικό πολυφωνικό midi και το μετέτρεπε απο μόνο του σε μονοφωνικό ringtone(!)

σε αυτό πέρασα (φυσικά) larry, zelda και Metallica

Έκ τοτε και εφόσον είδα/έμαθα δια ζώσης οτι υπήρχαν τρόποι, πάντα έψαχνα κινητά ωστε να μπορώ να περνάω σχετικά έυκολα και χωρίς πληκτρολόγηση ότι ήθελα :)

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια αγοραζα! Απο μια υπηρεσια που εστελνες μνμ απο βονταφον στο 4020, vizzavi νομιζω λεγοταν!
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν αγόρασα ringtone. Είτε σε mid είτε σε mp3 αργότερα υπήρχαν πάρα πολλά διαθέσιμα. Άλλωστε συνήθως 8-bit ήχους απο παιχνίδια χρησιμοποιώ. ;)
Link to comment
Share on other sites

Sugardad με συγκινησες.

 

Το λατρεμενο siemens s25 ηταν το πρωτο μου κινητο. Πολυ μπροστα σε σχεση με το 3210 πχ που πουλουσε σαν τρελο. Μετα ακολουθησαν και αλλα της εταιρειας.

 

Ουτε εγω αγορασα ποτε ringtone. Παντα παλευα με τους editors.

Θυμαμαι σαν σημερα που εφτιαχνα το lost in space των apollo 440.

Αλλα γενικα η Siemens ειχε πολυ καλα ringtones και πολλες φορες αφηνα καποιο απο αυτα που ηταν εγκατεστημενα στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Tα "στρουμφάκια " τα θυμάστε;Ειχαν σκετσακι για ξυπνητηρι και για ηχο κλησης.Ψιλοεβριζαν βεβαια.:lol:

Επισης την ατάκα"ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ" για τα sms απο κάποια ελληνική ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...