Jump to content

Unlock Moto G (2nd Gen)


aftergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις εκδόσεις της cm 12.1. μόλις έψαξα για ενημερώσεις και μ έβγαλε 3. η ...518/521/523. Πρέπει να τις κάνω και τις 3 ή μόνο την τελευταία? Επίσης μετά από την ενημέρωση χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μια χαρά. Έγινε ήδη, απλά με παίδεψε λιγάκι με τις εφαρμογές που είχα περασμένες στην SD. Για κάποιο λόγο μου τις γύρισε όλες στη μνήμη τηλεφώνου και όταν τις έκανα χειροκίνητα μια μια αντιγραφή στην κάρτα, μετά πολλές δεν λειτουργούσαν καθόλου. Μπήκα recovery/clean cache και μετά ήταν οκ. Το αναφέρω σε περίπτωση που συμβεί σε κάποιον άλλον.

 

Επίσης, τι παίζει με την ρύθμιση dpi στις ρυθμίσεις οθόνης? Εμένα είναι στο συνιστώμενο, δηλαδή 320 dpi αλλά δοκίμασα να το πάω πιο πάνω και δεν κατάλαβα διαφορά. Τι υποτίθεται πρέπει να γίνει αν το πάω στο φούλ? Εσείς τι μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Έγινε ήδη, απλά με παίδεψε λιγάκι με τις εφαρμογές που είχα περασμένες στην SD. Για κάποιο λόγο μου τις γύρισε όλες στη μνήμη τηλεφώνου και όταν τις έκανα χειροκίνητα μια μια αντιγραφή στην κάρτα, μετά πολλές δεν λειτουργούσαν καθόλου. Μπήκα recovery/clean cache και μετά ήταν οκ. Το αναφέρω σε περίπτωση που συμβεί σε κάποιον άλλον.

 

Ειχες περασμένες τις εφαρμογές στην sd από τη rom ths motorola και μειναν να δουλεψουνε ΜΕΤΑ από όλη την ιστορία της αναβάθμισης;;;

Γιατί εγώ δεν άρχισα ακόμα και ο πόνος μου είναι αυτός ακριβώς...βαριεμαι ξανα τις εφαρμογες...με titanium δεν γινεται γιατι θελει ναναι root εξαρχής

Link to comment
Share on other sites

Ειχες περασμένες τις εφαρμογές στην sd από τη rom ths motorola και μειναν να δουλεψουνε ΜΕΤΑ από όλη την ιστορία της αναβάθμισης;;;

Γιατί εγώ δεν άρχισα ακόμα και ο πόνος μου είναι αυτός ακριβώς...βαριεμαι ξανα τις εφαρμογες...με titanium δεν γινεται γιατι θελει ναναι root εξαρχής

 

δεν ήμουνα στη ρομ της μοτορόλα. είχα ήδη cm 12.1 απλά έκανα αναβάθμιση σε νέο build...

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα σκέφτομαι να περάσω την purity μιας και μου λείπει άσχημα η εφαρμογή κάμερας της μοτο. Είναι καλή σαν ρομ? Από bugs τι λέει. τα ίδια με την official 12.1?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίδια ακριβώς με την cm

Η εφαρμογή της Motorola βγάζει τις καλύτερες φώτο, ένας λόγος που την προτίμησα, αν και υπάρχει τρόπος να την βάλεις σε όποια ρομ θέλεις, υπάρχει σε zip μορφή

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και σε ένα φίλου το κινητό την εγκατάσταση ρομ, πάλι με 100% επιτυχία. Και πάλι συγχαρητήρια για τις σαφέστατες οδηγίες. ένα πρόβλημα μόνο. ενώ στο δικό μου δεν είχα πρόβλημα με το gps σε αυτού έχει. Μήπως μπορεί κάποιος να εξηγήσει πιο αναλυτικά το gps fix γτ δεν πολυκατέχω από γραμμή εντολών κτλ? κατάλαβα τι πρέπει να γράψω, απλα δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω τη γραμμή εντολών σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο
Link to comment
Share on other sites

Όχι, από οποιοδήποτε σημείο και να είσαι τις παίρνει τις εντολές adb αλλά για την εντολή fastboot να είσαι στο φάκελο που βρίσκεται, Για αυτό βάλτο στο c: για να το βρεις εύκολα
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είμαι υπέρ ευχαριστημένος με την cm 12.1 purity, θα την δοκίμαζα μόνο και μόνο γτ "μυριζει" νεξους. Το μόνο που βαριέμαι είναι να ξαναπερναω εφαρμογες κ ρουτ (δεν πιστεύω στα recovery, θεωρώ ότι δεν ειναι σαν την καθαρή εγκατάσταση εφαρμογών). Παρόλα αυτά βλέπω στα σχόλια ότι δεν έχει προβλήματα ως τώρα, νταξει όμως σημερινή είναι, σε λιγες μέρες θα βγουν προβλήματα, αν βγουν.. .
Link to comment
Share on other sites

Γυμνή όπως υπόσχεται πάει όμως πολυυυυυυ καλά, και έχω βάλει και camera+gallery της Motorola

Από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3121709

Link to comment
Share on other sites

Γυμνή όπως υπόσχεται πάει όμως πολυυυυυυ καλά, και έχω βάλει και camera+gallery της Motorola

Από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3121709

 

Άντε ρε, τόοοσο καλή? Θεωρείς οτι αξίζει να αλλάξω από την cm?

 

Απ'ότι βλέπω από τα σχόλια αντιμετωπίζουν διάφορα προβληματάκια, μικρά μεν αλλά ενοχλητικά. Θα περιμένω να την βελτιώσει ο τυπάς λιγάκι και μετά θα τη χρησιμοποιήσω... Aftergr καλό ευρηματάκι, αν την θεωρείς καλή πρόσθεσε την στις προτεινόμενες ρομ!

Edited by Drew_Christo1991
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω edit στο πρώτο ποστ

Την προτείνω πάντως και την έχω επάνω αυτή την στιγμή

Δεν θα πω ποια είναι καλύτερη γιατί στον καθένα μπορεί να δουλέψει αλλιώς, ότι λένε και στο xda δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω edit στο πρώτο ποστ

Την προτείνω πάντως και την έχω επάνω αυτή την στιγμή

Δεν θα πω ποια είναι καλύτερη γιατί στον καθένα μπορεί να δουλέψει αλλιώς, ότι λένε και στο xda δηλαδή

 

Μπράβο τώρα που το θυμήθηκα, ήθελα να σε ρωτήσω και πιο πριν και όλο το ξεχνούσα. :P Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν συμπεριέλαβες την ressurection remix στις προτεινόμενες ρομ? Έχω ρωτήσει κάποιους φίλους με moto g2 και μ ορκίζονται οτι είναι η καλύτερη που υπάρχει για το κινητό με διαφορά. Είδα λιγάκι τα κινητά τους και παρόλο που προτίμησα την cm, ήταν με πολύ λίγο ψάξιμο η άποψή μου και δεν μετράει.

Μιλάω για αυτήν εδώ

http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/development/rom-resurrection-remix-t3046269

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας βέβαια μπορεί να βάλει ότι πιστεύει αλλά από την εμπειρία μου καταλήγω ότι τέτοιες rom παραφορτωμένες αρέσουν σε light users που εντυπωσιάζονται από themes και fancy animations

Είμαι υπέρ μιας light rom που διαχειρίζεται την μνήμη σωστά και κάνει καλό multitasking

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αυτή τη στιγμή είμαι με custom rom/unlocked bootloader/rooted. Σε περίπτωση που θέλω να γυρίσω το κινητό όπως το πήρα από το μαγαζί (εκτός από το επανακλείδωμα Bootloader) δηλαδή με την εργοστασιακή τη ρομ της motorola, χωρίς καθόλου δεδομένα και χωρίς ρουτ πως θα το κάνω? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις την μαμά Ρομ σε zip μορφή από το recovery και κατόπιν σβήνεις τα πάντα, ακόμα και την εσωτερική μνήμη

Έτσι κι αλλιώς η custom recovery δεν πρόκειται να ενοχλήσει κανέναν

Ο απλος χρήστης που θα το πάρει μετά δεν θα καταλάβει τίποτα, και ο power user μάλλον θα χαρεί

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις την μαμά Ρομ σε zip μορφή από το recovery και κατόπιν σβήνεις τα πάντα, ακόμα και την εσωτερική μνήμη

Έτσι κι αλλιώς η custom recovery δεν πρόκειται να ενοχλήσει κανέναν

Ο απλος χρήστης που θα το πάρει μετά δεν θα καταλάβει τίποτα, και ο power user μάλλον θα χαρεί

 

Φαίνεται ότι το δίνω ε? Τσακαλάκι είσαι! Το δίνω σε εξαιρετική τιμή σε σχέση με αυτά που έδωσα και ετοιμάζομαι να πάρω το ίδιο, αλλά σε μαύρο, που το θέλω πάρα πολύ, και στην 4g έκδοση. Στο θέμα μας όμως,η custom recovery δεν θα επηρεαστεί που είναι στην εσωτερική μνήμα και που θα τη σβήσω τη μνήμη?

Edited by Drew_Christo1991
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι νεος σε αυτη την διαδικασια και βλακια... Εκανα Wipe αλλα δεν ειχα βαλε μεσα στο κινητο την CM και τωρα δεν μου το αναγνωριζει για να το βαλω τωρα. Δεν ανοιγει για λεει πριν το reboot οτι δεν εχω OS και σταματαει στο warning του bootloader ξερεις κανεις πως μπορω να το κανω να μου το αναγνωρισει το laptop για να βαλω το cm? μπαινω κανονικα στο recovery
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι νεος σε αυτη την διαδικασια και βλακια... Εκανα Wipe αλλα δεν ειχα βαλε μεσα στο κινητο την CM και τωρα δεν μου το αναγνωριζει για να το βαλω τωρα. Δεν ανοιγει για λεει πριν το reboot οτι δεν εχω OS και σταματαει στο warning του bootloader ξερεις κανεις πως μπορω να το κανω να μου το αναγνωρισει το laptop για να βαλω το cm? μπαινω κανονικα στο recovery

 

δεν είμαι σίγουρος, να περιμένεις τον aftergr να σου δώσει τα φώτα του. Αλλά μια εναλλακτική. Αντί να βάλεις την cm στην εσωτερική, την βάζεις στην εξωτερική, πάλι δεν στην περνάει, μιας και λες οτι στον bootloader μπαίνεις κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι εννοεις εξωτερικη, αν εννοεις μνημη δεν εχω εχω μοτο g πρωτης γενιας. δεν μου αναγνωριζει το κινητο το pc για να την βαλω... ουσιαστικα μονο αυτο ειναι το προβλημα..

 

EDIT Μολις τα καταφερα, το εκανα με κατι adb η αληθεια ειναι δεν πολυ καταλαβαινα τι κανω.

Edited by Toumpouss
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι εννοεις εξωτερικη, αν εννοεις μνημη δεν εχω εχω μοτο g πρωτης γενιας. δεν μου αναγνωριζει το κινητο το pc για να την βαλω... ουσιαστικα μονο αυτο ειναι το προβλημα..

 

Α μάλιστα, έχεις το μικρό αδερφάκι του κινητού μας. Εδώ είμαστε της δεύτερης γενιάς όλοι, που υπάρχει η εναλλακτική μνήμη με κάρτα sd... 'Iσως μπορουν να σε βοηθήσουν οι υπόλοιποι...

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα κατάφερες όλα καλά

Ναι, μπορεί να γίνει εγκατάσταση των πάντων από το PC μέσω adb,σε ανάλογες περιπτώσεις και όχι μόνο

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν είναι ευχαριστημένος με την διάρκεια μπαταρίας του τηλεφώνου θα του πρότεινα να δοκιμάσει HalognKernel. Είμαι με CM12.1 και HalogenKernel και με δύο ώρες screen on time έχω 45% μπαταρία. Ήταν το μόνο πρόβλημα που είχα με το κινητό από ότι βλέπω διορθώνεται. Δεν έχω παρατηρήσει κάποια κολλήματα, ούτε ξαφνικά reboot. Σταθερό, γρήγορο όπως και με τον kernel της cyanogen αλλά πολύ καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...