Jump to content

Goodys vs. McDonalds


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια από τις δύο αλυσίδες Fast Food προτιμάτε;  

1.119 members have voted

  1. 1. Ποια από τις δύο αλυσίδες Fast Food προτιμάτε;

    • Goodys
      933
    • McDonalds
      187


Recommended Posts

καλο θα ηταν να σταματησει αυτο το urban legend

δεν υπαρχει κανενα περιεργο ζωο που απλα εχει κρεας

πολυ θα το θελαν δηλαδη αλλα οχι αυτα που διαβασατε ειναι σαχλαμαρες (της γνωστης μαχιμης και διασταυρωμενης δημοσιογραφιας η του chain mail)

 

Nομίζω πως ναι. Από την άλλη έχω ακούσει ότι τα goodys έχουν καλήτερη ποιότητα στα κρέατα. Είχα διαβάσει πριν από 3-4 μήνες ότι τα Mcdonalds έκτρεφαν κάτι ''πλάσματα'' που σίγουρα δεν ήταν κανονικά ζώα ώστε να τα χρησιμοποιήσουν για μπιφτέκια κλπ,κλπ. Βέβαια μετά απο 1 βδομάδα κουκουλώθηκε το όλο ζήτημα λέγοντας ότι τελικά δεν ίσχυε. Έχετε ακούσει κάτι για αυτό το θέμα?

 

Για αυτό και προτιμώ goodys.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nομίζω πως ναι. Από την άλλη έχω ακούσει ότι τα goodys έχουν καλήτερη ποιότητα στα κρέατα. Είχα διαβάσει πριν από 3-4 μήνες ότι τα Mcdonalds έκτρεφαν κάτι ''πλάσματα'' που σίγουρα δεν ήταν κανονικά ζώα ώστε να τα χρησιμοποιήσουν για μπιφτέκια κλπ,κλπ. Βέβαια μετά απο 1 βδομάδα κουκουλώθηκε το όλο ζήτημα λέγοντας ότι τελικά δεν ίσχυε. Έχετε ακούσει κάτι για αυτό το θέμα?

 

Για αυτό και προτιμώ goodys.

 

καλο θα ηταν να σταματησει αυτο το urban legend

δεν υπαρχει κανενα περιεργο ζωο που απλα εχει κρεας

πολυ θα το θελαν δηλαδη αλλα οχι αυτα που διαβασατε ειναι σαχλαμαρες (της γνωστης μαχιμης και διασταυρωμενης δημοσιογραφιας η του chain mail)

 

Ποτέ δεν ξέρεις...τοσα και τοσα μεταλλαγμενα κυκλοφορουν. Αν εβρισκαν τροπο να κανουν μαζικη παραγωγη τοσο φτηνου κρεατος, δε νομιζω οτι θα κωλωναν.

 

Δεν υπάρχει ούτε ένα (1) κατάστημα μαζικής εστίασης που να χρησιμοποιεί ελαιόλαδο στις φριτέζες του.

 

Λες ε; Παντως τα Goodys το εχουν αναρτησει παντου στα καταστηματα τους...:shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λες ε; Παντως τα Goodys το εχουν αναρτησει παντου στα καταστηματα τους...:shifty:

 

Ναι..και λοιπόν; :rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι..και λοιπόν; :rolleyes:;)

 

Ε, μπορει τουλαχιστον να χρησιμοποιουν κακης ποιοτητας οπως ανεφερε και ο Psyhiatros παραπανω...αλλά να σου πω την αληθεια κ εγω δεν το πολυπιστευω...:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

mc και απο μενα γιατι απο τοτε που το γυρισε στις μεσογειακές βλακείες το goodys και εβαλε σε δευτερη μοιρα τα burgers μου εσπασε τα νευρα:fool:...αν θελω καλαμαρακια τα τρωω με ουζακι σε ταβερνα ή ακομα καλυτερα απο τη γλυκια μανουλα...
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το εχω ξαναγραψει στο θεμα αλλα για fast food δεν προτιμω ουτε γκουμπις ουτε μακ... αλλα kfc:grin: αν και παλι για τα τελευταια ακουσα κατι για καρκινογονες ουσιες δεν θυμαμαι ακριβως....

 

επισης στα γκουντις εχουν πολυ καλη σαλατα(απο θεμα καθαριοτητας)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

K τα δύο ειναι τα ιδια σκ@τ@.

Πολύ ακριβά για όσα προσφέρουν.

Καλύτερα να φας δυο σουβλάκια παρά κάτι απο εκεί..

 

Απο που να αρχίσω;

To club special ;Ποιότητα πολυ μετρια και αν το ανοίξετε βρωμαει.Πατάτες της κακιάς ώρας και τίποτα ιδιαίτερο...

Με τα ιδια λεφτά ίσως και λιγότερα περνετε απο πίτα του παπου club και ειναι απείρως καλύτερο και στο goodys κάπως είναι οι σαλατες αλλά αν και σε άλλα μέρη εχω δει πολυ μεγαλύτερη ποικοιλία και καλύτερη ποιότητα. Οσο για τα mcdonald τσιγκουνευονται πολυ το κρέας στα μπιφτεκια και είναι πολύ λεπτά.

Απο το mcdonald το μονο που λέει κάπως είναι το παγωτό του αν και σε μενα οταν ετρωγα για μια βδομάδα απο αυτό με πιανε η κοιλιά μου !

 

Γενικά και τα δυο ειναι το ιδιο χάλι

 

Eχουν καταντησει ξεφτιλες, σαν την Πιτσα Χατ.

Καθε μηνα ανεβαζουν κι αυτοι τις τιμες. Φτασαμε να αγοραζουμε τη σαλατα (=τρεις μπουκιες) €5.

 

Αλλα απ' οτι φαινεται, ο Ελληνας το τιμα το fast food γιατι χρυσες δουλειες κανουν. ;)

 

Ναι..και λοιπόν; :rolleyes:;)

 

Για να το διαφημιζουν τοσο θα πρεπει να ειναι και αληθεια.

 

Εγω θα υπογραμμισω δυο πραγματα παντως σε αυτα που λενε:

 

ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΑΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΠΑΡΘΕΝΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ

 

επιλεγμένο από τις πιο εκλεκτές ποικιλίες

 

ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ

τις ζεστές σάλτσες Goodissimo και Star Richie

 

ΤΗΓΑΝΙΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ

 

Επιλεγμένο από εκλεκτές ποικιλίες με χαμηλά επίπεδα οξύτητας και αρχικής οξείδωσης, ώστε να έχει αυξημένη ανθεκτικότητα στο τηγάνισμα. Σύμφωνα με μελέτες, το ελαιόλαδο εμφανίζει καλύτερη συμπεριφορά κατά το τηγάνισμα, σε σύγκριση με τα σπορέλαια, χάρη στο μικρότερο ποσοστό πολυασκόρεστων λιπαρών οξέων και στο μεγαλύτερο ποσοστό μονοκόρεστου ελαικού οξέος.

 

ΟΛΑ ΟΣΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Η GOODY’S ΣΤΟ ΤΗΓΑΝΙΣΜΑ

 

Είναι 100% γνήσιο ελαιόλαδο

Έχει χαμηλή οξύτητα (κάτω από 0,1%)

Δεν περιέχει trans-λιπαρά

Δεν περιέχει συντηρητικά.Επίσης, δεν περιέχει πρόσθετα, βελτιωτικά αντιαφριστικά, κλπ.

Η θερμοκρασία τηγανίσματος ρυθμίζεται σχολαστικά στους 170οC-175οC, όπως προτείνει η επιστημονική επιτροπή της Ευρωπαικής ‘Ένωσης.

Τα ειδικά ποιοτικά χαρακτηριστικά επιλογής του ελαιόλαδου συνδυάζονται με αυστηρούς κανόνες χρήσης. Καθημερινό φιλτράρισμα και καθαρισμός, προςθήκη καινούριου λαδιού κάθε 8 ώρες, ολική απόρριψη κάθε 48 ώρες χρήσης.

Είναι φιλικό προς το περιβάλλον, καθώς η ολική απόρριψη του γίνεται σε συνεργασία με εξειδικευμένες εταιρίες ανακύκλωσης.

 

Εχει σημασια το οτι αναφερουν το "εξτρα παρθενο" μονο στις σαλατες. ;)

Τωρα σχετικα με την ποιοτητα... και το καλυτερο να ειχαν, που να μπορεις να το πιεις στο ποτηρι, μετα απο 48 ωρες σιγουρα θα ηταν σαν λαδι μηχανης.

 

Το θεμα ο τροπος που λανσαρεται.

Ναι, μ' αρεσει που χρησιμοποιουν ελαιολαδο αλλα το μηνυμα που περναει απο πισω αυτη η εντεχνη προβολη χωρις καν να το καταλαβεις εχει ως εξης:

 

Τα Goodys ειναι υγιεινα. Αν τρως στα Goodys η διατροφη σου ειναι ισσοροπημενη.

 

Οταν εχουμε να καταντησει να ονομαζουμε «μοντερνα εστιατορια» τα φαστ φουντ, ε μαλλον παμε λιγο κατα διαολου. :X

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι θα μπορουσε κανεις να μαθει σε ενα καταστημα καταστημα (ουπς, με συγχωρειτε, «μοντερνο εστιατοριο» :rolleyes:) αλλα τα Γκουντις «ανοιγουν τις κουζινες τους»:

 

http://www.goodysnet.com/files/images/OpenDay.jpg

 

Ελάτε να δείτε από κοντά πώς ετοιμάζονται τα αγαπημένα σας γεύματα σύμφωνα με το πιο σύγχρονο σε παγκόσμιο επίπεδο Σύστημα Διαχείρισης Υγιεινής & Ασφάλειας Τροφίμων HACCP (ISO 22000), πώς επιλέγονται οι πρώτες ύλες με τις πιο αυστηρές προδιαγραφές αλλά και πώς όλα μας τα γεύματα μαγειρεύονται μόνο με ελαιόλαδο. Στις κουζίνες μας θα παρευρίσκονται ειδικοί πρόθυμοι να απαντήσουν σε κάθε σας ερώτηση για το αυθεντικό μενού Goody’s.

 

Η ενέργεια θα πραγματοποιηθεί σε 51 εστιατόρια Goody’s σε όλη την Ελλάδα. Επιλέξτε το κοντινότερο σε εσάς και δηλώστε συμμετοχή.

 

Οποιος παει, να μας γραψει μετα χαρτι και καλαμαρι τι σαπια τρωμε τελικα: ειναι σαπια ποιοτης ΑΑ ή σαπια σαπια;

 

ΥΓ: Δεν απορω καθολου που Λαμια, δεν την ανοιγουν την κουζινα... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι θα μπορουσε κανεις να μαθει σε ενα καταστημα καταστημα (ουπς, με συγχωρειτε, «μοντερνο εστιατοριο» :rolleyes:) αλλα τα Γκουντις «ανοιγουν τις κουζινες τους»:

 

http://www.goodysnet.com/files/images/OpenDay.jpg

 

Ελάτε να δείτε από κοντά πώς ετοιμάζονται τα αγαπημένα σας γεύματα σύμφωνα με το πιο σύγχρονο σε παγκόσμιο επίπεδο Σύστημα Διαχείρισης Υγιεινής & Ασφάλειας Τροφίμων HACCP (ISO 22000), πώς επιλέγονται οι πρώτες ύλες με τις πιο αυστηρές προδιαγραφές αλλά και πώς όλα μας τα γεύματα μαγειρεύονται μόνο με ελαιόλαδο. Στις κουζίνες μας θα παρευρίσκονται ειδικοί πρόθυμοι να απαντήσουν σε κάθε σας ερώτηση για το αυθεντικό μενού Goody’s.

 

Η ενέργεια θα πραγματοποιηθεί σε 51 εστιατόρια Goody’s σε όλη την Ελλάδα. Επιλέξτε το κοντινότερο σε εσάς και δηλώστε συμμετοχή.

 

Οποιος παει, να μας γραψει μετα χαρτι και καλαμαρι τι σαπια τρωμε τελικα: ειναι σαπια ποιοτης ΑΑ ή σαπια σαπια;

 

ΥΓ: Δεν απορω καθολου που Λαμια, δεν την ανοιγουν την κουζινα... :whistle:

 

Απο 9 μέχρι 11.30 το πρωι :lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν φτανει που ανοιγουν τις κουζινες τους μες το πρωι ποιος μου λεει οτι την προηγούμενη νυχτα δεν ρίχνουν ενα γερο καθαρισμα και μια καλη αλλαγη στις κουζινες και μετα γυρνανε στα ιδια??
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την ωρα για σκεφτειτε το καλυτερα.

λογικο ειναι να ανοιγουν τις κουζινες τους πρωινες ωρες οπου εχει ελαχιστη πελατεια παρα σε ωρα αιχμης..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Sxetika με την ωρα για σκεφτειτε το καλυτερα.

λογικο ειναι να ανοιγουν τις κουζινες τους πρωινες ωρες οπου εχει ελαχιστη πελατεια παρα σε ωρα αιχμης..

 

σε ωρες αιχμης γινονται οι χειροτερες βρωμιες! ...οι εξτρα απο τις συνηθισμενες δηλαδη :p

 

ανοιγουν κ το υπογειο που φυλανε τα κρεατα κ γινετε κ παρασκευη σαλατων?πηγε κανενας?

 

εννοεις το υπογειο με τις ψοφιες γατες; :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εννοεις το υπογειο με τις ψοφιες γατες; :happy:

 

σε παρακαλω!!!δεν ειναι ψοφιες απλα τρωνε το φαΐ μας ιδού:http://ui19.gamespot.com/1682/foodz_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι γκούντις μου λέτε, εγώ μην ακούσω γύρο ή σουβλάκι έχω ερωτευτεί. τρώω από ένα σουβλατζίδικο από την μέρα που άνοιξε πριν περίπου 5 χρόνια, ξερόμαστε με τον ιδιοκτήτη, με έχει κεράσει αρκετές φορές, τον έχω κάνει και γω πλούσιο από την άλλη :lol: , και μέχρι σήμερα δεν έχω πάθει ούτε την τοσο δα δηλητηρίαση. και απολαμβάνω πάντα τον έρωτα μου. είμαι γυρόδουλος :p

 

όσο για τα γκούντις, μικρότερος, περίπου 13-14 χρονών, έτρωγα μια φορά την βδομάδα τουλάχιστον. ήμουν 90 κιλά και 1.60 ύψος τότε... φανταστείτε μπούας που έσκαγε μύτη για να αδειάσει τα ράφια.:wacko:

τώρα που τα χω κόψει και τρώω από κει πολύ σπάνια, έχω φτάσει στα 85 κιλά αλλά είμαι και 1.80 στο ύψος. κ έκανα και καλό στην πέψη μου:happy:

:cool:
Link to comment
Share on other sites

σε ωρες αιχμης γινονται οι χειροτερες βρωμιες! ...οι εξτρα απο τις συνηθισμενες δηλαδη :p

 

εννοεις το υπογειο με τις ψοφιες γατες; :happy:

 

σε παρακαλω!!!δεν ειναι ψοφιες απλα τρωνε το φαΐ μας ιδού:http://ui19.gamespot.com/1682/foodz_2.jpg

 

Οκ, απλα γράψατε! Η κομπιουτερογατα είναι ολα τα λεφτα! :p :p :p

 

Το καλυτερο ειναι οταν τηγανιζουν πατατες και ταυτοχρονα ειναι καποιος κρεμασμενος απο τον τεραστιο απορροφητηρα τους, σκαρφαλωμενος σαν τη γατα της φωτο, με ενα σφουγγαρι και σαπουναδα, να τον καθαριζει εσωτερικα! http://www.laymark.com/i/m/m153.gif

 

This is Goodys Λαμιας. Αξεχαστη εμπειρια... και οι πελατες κοιτιομασταν στα ματια και τα γουρλωναμε.

Εγω σκεφτομουν «Ασε, τι να τους πω... δεν εχω παραγγειλει και πατατες».

Ο διπλα παλι, πως θα τις φαει!

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι οταν τηγανιζουν πατατες και ταυτοχρονα ειναι καποιος κρεμασμενος απο τον τεραστιο απορροφητηρα τους, σκαρφαλωμενος σαν τη γατα της φωτο, με ενα σφουγγαρι και σαπουναδα, να τον καθαριζει εσωτερικα! http://www.laymark.com/i/m/m153.gif

 

This is Goodys Λαμιας. Αξεχαστη εμπειρια... και οι πελατες κοιτιομασταν στα ματια και τα γουρλωναμε.

Εγω σκεφτομουν «Ασε, τι να τους πω... δεν εχω παραγγειλει και πατατες».

Ο διπλα παλι, πως θα τις φαει!

 

Καλα, τι ειπες τωρα...αυτη την καφριλα την εχω δει να την κανουν και οχι μονο σε Goodys! Σα δε ντρεπονται...να σταξει καμια χλωρινη μεσα στο φαγητο σου και μετα...:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαι τα δύο μαγαζιά έχουν χάλια φαγητό,αλλά προτιμώ τα Goodys.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

μην με βρίσετε mcdonalds ψήφισα! είναι η επιβεβαίωση του κανόνα όσο πιο βρώμικο τοσο πιο νόστιμο!

 

P.S: ΓΙΑΤΙ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΤΑ Wendys; αχχχχ παλιές καλές εποχές!

Link to comment
Share on other sites

Καλα, τι ειπες τωρα...αυτη την καφριλα την εχω δει να την κανουν και οχι μονο σε Goodys! Σα δε ντρεπονται...να σταξει καμια χλωρινη μεσα στο φαγητο σου και μετα...:X

Με λίγα λόγια πληρώνεις για να πας στο νοσοκομείο :lol:.Πάντως εγώ δεν ψηφίζω κανένα γιατί εκτός ότι είναι ακριβά δεν χορταίνεις.Αν φας δηλαδή από McDonalds ή Goodys σε μία το πολύ μιάμιση ώρα θα πεινάς πάλι.Καλύτερα να πάρεις ένα σάντουιτς ή κάμια πίτα ή στη χειρότερη φτιάξε ένα τοστάκι.:lol:

Link to comment
Share on other sites

P.S: ΓΙΑΤΙ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΤΑ Wendys; αχχχχ παλιές καλές εποχές!

 

πωπωπω τι μου θυμησες τωρα.... τρελα !!!:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...