Jump to content

Unlock Moto G (2nd Gen)


aftergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έχω το κινητό από τον Νοέμβρη και έχει αρχίσει να παρουσιάζει κολλήματα, πολλά redraws όταν βγαίνω από εφαρμογές, γίνεται κόκκαλο σε διάφορες διεργασίες (από την μέρα που από την KitKat πήγα στην 5.0.2 μου έρχεται μήνυμα στο facebook messenger και θέλει γύρω στα 8 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα πατήσω το εικονίδιο μέχρι που θα μου ανοίξει τη συνομιλία, πατάω τον google chrome και μέχρι να μπορέσω να πληκτρολογήσω στην μπάρα αναζήτησης θέλει γύρω στα 10-12 δευτερόλεπτα) και η μπαταρία από τις 9 μέχρι τη 1 το μεσημέρι (με σχεδόν συνεχόμενη χρήση βέβαια, αλλά μιλάμε για 9gag, facebook και λίγο browsing) έχει πάει στο 10%. Αποφάσισα λοιπόν να πάω σε custom rom και μόλις διάβασα ότι και για καλύτερη διαχείριση μπαταρίας να διαλέξουμε το HalogenKernel. Οι απορίες μου:

1) CM Purity ή AOSP; Το ξέρω ότι το κάθε κινητό φέρεται διαφορετικά, το ξέρω ότι δεν προτείνετε κάποια από τις 2, αλλά εγώ θα το ρωτήσω. Ποια προτείνεται για καλύτερη διαχείριση ram και ταυτόχρονα να διατηρεί τη λειτουργία Dual Sim (παλιά θυμάμαι ότι οι πρώτες custom rom καταργούσαν τη χρήση 2ης sim);

2) Τι γίνεται με τον ξεκλειδωμένο bootloader; Παραμένει ξεκλειδωμένος σε όλη την πορεία του φλασαρίσματος ή πρέπει κάποια στιγμή να τον ξεκλειδώσω εκ νέου; Χάνεται το root;

3) Τι ακριβώς κάνει ο kernel σε κινητά με android; Γιατί προτείνετε τον HalogenKernel για καλύτερη διαχείριση μπαταρίας; Τι ακριβώς είναι αυτό που αλλάζει;

Edited by Jimisballjohn
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από τον Νοέμβρη και έχει αρχίσει να παρουσιάζει κολλήματα, πολλά redraws όταν βγαίνω από εφαρμογές, γίνεται κόκκαλο σε διάφορες διεργασίες (από την μέρα που από την KitKat πήγα στην 5.0.2 μου έρχεται μήνυμα στο facebook messenger και θέλει γύρω στα 8 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα πατήσω το εικονίδιο μέχρι που θα μου ανοίξει τη συνομιλία, πατάω τον google chrome και μέχρι να μπορέσω να πληκτρολογήσω στην μπάρα αναζήτησης θέλει γύρω στα 10-12 δευτερόλεπτα) και η μπαταρία από τις 9 μέχρι τη 1 το μεσημέρι (με σχεδόν συνεχόμενη χρήση βέβαια, αλλά μιλάμε για 9gag, facebook και λίγο browsing) έχει πάει στο 10%. Αποφάσισα λοιπόν να πάω σε custom rom και μόλις διάβασα ότι και για καλύτερη διαχείριση μπαταρίας να διαλέξουμε το HalogenKernel. Οι απορίες μου:

1) CM Purity ή AOSP; Το ξέρω ότι το κάθε κινητό φέρεται διαφορετικά, το ξέρω ότι δεν προτείνετε κάποια από τις 2, αλλά εγώ θα το ρωτήσω. Ποια προτείνεται για καλύτερη διαχείριση ram και ταυτόχρονα να διατηρεί τη λειτουργία Dual Sim (παλιά θυμάμαι ότι οι πρώτες custom rom καταργούσαν τη χρήση 2ης sim);

2) Τι γίνεται με τον ξεκλειδωμένο bootloader; Παραμένει ξεκλειδωμένος σε όλη την πορεία του φλασαρίσματος ή πρέπει κάποια στιγμή να τον ξεκλειδώσω εκ νέου; Χάνεται το root;

3) Τι ακριβώς κάνει ο kernel σε κινητά με android; Γιατί προτείνετε τον HalogenKernel για καλύτερη διαχείριση μπαταρίας; Τι ακριβώς είναι αυτό που αλλάζει;

 

1.cm purity. είναι του ίδιου κατασκευαστή και οι 2 και είπε ότι η purity κάνει καλύτερη διαχείριση ραμ ενώ η άλλη έχει πιο πολλά features.

2. O bootloader παραμένει πάντα ξεκλείδωτος εκτός και αν τον ξανακλείδωσες εσύ από το site motorolla. Root μην σε νοιάζει, το ενεργοποιείς αυτόματα από την ρομ στα developer settings.

3. Για τον Halogen δεν γνωρίζω αναλυτικά απλά άκουσα και εγώ ότι βοηθάει στην μπαταρία. Εγώ μόνο με την purity χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο στο διάστημα που μιλάς για τις εφαρμογές, χάνω γύρω στο 40% μπαταρία.

Το κινητό κρατάει γύρω στις 15 ώρες με αρκετή χρήση παιχνιδιών και εφαρμογών. Τα κολλήματα που λες δεν τα έχω αντιμετωπίσει καν, είναι πιο γρήγορο από τότε που το αγόρασα (3 μηνες περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ιδανικό. Θα του περάσω την purity και εγώ και θα δοκιμάσω έπειτα με ποιον kernel κάνει την καλύτερη διαχείριση μπαταρίας. Το backup των εφαρμογών θα μου πάρει ώρα, γιατί έχω και μπόλικα δυστυχώς, αλλά είδα ότι με το titanium backup δεν θέλει πολλά, αυτό τα μαζεύει και τα περνάει μετά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγγνώμη για το διπλοποστάρισμα, αλλά έχει περάσει καιρός. 2 απορίες ακόμα:

1) Τώρα που είμαι με official λειτουργικό, το google play store ενημερώνει όλες τις εφαρμογές κανονικά, πλην αυτών που εγκατέστησα ΕΚΤΟΣ play store (έβαλα δηλαδή το apk στην εσωτερική μνήμη και το εγκατέστησα από εκεί). Τώρα, με το νέο λογισμικό, θα μπορώ να έχω πρόσβαση στο Play store, όπως είχα και με το official λειτουργικό και επίσης θα μου ενημερώνει τις εφαρμογές αυτόματα από μόνο του, ή θα πρέπει εγώ πλέον να ενημερώνω τις εφαρμογές εξωτερικά μία μία;

2) Πώς μπορώ να πάρω backup τον official kernel; Ή δεν χρειάζεται, αφού σε περίπτωση που θέλω να γυρίσω σε stock rom, τότε, μόλις την φλασάρω θα περαστεί και ο official kernel;

Link to comment
Share on other sites

Για το 1 δεν ξέρω να σου απαντήσω.. Για το 2 κάθε ROM έρχεται με το δικό της kernel έτσι ναι η stock ROM έχει τον δικό της kernel. Οπότε όταν περάσεις πάλι την stock θα περαστεί και ο δικός της kernel οπότε δεν χρειάζεται να κρατήσεις κάποιο backup του kernel.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια χαρά γκάιζ...Κατα τη γνώμη σας, το Σεπτέμβρη που θα το πουλήσω για να πάρω το 2015, να το δώσω με το stock ή να του περάσω κάποιο από τα super custom για καλύτερα;
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά γκάιζ...Κατα τη γνώμη σας, το Σεπτέμβρη που θα το πουλήσω για να πάρω το 2015, να το δώσω με το stock ή να του περάσω κάποιο από τα super custom για καλύτερα;

 

Εργοστασιακό καλύτερα, εκτός αν σ ζητήσουν διαφορετικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και απο εμένα , επειδή είμαι καινούριος με την συσκευή αυτή , όλες αυτές οι ROM που λέτε στην αρχή

είναι και για 2 κάρτα ; Εχω το 2 καρτο γιαυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες ROM που υπάρχουν στο XDA τουλάχιστον οι 5.1.1 λειτουργούν άψογα στο κινητό μας. Και κυριώς η CyanogenMod 12.1 ,που χρησιμοποιώ και εγώ, λειτουργεί τέλεια στο κινητό και είναι πολύ σταθερή.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Απλά για αναφορά:

 

Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ την minimal os και την βρίσκω καλύτερη από την aosp

 

Για επιδόσεις μιλάς? Η απλά για παραμετροποίηση?

Link to comment
Share on other sites

η cyanogenmod 12.1 που έχω σε άκυρα σημεία της ημέρας κάνει restart μόνο του. δεν έχω ψαχτεί με άλλες rom. αξίζει να το ψάξω? θα πάμε σύντομα σε marshmallow?
Link to comment
Share on other sites

η cyanogenmod 12.1 που έχω σε άκυρα σημεία της ημέρας κάνει restart μόνο του. δεν έχω ψαχτεί με άλλες rom. αξίζει να το ψάξω? θα πάμε σύντομα σε marshmallow?

 

Και μένα τα ίδια έκανε στην αρχή αλλά έστρωσε μετά από μερικές αναβαθμίσεις

Αυτό που παρατήρησα τον ένα μήνα που την δουλεύω είναι πως από όταν τη πέρασα (τη CM) η μπαταρία δε έβγαζε ούτε μέρα,

ενώ πριν έβγαζε 2 μέρες (με την ίδια χρήση πάντα)

άλλαξα launcher πριν καμιά βδομάδα και επανήλθε στα φυσιολογικά

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα συνάδελφοι έχω μια ερώτηση. Είναι η πρώτη φορά που θέλω να μπω σε διαδικασία bootloader unlock και root για να περάσω άλλη ρομ. Να σας ρωτήσω τί μπορώ να κάνω προληπτικά σε περίπτωση που κάνω καμιά πατάτα; Επίσης αν ξεκλειδώσω bootloader διαγράφονται τα πάντα στο κινητό; Ευχαριστώ!
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να διαβάσεις καλά τους οδηγούς για να μην κάνεις καμία πατάτα. Στη δεύτερη ερώτηση, ναι, διαγράφονται όλα μόλις ξεκλειδώσεις bootloader. Τώρα να ζητήσω και εγώ μία βοήθεια. Πέρασα το twrp και δεν κράτησα backup το stock recovery. Παίζει να έχει κανένας image του stock recovery ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδιά έχω μια ερώτηση. Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που μπήκα στη διαδικασία. Έκανα unlock bootloader κανονικά και πλέον μου εμφανίζει το μηνυματάκι όταν ανοίγω το τηλέφωνο ότι ο bootloader είναι ξεκλείδωτος. Παρόλα αυτά αν και πέρασα την twrp δεν έχω root για κάποιο λόγο. το supersu μου βγάζει ένα μήνυμα ότι there is no SU binary installed..... ξέρει κάποιος ιγατί γίνεται αυτό;
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια , ξεκελειδωσα τον boot loader και εβαλα ενα προγραμα το Kingroot gia root.

Εχει το κινητο την 6.0 εκδοση

κερνελ¨3.4.42-γεφ77327

μνήμη 216 μβ απο 891

χώρος στην εσωτερική σε χρήση 1.59 απο 5.51GB

... τι ειναι καλυτερα να κανω ? να κατεβχ στην 5.χ ? και εαν ναι σε κατεβαζω και απο που ?

 

gapps απο εδω ? http://forum.xda-developers.com/android/software/gapps-google-apps-minimal-edition-t2943330

ρομ απο εδω ? http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/development/rom-ll-5-1-1-cm-purity-26-04-t3093155

 

για πειτε βρε παιδια

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κατεβεις σε 5 από 6; Ή 6 είναι καλύτερη. Εγω προσωπικά πέρασα cyanogen. Γνώμη μου αν θες να κάνεις downgrade σε στοκ ρομ πάνε στην 4.4.4 προσωπικά από την lollipop δεν έμεινα ευχαριστημένος

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...