Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα ecodrive από το 2009/10 και μπαταρία ακόμα δεν έχω αλλάξει. Θεωρώ από τα δύο και για καθημερινό θα πήγαινα στο citizen. Αν δεν έχεις όμως μηχανικό ήδη τότε μηχανικό
Εχω μηχανικο ρολοι, αλλα ειναι αντικα (omega του 1951). Οπως καταλαβαινεις αν και του εχω κανει σερβις και λειτουργει καλα, δεν θελω να το δουλευω συχνα. Μια δυο φορες το μηνα.... αλλα σκοπευω να αγορασω και ακομη ενα ρολοι για πιο επισημο, μηχανικο ομως αυστηρα. Σκεφτομαι αυτο

 

https://www.e-women.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=88&flypage=prod_details&product_id=58963&option=com_virtuemart&Itemid=1&skr_prm=WyIwZWY2ZWI4Zi00M2U3LTQ4ZTktYWY3Ni1mOTNjNjg5MWViZTMiLDE1OTA4NTAyNTczODAseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Δηλαδη σκεφτομαι να αγορασω 2 καινουρια ρολογια, ενα καθημερινο και ενα επισημο , αλλα οχι quartz, να γλιτωσω απο μπαταριες κλπ.

 

Γενικα πως σου φαινονται?

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανάμεσα σε αυτά τα 2 θα πήγαινα στο eco drive σαν σχέδιο και σαν ποιότητα είναι φοβερό.

H seiko έχει φοβερα μηχανικά όμως σε αυτά τα λεφτά αν το ψάξεις λίγο.

Αν θες κάτι πιο casual dress δες το orient bambino εξαιρετική επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μηχανικο ρολοι, αλλα ειναι αντικα (omega του 1951). Οπως καταλαβαινεις αν και του εχω κανει σερβις και λειτουργει καλα, δεν θελω να το δουλευω συχνα. Μια δυο φορες το μηνα.... αλλα σκοπευω να αγορασω και ακομη ενα ρολοι για πιο επισημο, μηχανικο ομως αυστηρα. Σκεφτομαι αυτο

 

https://www.e-women.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=88&flypage=prod_details&product_id=58963&option=com_virtuemart&Itemid=1&skr_prm=WyIwZWY2ZWI4Zi00M2U3LTQ4ZTktYWY3Ni1mOTNjNjg5MWViZTMiLDE1OTA4NTAyNTczODAseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Δηλαδη σκεφτομαι να αγορασω 2 καινουρια ρολογια, ενα καθημερινο και ενα επισημο , αλλα οχι quartz, να γλιτωσω απο μπαταριες κλπ.

 

Γενικα πως σου φαινονται?

 

Την σειρά του tissot (classic) την έχω σε perpetual με quartz και είναι πολύ όμορφα ρολογια. Και έχει και ωραίο μέγεθος και εφαρμογή.

 

Σαν πρώτη αίσθηση ίσως μου αρέσει περισσότερο το seiko αλλά θα πήγαινα στο citizen λόγω του ecodrive. Έχω ξενοιασει από μπαταρία και ξέρω ότι δεν χρειάζεται να δω όχι αν απλά δουλεύει αλλά και το αν θέλει διόρθωση η ώρα. Το μηχανικό που έχω ένα hamilton, θέλει καθημερινά κούρδισμα αν δεν σκοπεύω να το φορέσω.

 

Δεδομένου ότι έχεις ήδη μηχανικό και σκοπεύεις να πάρεις το tissot σε αυτόματο, θα πρότεινα το citizen που είναι και λίγο πιο καθημερινό να κάνει την διαφορά από τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Την σειρά του tissot (classic) την έχω σε perpetual με quartz και είναι πολύ όμορφα ρολογια. Και έχει και ωραίο μέγεθος και εφαρμογή.

 

Σαν πρώτη αίσθηση ίσως μου αρέσει περισσότερο το seiko αλλά θα πήγαινα στο citizen λόγω του ecodrive. Έχω ξενοιασει από μπαταρία και ξέρω ότι δεν χρειάζεται να δω όχι αν απλά δουλεύει αλλά και το αν θέλει διόρθωση η ώρα. Το μηχανικό που έχω ένα hamilton, θέλει καθημερινά κούρδισμα αν δεν σκοπεύω να το φορέσω.

 

Δεδομένου ότι έχεις ήδη μηχανικό και σκοπεύεις να πάρεις το tissot σε αυτόματο, θα πρότεινα το citizen που είναι και λίγο πιο καθημερινό να κάνει την διαφορά από τα άλλα.

 

Χεχε, σε quartz εχω της tissot ενα της σειρας t classic tradition αγορασμενο πριν περιπου 7 χρονια. Πανεμορφο! Μαλλον στο eco drive θα παω για να εχω ποικιλια :lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για καταδυτικό, 20 Atm, μέχρι 42mm μέγεθος και μέχρι τα 180 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω διαφορα ρολογια,omega,suunto.Ομως αυτο που θα αγορασω συντομα ειναι ενα casio solar,αυτονομια,αντοχη,χρηστικοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα protrek solar πριν 4 χρονια. Το εδωσα στον αδερφό μ πριν 2 χρονια. Φοβερή αντοχή το ρολόι, μπαταρία στο hi (μιας και χτυπάει ηλιος) και αξιοπιστία στο 100%.

Εγω από την άλλη πήρα ένα samsung galaxy watch και το φορτίζω ανά 4 μερες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω διαφορα ρολογια,omega,suunto.Ομως αυτο που θα αγορασω συντομα ειναι ενα casio solar,αυτονομια,αντοχη,χρηστικοτητα.

 

Για Casio solar το σκεφτομαι κι εγώ, η άλλη επιλογή είναι Citizen Eco Drive Promaster.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
τα διάφορα σάιτ στο σκρουτζ είναι ασφαλή για αγορά γνήσιου ρολογιου? Φοβάμαι πιθανές μαιμούδες... Μπορείτε να προτείνετε κάποια εγγυημένα?
Link to comment
Share on other sites

τα διάφορα σάιτ στο σκρουτζ είναι ασφαλή για αγορά γνήσιου ρολογιου? Φοβάμαι πιθανές μαιμούδες... Μπορείτε να προτείνετε κάποια εγγυημένα?

τα περισσοτερα μαγαζια ειναι γνωστα κοσμηματοπωλεια/ρολογαδικα! απο πιο καταστημα θελεις να αγορασεις.

πεσμου να σου πω..εγω καποια citizen & seiko που εχω αγορασει ηρθαν αθικτα..και μη χρησιμοποιημενα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα μαγαζια ειναι γνωστα κοσμηματοπωλεια/ρολογαδικα! απο πιο καταστημα θελεις να αγορασεις.

πεσμου να σου πω..εγω καποια citizen & seiko που εχω αγορασει ηρθαν αθικτα..και μη χρησιμοποιημενα.

 

ας πουμε περα απο τα κοσμηματοπωλεία βλέπω με ενδιαφερον το watchcasa.

Κ επι τη ευκαρία μεταξύ των παρακατω τί θα προτιμουσατε?

 

https://watchcasa.gr/el/2015093-orient-fak00005d0.html

 

https://www.e-women.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=150&flypage=prod_details&product_id=54089&option=com_virtuemart&Itemid=1&skr_prm=WyJjM2Y3M2VlOC1lMTUwLTQwYTQtYjI1Ny1iN2Q5OGY4YWZmNjciLDE2MDAyMDI1NzgyMDQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0&vmcchk=1&Itemid=1

 

https://ora-kourtis.gr/shop/watches/tissot/tissot-t-sport-xl-classic-brown-leather-strap-2/?skr_prm=WyJjM2Y3M2VlOC1lMTUwLTQwYTQtYjI1Ny1iN2Q5OGY4YWZmNjciLDE2MDAyMDI4MTQ4MjkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJkYTItYmcifV0

Link to comment
Share on other sites

ας πουμε περα απο τα κοσμηματοπωλεία βλέπω με ενδιαφερον το watchcasa.

Κ επι τη ευκαρία μεταξύ των παρακατω τί θα προτιμουσατε?

 

https://watchcasa.gr/el/2015093-orient-fak00005d0.html

 

https://www.e-women.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=150&flypage=prod_details&product_id=54089&option=com_virtuemart&Itemid=1&skr_prm=WyJjM2Y3M2VlOC1lMTUwLTQwYTQtYjI1Ny1iN2Q5OGY4YWZmNjciLDE2MDAyMDI1NzgyMDQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0&vmcchk=1&Itemid=1

 

https://ora-kourtis.gr/shop/watches/tissot/tissot-t-sport-xl-classic-brown-leather-strap-2/?skr_prm=WyJjM2Y3M2VlOC1lMTUwLTQwYTQtYjI1Ny1iN2Q5OGY4YWZmNjciLDE2MDAyMDI4MTQ4MjkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJkYTItYmcifV0

Tissot και από εμένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα περισσοτερα μαγαζια ειναι γνωστα κοσμηματοπωλεια/ρολογαδικα! απο πιο καταστημα θελεις να αγορασεις.

πεσμου να σου πω..εγω καποια citizen & seiko που εχω αγορασει ηρθαν αθικτα..και μη χρησιμοποιημενα.

 

Πώς καταλαβαίνεις αν είναι χρησιμοποιημένο, έστω για λίγο?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Tissot και από εμένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πώς καταλαβαίνεις αν είναι χρησιμοποιημένο, έστω για λίγο?

 

κ γω το tissot θα έλεγα καταρχήν. Μου φαινεται πιο όμορφο, "καλύτερη' μάρκα, έχω κ ένα άλλο σαφως ακριβότερο (κ αρκετά πιο βαρυ...) οποτε θέλω κάτι πιο καθημερινο. Αλλα με απασχολεί αφενος το οτι είναι μπαταρία κ αφετέρου ότι είναι στα φθηνά της μάρκας κ σκέφτομαι μήπως έχουν κάνει ιδιαιτερες εκπτωσεις στην ποιοτητα. Στο μεταξύ τα Orient αποτι έχω διαβάσει θεωρουνται πολύ καλα κ vfm...

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Τισσοτ έχει ταυτότητα σίγουρα αλλά είναι μπαταρία.

Αφού σου αρέσουν τα οριεντ δες το orient bambino

 

τα εχω υποψη κ τα bambino. Απλώς θα μου αρεσε μπλε καντραν κ στα bambino δεν εχω βρει τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

κ γω το tissot θα έλεγα καταρχήν. Μου φαινεται πιο όμορφο, "καλύτερη' μάρκα, έχω κ ένα άλλο σαφως ακριβότερο (κ αρκετά πιο βαρυ...) οποτε θέλω κάτι πιο καθημερινο. Αλλα με απασχολεί αφενος το οτι είναι μπαταρία κ αφετέρου ότι είναι στα φθηνά της μάρκας κ σκέφτομαι μήπως έχουν κάνει ιδιαιτερες εκπτωσεις στην ποιοτητα. Στο μεταξύ τα Orient αποτι έχω διαβάσει θεωρουνται πολύ καλα κ vfm...

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

τα εχω υποψη κ τα bambino. Απλώς θα μου αρεσε μπλε καντραν κ στα bambino δεν εχω βρει τέτοιο

Φιλε μου, το orient τι μηχανη φοραει? Γιατι μηχανικο ρολοι με 260 ευρω....αυτο ειναι το υποπτο, οχι το tissot που εχει φυσιολογικη τιμη για ενα quartz αυτης της κατηγοριας. Εχω εδω και 8-9 χρονια ενα tissot t classic. Απροβληματιστο και πανεμορφο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα Ιαπωνικά προσφέρουν απίστευτη ποιότητα στην τιμή τους και δεν είναι καθόλου ύποπτο.

Η οριεντ έχει δικές της μηχανές εδώ και χρόνια όπως και η seiko citizen κλπ.

Μάλιστα μπορείς να βρεις και Ιαπωνικά κατάδυτικα με 150 ευρώ μηχανικά πχ με την 7s26 η οποία είναι σκυλί δες Seiko skx.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...