Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Εγώ προτείνω να πας σε δερματολόγο γιατί αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα δερματικό και όχι απλός ερεθισμός...

συγννωμη που κανω τον εξυπνο,αλλα ρε φιλε ολοι στα 15 μας που ξυριζομασταν βγαζαμε σπυρακια.ηταν οι ορμονες..και με το ξυραφι και την "ασχετοσυνη" μας τα καναμε μανταρα.ο δερματολογος δεν βοηθαει σε τιποτα στο θεμα του ξυρισματος.εχω πολλα παραδειγματα φιλων που δεν καταφεραν τιποτα.:cool:

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συγννωμη που κανω τον εξυπνο,αλλα ρε φιλε ολοι στα 15 μας που ξυριζομασταν βγαζαμε σπυρακια.ηταν οι ορμονες..και με το ξυραφι και την "ασχετοσυνη" μας τα καναμε μανταρα.ο δερματολογος δεν βοηθαει σε τιποτα στο θεμα του ξυρισματος.εχω πολλα παραδειγματα φιλων που δεν καταφεραν τιποτα.:cool:

 

Μίλησα από προσωπική εμπειρία. Αν ότι και να κάνει του βγαίνουν σπυράκια, τότε το μόνο που του μένει είναι είτε να πάψει να ξυρίζεται είτε να πάει σε δερματολόγο να του δώσει καμιά αλοιφή, όπως έκανε σε μένα και το πρόβλημα μου λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει τα πάντα από ξυράφια, τα τελευταία χρόνια είχα συμβιβαστεί με τη mach3 γιατί έβγαζα τα λιγότερα σπυράκια και κοκκινίλες μέχρι.... Που αγόρασα μηχανή μεταλλική που αλλάζει ξυράφια κλασικά, τα astor συγκεκριμένα,πλέον η μάπα μου είναι σαν ποπουδελι βρέφους
Link to comment
Share on other sites

Ο κόκκινος αφρός της Noxzema βγαίνει σε Κανάδα και Αγγλία; Αν ναι, ποιες οι τυχόν διαφορές τους;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο κόκκινος αφρός της Noxzema βγαίνει σε Κανάδα και Αγγλία; Αν ναι, ποιες οι τυχόν διαφορές τους;

τον κοκκινο τον βρισκω και εγω στην ελλαδα.αν θυμαμαι καλα ειναι για ευασιθητες επιδερμιδες.τωρα εχω αγορασει τουρκικο και ειιναι μαπα.ο ιταλικος ετσι κι'ετσι αμερικανικο νομιζω οτι ειναι ο καλυτερος.

βεβαια βρισκω τρελες διαφορες σε τιμες.εδω σε σουπερ μαρκετ της πολης τον αγοραζω και 1.5 ευρο.μαλλον :monkey: θα ειναι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα ευτυχως με το ξυρισμα δεν εχω ερεθισμους,ξυροδερμιες κτλ

χρησιμοποιω nivea shaving gel τον ασπρο που λεει sensitive και ξυραφακι gillete

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παιδιά όντας αρκετά τριχωτος ιδιαίτερα τη καλοκαιρινή περίοδο ιδρώνω με μεγάλη ευκολία ενώ παλαιότερα μου είχαν γυρίσει κάτι τρίχες με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα απόστημα σε σημείο του σώματος κ να κάνω χειρουργείο! Αραιά κ που περνω τις τρίχες με κουρευτική μηχανή . Για να γλιτώσω πιθανά θέματα που προανέφερα!

Σκεφτόμουν να δοκίμαζα και κάποιο σπρέι ή κρέμα ώστε από περιέργεια να δω πόσο διάστημα θα μου κρατήσει το δέρμα χωρίς επανεμφάνιση! Έχετε να προτείνετε κάποιο σπρέι ή κρέμα;

Προς το παρών δε σκέφτομαι λέιζερ! Btw Πόσο θα μου κόστιζε; θέλω γνώμη από άτομα που έχουν χρησιμοποιήσει κάποια εκ των παραπάνω μεθόδων

Link to comment
Share on other sites

Κρεμες ξυραφι και κουρευτικη αστο καλυτερα. Γινονται χειροτερα.

Καλυτερα λειζερ αλλα θελει να βρεις καλο μηχανημα, να βαζουν ενταση, και καλη τιμη... Με αυτο μονο θα γινουν πιο αραιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) χθες πήρα κάποια προϊόντα και έκανα το πρώτο μου ξύρισμα με τον παλιό κλασσικό τρόπο, βρήκα στην αγορά το σαπούνι-κρεμα ξυρισματος proraso το πράσινο, πινέλο και σταντ και μπολ και after save prosar, δυστυχώς δεν βρήκα μηχανή και σετ λεπιδες και floid οπότε θα γίνει αγορά από Αθήνα, πραγματικά άλλη αίσθηση και παρότι έλλειψη εξοπλισμού το αποτέλεσμα άφησε θετικές εντυπώσεις σε σχέση με τα ευρείας χρήσεως, κανένα κόψιμο ή ερεθισμος, μόλις ολοκληρωθεί το πρώτο μου σετ θα έχω και πληρέστερη εικόνα :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ομως πιο χρονοβορο;;

 

Σαφώς σε σχέση με τα έτοιμα προϊόντα θέλει λίγο χρόνο παραπάνω αλλά η όλη διαδικασία και το αποτέλεσμα πιστεύω πως αξίζει τον κόπο, προσωπικα μου αρέσει ή όλη φιλοσοφία και κομμάτι κομμάτι θα φτιάξω κάποια σετ, υπάρχει και ελληνικό φόρουμ με σχετικές πληροφορίες :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς σε σχέση με τα έτοιμα προϊόντα θέλει λίγο χρόνο παραπάνω αλλά η όλη διαδικασία και το αποτέλεσμα πιστεύω πως αξίζει τον κόπο, προσωπικα μου αρέσει ή όλη φιλοσοφία και κομμάτι κομμάτι θα φτιάξω κάποια σετ, υπάρχει και ελληνικό φόρουμ με σχετικές πληροφορίες :)

 

ισως το δοκιμασω και εγω καποια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ομως πιο χρονοβορο;;

 

:rolleyes: - ειναι αλλα: μετα μυριζεις ομορφα ολη την υπολοιπη ημερα,το ξυρισμα ειναι βαθυτερο και δεν εισαι καθε μερα οπως πχ με την ηλεκτρικη,η αισθηση μετα ειναι ασυγκριτη γιατι εχεις κανει και μασαζ στο προσωπο και σε λιγο καιρο θα βρεθεις με συλλογη απο πινελα-κρεμες-σαπουνια

Ειναι σαν να λες φαγητο απο Goody's με φαγητο σπιτικο,το παραδοσιακο ξυρισμα (με λεπιδες,δεν λεω να παρεις φαλτσετα) ειναι αλλη αισθηση (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς σε σχέση με τα έτοιμα προϊόντα θέλει λίγο χρόνο παραπάνω αλλά η όλη διαδικασία και το αποτέλεσμα πιστεύω πως αξίζει τον κόπο, προσωπικα μου αρέσει ή όλη φιλοσοφία και κομμάτι κομμάτι θα φτιάξω κάποια σετ, υπάρχει και ελληνικό φόρουμ με σχετικές πληροφορίες :)

 

Καλησπέρα φίλε μου..επειδή με ενδιαφέρει το θέμα και θέλω να φτιάξω και γω ενα σετάκι ξυρίσματος,πες μας αν θες το ελληνικό φόρουμ που αναφέρεις

για να ψαχτώ λίγο..αν δεν επιτρέπεται στείλε μου το λινκ με π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου..επειδή με ενδιαφέρει το θέμα και θέλω να φτιάξω και γω ενα σετάκι ξυρίσματος,πες μας αν θες το ελληνικό φόρουμ που αναφέρεις

για να ψαχτώ λίγο..αν δεν επιτρέπεται στείλε μου το λινκ με π.μ.

 

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :) το φόρουμ το βρήκα πριν δύο μήνες και είναι το Men's Only και πιστεύω ότι είναι το ιδανικό για το κλασσικό ξύρισμα :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :) το φόρουμ το βρήκα πριν δύο μήνες και είναι το Men's Only και πιστεύω ότι είναι το ιδανικό για το κλασσικό ξύρισμα :happy:

 

Να'σαι καλά φίλε ευχαριστώ κ γω..μπαίνω ευθύς αμέσως να ψαχουλέψω

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - ειναι αλλα: μετα μυριζεις ομορφα ολη την υπολοιπη ημερα,το ξυρισμα ειναι βαθυτερο και δεν εισαι καθε μερα οπως πχ με την ηλεκτρικη,η αισθηση μετα ειναι ασυγκριτη γιατι εχεις κανει και μασαζ στο προσωπο και σε λιγο καιρο θα βρεθεις με συλλογη απο πινελα-κρεμες-σαπουνια

Ειναι σαν να λες φαγητο απο Goody's με φαγητο σπιτικο,το παραδοσιακο ξυρισμα (με λεπιδες,δεν λεω να παρεις φαλτσετα) ειναι αλλη αισθηση (!)

 

βασικα πιστευω ειναι μεχρι να μπω στη διαδικασια να το δοκιμασω....ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδια ειμαι 16 χρονων.Θελω να ρωτησω μια φορα ειχα ξυριστει κοντρα και εβγαλα κενα....Να ξαναξυριστω κοντρα ή οχι;;
Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδια ειμαι 16 χρονων.Θελω να ρωτησω μια φορα ειχα ξυριστει κοντρα και εβγαλα κενα....Να ξαναξυριστω κοντρα ή οχι;;

 

Καλησπέρα :) νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνεις κόντρα, σίγουρα παίζει ρόλο η πυκνότητα και σκληρότητα της τριχας αλλά δοκίμασε πρώτα να βρεις την φορά και εκεί να δεις τι έχει καλύτερα αποτελέσματα :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και ελληνικό φόρουμ με σχετικές πληροφορίες :)

 

:rolleyes: - και 2 blog Ελληνικα το ενα λεγεται Wet Saving blog.gr και το αλλο ksyrisma-shaving.blogspot.gr

 

Γειας σας παιδια ειμαι 16 χρονων.Θελω να ρωτησω μια φορα ειχα ξυριστει κοντρα και εβγαλα κενα....Να ξαναξυριστω κοντρα ή οχι;;

 

:blink: - ΟΧΙ κοντρα απο τωρα δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι,δεν εχεις δα τοσα πολλα γενια να πεις θες και 3ο περασμα κοντρα να γινεις "γυαλι".

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

@TSAKHS_EVIA:) Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα γίνει η απαραίτητη άντληση πληροφοριών :happy:

 

 

Λόγω έλλειψης χρόνου δεν ασχολήθηκα με την προσθήκη αξεσουάρ για το πραγματικό ξύρισμα αλλά ακόμη και με αυτά που έχω μπορώ να προσυπογραψω ότι αλλάζει η ποιότητα και το αποτέλεσμα :) το φόρτωμα πινελου και η παρασκευη αφρου είναι κάτι μοναδικό και αξίζει τον ελάχιστο χρόνο που χρειάζεται :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα :) ολοκληρώθηκε σήμερα το πρώτο σετ με τις εξής αγορές.

1)Ξυριστικη retro fatir timor στα 21ευρω

2)Λεπιδες Derby extra πενταδα και Feather δεκαδα σύνολο 5,80 ευρω

3)Κολωνια Μενουνος λεμόνι 500ml στα 5 ευρώ.

 

Εντυπώσεις και ότι νεότερο υπάρχει σε προσθήκες θα αναφερθεί στο νήμα :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα :) πρώτο ξύρισμα το πρωί με τα νέα αποκτηματα, η μηχανή στιβαρή και με ωραία αίσθηση, με λίγη πίεση μέχρι να βρω πως θα αποδίδει καλύτερα :happy:

Το σαπούνι proraso δεν με βοήθησε όσο θα ήθελα και πιστεύω φταίει το πινελο δεν έγινε το επιθυμητό φόρτωμα, θα πάρω το ωμεγα καθώς αυτό που έχω μάλλον της σειράς είναι :rolleyes:

Ξυραφακι έβαλα το Derby και είναι νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα :happy:

Ξύρισμα βαθύ με μικροθεματακια στο λαιμό, εμφανής η διαφορά από πριν και θα δοκιμάσω και τις Feather, επίσης για τώρα που είναι αρχή θα προτιμήσω κάποιο after shave Balsam για καλύτερη ενυδάτωση :) απαιτείται σίγουρα λίγος χρόνος παραπάνω αλλά αξίζει.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκιμάστε aloe vera μετά το ξύρισμα, είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με αφτερ σειβ!!
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...