Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Ξεθάβω το thread για να μην ανοίξω νέο...

Ξέρει κανείς κάποια ξυριστική μηχανή που να είναι και Beard Trimmer??? Δεν εννοώ να έχει trimmer για φαβορίτες αλλά να "κουρεύει" γένια 3-5-10 ημερών κλπ. Αν δεν κάνω λάθος τέτοια είναι η E-razor. Υπάρχει όμως άλλη??

Link to comment
Share on other sites

I philips exei ena tetoio mondelo to opoio perilalmbanei rithmisi gia ta genia ( poso tha ta kopsei) kai tautoxrona exei kai trimmer opou mporei na topothetithei stin mixani.

KILL THE BEST AND F_U_C_K THE REST

 

http://www.bmwworld.com/images/cars/3er/compact/6677_200.jpg

 

BMW COMPACT M/// PACK

AC SCHNITZER

D&W

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον paularas

I philips exei ena tetoio mondelo to opoio perilalmbanei rithmisi gia ta genia ( poso tha ta kopsei) kai tautoxrona exei kai trimmer opou mporei na topothetithei stin mixani.

Thanks για την απάντηση. Κι εγώ είχα την εντύπωση ότι η Philips πρέπει να έχει κάποια, αλλά στο site τους δεν έβρισκα τίποτα. Τελικά, μετά το post σου τους έστειλα mail. Η απάντησή τους:

 

Dear Sir,

 

Thank you for your enquiry and your interest in our products.

 

There is not currently a product in our 'Male Shaving and Grooming' product range that fits your requirements.

:( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Τι απαιτήσεις τους ζήτησες; :p

Για κοίτα εδώ ;)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον t300

Τι απαιτήσεις τους ζήτησες; :p

Για κοίτα εδώ ;)

Τους ζήτησα ξυριστική μηχανή που να λειτουργεί και ως beard trimmer (βλ. γένια 3 ημερών)

Όπως είπα και παραπάνω, τέτοια μηχανή είναι μάλλον η E-razor της Braun. Απλά δεν μου γεμίζει το μάτι απ'τη μια, κι απ'την άλλη είχα κι εγώ την εντύπωση ότι η Philips έχει παρόμοια μηχανή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nikkosnet

 

Με mach 3 χρονια τωρα! Η καλυτερη σιγουρα. Με εβγαλε παληκαρι και στον στρατο!

 

 

 

Den pezete to rhmadi to mach 3!

 

apistefto :)

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουνε.
Link to comment
Share on other sites

mach 3 ιπταμενο ξυρισμα :p

κοντρα τα κατω γενια με την φορά τους τα πανω :p

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Pantws egw exw ekplagi me tin autonomia tin philips. Me ena fortisma se bgazei panw apo 3 ksirismata toulaxistwn kai bebaia oxi ksirisma sta grigora alla me to paso sou kai me tin mixani na douleuei sinexeia.

KILL THE BEST AND F_U_C_K THE REST

 

http://www.bmwworld.com/images/cars/3er/compact/6677_200.jpg

 

BMW COMPACT M/// PACK

AC SCHNITZER

D&W

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023

 

Τους ζήτησα ξυριστική μηχανή που να λειτουργεί και ως beard trimmer (βλ. γένια 3 ημερών)

 

Στη σελίδα που σου έδωσα, πρέπει να σου κάνουν οι μηχανές της σειράς Τ500 και Τ700 ;)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος paularas

 

Pantws egw exw ekplagi me tin autonomia tin philips. Me ena fortisma se bgazei panw apo 3 ksirismata toulaxistwn kai bebaia oxi ksirisma sta grigora alla me to paso sou kai me tin mixani na douleuei sinexeia.

 

3;;;

Εμένα βγάζει 10 εως 15. συνήθως κάθε 2 βδομάδες την φορτίζω. Με χρήση 3 λεπτά την ημέρα.

Και από ότι ξέρω οι κανούριες πάνε μέχρι και 1 ώρα λειτουργία.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300

 

Για ποιά μοντέλα λέτε;

 

αν ρωτάς εμένα: quadra 600 (είναι 2 ετών τώρα και συνεχίζει...)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300

Στη σελίδα που σου έδωσα, πρέπει να σου κάνουν οι μηχανές της σειράς Τ500 και Τ700 ;)

Δυστυχώς όχι... :( Αυτές είναι μόνο beard trimmers, δηλαδή κουρεύουν γένια και δεν ξυρίζουν... Άλλωστε θα μου το είχε πει κι η Philips αν είχαν τελικά τέτοια μηχανή. Στο κεντρικό site ρώτησα, όχι τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα... :)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic

3;;;

Εμένα βγάζει 10 εως 15. συνήθως κάθε 2 βδομάδες την φορτίζω. Με χρήση 3 λεπτά την ημέρα.

Και από ότι ξέρω οι καινούριες πάνε μέχρι και 1 ώρα λειτουργία.

Αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Προ ολίγου ήμουν στα Expert και ο πωλητής μου έδειχνε μια της σειράς 7000. Νομίζω η HQ7830 ήταν. Μου έλεγε ότι την έχει κι αυτός και του κρατάει πολύ... Μου είπε για 70' αλλά χλωμό το βλέπω γιατί αυτός είναι ο (ιδανικός) χρόνος που λέει ο κατασκευαστής. Ψιλοφεύγω τώρα απ'το θέμα, αλλά τι άλλο νομίζετε μου είπε??? Ότι έχει μπαταρία λιθίου!!! :eek: Ευτυχώς που τα Expert είναι "για πελάτες που είναι γάτες" και κάτι ξέρουν... :)

Mου είπε επίσης ότι οι Braun δεν έχουν καλές κεφαλές. Ξέρει κανείς τίποτα περί αυτού??? Γιατί υποψιάζομαι ότι το είπε επειδή δεν είχε την Braun e-razor που του ζητούσα.. Κι ενώ είχε άλλα μοντέλα της Braun, όταν ρώτησα αν υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας της προαναφερόμενης μου απάντησε ότι έχουν προβλήματα με τη Braun, δεν τους στέλνει συνήθως και δημιουργούνται προβλήματα με τους πελάτες κλπ, κλπ

Συμπέρασμα: αν δε μένεις Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, ούτε μια ξυριστική μηχανή δεν μπορείς ν'αγοράσεις...

 

Υ.Γ:να γίνεται on-line?? H Amazon.de, όπως και όλα τα ευρωπαϊκά e-shops φαντάζομαι, δε στέλνουν ηλεκτρονικά στην Ελλάδα(?)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος `trapped

 

Just like that! πολυ άσχημη αισθηση.. ! Εξάλλου φαίνεσαι και διαφορετικός με λίγο μούσι =ρ

 

 

/me tries to picture trapped :blink: :wacko: :p

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοφεύγω τώρα απ'το θέμα, αλλά τι άλλο νομίζετε μου είπε??? Ότι έχει μπαταρία λιθίου!!! Ευτυχώς που τα Expert είναι "για πελάτες που είναι γάτες" και κάτι ξέρουν...
γιατί είναι τόσο παράξενο; η δικίά μου έχει ni-mh και είναι 2 χρόνων ήδη... Σε καλά μοντέλα μπορεί να έχουν βάλει λιθίου.. (δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω)

Πάντως τα 70 λεπτά δεν είναι υπερβολικά πλέον.

Όσο για τις κεφαλές αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η philips έχει αυτό το σύστημα να "σηκώνει" τις τρίχες οπότε είναι πιο αποτελεσματική. Όμως οι braun κόβουν καλύτερα αν οι τρίχες είναι σηκωμένες (π.χ. πηγούνι)

Δεν έχω δοκιμάσει καμια καλή braun αλλά έχω μείνει με την εντύπωση ότι είναι πιο θορυβώδης γιατί τα ξυράφια τους δεν περιστρέφονται αλλα παλιδρομούν.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic

γιατί είναι τόσο παράξενο; η δικίά μου έχει ni-mh και είναι 2 χρόνων ήδη... Σε καλά μοντέλα μπορεί να έχουν βάλει λιθίου.. (δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω)

Πάντως τα 70 λεπτά δεν είναι υπερβολικά πλέον.

Αν δεν κάνω μεγάλο λάθος μόνο μία μηχανή της Philips, η HQ 8894 (που πρέπει να είναι και η "ναυαρχίδα" της) έχει Li-on και καμία της σειράς 7000 που μου έδειχνε... :) Γι'αυτό το λέω... Ήθελε να την αναβαθμίσει και έριξε το "λιθίου" επειδή ο πολύς κόσμος το ξέρει απ'τα κινητά και κάνει εντύπωση!! Η πραναφερθείσα μηχανή φτάνει στα 100' χρόνο λειτουργίας με τη Li-on!!!

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic

Όσο για τις κεφαλές αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η philips έχει αυτό το σύστημα να "σηκώνει" τις τρίχες οπότε είναι πιο αποτελεσματική. Όμως οι braun κόβουν καλύτερα αν οι τρίχες είναι σηκωμένες (π.χ. πηγούνι)

Δεν έχω δοκιμάσει καμια καλή braun αλλά έχω μείνει με την εντύπωση ότι είναι πιο θορυβώδης γιατί τα ξυράφια τους δεν περιστρέφονται αλλα παλιδρομούν.

Τελικά σε μια τελευταία βόλτα στην τοπική αγορά κατάφερα και βρήκα σ'ένα μαγαζάκι την E-razor που έψαχνα στα 75€. Έκανα μια γρήγορη δοκιμή αλλά δε μπορώ να συγκρίνω με Philips γιατί η τελευταία που είχα ήταν η... πανάρχαια Tracer. Πάντως σε γενικές γραμμές δεν με ικανοποιεί. Φτηνοκατασκευή μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν το ξερα για την ναυαρχίδα και την λιθίου μπαταρία, απλά νόμιζα ότι σου φάνηκε παράξενο έπειδή νόμιζες ότι δεν έχει καμία λιθίου ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023

 

Δυστυχώς όχι... :( Αυτές είναι μόνο beard trimmers, δηλαδή κουρεύουν γένια και δεν ξυρίζουν...

 

Α! Μάλλον κατάλαβα λάθος! Νόμισα ότι έψαχνες μηχανή που να σου αφήνει γένια 1~2 ημερών. Αφού θέλεις βαθύ ξύρισμα, όντως αυτές που σου είπα δε σου κάνουν :o

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

1. Aναβουμε θερμοσιφωνα!

2. Κλεινουμε θερμοσιφωνα (Για λογους οικονομιας, οχι τιποτα αλλο)!

3. Περνουμε αφρο και mach 3 turbισιο!

4. Πλενομαστε, καθαριζομαστε!

5. After Shafe - η καπως ετσι- και βουρ για γκομενεεεεεεεεεεεες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Fetzisjr

 

1. Aναβουμε θερμοσιφωνα!

2. Κλεινουμε θερμοσιφωνα (Για λογους οικονομιας, οχι τιποτα αλλο)!

3. Περνουμε αφρο και mach 3 turbισιο!

4. Πλενομαστε, καθαριζομαστε!

5. After Shafe - η καπως ετσι- και βουρ για γκομενεεεεεεεεεεεες!!!

 

 

Aυτος εισαι! :D

Μπορούμε βέβαια να ξυριστούμε απο την προηγούμενη νύχτα για να μπορέσουν να κλείσουν οι πληγές απο το ξύρισμα για να μην γελάνε με το ξύρισμα μας .... :p

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Epanaferw ena palio thema gia na kanw mia erwthsh.. Exw mia philips 3 kefalwn.. kathe fora pou ksyrizomai ponaw otan ftanw sto phgouni h sto lemo giati niwhw na mou travaei tis trixes.. symvainei kai se allous ayto h eimai yperevaisthitos?

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Αν και είναι λίγο αστείο να απαντάει γυναίκα σε ένα καθαρά αντρικό θέμα,έχω να σας πω ότι εδώ κι ένα χρόνο έχω κάνει δώρο στον αρραβωνιαστικό μου μία philips που έχει υποδοχή για μια ειδική ενυδατική κρέμα η οποία βγαίνει από τις κεφαλές την ώρα που ξυρίζεται κι έτσι δεν ερεθίζεται καθόλου πλέον.Μόνο τον πρώτο μήνα ερεθιζόταν λίγο το δέρμα του αλλά μετά συνήθισε.Είναι η ιδανική λύση για κάποιον που δεν έχει ξαναξυριστεί με μηχανή και πραγματικά σας λέω το μόνο που θέλει είναι υπομονή για λίγο καιρό.Μετά είναι παιχνιδάκι και ανταμείβεται η υπομονή που θα έχετε κάνει!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος valeria (18 Οκτ. 2004 , 12:40)

 

Αν και είναι λίγο αστείο να απαντάει γυναίκα σε ένα καθαρά αντρικό θέμα,έχω να σας πω ότι εδώ κι ένα χρόνο έχω κάνει δώρο στον αρραβωνιαστικό μου μία philips που έχει υποδοχή για μια ειδική ενυδατική κρέμα η οποία βγαίνει από τις κεφαλές την ώρα που ξυρίζεται κι έτσι δεν ερεθίζεται καθόλου πλέον.Μόνο τον πρώτο μήνα ερεθιζόταν λίγο το δέρμα του αλλά μετά συνήθισε.Είναι η ιδανική λύση για κάποιον που δεν έχει ξαναξυριστεί με μηχανή και πραγματικά σας λέω το μόνο που θέλει είναι υπομονή για λίγο καιρό.Μετά είναι παιχνιδάκι και ανταμείβεται η υπομονή που θα έχετε κάνει!

 

Katalava poia ekanes dwro,tin idia paraligo tha eperna kai gw.Ksereis giati den tin peira?Giati otan rotisa ton polith "Mexri poso imerwn mporw na afisw genia wste na min exei provlima i mixani" autos mou apantise "ante 3".Stin arxh nomiza oti ekane plaka,alla meta piga kai se allo katastima kai se allo kai se allo kai oloi ta idia!Vevaia apo anthropo se anthropo i trixofiia sto prosopo einai diaforetiki eidika stis neares ilikies alla katalava ti ennoousan toulaxiston.Sta dika mou ta metra meta apo 4 meres den tha mporousa na ksiristw!

Gia auto sinadelfoi me mousia,xtipiste mia koureutiki mikri mixani i opoia pairnei poli poli konta kai tha ste ok :)

Kai opoios thelei vathi ksirisma me 1' me to ksirafaki!

E nai den leei tsampa na skaseis 100 euro gia na ksirizesai kathe 3 kai 4 meres mono!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...