Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Einai aparaithto na xrhsimopoio AFTER SHAVE meta to ksyrisma;

Pros to paron den exo dokimasei na xrhsimopoihso...

 

Xε χε! Με προλαβες! Ηθελα να γυρισω την συζητηση στο μετα-το-ξυρισμα. Το after shave ενυδατωνει το δερμα, το κανει πιο μαλακο, αποτρεπει τα σπυρακια και τους ερεθισμους, αλλα σχεδον τα περισσοτερα περιεχουν αλκοολ. Ελαχιστα βρηκα μεχρι σημερα που δεν περιεχουν, και απο αυτα τα καλα, ειναι σχετικα ακριβα. Οπως ειπα και πιο πανω, αυτο που με εχει εκπληξει ειναι το after shave ειναι αυτο που αγορασα απο τα MasticSpa. Εχει μαστιχα και εαν και ειναι λιγο λιπαρο στην αρχη, κανει θαυματα σε 'μενα! Δε λεω αλλα, μη παρεξηγηθω!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Xε χε! Με προλαβες! Ηθελα να γυρισω την συζητηση στο μετα-το-ξυρισμα. Το after shave ενυδατωνει το δερμα, το κανει πιο μαλακο, αποτρεπει τα σπυρακια και τους ερεθισμους, αλλα σχεδον τα περισσοτερα περιεχουν αλκοολ. Ελαχιστα βρηκα μεχρι σημερα που δεν περιεχουν, και απο αυτα τα καλα, ειναι σχετικα ακριβα. Οπως ειπα και πιο πανω, αυτο που με εχει εκπληξει ειναι το after shave ειναι αυτο που αγορασα απο τα MasticSpa. Εχει μαστιχα και εαν και ειναι λιγο λιπαρο στην αρχη, κανει θαυματα σε 'μενα! Δε λεω αλλα, μη παρεξηγηθω!

Gia poion logo den theleis na periexei alkool to after shave poy xrhsimopoieis; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Gia poion logo den theleis na periexei alkool to after shave poy xrhsimopoieis; :confused:

 

Ερεθιζει το δερμα και προκαλει σπυρια, τα οποια απεχθανομαι!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό after shave είναι αυτό της Lancome, "Ultra Soothing After Shave Balm". Φυσικά χωρίς αλκοόλ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,υπαρχει κατι που να το βαζουμε στο προσωπο πριν το ξυρισμα ωστε να μαλακωνει καπως τα γενια και να εναι πιο ευκολο και πιο αποτελεσματικο το ξυρισμα σε αυτους που εχουν πολυ σκληρα γενια?

 

Υπάρχουν κάποια ειδικά λάδια που μαλακώνουν πολύ τα γένια! Επίσης η καλύτερη λύση είναι ένα καλό πινέλο (όχι αυτά που έχει στα super market) και ένα καλό σαπούνι για ξύρισμα (προσωπικά προτιμώ με σανδαλόξυλο) Το μασάζ που κάνει το πινέλο στο δέρμα και η απορόφυση που έχει ο αφρός του σαπουνιού δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα έτοιμο σκεύασμα!

 

Το 50% του ξυρίσματος είναι το σαπούνι!

 

Δοκίμασε να ξυριστείς με φαλτσέτα! Εγώ χρησιμοποιώ από τα Χριστούγεννα και δεν θέλω να ξαναδώ μπροστά μου ξυράφι! Απλά τα ξυραφάκια δεν κόβουν... όχι μόνο το δέρμα (όπως υπόσχονται) αλλά ούτε και τα γένια αφού δεν ακουμπάνε σχεδόν ποτέ οι λάμες στο δέρμα!

:cool:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Που τα βρισκεις ολα αυτα;;;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια ειδικά λάδια που μαλακώνουν πολύ τα γένια! Επίσης η καλύτερη λύση είναι ένα καλό πινέλο (όχι αυτά που έχει στα super market) και ένα καλό σαπούνι για ξύρισμα (προσωπικά προτιμώ με σανδαλόξυλο) Το μασάζ που κάνει το πινέλο στο δέρμα και η απορόφυση που έχει ο αφρός του σαπουνιού δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα έτοιμο σκεύασμα!

 

Το 50% του ξυρίσματος είναι το σαπούνι!

 

Δοκίμασε να ξυριστείς με φαλτσέτα! Εγώ χρησιμοποιώ από τα Χριστούγεννα και δεν θέλω να ξαναδώ μπροστά μου ξυράφι! Απλά τα ξυραφάκια δεν κόβουν... όχι μόνο το δέρμα (όπως υπόσχονται) αλλά ούτε και τα γένια αφού δεν ακουμπάνε σχεδόν ποτέ οι λάμες στο δέρμα!

:cool:

φαλτσετα?δεν ειναι λιγο επικυνδυνη?

παντως θα δοκιμασω να βρω αυτα που μου ειπες να τα τεσταρω και να δω το αποτελεσμα :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα λίγο το topic και δεν βρήκα κάποια αναφορά στο after shave Old Spice. Προσωπικά έχω αλλάξει 5-6 after shave αλλά την αισθηση που μου αφήνει αυτό δεν την έχω βρει πουθενα...
..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Που τα βρισκεις ολα αυτα;;;

 

Βρες ένα κατάστημα Crabtree & Evelyn και ρίξε μια ματιά!

 

Crabtree & Evelyn Stores in Greece .

 

Hondos Center

Hippocratous 3

Athens ,

210 360 2057

 

Natura

Kyriazi 21

Kifissia, Athens ,

210 801 2811

 

Natura

Milioni 10

Kolonaki, Athens ,

210 361 5494

 

Drogi

Rousvelt 10 & Kouma

Larissa ,

2410 531 358

 

Hondos Center

Irakliou Avenue 275

Nea Ionia, Athens ,

210 279 9329

 

@ταξιδιωτης22

 

Είναι πολύ επικίνδυνη, αλλά σιγά σιγά και με καθαρό μυαλό το αποτέλεσμα είναι τέλειο! Το δύσκολο σημείο είναι όταν κάνεις 1-2 καλά ξυρίσματα και νομίζεις ότι έμαθες τα πάντα για τη φαλτσέτα... τότε επέρχεται το μοιραίο! :p :p :p

 

Αυτό που με ευχαριστεί περισσότερο είναι ότι αδειάζω εντελώς το μυαλό μου όταν ξυρίζομαι και μετά αισθάνομαι άλλος άνθρωπος :cool:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Shmera ksyristhka gia proth fora me ksyrafaki Wilkinson me treis lepides.To vrhka apotelesmatikotato,sigoyra klashs anotero apo to antistoixo ths Bic.Isos einai ligo kalytero kai apo to Mach 3.
Link to comment
Share on other sites

Shmera ksyristhka gia proth fora me ksyrafaki Wilkinson me treis lepides.To vrhka apotelesmatikotato,sigoyra klashs anotero apo to antistoixo ths Bic.Isos einai ligo kalytero kai apo to Mach 3.

 

:wacko: :blink: :confused: Είναι δυνατόν;! Ακόμη κι από την Gillete M3 Power;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

:wacko: :blink: :confused: Είναι δυνατόν;! Ακόμη κι από την Gillete M3 Power;

Isos...

Shmera eida sto Super Market to QUATRO apo thn Wilkinson,to proto ksyrafaki me tesseris lepides.Htan omos panakrivo,7 eyro kostize :!: .

Link to comment
Share on other sites

Isos...

Shmera eida sto Super Market to QUATRO apo thn Wilkinson,to proto ksyrafaki me tesseris lepides.Htan omos panakrivo,7 eyro kostize :!: .

 

Ναι την ξέρω, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει. Εντυπώσεις, anyone;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τα καλυτερα ξυραφακια για εμενα ειναι τα BIC. εχω δοκιμασει πολλα αλλα, αλλα σχεδον ολα δεν ξυριζουν καθολου καλα, επειδη οι τριχες κολλανε στα ξυραφακια!!

 

να ρωτησω κατι. για να βγαινουν πιο γρηγορα τριχες και να φαινεται αυτο το "μαυρο" που λεμε πως πρεπει να ξυριζομαι; τωρα αρχισα να ξυριζομαι καθε μερα. μηπως δεν θελει να βαζω αφρο ή after shave? κοντρα να ξυριζομαι ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ αποτριχωτική μηχανή για τα πόδια μου, αν και σκέφτομαι να πάω σε κάποια αισθητικό να κάνω αποτρίχωση, το ξυραφάκι είναι παίδεμα άντε το ένα πόδι και άντε το άλλο...

ουφ κουράστηκα!

για τα άλλα σημεία χρησιμοποιώ ξυραφάκι.

Link to comment
Share on other sites

και βεβεα ξιραφακι το καλυτερο αρκη να μην κοπης

http://images.google.com.gr/images?q=tbn:Q-OdFZM-6EIJ:www.dingdongsonline.com/marilyn_manson_012.jpg

 

Αγριο Κολλημα!

Link to comment
Share on other sites

H αποτριχωση ποναει. Και πολυ μαλιστα. Γι' αυτο και εγω, οταν ξυριζω τα ποδια μου, χρησιμοποιω ξυραφακι.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Nαι, σιγουρα, αλλα δε εχει και τον ιδιο πονο...

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

τα καλυτερα ξυραφακια για εμενα ειναι τα BIC. εχω δοκιμασει πολλα αλλα, αλλα σχεδον ολα δεν ξυριζουν καθολου καλα, επειδη οι τριχες κολλανε στα ξυραφακια!!

 

να ρωτησω κατι. για να βγαινουν πιο γρηγορα τριχες και να φαινεται αυτο το "μαυρο" που λεμε πως πρεπει να ξυριζομαι; τωρα αρχισα να ξυριζομαι καθε μερα. μηπως δεν θελει να βαζω αφρο ή after shave? κοντρα να ξυριζομαι ή οχι;

τα bic ηταν καλα πριν μια δεκαετια,τωρα ειναι απλα καλουτσικα.τα mach3 για μενα και ισως για πολλους ακομη ειναι τα καλυτερα.μηπως πρεπει να το ξαναψαξεις το θεμα λιγακι..για το καλο σου..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα bic ηταν καλα πριν μια δεκαετια,τωρα ειναι απλα καλουτσικα.τα mach3 για μενα και ισως για πολλους ακομη ειναι τα καλυτερα.μηπως πρεπει να το ξαναψαξεις το θεμα λιγακι..για το καλο σου..

 

Θα συμφωνήσω ότι η Mach3 είναι κατά πολύ καλύτερη από οτιδήποτε άλλο έχο δοκιμάσει.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...