Jump to content

Cosmote TV


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμέσως αμέσως με όλους αυτούς τους περιορισμούς έχουν αποκλείσει τουλάχιστον τους μίσους συνδρομητές αφού κάποια παράμετρο δεν θα πληρούν. Η μόνη λογική εξήγηση σε αυτό ειναι ίσως για να μην τους μπουκώνουν οι streaming servers απο τη ζήτηση και ίσως γι αυτο το βάφτισαν πιλοτικό προγραμμα. Εγω που έχω iPad 3G δυστυχώς δεν μπορω να δω. Ειμαι συνδρομητής δορυφόρου αλλα σταθερό και Ίντερνετ απο αλλο πάροχο. Μονο μέσω κινητού cosmote μπόρεσα αλλα λόγω μεγέθους οθόνης θα με εξυπηρετούσε καλυτερα η ταμπλέτα. Επομένως με αυτα και με αυτα εγω προσωπικά δεν κάνω χρήση της υπηρεσίας. Κι ίσως τελικά αυτο να θέλανε για αρχή. Να μην κάνουν ολοι χρήση της υπηρεσίας. Παρεπιπτόντως με την ίδια μέθοδο περίπου παίζει και το app fox play.
Link to comment
Share on other sites

... αλλά όπως με ενημέρωσαν σε τηλεφωνική επικοινωνία θα δούλευε μόνο στο WiFi της οικίας.

:lol::lol::lol:

 

"Hellooooo, λιγο νιονιο δεν έχετε?", πες τους. Αν ειμαι σπίτι που εχω το δικτυο μου γτ να θελω να δω απο το κινητο και οχι στη "80αρα" tv μου?

 

Καλά οι τυποι ειναι απεριγραπτοι, τι να πρωτοπεις για ολες τις εταιριες.

 

Σταματαω εδω γτ παλι ανεβασα πιεση

Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Γιατί επιμενεις να υποστηριζεις μια υπηρεσία με τόσους περιορισμούς; αν έχω 20 GB σε wind η' Vodafone η' αν έχω μπει σε router άλλης εταιρίας απο ΟΤΕ γιατί να μην μπορω να κάνω χρηση της υπηρεσίας;

 

Γιατί τότε όπως λένε κι οι άγγλοι «it defeats the purpose» και σκοπός είναι να σε πάρουν από τις άλλες εταιρείες και να σε κάνουν δικό τους πελάτη, όχι να εκμεταλλεύεσαι δικές τους υπηρεσίες μέσω πακέτων άλλων εταιρειών που δεν ελέγχουν οι ίδιοι. Για μ...... τους πέρασες;

 

Φυσικά δεν έχει να κάνει με τον ΟΤΕ αυτό, αυτή η νοοτροπία είναι βαθιά ριζωμένη σε όλους, όπου όλοι επιθυμούν να σε αρμέξουν όσο το δυνατόν περισσότερο, όχι να σου δώσουν όσο το δυνατόν περισσότερες ελευθερίες και δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μην το ψάχνετε! Η υπηρεσία δέν είναι GO, είναι για μέσα στο σπίτι, άρα αχρηστο.

Το nova go τουλάχιστον δεν έχει περιορισμό στο τι δίκτυο θα συνδεθείς για να δείς, ας κάνουν αυτό στον ΟΤΕ και βλέπουμε.. :mad: :ninja:

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν διορθώσουν ότι έχει αναφερθεί τζίφος το θέμα.Και εγώ που έχω στο iPad Cosmote Internet 10GB εκτός σπιτιού δεν μπορώ να δώ.
Link to comment
Share on other sites

...Δεν μπορεί να το δώσει τσάμπα. Η υπηρεσία ειναι value added service...

...Κακο? δεν νομίζω...

...Και το κακο που ειναι?...

...Δεν βλεπω που ειναι το κακο!...

...Ούτε εδώ βλεπω κάτι το κακο!...

Ενα κακο έχει που δεν βλεπω να το αναφέρεις... Έχει λίγα, ελάχιστα κανάλια! Προφανώς λόγω πνευματικών δικαιωμάτων, ωστόσο δεν μου κάνει να βλεπω μονο τα ote sports... Κατα τα αλλα, ειναι μια έξτρα υπηρεσία, που δεν αναγκάζει κανέναν να την χρησιμοποιεί. Οποίος θέλει να το χρησιμοποιεί στο σπίτι, το κάνει ελεύθερα. Οποίος θέλει εκτός σπιτιού, πληρώνει. Είπαμε, value added service!

Γενικα, ειναι μια καλή υπηρεσία, που παίρνει βελτιώσεις, αλλα οχι και να το κραζουμε... Έχουμε μάθει να μας ξινίζουν κ να κας βρομάνε όλα...

Κάτι πάει λάθος με την αντίληψη περί σωστού και λάθους εδώ...

Όταν οι 9.9 στους 10 κράζουν τον τρόπο που υλοποιήθηκε η συγκεκριμένη υπηρεσία, δεν γίνεται το μόνο που βρίσκεις λάθος να είναι τα λιγοστά κανάλια...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους περισσότερους ότι η υπηρεσία έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή, μόνο GO δεν είναι και εξηγούμαι...

1) Έχω ADSL ΟΤΕ και στο σπίτι και στο εξοχικό μου, το ενεργοποίησα στο tablet μου με τα στοιχεία του εξοχικού μου, το tablet μου όμως δεν παίρνει κάρτα sim, όπως καταλαβαίνετε λοιπόν στο σπίτι μου δε μπορώ να δω από το tablet, μόνο στο εξοχικό!

2) Δεν δίνει τη δυνατότητα χρήσης laptop και πως να την έδινε με τέτοιους περιορισμούς. Δηλαδή μπορείς να δεις το πολύ σε οθόνες 12", συνήθως σε 8" με 10", γιατί να μη μπορώ να δω και σε 15,6" ή σε 17";;;

3) Τέλος θα πρέπει να προσθέσουν κι άλλα κανάλια. Αυτό βέβαια πιστεύω να γίνει με τον καιρό.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι δύσκολο να το έχουν free από οποιοδήποτε παροχο και συσκευή χωρίς την ανάγκη SMS και να ελέγχουν back-end πόσα login ταυτόχρονα υπάρχουν από το συγκεκριμένο user ID. Φυσικά θα πληρώνεις για την υπηρεσία GO.

 

2015 αφού δεν μου λένε να δημιουργήσω και ειδική μελωδία σε παλιά Νόκια με το αριστερό χέρι κάτω από το δεξί πόδι μου, πάλι καλά.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ολοι έχουμε δίκιο, υπάρχει μια μικρή λεπτομέρεια που δεν λαμβάνουμε υπόψιν, ότι ο ΟΤΕ είναι εταιρεία παροχής τηλεφωνίας (σταθερή, κινητής, internet) και όχι περιεχόμενου. Αυτός είναι ο λόγος που θέλει να περνάει η υπηρεσία μέσα από τις υπόλοιπες υπηρεσίες του. Θα μπορούσε βέβαια να σου παρέχει την υπηρεσία αυτή - με συνδρομή βέβαια- ακόμα και αν δεν είσαι πελάτης του σε καμιά άλλη παροχή του.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω για να δεις μάλλον θα πρέπει να τους προσκομίσεις και χαρτί απο τον παπά της ενορίας σου, καθώς και να μην έχεις ανάδρομο Ερμή. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τότε όπως λένε κι οι άγγλοι «it defeats the purpose» και σκοπός είναι να σε πάρουν από τις άλλες εταιρείες και να σε κάνουν δικό τους πελάτη, όχι να εκμεταλλεύεσαι δικές τους υπηρεσίες μέσω πακέτων άλλων εταιρειών που δεν ελέγχουν οι ίδιοι. Για μ...... τους πέρασες;

 

Φυσικά δεν έχει να κάνει με τον ΟΤΕ αυτό, αυτή η νοοτροπία είναι βαθιά ριζωμένη σε όλους, όπου όλοι επιθυμούν να σε αρμέξουν όσο το δυνατόν περισσότερο, όχι να σου δώσουν όσο το δυνατόν περισσότερες ελευθερίες και δυνατότητες.

Βασικά αυτοί που ασχολουνται με το marketing στον ΟΤΕ πρέπει να σκισουν τα πτυχία τους και να έρθουν μαζί με εμάς σε αυτόν τον αιώνα. Η λέξη πιλοτικό δεν είναι άλλοθι για ένα προφανώς κακογραμμενο προγραμμα που είναι σε alpha έκδοση και είναι χρήσιμο στο 5% της πελατείας του ΟΤΕ. Αν θες να κρατήσεις το υπόλοιπο 95%, να τους προσφερεις μια σωστή υπηρεσία και να κάνεις το πρόγραμμα "κραχτη" για νέους πελάτες, δεν βαζεις τόσους περιορισμούς γιατί τότε είναι που "defeats the purpose"! Αν ο ΟΤΕ ήταν μια σοβαρή εταιρία, η προγραμματιστικη ομάδα θα είχε ήδη απολυθει μαζί με τους manager που θεώρησαν ότι αυτό το πράγμα είναι έτοιμο για την αγορά. Και δεν έχουν καμία δικαιολογία όταν υπάρχει πρότυπο στην αγορά όπως το Novago.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος! Αυτο ισχύει αν θες να δεις απο ξένο wifi. Οταν εισαι σπίτι σου, βλέπεις κανονικά και απο iPad και απο οποιοδήποτε wifi tablet. Ο ένας βλέπει ΟΤΕ TV κανονικά στην τηλεόραση κ ο άλλος στο iPad.. Κακο? δεν νομίζω...

Και το κακο που ειναι? το νόβα go έτσι λειτουργεί, όσο το είχα εγω. Μάλιστα, είχε ξεκινήσει με δυο συσκευές ταυτόχρονα και λόγω υψηλού bandwidth αναγκάστηκαν και το έκαναν για μια συσκευή. Δεν βλεπω που ειναι το κακο! Οποίος θέλει να το χρησιμοποιεί στο σπίτι, το κάνει ελεύθερα. Οποίος θέλει εκτός σπιτιού, πληρώνει. Είπαμε, value added service!

Έτσι πρόχειρα, απάντησε ο φίλος παρακάτω...

"Hellooooo, λιγο νιονιο δεν έχετε?", πες τους. Αν ειμαι σπίτι που εχω το δικτυο μου γτ να θελω να δω απο το κινητο και οχι στη "80αρα" tv μου?

 

Επιπλέον, Value Adding Service = Πληρωμή;;; Υποτίθεται ότι κάνεις μια VAS και για να σου αυξήσει την πελατειακή βάση, όχι απαραίτητα για να πάρεις περισσότερα από αυτούς που έχεις. Είναι τόσο σημαντικό VAS να μπορεί να δει 2ο άτομο τηλεόραση στο smartphone των 5" ή στο tablet των 10" μες στο σπίτι του; :rolleyes: Δηλαδή στην Cosmote π.χ. που δίνουν VAS online και μέσω smartphone apps είναι κορόιδα; :lol: Ίσως να μην έπρεπε να δίνουν και επιδοτήσεις, γιατί το να χρησιμοποιείς κινητό τηλέφωνο για να μιλάς είναι VAS. Πιστεύω ότι οι λιγότεροι περιορισμοί θα μετρούσαν θετικά στο να τραβήξει περισσότερο κόσμο προς τo OTE TV. Ελπίζω να γίνει κάτι τέτοιο στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία η δική μου είναι τελείως διαφορετική απο όλους τους υπολοιπούς, σχετικα με τη σύνδεση εκτός σπιτιού (Για το ότι πρέπει να έχεις ote dsl και νούμερο cosmote δεν το βρίσκω περίεργο αφού εδώ και λίγα χρόνια όλοι φτιάχνουν το δικό τους "οικοσύστημα"). Έκανα την ενεργοποίηση στο myOTE, και δήλωσα το δικό μου cosmote νούμερο. Μου ήρθαν οι κώδικοι, έκανα ενεργοποίηση της υπηρεσίας, με πήρανε δύο(!) φορέ τηλέφωνο για τον μυστικό κωδικό και όλα καλα. Το Σ/Κ, αφού το ενεργοποίησα, χρειάστηκε να φύγω απο το σπίτι (πρωτομαγιά γαρ) για οικογενειακή συγκέντρωση. Λόγω του ότι έχω WP και δεν υπάρχει η εφαρμογή ακόμα, άλλαξα το νούμερο ενεργοποίησης απο το myOTE και έβαλα του αδερφού μου που είναι πάλι cosmote σε LG G2. Επειδή στο χωριό δεν έχουμε ιντερνετ, έκανα share τα δεδομένα απο το δικό μου φοιτητικό πακέτο και όλα καλά. Μπηκάμε μια χαρά απο το G2 είδαμε κάποια κανάλια (όχι όλα), κυρίως τα αθλητικά, και όλα καλά. Ούτε επιπλοκές στην υπηρεσία ούτε τίποτα. Και το ξαναλέω: Με τα δικά μου δεδομένα απο φοιτητικό πακέτο, απο δεύτερο κινητό wind που απλά έκανα mobile hotspot.

 

Υγ. Βέβαια τρώει πολύ το άτιμο. Είδαμε για 1.30 ώρα συνολικά και μου έφαγε 400mb.. :D :D

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτοί που ασχολουνται με το marketing στον ΟΤΕ πρέπει να σκισουν τα πτυχία τους και να έρθουν μαζί με εμάς σε αυτόν τον αιώνα. Η λέξη πιλοτικό δεν είναι άλλοθι για ένα προφανώς κακογραμμενο προγραμμα που είναι σε alpha έκδοση και είναι χρήσιμο στο 5% της πελατείας του ΟΤΕ. Αν θες να κρατήσεις το υπόλοιπο 95%, να τους προσφερεις μια σωστή υπηρεσία και να κάνεις το πρόγραμμα "κραχτη" για νέους πελάτες, δεν βαζεις τόσους περιορισμούς γιατί τότε είναι που "defeats the purpose"! Αν ο ΟΤΕ ήταν μια σοβαρή εταιρία, η προγραμματιστικη ομάδα θα είχε ήδη απολυθει μαζί με τους manager που θεώρησαν ότι αυτό το πράγμα είναι έτοιμο για την αγορά. Και δεν έχουν καμία δικαιολογία όταν υπάρχει πρότυπο στην αγορά όπως το Novago.

Oι manager και οι marketeer και οι προγραμματιστές μπορεί να πέφτουν σε ένα παγόβουνο τύπου "Head of ..." και τελείωσε... Ας μην είμαστε απόλυτοι :) Πιστεύω ότι με τόσο κρα το επόμενο πράγμα που κανουν είναι να άρουν κάποιους περιορισμούς

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμα να την κρίνουμε. Αν παραμείνει με αυτούς τους περιορισμούς είναι απαράδεκτη η υπηρεσία. Να μας πουν ξεκάθαρα. Συνδρομητής στην υπηρεσία είναι το σπίτι σου, όχι εσύ που πληρώνεις... Για να ζητήσουν την επόμενη φορά την συνδρομή από την πόρτα.

 

Ε α μα πια...

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν έχετε MiFi με SIM από οποιονδήποτε provider, το κάνετε hotspot, οπότε η όποια συσκευή (ταμπλέτα/κινητό) το βλέπει ως δίκτυο WiFi, θα παίξει; H NovaGo παίζει κανονικά (παρότι δεν μπορεί να παίξει άμεσα μέσω 3G/4G, μόνο μέσω MiFi). Ρωτάω, γιατί έχω από κάθε provider 10GB/μήνα data SIM (σύνολο 30!).
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν έχετε MiFi με SIM από οποιονδήποτε provider, το κάνετε hotspot, οπότε η όποια συσκευή (ταμπλέτα/κινητό) το βλέπει ως δίκτυο WiFi, θα παίξει; H NovaGo παίζει κανονικά (παρότι δεν μπορεί να παίξει άμεσα μέσω 3G/4G, μόνο μέσω MiFi). Ρωτάω, γιατί έχω από κάθε provider 10GB/μήνα data SIM (σύνολο 30!).

 

Το έγραψα 3 μηνύματα παραπάνω. Παίζει μια χαρά.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις να συνδεσει iphone με ανταπτορα στην tv να μας πει αν παιζει κανονικα το otego ?

Καποιος εδω;μην δωσουμε 50€ τζαμπα για το ανταπτορακι..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Το δοκίμασα και παίρνω το εξής μήνυμα λάθους.Γράφτηκα στην υπηρεσία και προσπαθώ μέσω του wifi να συνδεθώ.

"Η υπηρεσία είναι προσωρινά μη διαθέσιμη, μήνυμα λάθους:107011."Να φανταστώ ότι είναι επειδή είναι ρουτ η συσκευή?

Xiaomi mi3 16gb.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβάζω όλα αυτά που γράφεται και πραγματικά ου πέφτουν τα μαλλιά. Αν αυτό θεωρείται mobility και go άστα να πάνε. Μου αρέσει που κράζουν τη Νόβα γιατί το δίνει σε μια μόνο συσκεύη αλλά χωρίς κανένα άλλο περιορισμό. άσε που πλέον στη Νόβα προσφέρει σχεδόν όλες τις σειρές σε on demand.

 

Ότι και να λένε για τη Νόβα αν δεν θέλεις να βλέπεις μόνο αθλητικά σε επίπεδο τηλεοπτικού περιεχόμενου και υπηρεσιών είναι μπροστά ακόμα από τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Guys chillarete που λέμε κ στο χωριό μου. Λογικό να υπάρχουν προβλήματα και λογικό να είναι κακοσχεδιασμένη. Όταν σαν ΟΤΕ εμπιστεύεσαι το Κινέζο (λογο κοστους) για το IPTV και ΟΤΤ είναι λογικό να έχεις προβλήματα χρήσης και usability, Ο συνδυασμός Κινέζου designer με ΟΤΕτζη που έμαθε στου κασίδα το κεφάλι κ έγινε IPTV marketing expert οδηγεί σε αυτό το έκτρωμα. Όταν στην Ελλάδα καταλάβουνε ότι η ποιότητα έχει άμεση σχέση της τιμής τότε κάτι κάλο θα βγει. Ας μάθουνε οι Ελληνικοί Γυφτο-Παροχοι επιτέλους ότι IPTV και ΟΤΤ είναι ακριβά sport. Οι σωστές λύσεις απαιτούν μεγάλες επενδύσεις εκατοντάδων εκατομμυρίων και στη μεριά του Χρήστη με VDSL και 4G και στη μεριά του Πάροχου με σωστές πλατφόρμες. Άποψη μου, αν είναι να βγάλεις μια υπηρεσία απλά για να τη βγάλεις λόγο του ανταγωνισμού ο θεός να κάνει το νόβα go ανταγωνισμό καλύτερα να το αφήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Το δοκίμασα και παίρνω το εξής μήνυμα λάθους.Γράφτηκα στην υπηρεσία και προσπαθώ μέσω του wifi να συνδεθώ.

"Η υπηρεσία είναι προσωρινά μη διαθέσιμη, μήνυμα λάθους:107011."Να φανταστώ ότι είναι επειδή είναι ρουτ η συσκευή?

Xiaomi mi3 16gb.

Ευχαριστώ πολύ!

 

μαλλον.εγω εκανα unroot το ulefone μου για να παιξει!εγω ειμαι αν μπορεις να πεις τυχερος που εχω ote και whuts up στο κινητο και παιζει κανονικα χωρις προβλημα για την ωρα

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη να εχουμε? με τόσους περιορισμούς μακριά

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...