Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Κι εγώ ήθελα να αποκτήσω γένια σαν του Σάββα Πούμπουρα.Αυτός αρέσει πολύ στις κοπέλες,όχι γιατί είναι ιδιαίτερα όμορφος,αλλά επειδή έχει τέτοια γένια.Αλλά δυστυχώς από ότι βλέπω ακόμα δεν έχω βγάλει,και επειδή έχω ακμή,αν βάλω ξυραφάκι στο δέρμα μου θα το καταστρέψω.Χθες ένα παιδί με πέρασε για 14 χρονών μόνο,και του έκανε εντύπωση που πήγαινα Γ'Λυκείου.Αυτός τέλειωσε Γ' Γυμνασίου,και έχει πολύ σκληρά μαύρα γένια,σε όλο του το πρόσωπο και στο λαιμό.

Σίγουρα όσο τα ξυρίζεις τόσο περισσότερο βγαίνουν.Το χειμώνα που είχα πάει σε απονομή πτυχίου,ενός γνωστού μου,23 χρονών,το πρωί είχε ξυριστεί κόντρα και δεν φαινόταν ίχνος τρίχας,και το βράδυ που βγήκαμε ήταν αξύριστος.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ήθελα να αποκτήσω γένια σαν του Σάββα Πούμπουρα.Αυτός αρέσει πολύ στις κοπέλες,όχι γιατί είναι ιδιαίτερα όμορφος,αλλά επειδή έχει τέτοια γένια.Αλλά δυστυχώς από ότι βλέπω ακόμα δεν έχω βγάλει,και επειδή έχω ακμή,αν βάλω ξυραφάκι στο δέρμα μου θα το καταστρέψω.Χθες ένα παιδί με πέρασε για 14 χρονών μόνο,και του έκανε εντύπωση που πήγαινα Γ'Λυκείου.Αυτός τέλειωσε Γ' Γυμνασίου,και έχει πολύ σκληρά μαύρα γένια,σε όλο του το πρόσωπο και στο λαιμό.

Σίγουρα όσο τα ξυρίζεις τόσο περισσότερο βγαίνουν.Το χειμώνα που είχα πάει σε απονομή πτυχίου,ενός γνωστού μου,23 χρονών,το πρωί είχε ξυριστεί κόντρα και δεν φαινόταν ίχνος τρίχας,και το βράδυ που βγήκαμε ήταν αξύριστος.

 

 

Φίλε το πας λάθος το θέμα. Σημασία έχει να αρέσεις σε όποια κοπέλα σε ενδιαφέρει γι αυτό που είσαι και όχι επειδή της αρέσουν τα γένια του Πούμπουρα ή του Βλάχου ή του χ/ψ/z. Γιατί τότε μόλις ικανοποιηθεί από τα γένια, μετά από λίγες μέρες, άντε κάνα μήνα θα την κάνει και κανείς σας δεν θα έχει να θυμάται κάτι καλό απ αυτό το λίγο που τα χατε. Μην έχεις ανασφάλεια και έχε υπ όψιν σου ότι σε πολλές αρέσει το baby face!

Εγώ είχα να ξυριστώ από τις 23 Μαϊου και ξυρίστηκα σήμερα μετά από 29 ημέρες......γιατί μου ήταν πολύ εύκολο να ξυριστώ (μου απαίτησε βέβαια 2 φορές να τα πάρς με το ξυράφι), ενώ όταν τα ξυρίζω σε πιο κοντινά διαστήματα πονάει το δέρμα μου και ματώνει καμιά φορά;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα, θελω να παρω μια μηχανη για ξυρισμα , γιατι ως τωρα, συνηθως αφηνω καμια βδομαδα γενια, βγαινουν καποια σπυρακια και μετα τα ξυριζω με ξυραφι κι αφρο με αποτελεσμα συνεχεις ερεθισμούς.

 

θα ηθελα ενα μονιμο look καπως αξυριστο . απο μια ματια , εχω καταληξει σε αυτην εδω, πως σας φαινεται, θα βγει καλη η να κοιταξω κατι ακριβοτερο /άλλο ?http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098751

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα ακριβώς το ίδιο πριν μερικούς μήνες. Ξυρστική μηχανή για αξύριστο look 3-4 ημερών..

Μετά από πρόταση ενός φίλου στο παρόν Θέμα, πήρα την Remington από το amazon:

http://www.amazon.co.uk/Remington-MB320C-Barba-Beard-Trimmer/dp/B000SZ7460/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=drugstore&qid=1309411900&sr=8-1

Από τις καλύτερες αγορές μου. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την τιμή της, 25 ευρώ. Και έχει και δωρεάν μεταφορικά..

Δες και τα Reviews της, 300 έχει, με 4.5 αστέρια.. ;)

Δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι ακριβότερο πιστεύω..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα ακριβώς το ίδιο πριν μερικούς μήνες. Ξυρστική μηχανή για αξύριστο look 3-4 ημερών..

Μετά από πρόταση ενός φίλου στο παρόν Θέμα, πήρα την Remington από το amazon:

http://www.amazon.co.uk/Remington-MB320C-Barba-Beard-Trimmer/dp/B000SZ7460/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=drugstore&qid=1309411900&sr=8-1

Από τις καλύτερες αγορές μου. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την τιμή της, 25 ευρώ. Και έχει και δωρεάν μεταφορικά..

Δες και τα Reviews της, 300 έχει, με 4.5 αστέρια.. ;)

Δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι ακριβότερο πιστεύω..

 

οκ ευχαριστω για την προταση. αγορες απο amazon.uk, πως? αν υπαρχει καποιος οδηγος/ γενικες οδηγιες στειλε μου ενα pm ή απο εδω.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θελω να παρω μια μηχανη για ξυρισμα , γιατι ως τωρα, συνηθως αφηνω καμια βδομαδα γενια, βγαινουν καποια σπυρακια και μετα τα ξυριζω με ξυραφι κι αφρο με αποτελεσμα συνεχεις ερεθισμούς.

 

θα ηθελα ενα μονιμο look καπως αξυριστο . απο μια ματια , εχω καταληξει σε αυτην εδω, πως σας φαινεται, θα βγει καλη η να κοιταξω κατι ακριβοτερο /άλλο ?http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098751

Η συγκεκριμένη μηχανή είναι μόνο για το σώμα, δεν κάνει για το πρόσωπο....εγώ έχω πάρει την αντοίστηχη σειρά για το σώμα της Philips και πραγματικά για το πρόσωπο δεν κάνει με τίποτα, με αυτά τα λεφτά παίρνεις μια κουρευτική που είναι μια χαρά για γένια κλπ

Edited by fcandreas1990
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη μηχανή είναι μόνο για το σώμα, δεν κάνει για το πρόσωπο....εγώ έχω πάρει την αντοίστηχη σειρά για το σώμα της Philips και πραγματικά για το πρόσωπο δεν κάνει με τίποτα, με αυτά τα λεφτά παίρνεις μια κουρευτική που είναι μια χαρά για γένια κλπ

 

δηλαδη για ξυρισμα σε γενια μιας εβδομαδας, μια καλη κουρευτικη ενδεικνυται ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για ξυρισμα σε γενια μιας εβδομαδας, μια καλη κουρευτικη ενδεικνυται ?

 

Ακριβώς.. Δεν θα πάρεις ξυριστική σαν αυτές που είναι με 3 κεφαλές... Θα πάρεις κουρευτική που θα έχει εξάρτημα και για μαλλιά και για γένια που ρυθμίζεις εσύ πόσα χιλιοστά θες.. Είναι και πιο φθηνές νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το ξυρισμα στην πλατη τι προτεινετε??μηχανη ή αποτριχωτικες ταινιες??

Αποτρίχωση εννοείται.

Αν τις ξυρίσεις θα αγριέψουν και στην παραλία θα σε φωνάζουν Νίκο Γκάλη.

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα,ενας φιλος που παιρνει τα μαλλια του με κουρευτικη αγορασε αυτη http://www.e-milonas.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=32557&sl=GR

 

πρεπει να παραδεχτω πως επειδη ειναι με περιστροφη 360 βολευει αφανταστα για να τα παιρνεις και πισω

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο προσωπο μου δεν ιδιαιτερο εχω προβλημα με τα γενια βγαινουν αρκετα γρηγορα αλλα εχω παρατηρησει οτι ειναι λιγο ανομοιομορφα. Δηλαδη γυρω απο το στομα και στο σαγονι ειναι πιο σκληρα και εντονα ενω πισω αραιωνουν καπως.

Υπαρχει καποιος τροπος να γινουν πιο ομοιομορφα; Εχω την braun cruzer 3 αλλα δεν εχω καταφερει να τα κανω οπως θελω.

Edited by snik
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ενω κανονικα ξυριζομουν συχνα , καθε 3 μερες συνηθως , επειδη τελευταια βαριεμαι και τα αφηνω συνηθως βδομαδα και μετα τα παιρνω , αμα τα ξυρισω στο 3ημερο θα ποναει το δερμα μου οταν περναω το λεπιδι απο πανω ;)

Δε κοβομαι ουτε βγαζω σπυρακι απο το ξυρισμα εδω και πολυ καιρο αλλα ειναι σπαστικο και παλι να θελω να ξυριζομαι πιο συχνα και να μη βολευομαι . Ξερει κανεις τι παιζει , τι μπορω να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή δεν έχω εμπειρία από μηχανές ξυρίσματος. Ξέρει κανένας αν αξίζει η παρακάτω; Θέλω να ξεμπερδεύω με τους ερεθισμούς από το ξυραφάκι και τις τρίχες που μένουν μέσα στο δέρμα.

 

http://www.philips.com.my/c/mens-shaving/aquatouch-at750_16/prd/;jsessionid=9AD12594526C9EDCEC75027768605DB7.app101-drp1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει και εδώ εάν θέλεις να το παραγγείλεις μέσω ίντερνετ ;) Edited by Nagata

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Το συγκεκριμένο e-shop δεν βολεύει αν θες μόνο αυτό, καθώς τα μεταφορικά είναι πιο ακριβά και από Αμερική (ebay)!

Internet, ξε-internet δε με νοιάζει, όπου το βρούμε φτηνότερα! Αν το δείτε και πουθενά αλλού, πείτε το!

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια να ρωτησω κατι? ειμαι 16 χρονων και ενταξει δεν εχω παρα πολυ γενια. εχω μουστακι, στο σαγονι, κατω απο το στομα(δεν ξερω πως να το πω :Ρ ) και κατω απο τις φαβοριτες.. ξυριζομαι κανονικα αλλα με ανησυχει που βλεπω τριχες να παραμονευουν αναμεσα στα μαγουλα και τα ματια.. δεν πιστευω να γινουν και αυτες σκληρες σαν τις υπολοιπες ετσι?? :((
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου. Λοιπον ακου πως εχουν τα πραγματα.. Αν τις πειραξες, δηλαδη τις ξυρισες, ναι θα γινουν μεγαλυτερες και αυτες αλλα και το χνουδι που χεις τριγυρω..

Αν οι τριχες αυτες ειναι μια εδω και μια στη Σπαρτη, τοτε ΜΗΝ βαλεις ξυραφι σε αυτες τις περιοχες, γιατι μετα δεν υπαρχει επιστροφη!

Ειμαι 30 χρονων και εχω πυκνα γενια και εχω σταθερα πλεον αξυριστο λουκ 3-5 ημερων, αφου τα παιρνω οπως εχω περιγραψει σε προηγουμενο ποστ. Αν δεις ομως το προσωπο μου, δεν εχω τριχες εκει που δε χρειαζονται, δηλαδη απ τη σχισμη των χειλιων και πανω, στα μαγουλα κλπ, εχω δηλ κρατησει τη γραμμη αυτη χωρις ποτε να βαλω ξυραφι εκει. Αυτο που εκανα, αν και λιγο επωδυνο στην αρχη αλλα μετα το συνηθιζεις, μιας και μετα το μπανιο ειναι πιο ευκολο να γινει λογω του οτι ανοιγουν οι ποροι, οπου εβλεπα και βλεπω μαυρη τριχα να ξεφυτρωνει, τη βγαζω κατευθειαν πριν προλαβει να μεγαλωσει. Πλεον δεν εχω παρα μερικες μετρημενες στα δαχτυλα σε εκεινα τα σημεια που ακομα βγαινουν και τις βγαζω με το τσιμπιδακι. Αυτο που παρατηρησα ειναι πως με τον καιρο αφου τις εβγαζα, καποιες δεν ξαναβγηκαν και γενικα δεν ανεπτυξα τριχοφιοια σε εκεινα τα σημεια, παρα εμεινε χνουδι νορμαλ που δε φαινεται, οπως εχει δηλ και ενα γυναικειο προσωπο σε αυτα τα σημεια.

 

Γι' αυτο μακρια το ξυραφι απο εκει, αλλιως θα φτασεις να ξυριζεις και τα ματια σχεδον στο τελος, οπως ο πατερας μου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη συμβουλη φιλε! μονο καμια φορα οταν παω για κουρεμα μου τα παιρνουν με τη μηχανη και καμια φορα φευγει και παει σε αυτα εκει τα σημεια δεν πιστευω να πειραζει? :/
Link to comment
Share on other sites

Kαι βεβαια πειραζει! Να του το απαγορευσεις δια ροπαλου, γιατι ειναι το ιδιο με το να τις ξυριζεις!! Γι' αυτο προσοχη με τους μπαρμπερηδες..

Οπου βλεπεις τριχα να μαυριζει ή να μακραινει, βγαλσιμο κατευθειαν με προσοχη παντα και με καλο τσιμπιδακι που να τις βγαζει απ τη ριζα και οχι να τις κοβει. Και κατι ακομα, ποτε με φορα αντιθετη απ τη ριζα, παντα προς τη φορα της ριζας..

Link to comment
Share on other sites

Άμα ξυριστεί πιο συχνά δεν αντιμετωπίζεται το πρόβλημα, εφόσον το διακύβευμα είναι να μην εμφανίζονται. ή η βαρεμάρα επιτάσει ακόμα και αυτό να γλιτώσουμε;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια τα φωτα σας.....Επειδη βαρεθηκα το trimming,σκεφτομαι να παρω μια ξυριστικη,ειτε με κεφαλες ειτε οχι....Λογου χαριν αυτη http://www.shopon.gr/philips-rq-1150.html

 

Αν καποιος χρησιμοποιει τετοιες μηχανες να με συμβουλευσει...Ξυριζει οπως το ξυραφακι,λιγοτερο βαθεια,αφηνει γενακι μιας μερας πχ?Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...