Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Καταρχας γιατι κανεις γραμμες αμα εχεις γενια; :p

Κάπου εδώ πρέπει να αποκαλυφθεί μάλλον. Προδόθηκα.

 

Είμαι ο αγαμεμνων πορφυρογεννητος

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα ίδια λέμα τα fusion. Όπως σου είπα με την πίσω λεπίδα που είναι γι αυτήν τη δουλειά.

Δεν έχει πίσω λεπίδα όμως....

Να έπεσα στην περίπτωση??? Παλιότερα οντως θυμάμαι πως υπήρχε.

(Επειδή δεν ξυριζομαι μπορεί να αγοράζω μια 4αδα ξυραφάκια κάθε 2-3 χρόνια, ίσως και περισσότερο)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ πρέπει να αποκαλυφθεί μάλλον. Προδόθηκα.

 

Είμαι ο αγαμεμνων πορφυρογεννητος

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει πίσω λεπίδα όμως....

Να έπεσα στην περίπτωση??? Παλιότερα οντως θυμάμαι πως υπήρχε.

(Επειδή δεν ξυριζομαι μπορεί να αγοράζω μια 4αδα ξυραφάκια κάθε 2-3 χρόνια, ίσως και περισσότερο)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Παραθέτω τυχαίο λινκ από γκουγκλ. Είναι το προτελευταίο τους μοντέλο που χρησιμοποιώ εγώ. Σίγουρα και αυτό και το προηγούμενο έχουν τη λεπίδα ακριβείας (το γράφει και στο λινκ).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - στα πλαστικα κοβεσαι ευκολα επειδη τα πιεζεις στο προσωπο σου προκειμενου να κοψουν τις τριχες, ειναι ελαφρια και χωρις σωστη σχεδιαση με αποτελεσμα να μπουκωνουν ευκολα, σκοπος των εταιριων ειναι η γρηγορη αναλωση τους

οι ξυριστικες μηχανες εχουν βαρος και σχεδιασμο ωστε ο αφρος με τις κομμενες τριχες να φευγει πισω, το ξυραφακι τους ειναι μακραν πιο ποιοτικο-αντοχης απο τις 2-3-4-5-6 κλπ λεπιδες που εχουν τα πλαστικα

δονησεις-μπαλες-γυριστες κεφαλες-ενυδατικες λωριδες-φωτακια led-ηχιτικες σημανσεις κλπ δεν ειναι τιποτα αλλο (μα τιποτα αλλο) απο marketing για πωλησεις (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Προτιμώ τον αφρό και ξυραφακι gilette με τρεις λεπίδες και δε κόβεσε ποτέ.

 

:rolleyes: - αμα εχεις μαλακες τριχουλες διασπαρτες πως να κοπεις;

αμα εχεις σκληρα γενια και πρεπει να ξυριζεσαι πχ 3 φορες την εβδομαδα να δεις πως το κοψιμο ειναι απλα θεμα χρονου να συμβει με τα πλαστικα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω στην ζωή το θέμα.πηρα σήμερα για πρώτη φορά στην ζωή μου ηλεκτρική ξυριστικη μηχανη.εκανα κιόλας την πρώτη προσπάθεια.γενεια αρκετών (6) ημερών.πονεσα αρκετά και δεν τα πήρε τόσο καλά όσο το ξυραφακι.οταν πήγαινα την μηχανή κόντρα πονούσε πολύ.οταν την πήγαινα με την φορά της τρίχας πονούσε πολύ λιγότερο.φανταζομαι ότι θέλει μερικές φορές για να σταματήσει ο πόνος.το καταευχαριστηθηκα που δεν ήθελα αφρό.τον έχω βαρεθεί μετά από τόσα χρόνια ξυρίσματος.για να δούμε σε λίγες χρήσεις ποια θα είναι η ετυμηγορία.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, spy14 said:

Επαναφέρω στην ζωή το θέμα.πηρα σήμερα για πρώτη φορά στην ζωή μου ηλεκτρική ξυριστικη μηχανη.εκανα κιόλας την πρώτη προσπάθεια.γενεια αρκετών (6) ημερών.πονεσα αρκετά και δεν τα πήρε τόσο καλά όσο το ξυραφακι.οταν πήγαινα την μηχανή κόντρα πονούσε πολύ.οταν την πήγαινα με την φορά της τρίχας πονούσε πολύ λιγότερο.φανταζομαι ότι θέλει μερικές φορές για να σταματήσει ο πόνος.το καταευχαριστηθηκα που δεν ήθελα αφρό.τον έχω βαρεθεί μετά από τόσα χρόνια ξυρίσματος.για να δούμε σε λίγες χρήσεις ποια θα είναι η ετυμηγορία.

Δυστυχώς οποία μηχανή και αν πάρεις δεν θα ξυρίζει καλύτερα από το ξυραφάκι των 2 λεπίδων και 0.80 λεπτών από το περίπτερο.... Ειδικά τις τρίχες του λαιμού θα δυσκολευτεί να τις πάρει σωστά. Και ίσως σου αφήσει ερεθισμένη επιδερμίδα...

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχίσω με την ηλεκτρική και αν δω ότι δεν είμαι ικανοποιημένος η υπάρχουν προβλήματα ερεθισμών θα ξαναγυρίσω στο ξυραφάκι.βεβαια λόγο ξηροδερμιας είχα προβλήματα αρκετες φορές και με το ξυραφάκι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

βαζε πριν τον αφρο ενα λαδακι που μαλακωνει τα γενια ..τα οποια ενυδατωνουν και το δερμα καθοτι περιεχουν πολλα καλα ελαια και βοτανα..καλο ειναι να βαζεις και μια ζεστη πετσετα πριν..η' για πιο γρηγορα να κανεις ενα ζεστο πλυσιμο πριν το λαδακι..μετα δεν θα πονας καθολου..και μετα το ξυρισμα μην βαζεις κατι με οινοπνευμα για αφτερ..αγορασε ενα ποιοτικο αφτερ με φυτικα συστατικα για να μη ξεραινεις το δερμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
15 ώρες πριν, spy14 said:

Επαναφέρω στην ζωή το θέμα.πηρα σήμερα για πρώτη φορά στην ζωή μου ηλεκτρική ξυριστικη μηχανη.εκανα κιόλας την πρώτη προσπάθεια.γενεια αρκετών (6) ημερών.πονεσα αρκετά και δεν τα πήρε τόσο καλά όσο το ξυραφακι.οταν πήγαινα την μηχανή κόντρα πονούσε πολύ.οταν την πήγαινα με την φορά της τρίχας πονούσε πολύ λιγότερο.φανταζομαι ότι θέλει μερικές φορές για να σταματήσει ο πόνος.το καταευχαριστηθηκα που δεν ήθελα αφρό.τον έχω βαρεθεί μετά από τόσα χρόνια ξυρίσματος.για να δούμε σε λίγες χρήσεις ποια θα είναι η ετυμηγορία.

Παίζει ρόλο η ξυριστική μηχανή. Μπορεί να χρησιμοποιήσεις μια φτηνή κακής ποιότητας (και επώνυμες υπάρχουν τέτοιες π.χ. οι περισσότερες σειρές της Philips) και να ταλαιπωρηθείς τόσο πολύ θεωρώντας όλες τις ξυρίστηκες άχρηστες και από την άλλη, μπορεί να χρησιμοποιήσεις μια ποιοτική επώνυμη (πχ. Panasonic ES-LV65) και να πεις… τι έχανα τόσο καιρό!

Για μια καλή ξυριστική πρέπει να το ψάξεις και να πληρώσεις. Δεν υπάρχουν τυχαία οι ξυρίστηκες των 30€ και αυτές των 130€ για παράδειγμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dreamer12 said:

βαζε πριν τον αφρο ενα λαδακι που μαλακωνει τα γενια ..τα οποια ενυδατωνουν και το δερμα καθοτι περιεχουν πολλα καλα ελαια και βοτανα..καλο ειναι να βαζεις και μια ζεστη πετσετα πριν..η' για πιο γρηγορα να κανεις ενα ζεστο πλυσιμο πριν το λαδακι..μετα δεν θα πονας καθολου..και μετα το ξυρισμα μην βαζεις κατι με οινοπνευμα για αφτερ..αγορασε ενα ποιοτικο αφτερ με φυτικα συστατικα για να μη ξεραινεις το δερμα.

Για να είμαι ειλικρινής έχεις δίκιο αλλά εδώ βαριόμουν ακόμα και τον αφρό να βάλω.

53 minutes ago, athanaso77 said:

Παίζει ρόλο η ξυριστική μηχανή. Μπορεί να χρησιμοποιήσεις μια φτηνή κακής ποιότητας (και επώνυμες υπάρχουν τέτοιες π.χ. οι περισσότερες σειρές της Philips) και να ταλαιπωρηθείς τόσο πολύ θεωρώντας όλες τις ξυρίστηκες άχρηστες και από την άλλη, μπορεί να χρησιμοποιήσεις μια ποιοτική επώνυμη (πχ. Panasonic ES-LV65) και να πεις… τι έχανα τόσο καιρό!

Για μια καλή ξυριστική πρέπει να το ψάξεις και να πληρώσεις. Δεν υπάρχουν τυχαία οι ξυρίστηκες των 30€ και αυτές των 130€ για παράδειγμα.

Σίγουρα αυτό που λες ισχύει.η αλήθεια είναι ότι πήρα μια πολύ οικονομική ώστε αν δεν με βολεύει να μην κλαίω πολλά λεφτά.αν τελικά συνεχίσω κάποια στιγμή θα πάρω και μια ποιο καλή.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, spy14 said:

Σίγουρα αυτό που λες ισχύει.η αλήθεια είναι ότι πήρα μια πολύ οικονομική ώστε αν δεν με βολεύει να μην κλαίω πολλά λεφτά.αν τελικά συνεχίσω κάποια στιγμή θα πάρω και μια ποιο καλή.

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο παραπάνω. Όποτε έκανα οικονομία σε ηλεκτρική ξυριστική το μετάνοιωσα πικρά. Από τότε μόνο premium Braun και Philips. Panasonic δεν έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά το σκέφτομαι. @athanaso77, ποια θα πρότεινες, μιάς και η Panasonic ES-LV65 δεν εμφανίζεται διαθέσιμη;

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, spy14 said:

Για να είμαι ειλικρινής έχεις δίκιο αλλά εδώ βαριόμουν ακόμα και τον αφρό να βάλω.

 

σε καταλαβαινω,και εγω το ιδιο ειμαι.εγω να φανταστεις ξυριζομαι με ενα απλο μπικ με διπλη λεπιδα,σταθερη,και σαμπουαν.τον χειμωνα που εχουμε ζεστο νερο κανω ενα απλο πλυσιμο-μασαζ με το σαμπουαν και το ζεστο νερο και μετα ξανα σαμπουαν για αφρο και ξυρισμα.το καλοκαιρι αν ειναι πολλα τα γενια ξανα το ιδιο.αν ειναι λιγα κατευθειαν χωρις ζεστο νερο.

για αφτερ ψεκαζω λιγο αρωμα απο αυτα που εχω και το απλωνω.αν και τωρα με τα αντισηπτικα μαντηλακια ,βρηκα ενα με λεβαντα και το απλωνω στο δερμα και ειμαι μια χαρα. σε 5 -10 λεπτα ετοιμος

εχει να πεσει γελιο τωρα!😃

υ.γ καποια στιγμη θα αγορασω και εγω ενα απο τα καλα ξυραφια ασφαλειας μαζι με μια καλη κρεμα..

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2021 at 10:12 ΠΜ, spy14 said:

Για να είμαι ειλικρινής έχεις δίκιο αλλά εδώ βαριόμουν ακόμα και τον αφρό να βάλω.

Σίγουρα αυτό που λες ισχύει.η αλήθεια είναι ότι πήρα μια πολύ οικονομική ώστε αν δεν με βολεύει να μην κλαίω πολλά λεφτά.αν τελικά συνεχίσω κάποια στιγμή θα πάρω και μια ποιο καλή.

Αυτό είναι το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι, αγοράζουν κάτι φθηνό, το οποίο φέρνει χάλια αποτελέσματα και προφανώς μένουν με τη λάθος εντύπωση ότι οι μηχανές δεν κάνουν σωστή δουλειά.

14 ώρες πριν, TheoX said:

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο παραπάνω. Όποτε έκανα οικονομία σε ηλεκτρική ξυριστική το μετάνοιωσα πικρά. Από τότε μόνο premium Braun και Philips. Panasonic δεν έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά το σκέφτομαι. @athanaso77, ποια θα πρότεινες, μιάς και η Panasonic ES-LV65 δεν εμφανίζεται διαθέσιμη;

Braun 7 series και πάνω. Ό,τι καλύτερο έχω αγοράσει για τον εαυτό μου. Από το 2017 έχω χρησιμοποιήσει ξυραφάκι 2 φορές.

 

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
14 ώρες πριν, TheoX said:

@athanaso77, ποια θα πρότεινες, μιάς και η Panasonic ES-LV65 δεν εμφανίζεται διαθέσιμη;

 Ψάξε τότε για την ES-LV67. Για μένα οι συγκεκριμένες Panasonic είναι ανώτερες και από τη σειρά 7 της Braun.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, athanaso77 said:

 Ψάξε τότε για την ES-LV67. Για μένα οι συγκεκριμένες Panasonic είναι ανώτερες και από τη σειρά 7 της Braun.

Στα μισά χρήματα απο την άλλη που προανέφερες που ούτε εγώ βρήκα κάπου.

Θέλω και εγώ να πάρω μια καλή γιατί βαρέθηκα με τα ξυραφάκια και τους αφρούς(τζελ)

Υπάρχουν και κάποιες που λειτουργούν και με νωπό το δέρμα,με νερό δηλαδή,αυτές δεν τις συνιστάς?

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 minutes ago, guy_fawkes said:

Υπάρχουν και κάποιες που λειτουργούν και με νωπό το δέρμα,με ενρό δηλαδή,αυτές δεν τις συνιστάς?

Δεν τις συνιστώ όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί το πλεονέκτημα των ξυριστικών είναι η ευχρηστία τους. Την ανοίγεις, ξυρίζεσαι, την ξεπλένεις και τέλος. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και το τρίτο ξύρισμα σήμερα.πονος ελάχιστος.αποτελεσμα αρκετα καλό.οχι τέλειο αλλά όπως είπα είναι φθηνή η μηχανή.οπως έχουν τα πράγματα θα καθήσω λίγο με αυτή και μετά θα πάρω κάποια ποιο σοβαρή.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2021 at 10:03 ΠΜ, djuan1988 said:

Αυτό είναι το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι, αγοράζουν κάτι φθηνό, το οποίο φέρνει χάλια αποτελέσματα και προφανώς μένουν με τη λάθος εντύπωση ότι οι μηχανές δεν κάνουν σωστή δουλειά.

Braun 7 series και πάνω. Ό,τι καλύτερο έχω αγοράσει για τον εαυτό μου. Από το 2017 έχω χρησιμοποιήσει ξυραφάκι 2 φορές.

 

η σειρα 6 ειναι εξισου καλη με την 7? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από ένα μήνα αλλαγής από το ξυραφάκι σε ηλεκτρική μηχανή,ακόμα και αυτή που πήρα που δεν είναι ότι καλύτερο,πολύ δύσκολα θα ξαναγυρίσω στο ξυραφάκι.επομενο σταδιο η αγορά μιας ποιο σοβαρής μηχανης.απορω που δεν το είχα δοκιμάσει τόσα χρόνια.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα την απόφαση να αγοράσω και εγώ μια ξυριστικη.
Έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα και προτίμησα να πάω σε κάτι καλό.
Κατέληξα στην panasonic es-lv9q από γερμανικό Amazon. Ελπίζω να με καλύψει.

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξυρίστηκα χθες πρώτη φορά με την μηχανή και έπαθα σοκ. Έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα και ερεθίζεται πάντα μετά το ξύρισμα με ξυραφάκι.
Με την μηχανή έκανα πιο βαθύ ξύρισμα και χωρίς ερεθισμούς. Πραγματικά δεν το περίμενα.

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...