Jump to content

Cosmote TV


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

25 minutes ago, blizard said:

Πηραν SL ... δεν εχει τέλος ,   δες στην τελευταία σελίδα του θέματος  Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ (δεν μπορώ να βάλω λινκ , πετάει κάτι τρελα 😉

Θετικό αν ισχύσει αυτο για το τέλος συνδρομητικής(αν και δε βρήκα κάτι σχετικό και σίγουρα δεν έχει βγει φεκ) αλλά δεν πήραν ακριβώς Sl...για την ακρίβεια έχασαν Απόλλωνα και πήραν Ολυμπιακό.Δε με απασχολεί ιδιαίτερα το ελληνικό πρωτάθλημα και πάλι μιλάμε για max 5 ματς το σκ...σε αρκετές περιπτώσεις λιγότερα.

Edited by boban3
Link to comment
Share on other sites

Απο προχθές μου εχουν ανοίξει τα cinema , ενω εχω μόνο τα entry , παιζει κάτι , δεν εχω λάβει κανένα μνμ η κάποια δωρεάν δοκιμή συνήθως για μήνα , συμβαίνει και σε αλλον φίλο ;

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ νόμιζα πως είχαμε τελειώσει όπως και με το φορο ιντερνετ 5% ... τώρα που το είπες είδα αυτό !!
 

Σύμφωνα με σχετικό δημοσίευμα του capital.gr, οι τρεις τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι, η Cosmote, η Vodafone και η Nova-Wind, ετοιμάζονται να συστήσουν ένα κοινό μέτωπο, όσον αφορά το τέλος 10% στη συνδρομητική τηλεόραση.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες της ιστοσελίδας, οι 3 τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι εκτιμάται ότι θα επιβάλλουν αίτημα στα αρμόδια υπουργεία, είτε για νέα αναστολή του τέλος, είτε για την εφαρμογή του σε όλες τις ψηφιακές πλατφόρμες. Για όσους δεν θυμούνται, πρόκειται για ένα τέλος το οποίο εφαρμόστηκε για πρώτη φορά το 2016, επιβαρύνει τους λογαριασμούς συνδρομητικής τηλεόρασης και προς το παρόν βρίσκεται σε αναστολή μέχρι τις 30 Ιουνίου του 2022.

 

08/06/2022

 

ΥΓ

Ειναι και βασικό στανταράκι η Premier κάθε εβδομάδα , από την άλλη είναι το μόνο που έχει η Εον ουσιαστικά ... ίσως είναι ώρα για διάλειμμα   , το πακέτο cinema της εον είναι καλό και φτηνό αν το μοιράζεσαι αλλά το ποδόσφαιρο δυσκόλεψε.

Έχουν λυσάξει οι 3 ελληνικές εταιρείες συνδρομητικής τηλεόρασης επειδή επιβάλλεται στους συνδρομητές τους το τέλος συνδρομητικής τηλεόρασης, ενώ δεν επιβάλλεται στους συνδρομητές των άλλων πλατφορμών εξωτερικού: Netflix, Amazon prime, Disney+ κ.α.

Αυτό φέρνει το αποτέλεσμα να έχουν ακριβότερη τιμή. Δεν εννοώ φυσικά το φουλ πακέτο με τα αθλητικά, που το θέτουν ως δικαιολογία..
Μιλάω για τα πακέτα με τα κανάλια ταινιών που έχουν.
Αλλά αυτά τα πακέτα με τις ταινίες τους είναι αιώνες μακράν από τα υπόλοιπα του εξωτερικού που προσφέρουν τιμές πολύ χαμηλές, σε σχέση με αυτούς.

Μήπως είναι κι αυτά πολύ ακριβά εν γένει δλδ;
Μήπως δεν ξέρουμε τι παίζει με τις τιμές φουλ πακέτων τηλεόρασης στην Ευρώπη;
Μήπως έχουν ως εκβιασμό τα κανάλια με τα αθλητικά, από τα οποία ανεβαίνει η τιμή στο τριπλάσιο σχεδόν;
Μήπως καλά να πάθουν αν δεν συμμορφωθούν μειώνοντας τις τιμές τους με ή χωρίς το τέλος συνδρομητικής τηλεόρασης, σύμφωνα με όλη την Ευρώπη όπου έχουν μισθούς πολλαπλάσιους των Ελλήνων αλλά χαμηλότερες τιμές σε τέτοιες υπηρεσίες;
Μήπως μας έχουν για κορόιδα;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

H Eon έχει πακέτο με όλες τις ταινίες της μόνο 10 ευρω ... είναι ακόμα αρκετά καλές όσο είδα κάποιες μέρες που τα είχε ελέυθερα, συν τα eurosport και ένα κανάλι με λίγα αθλητικά που γράφει και για μερικούς αγώνες premier .
Μπορείς να δεις σε 2 συσκευές , έχει την επιλογή για δορυφορικό η box , πόσο έπρεπε να το βάλουν ? εμενα μια χαρά μου φαίνεται και σκέφτομαι να το ψάξω για μικρότερη δέσμευση ή αν μπορείς να διακόψεις φτηνά ... 
 
Τωρα για τους μισθούς , εμείς επιλέξαμε να τους έχουμε χαμηλά  και τις υπηρεσίες ακριβά  ... μας αρέσει τα πολλά λεφτά να πηγαίνουν στο κράτος που μας προστατέυει. Δεν φταίνε οι εταιρίες τηλεφωνίας , και αυτές φορολογούνται σκληρά για τον ίδιο σκοπό. Θα τις κατηγορήσω μόνο γιατί μας δίνουν το απεριόριστο ιντερνετ στα κινητά πανάκριβα , και χαριεντίζονται με ταχύτητες 20-30 και πανω mbps για φιγούρα αντί να σκιστούν να πιέσουν το δίκτυό τους . 
Δεν νομίζω ότι συγκρίνεται το πακέτο των €10 για την πολύ μικρή βιβλιοθήκη ταινιών που έχει η ΕΟΝ - όπως και το αντίστοιχο της Cosmote - με τα αντίστοιχα των Netflix Amazon prime, Disney plus, Apple TV, HBO MAX (έρχεται σύντομα), όπου είναι στα ίδια και χαμηλότερα χρήματα...
Η ERTFLIX που είναι και δωρεάν έχει πολύ μεγαλύτερη ταινιοθήκη.
Το ότι μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΝΤ1+ δεν μπορώ να το δω ως ανταγωνιστικό, εφόσον μπορείς να επιλέξεις σε τόσα άλλα καλύτερα.

Μη μιλήσουμε για τους περιορισμούς που έχουν στη χρήση οι ελληνικές εταιρείες σε σχέση με τις άλλες (εκτός της ERTFLIX φυσικά).

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο box της cosmote έχω και την εφαρμογή της eon και θα ήθελα να τα βλέπω και στο εξοχικό μου. Πέρα από το να μεταφέρω το box στο εξοχικό, υπάρχει άλλος τρόπος όπως το να πάρω άλλο box και να εγκαταστήσω τις συσκευές; Θα πρέπει να προσθέσω την υπηρεσία των extra συσκευών;
Αν ναι, ποιο box θα προτείνατε να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται θα ανέβουν οι τιμές...

Insider: Ακριβότερη από 1η Ιουλίου η ελληνική συνδρομητική τηλεόραση.
https://www.insider.gr/epiheiriseis/233495/akriboteri-apo-1i-ioylioy-i-elliniki-syndromitiki-tileorasi

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Netflix πως βάζουμε στο android tv box της cosmote; 
Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Δεν περιλαμβάνεται στο play store του Cosmote box.
Και αν το περάσεις με apk θα παίζει σε 720p στην καλύτερη περίπτωση. Όλες οι συσκευές για γνήσιο Netflix που μπορεί να παίζει μέχρι 4k είναι πιστοποιημένες από τη Netflix.
Κάτι που αποκλείεται σε αυτή την περίπτωση, λόγω ανταγωνισμού...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα.. Θα ήθελα να ρωτήσω.Εχω μια τηλεόραση Samsung 55αρα την οποία αγόρασα περίπου 1-1,5 χρόνο πριν.Πριν λίγες μερες έβαλα Cosmote tv με android box και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:Στα πρώτα 5-10 λεπτά που ανοίγω το Cosmote tv αναβοσβήνει η εικόνα της τηλεόρασης σε εκνευριστικό σημείο και μετά στρώνει(επισης όταν αναβοσβήνει κάποιες στιγμες δείχνει πράσινη οθόνη και μεγάλα γράμματα...Θυμάμαι σε μια τηλεόραση φίλου αντίστοιχο θέμα όταν είχε συνδέσει το ps 4 και κάπως του το είχα φτιάξει στις ρυθμίσεις με την λειτουργία παιχνιδιών.. Εδω δεν πιάνει.. Έχω δοκιμάσει να το βγάλω και να το ξαναβάλω στην πρίζα,να δω τα καλώδια μήπως δεν κάνουν επαφή κλπ αλλά όλα μου φαίνονται φυσιολογικά πίσω στην τηλεόραση..Εκτός από τη λύση να ανοίγω το Box κανένα 10λεπτο πριν δω τηλεόραση,υπάρχει κάποια άλλη λύση σε αυτό ώστε να το φτιάξω μια και καλή; 

 

Edit:άλλαξα λίγο τις ρυθμίσεις στο box από 2160p 50hz που ήταν αυτόματα το έβαλα στα 60hz και φαίνεται αυτά τα πρώτα λεπτά να έχει στρώσει.. Μακάρι να είναι αυτό. 

Edit:Ούτε αυτό βοήθησε.. Το έριξα στα 1080p 60hz μήπως και έστρωσε πάλι για λίγο.. Τυχαίες κινήσεις κάνω τώρα δεν ξέρω. 

 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Ipokratis said:

 

Just now, mger said:
22 ώρες πριν, Ipokratis said:

 

πως βρίσκουμε το αρχείο για εγκατάσταση Netflix ;

Link to comment
Share on other sites

πως βρίσκουμε το αρχείο για εγκατάσταση Netflix ;
Θα ψάξεις στο google για Netflix apk
Χρειάζεται προσοχή όμως όπως σου είπα, να είναι από έγκυρη πηγή.
Και όπως σου είπα δεν θα παίζει πάνω από 720p στην καλύτερη περίπτωση...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

στο cosmote box πως απενεργοποιώ την ασφάλεια για εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές ;
Λογικά όπως και στα κινητά. Android είναι. Δε νομίζω να έχει διαφορά.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

δε βρίσκω το μενού 
Ψάξε στο μενού: εφαρμογές > ειδική πρόσβαση. Κάτι τέτοιο να βρεις και θα είναι εκεί μέσα η επιλογή για εγκατάσταση αγνώστων εφαρμογών.
ΑΝ στο δίνει αυτό στο μενού του box
Μη ξεχνάμε ότι είναι σχεδιασμένο αποκλειστικά για Cosmote και έχει αρκετούς περιορισμούς.
Και λογικό είναι αυτό...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω εδώ και 3 μέρες δε δουλεύει η κοσμοτε tv στη τηλεόραση γιατί λέει έχει λήξει.
Δε θυμάμαι κωδικούς. Ποιο νούμερο παίρνω? Πήρα στο 13888 αλλά σήμερα ήμουν 60λ στην αναμονή.
Υπάρχει άλλο?

Link to comment
Share on other sites

13788 νομίζω είναι τεχνικός έλεγχος η κάτι τέτοιο!

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πώς περνάμε apk στο boxaki? Όταν βάζω το usb stick με το apk μέσα κατεβασμένο από λάπτοπ με Windows, δεν το βλέπει το αρχείο και ζητάει να του κάνω φορμάτ.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους όλους.  Ερώτηση .

1)Μπορεί να δουλέψει το cosmote TV σε 24 αρι internet η θα έχει κολλήματα συνεχώς?? 

2) αν θέλω να πάω στο εξοχικό,  μπορώ να πάρω το box μαζί και να το συνδέσω εκεί?  

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας 

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους όλους.  Ερώτηση .
1)Μπορεί να δουλέψει το cosmote TV σε 24 αρι internet η θα έχει κολλήματα συνεχώς?? 
2) αν θέλω να πάω στο εξοχικό,  μπορώ να πάρω το box μαζί και να το συνδέσω εκεί?  
 
Ευχαριστώ για το χρόνο σας 
Άνετα. Αρκεί να είναι πάνω από 10mbps η ταχύτητα της σύνδεσης. Επειδή στα ADSL λένε για 24mbps και παίζουν κάτι νούμερα τύπου 4-5mbps κλπ

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.  Για όποιον έχει απορία,  Έβαλα την cosmote TV σε 24 αρα σύνδεση και όλα καλά.  Δεν κολλάει.  Μια χαρά

Αυτό μόνο που με χαλάει είναι ότι  δεν μπορώ να αλλάξω την σειρά στα κανάλια.  Μακάρι να γινόταν αυτό.  

Ερώτηση 

Όταν βλέπω ένα κανάλι,  ορισμένες φορές βγάζει κάτι νούμερα . Τι είναι αυτό ξέρει κανείς να μου πει???  Ευχαριστώ 

 

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.  Για όποιον έχει απορία,  Έβαλα την cosmote TV σε 24 αρα σύνδεση και όλα καλά.  Δεν κολλάει.  Μια χαρά
Αυτό μόνο που με χαλάει είναι ότι  δεν μπορώ να αλλάξω την σειρά στα κανάλια.  Μακάρι να γινόταν αυτό.  
Ερώτηση 
Όταν βλέπω ένα κανάλι,  ορισμένες φορές βγάζει κάτι νούμερα . Τι είναι αυτό ξέρει κανείς να μου πει???  Ευχαριστώ 
 
Ο έλεγχος που γίνεται από την εταιρία ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να τσεκαρει την αυθεντικότητα της σύνδεσης σου

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, piperasgr said:

Καλησπέρα παιδιά.  Για όποιον έχει απορία,  Έβαλα την cosmote TV σε 24 αρα σύνδεση και όλα καλά.  Δεν κολλάει.  Μια χαρά

Αυτό μόνο που με χαλάει είναι ότι  δεν μπορώ να αλλάξω την σειρά στα κανάλια.  Μακάρι να γινόταν αυτό.  

Ερώτηση 

Όταν βλέπω ένα κανάλι,  ορισμένες φορές βγάζει κάτι νούμερα . Τι είναι αυτό ξέρει κανείς να μου πει???  Ευχαριστώ 

 

Οι αριθμοί που βλέπεις είναι κάποιο σύστημα του παρόχου να ελέγχει αν βλέπεις νόμιμα ή όχι. Το έκανε και η νόβα με μπλε κουτάκι και άσπρους χαρακτήρες 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσω το πακέτο για 24 ωρες, για λαπτοπ με windows 10, απο που μπορώ να παρακολουθήσω; Απο το site της cosmote;

Μπορώ να συνδέσω το λαπτοπ μέσω HDMI στην τηλεόραση ή βλέπω αποκλειστικά στο λαπτοπ;

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσω το πακέτο για 24 ωρες, για λαπτοπ με windows 10, απο που μπορώ να παρακολουθήσω; Απο το site της cosmote;
Μπορώ να συνδέσω το λαπτοπ μέσω HDMI στην τηλεόραση ή βλέπω αποκλειστικά στο λαπτοπ;
Από εδώ θα βλέπεις όπου είναι web app:
https://www.cosmotetvott.gr
Και μπορείς να συνδέσεις για προβολή σε TV με HDMI ή ασύρματα μέσω Chromecast.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...