Jump to content

Unlock Moto G (2nd Gen)


aftergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερα φιλοι μου

 

Μαζεψα σε ενα thread για να μην ψαχνει κανεις στα τυφλα, πως θα ξεκλειδωσουμε τον bootloader στο moto g(2) και πως θα βαλει την TWRP Recovery ετσι ωστε σε .zip πλεον μορφη να βαλουμε οποια rom θελουμε εμεις

 

Φυσικα παντα με την βοηθεια του XDA

(Δυστηχως δεν εχω τον χρονο να μεταφρασω ολο το θρεντ, αλλα για οποια βοηθεια εδω ειμαστε)

 

Για να ξεκλειδωσουμε το bootloader ακολουθηστε την παρακατω διαδικασια

 

Unlock bootlader

 

Με την βοηθεια του παρακατω συνδεσμου μπορειτε να κανετε απλα root(το οποιο ομως απαιτει ξεκλειδωμα bootlader) ομως αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η εγκατασταση του twrp recovery

 

TWRP Recovery install

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

Θα πρεπει να εχετε LOLIPOP BOOTLOADER για μια απο τις τελευταιες ROM που βασιζονται σε 5.0.2(και ανω) ή cm12(και ανω)

Aν εχετε ηδη την stock 5.0.2 ειστε οκ, αν οχι, τοτε καντε που θα διαβασετε στο θρεντ απο κατω

 

UPDATE BOOTLOADER

 

Επειδη οταν θα ξεκλειδωσετε το bootloader να βγαινει ενα εκνευριστικο μυνημα για boot screen, καντε το απο κατω για να το βγαλετε

 

Remove Unlocked Bootloader Warning

 

Τελος προτεινω τις παρακατω ROM για μονιμη χρηση

 

Για οσους θελουν CM:

Official CM12.1

CM12.1 Purity, ακομα πιο ελαφρια CM12.1 με τις γνησιες motorola εφαρμογες για photo/gallery

 

Για οσους θελουν AOSP 5.1.1:

Euphoria OS

 

Όλες οι παραπάνω Rom θα χρειαστούν τα gapps

Εγώ προτείνω τα παρακάτω που έχουν μόνο τα απαραίτητα, έτσι κι αλλιώς ότι παραπάνω θέλετε τα βάζετε από το google play

Minimal Gapps

 

Edit:

Αν δεν σας λειτουργεί το GPS μετά από εγκατάσταση cm, τότε σε περιβάλλον fastboot adb, δώστε από το PC τις παρακάτω εντολές

 

 

adb reboot bootloader

fastboot erase modemst1

fastboot erase modemst2

Edited by aftergr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα...ευχαριστούμε πολύ και αρχίζουμε διάβασμα :)

 

(το μόνο που θαθελα να παρακαλέσω τα μέλη που θα διαβάζουν/γράφουν εδώ, είναι αν κάποιος συνάντησε κανένα σοβαρό εμπόδιο στη διαδικασία που του έφαγε πολύ χρόνο να το ξεπεράσει, να το γράψει εδώ, γιατί δεν έχουμε όλοι δεύτερες και τρίτες συσκευές σε περίπτωση που μπλέξουμε)

 

Υπόσχομαι ότι θα μεταφράσω/μαζέψω/οργανώσω ό,τι υλικό χρειάζεται από το xda και αλλού, σαν παρακαταθήκη για τις επόμενες γενεές :)

Kαι κάτι άλλο...: Οσοι πιστεύουν ότι το λεγόμενο stock 5.02 που έχει το XT1068 είναι τόσο καθαρό, ας ξανασκεφτούν πόση σαβούρα θα γλυτώσουν χωρίς τα περιττά googleapps που ποτέ δε χρησιμοποιούν έτσι κι αλλιώς, και μετά τα ξαναλέμε για το θέμα "έτσι κι αλλιώς πετάει και γιατί να ακυρώσουμε την εγγύηση")

Edited by pap paok
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, καιρός ήταν να ανοιχθει αυτό το τόσο χρήσιμο thread.Ευχαριστουμε πολύ. Και προσοχή σε όλους τους φίλους που πρόκειται να προβουν σε unlocking bootloader, rooting, Custom roms. Nα διαβάζουν προσεχτικά τις οδηγίες.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, καιρός ήταν να ανοιχθει αυτό το τόσο χρήσιμο thread.Ευχαριστουμε πολύ. Και προσοχή σε όλους τους φίλους που πρόκειται να προβουν σε unlocking bootloader, rooting, Custom roms. Nα διαβάζουν προσεχτικά τις οδηγίες.

 

Θενξ, αυτό έγραψα κι εγώ. Όποιος πάτησε καμιά μπανανόφλουδα σε κάποιο σημείο της διαδικασίας να το πει από τώρα, αλλά παρακαλώ με συγκεκριμένο και ακριβή τρόπο (ποια έκδοση από τι πράμα και σε ποιο σημείο τον ταλαιπώρησε)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...ευχαριστούμε πολύ και αρχίζουμε διάβασμα :)

 

(το μόνο που θαθελα να παρακαλέσω τα μέλη που θα διαβάζουν/γράφουν εδώ, είναι αν κάποιος συνάντησε κανένα σοβαρό εμπόδιο στη διαδικασία που του έφαγε πολύ χρόνο να το ξεπεράσει, να το γράψει εδώ, γιατί δεν έχουμε όλοι δεύτερες και τρίτες συσκευές σε περίπτωση που μπλέξουμε)

 

Υπόσχομαι ότι θα μεταφράσω/μαζέψω/οργανώσω ό,τι υλικό χρειάζεται από το xda και αλλού, σαν παρακαταθήκη για τις επόμενες γενεές :)

Kαι κάτι άλλο...: Οσοι πιστεύουν ότι το λεγόμενο stock 5.02 που έχει το XT1068 είναι τόσο καθαρό, ας ξανασκεφτούν πόση σαβούρα θα γλυτώσουν χωρίς τα περιττά googleapps που ποτέ δε χρησιμοποιούν έτσι κι αλλιώς, και μετά τα ξαναλέμε για το θέμα "έτσι κι αλλιώς πετάει και γιατί να ακυρώσουμε την εγγύηση")

Παιδια αν και εχω το Galaxy S Duos 2 με το TouchWiz της Samsung,εχω να πω οτι τα μονα GApps που ειναι χρησιμα ειναι τα:

Εγγραφα Google

Google Play

Google Play Services

Χαρτες

Gmail

Youtube

Google Drive

Τα hangouts,google+ και τον σωρο υπηρεσιων αμα θελετε κρατηστε τα στην συσκευη.

Πιστευω οτι το moto g θα ειναι ακομα πιο καλο με αυτα σε ταχυτητα και μπαταρια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τα Gapps που έχω βάλει στο πρώτο ποστ έχει ακόμα λιγότερα από αυτά ;)

Βασικά για να γίνω πιο σαφείς, δεν έχει τίποτα, μόνο play, services κάποια απαραίτητα sys για sync και that's all folks:p

Edited by aftergr
Link to comment
Share on other sites

Άντε ωραία να ξεκινήσουμε :D... Το άρθρο πραγματικα πολύ καλό έχει τα παντα μαζεμένα σε ενα μέρος να μην ψάχνεις απο εδώ και απο 'κει.

Εγώ πέρασα προχθές στην συσκευή Cyanogen 12.1, χωρίς να αντιμετοπίσω κάποιο πρόβλημα, αν και ήμουν ευχαριστημένος με την απόδοση της stock μπορω να πω ότι το κινητό έγινε πολύ πιο γρήγορο και πολύ stable. Κανένα crash η κόλλημα, ανταποκρίνεται σε όλα γρήγορα οσες εφαρμογές και να εχεις στο background. Πολύ παραμετροποιήσιμο και εύκολο να το φέρεις στα μέτρα σου.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω απλά πως για να μην είχα reloads στον browser χρησιμοποιούσα τον naked

Πλέον με cm χρησιμοποιώ άφοβα chrome και δεν έχω κανένα reload

Link to comment
Share on other sites

φαίνονται πολύ αναλυτικές οι οδηγίες. Θα τις δοκιμάσω μόλις φορτίσει το κινητό εντελώς. Ευτυχώς που δεν δοκίμασα να φλασάρω custom rom γιατί θα τα έκανα μαντάρα. Μόλις το φορτίσω 100% και τελειώσω τη διαδικασία θα στείλω μνμ με παρατηρήσεις! Παρεπιπτόντως, ποια από τις 3 ρομ προτείνετε? Ποια φανέρωσε τα λιγότερα προβλήματα και ενίσχυσε το κινητό παραπάνω?
Link to comment
Share on other sites

φαίνονται πολύ αναλυτικές οι οδηγίες. Θα τις δοκιμάσω μόλις φορτίσει το κινητό εντελώς. Ευτυχώς που δεν δοκίμασα να φλασάρω custom rom γιατί θα τα έκανα μαντάρα. Μόλις το φορτίσω 100% και τελειώσω τη διαδικασία θα στείλω μνμ με παρατηρήσεις! Παρεπιπτόντως, ποια από τις 3 ρομ προτείνετε? Ποια φανέρωσε τα λιγότερα προβλήματα και ενίσχυσε το κινητό παραπάνω?

 

Α και κάτι ακόμα. Ποια από τα 2 gapps είναι για τη cm 12.1? αυτό που λέει 5.0.χ η το 5.1?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λένε για 5.1

Εγώ προτείνω την cm purity που έχει και τις Motorola εφαρμογές για Φωτογραφία

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα update στις οδηγίες σε περίπτωση που έχετε πρόβλημα με το GPS

Link to comment
Share on other sites

έβαλα ήδη την κανονική 12.1... πάρα πολύ καλή,μόνο ένα θεματάκι. ενώ στην 5.0.2 που είχα πριν η ραμ μ ήταν σταθερή 450-500 τώρα βλεπω πέφτει κάτω από 250. δεν έπρεπε να είχε καλύτερη διαχείριση?
Link to comment
Share on other sites

φαίνονται πολύ αναλυτικές οι οδηγίες. Θα τις δοκιμάσω μόλις φορτίσει το κινητό εντελώς. Ευτυχώς που δεν δοκίμασα να φλασάρω custom rom γιατί θα τα έκανα μαντάρα. Μόλις το φορτίσω 100% και τελειώσω τη διαδικασία θα στείλω μνμ με παρατηρήσεις! Παρεπιπτόντως, ποια από τις 3 ρομ προτείνετε? Ποια φανέρωσε τα λιγότερα προβλήματα και ενίσχυσε το κινητό παραπάνω?

Tι εννοείς μαντάρα;

 

Σα να πέρασαν ώρες, μήπως τα έκανες όντως μαντάρα; :)

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς μαντάρα;

 

Σα να πέρασαν ώρες, μήπως τα έκανες όντως μαντάρα; :)

χαχαχα οχι ρε, διαβασε πιο πάνω, ήδη την τελείωσα τη διαδικασία καμιά ώρα μετά από τότε που πόσταρα... όλα καλα, η διαδικασία πήγε τρέχοντας, σε 20 λεπτά πέρασα recovery και ρομ

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα οχι ρε, διαβασε πιο πάνω, ήδη την τελείωσα τη διαδικασία καμιά ώρα μετά από τότε που πόσταρα... όλα καλα, η διαδικασία πήγε τρέχοντας, σε 20 λεπτά πέρασα recovery και ρομ

 

οοοππςςςς... μου ξεφυγε :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια μόνο ηλίθια απορία. Επειδή έκανα με την stock 4.4.2 και 5.0.2 δυο τρεις φορές factory reset, και αυτό ΔΕΝ έπιασε. Βαριέμαι να κάνω install apps ξανά και ξανά...χώρια που για την εφαρμογή της τράπεζας θέλει ολόκληρη διαδικασία για τα OTP αν την ξαναστήσεις...

Γιατί δεν μου κάνει μέσω της google restore αυτό το πράμα;

Link to comment
Share on other sites

στα θετικά αλλά δεν ξέρω πως έγινε μιας και δεν τα φλασαρα αλλά στην επίσημη cm μου έχει τις εφαρμογές moto camera gallery. πως ούτε ιδέα εχω
Link to comment
Share on other sites

Τις περνάει το playstore. Έχει ένα είδους backup & synchronization όταν "αλλάζεις" συσκευή.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δεν σου δουλεύει, το βλέπεις εύκολα με κάποιο πρόγραμμα εύρεσης δορυφόρων, τότε κανείς το fix

Μια φορά θέλει μόνο, μετά ακόμα και να αλλάξεις rom με wipe κτλ, θα δουλεύει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε μου δούλευε και το διαπίστωσα εχθές που χρειάστηκα navigation. Έκανα το fix και παίζει, απλά δεν ήταν σαφές αν χρειάζοταν κάθε φορά. Thanks
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...