Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Με καθημερινό ξύρισμα τι έχεις να ξυρίσεις ρε φίλε; Μην μου πεις ότι άμα ξυριστείς τώρα σε 24 ώρες θα σου έχουν ξαναβγει έτοιμα για ξύρισμα;

 

Αρκετοί φίλοι μου που είναι 17 χρονών,με κόντρα ξύρισμα,έχουν την άλλη μέρα κανονικά γένια και μερικές φορές που τυχαίνει να βγουν Παρασκευή βράδυ και Σάββατο βράδυ ξυρίζονται κόντρα και τις 2 μέρες.Επίσης μερικοί γνωστοί μου που είναι 25-30 και δουλεύουν σε εταιρείες ξυρίζονται κόντρα κάθε πρωί και το απόγευμα έχουν κανονικά γένια.Μερικές φορές ξύρισμα 2 φορές την ημέρα,πρωί κόντρα,βράδυ κανονικό,αν πρέπει να βγουν κάπου επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί φίλοι μου που είναι 17 χρονών,με κόντρα ξύρισμα,έχουν την άλλη μέρα κανονικά γένια και μερικές φορές που τυχαίνει να βγουν Παρασκευή βράδυ και Σάββατο βράδυ ξυρίζονται κόντρα και τις 2 μέρες.Επίσης μερικοί γνωστοί μου που είναι 25-30 και δουλεύουν σε εταιρείες ξυρίζονται κόντρα κάθε πρωί και το απόγευμα έχουν κανονικά γένια.Μερικές φορές ξύρισμα 2 φορές την ημέρα,πρωί κόντρα,βράδυ κανονικό,αν πρέπει να βγουν κάπου επίσημα.

 

Μάλιστα......εμένα μου παίρνει περιπου 1 μέρα για να ξαναβγουν τα γένια.....αν και συνήθως ξυρίζομαι κόντρα.

Τώρα γι αυτούς τους μεγάλους που λες, φαντάζομαι σε πιο μεγάλες ηλικές θα μεγαλώνουν πιο γρήγορα τ αγένια....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

To Fusion και οι παραλλαγες του αλλα και το Hydro 5 ειναι τοσο καλα οσο ειναι τα τμηματα marketing των κατασκευαστων!. Αναρωτιεστε γιατι εχετε ερεθισμους και κοκκινιλες και το φταιξιμο το ριχνετε στους αφρους και τα gel. Λετε οτι τα gel ειναι καλυτερα απο τους αφρους, οκ, στους τυφλους ο μονοφθαλμος βασιλευει.. Nagata εισαι μελος του forum.mens-only.gr και εχουμε απαντηση στο ερωτημα σου. Δεν θα μπω εδω σε λεπτομεριες.

 

Να υπενθυμισω οσους δεν διαβασαν μερικες σελιδες πιο πριν, ειμαι χρηστης safety razor και με αυτες τις μηχανες εχω κανει τα καλυτερα ξυρισματα της ζωης μου! Καθε μερα! Και πριν πεταξει κανεις κανενα τουβλο, το Fusion το ειχα δοκιμασει τον Φεβρουαριο του 2005 για πρωτη φορα και μετα απο μια χρηση πηρε την αγουσα για την ανακυκλωση! Το ιδιο συνεβη και με το Hydro 5 το οποιο το πηρα απο περιεργια..

 

 

Σε γενικες γραμμες. Μην πεφτετε σε παγιδες του marketing Εχω δει και προϊον ξυρισματος που υποσχοταν μηδενικα cuts. Γελοιο απο καθε αποψη. Διοτι το αν κοπεις ή οχι εξαρταται απο 2 παραγοντες: Απο το ποσο καλη προετοιμασια εχεις κανει και απο το ποσο κοφτερο ειναι το ξυραφι σου! Απο την αλλη, αν δεν κοπεις λιγο, δεν αισθανεσαι οτι ζεις. Αν φοβασαι να κοπεις λιγο, ισως πρεπει να κανεις καποιες σκεψεις σε αλλο επιπεδο για το ποιος (?) εισαι..

 

Φιλικα παντα

Στεφος

Edited by Moccahead
forum.mens-only.gr
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πιστεύω ότι πρώτα εξαρτάται το ξυράφι που χρησιμοποιούμε και ο τρόπος που ξυριζόμαστε ( κόντρα ή με την κανονική φορά της τρίχας ). Εγώ πάντως, με κανονικούς αφρούς είχα ανέκαθεν θέμα, μέχρι που εντελώς τυχαία δοκίμασα με το ίδιο ξυράφι ( wilkison) έναν αφρό gel. Από τότε είμαι οκ και δεν λέω να αλλάξω. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πιστεύω ότι πρώτα εξαρτάται το ξυράφι που χρησιμοποιούμε και ο τρόπος που ξυριζόμαστε ( κόντρα ή με την κανονική φορά της τρίχας ). Εγώ πάντως, με κανονικούς αφρούς είχα ανέκαθεν θέμα, μέχρι που εντελώς τυχαία δοκίμασα με το ίδιο ξυράφι ( wilkison) έναν αφρό gel. Από τότε είμαι οκ και δεν λέω να αλλάξω. :)

 

 

Κι εγώ ψηφίζω gel για ξύρισμα!

Τουλάχιστον εδώ και 2 ή 3 μήνες περίπου που "ανακάλυψα" το gel, ξυρίζομαι πιο άνετα και πιο ωραία......

 

Moccahead, όσο καλή προετοιμασία και να κάνεις, πάντα λίγο όλο και σέ κάποιο "επικίνδυνο" σημείο θα κοπείς, πχ πηγούνι ή στο μουστάκι......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τι γένια έχετε,σκληρά ή μαλακά?Οι φίλοι μου έχουν πολύ σκληρά,και όταν ξυρίζονται κόντρα θέλουν 3 περάσματα για να είναι το πρόσωπο εντελώς καθαρό.Επιπλέον μερικοί βγάζουν γένια και κάτω από τα ζυγωματικά,αλλά και στο λαιμό κάτω από το "καρύδι".Αξύριστοι μοιάζουν πολύ μεγαλύτεροι,αλλά ξυρισμένοι κόντρα φαίνονται πολύ μικροί.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τι γένια έχετε,σκληρά ή μαλακά?Οι φίλοι μου έχουν πολύ σκληρά,και όταν ξυρίζονται κόντρα θέλουν 3 περάσματα για να είναι το πρόσωπο εντελώς καθαρό.Επιπλέον μερικοί βγάζουν γένια και κάτω από τα ζυγωματικά,αλλά και στο λαιμό κάτω από το "καρύδι".Αξύριστοι μοιάζουν πολύ μεγαλύτεροι,αλλά ξυρισμένοι κόντρα φαίνονται πολύ μικροί.

 

Σχετικά σκληρά θα έλεγα.....what about you, boy?

Τώρα γενικά πιστεύω ότι κάθε ξυρισμένο πρόσωπο δείχνει λίγο πιο νεανικό, ειδικά αν έχεις και baby face.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πει πιο πάνω ότι δεν έχω γένια,και νιώθω κάπως άσχημα,αλλά από την άλλη δεν με απασχολεί πολύ.Πάντως βλέπω ότι οι πιο παλιοί έχουν λιγότερα γένια,δηλαδή ξεκινούσαν το ξύρισμα από τα 17-18 ενώ τώρα από τα 13-14 οι περισσότεροι.
Link to comment
Share on other sites

Και δεν χαίρεσαι που δεν σου φυτρώνουν;

Από το να πρέπει να τα ξυρίζεις συνέχεια; Γιατί η φιλοσοφία στα γένια είναι ότι άπαξ και τα ξυρίσεις, μετά δεν σταματάνε να φυτρώνουν......

Λες δηλαδή εμείς η νεώτερη γενιά να βγήκαμε πιο εξελιγμένη, με γένια απ τα 13 (που λες);;;;;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι:

Το HYDRO 5 της WILKINSON πού το βρήκατε;

Κυκλοφορεί στην Ελλάδα;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ξυρίζεστε κόντρα όποτε τύχει ή όταν είναι να ντυθείτε καλά για να βγείτε κάπου?Για παράδειγμα σε μια επίσημη εκδήλωση,μπουζούκια κλπ?Έχει τύχει 2 συνεχόμενες μέρες ή ακόμα μέσα σε μια μέρα να ξυριστείτε κόντρα?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το ειδικό spray τί είναι ακριβώς;;;

Μόνο για περιποίηση σώματος; Βάζεις πάνω και μετά ξυράφι;

 

Bodygroom πάντως εγώ μόνο μηχανή χρησιμοποιώ! Εκτός από βουβωνική περιοχή που χρησιμοποιώ πολλές φορές ξυραφάκι

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ξυρίζομαι κόντρα. Το θέλω το δέρμα μου!!!

 

Να σε ρωτήσω?Δηλαδή το ξύρισμά σου δεν είναι όμως βαθύ ώστε να φαίνεται καθαρό δέρμα χωρίς γένια?Δεν σου βγαίνουν μετά από λίγες ώρες αν ξυριστείς πρωί?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για την σωστή φροντίδα της επιδερμίδας του προσώπου μας, καλό είναι να αποφεύγουμε το κόντρα ξύρισμα. Προτιμούμε να ξυριζόμαστε κανονικά, με την φορά της τρίχας των γενιών μας. Αν έχουμε σκληρά γένια και αρκετές φορές το ξυράφι δυσκολεύεται στην κοπή, καλό είναι να πλένουμε το πρόσωπό μας με ζεστό νερό και λίγο σαπούνι. Μετά από 3 λεπτά μπορούμε να ξεκινήσουμε το ξύρισμα το οποίο γίνεται πιο εύκολο.

 

Να υπενθυμίσω, ότι πριν ξυριστούμε κόντρα, πρώτα κάνουμε κανονικό ξύρισμα, με την φορά της τρίχας και έπειτα τοποθετούμε πάλι αφρό και ξυριζόμαστε κόντρα. Όταν ξυρίζεσαι κόντρα πρέπει να περάσει μια ολόκληρη μέρα για να ξανα ξυριστείς εάν θέλεις και όσο πιο συχνά ξυρίζεται με αυτόν τον τρόπο, τόσο πιο ευαίσθητη γίνεται η επιδερμίδα με έντονους ερεθισμούς.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω?Δηλαδή το ξύρισμά σου δεν είναι όμως βαθύ ώστε να φαίνεται καθαρό δέρμα χωρίς γένια?Δεν σου βγαίνουν μετά από λίγες ώρες αν ξυριστείς πρωί?

 

Μου βγαίνουν την επόμενη μέρα αλλά έτσι κ αλλιώς θα ξυριζομουνα. Ερεθίζετάι απίστευτα το δέρμα μου με το κόντρα ξύρισμα.

 

Διάβασα κάποια πράγματα για το ξύρισμα με το straight razor. Ποιο μαχαίρι είναι καλό και αξιόπιστο??? Επίσης το τροχισμα με τις πέτρες κάθε πότε πρέπει να γίνεται? Σκέφτομαι να ξεκινήσω το άθλημα -χόμπυ

 

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Οι φίλοι μου δεν έχουν καθόλου ερεθισμένο δέρμα όταν κάνουν κόντρα ξύρισμα.Ίσα ίσα που είναι σαν δέρμα μικρού παιδιού.Το καλύτερο είναι το gel αντί για αφρό.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα και την ευαισθησία της επιδερμίδας, σε άλλους δημιουργούνται έντονοι ερεθισμοί και σε άλλους όχι. Δεν σημαίνει ότι επειδή οι φίλοι σου δεν παρουσιάσαν τίποτα, το ίδιο θα συμβεί και σε εσένα, μπορεί να έχεις πιο ευαίσθητη επιδερμίδα. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω και εγώ για το κόντρα ξύρισμα;;όταν ξυρίζομαι κανονικά στη φορά της τρίχας αφήνει σκιά στο δέρμα μου!λές και δεν είναι καλά ξυρισμένο επειδή είναι σκληρά τα γένια μου!στο στρατό τώρα που θα μπώ τι να κάνω;;πρέπει να ξυρίζομαι κόντρα;;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω και εγώ για το κόντρα ξύρισμα;;όταν ξυρίζομαι κανονικά στη φορά της τρίχας αφήνει σκιά στο δέρμα μου!λές και δεν είναι καλά ξυρισμένο επειδή είναι σκληρά τα γένια μου!στο στρατό τώρα που θα μπώ τι να κάνω;;πρέπει να ξυρίζομαι κόντρα;;

 

Αφήνει σκιά γιατί δεν είναι βαθύ το ξύρισμα.Και λογικά δεν είναι απαλό το δέρμα.Το πιο πιθανό είναι ότι πρέπει να ξυρίζεσαι κόντρα.Δηλαδή αφού ξυριστείς κανονικά,να κάνεις ακόμα ένα πέρασμα κόντρα,έχοντας βάλει gel μετά το πρώτο ξύρισμα.Υπάρχουν καλά ξυραφάκια,και όσο για το gel gilette το αναφέρω συνέχεια γιατί είναι φιλικό με τα περισσότερα δέρματα,επουλώνει τις πληγές του ξυρίσματος και προστατεύει το δέρμα.Μακριά από αφρούς,αυτοί ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό για την ταλαιπωρία του δέρματος.

Link to comment
Share on other sites

gel χρησιμοποιώ και fusion για ξυραφάκι αλλά μήπως γεμίσω ερεθισμούς συνέχεια με κόντρα!πάντως μια δυο φορές που δοκίμασα και κόντρα ξύρισμα είναι μικρή η διαφορά με το κανονικό!
Link to comment
Share on other sites

εμένα τα γένια μου είναι σαν καρφιά και πυκνά. όταν ξυρίζομαι ίσια, μένουν και φαίνεται σαν να είναι μίας μέρας η δύο ημερών. παρόλα αυτά το λίγο αξύριστο look ειναι στη μοδα, οπότε και σταμάτησα να ξυρίζομαι κόντρα. μόνο με ξυράφι γιατί με μηχανή ερεθίστηκα υπερβολικά και πάλι αξυριστος έμεινα. όσοι έχετε σκληρά γένια, μόνο ξυράφι max3(τούρμπο ακόμα καλύτερα) η fusion. και gel για απαλότητα. και ο αφρός της gillette όμως καλός είναι,έχει και ωραίο άρωμα
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Στο στρατό όποτε δεν ξυριζόμουν κόντρα, με βγάζαν αξύριστο.

 

Καλά αυτό το θέμα με το στρατό δεν την παλεύει καν.

Μιλάμε έχουν μείνει πολύ πίσω! Έχουν μείνει σε δεκαετίες που υπήρχε ψωρίαση και δεν υπήρχαν καν προιόντα για καθημερινή υγιεινή περιποίηση...

 

Με την ίδια λογική ας επιβάλλουν σε όλους να ξυρίζουν και το σώμα τους για να μην μυρίζουν άσχημα. Είναι κάποια στερεότυπα που έχουν μείνει χρόνια.

Πιστεύω άτομα σε ειδικές δυνάμεις, ΟΥΚ κτλ σίγουρα ξυρίζουν το σώμα τους και σίγουρα δεν είναι λιγότερο άντρες από άλλους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...