Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να το στο skroutz

Αυτο δεν ειναι?

https://www.skroutz.gr/s/15492618/Seiko-Prospex-SRPC93K1.html

Ακριβουτσικο βεβαια.

Ναι τώρα αν είναι ακριβό το θεωρώ υποκειμενικό. Για μένα είναι μια σωστή τιμή
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βγαίνει αντίστοιχο σε kinetic ή solar;
Δεν νομίζω... Γιατί όμως.. Δεν σου αρέσει το αυτόματο?
Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα αν είναι ακριβό το θεωρώ υποκειμενικό. Για μένα είναι μια σωστή τιμή
Οχι, μια χαρα ειναι, αλλα ηλπιζα να εκανε μεχρι 300.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μια χαρα ειναι, αλλα ηλπιζα να εκανε μεχρι 300.
Σε αυτή την τιμή είναι τα seiko 5 τα αυτόματα που όμως είναι 100 μέτρα αδιάβροχα και δεν έχουν βιδωτή κορώνα
Link to comment
Share on other sites

Που είναι οι εποχές που είχα πάρει το stargate από creation watches 220..Ένα ρολόι που έκανε περίπου 400 στην Ελλάδα στη χαμηλότερη τιμή του. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος αγοράς από εκεί πλέον χωρίς τελωνείο..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Που είναι οι εποχές που είχα πάρει το stargate από creation watches 220..Ένα ρολόι που έκανε περίπου 400 στην Ελλάδα στη χαμηλότερη τιμή του. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος αγοράς από εκεί πλέον χωρίς τελωνείο..
Και εγω είχα πάρει ένα kinetic που Ελλάδα το είχαν 460 και το πήρα 260
Link to comment
Share on other sites

Να ποστάρω και εγώ με τη σειρά μου το ταπεινό μου ρολόι, πριν λίγο βρήκα το νήμαace5d0fd59d1994e09b7017818509aef.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Να ποστάρω και εγώ με τη σειρά μου το ταπεινό μου ρολόι, πριν λίγο βρήκα το νήμαace5d0fd59d1994e09b7017818509aef.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Casio σταθερή αξία
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ποια εταιρεία βγάζει τα πιο οικονομικά ρολόγια με συνεχή κίνηση του δευτερόλεπτοδείκτη σαν τα αυτόματα, ακόμα κι αν δεν είναι αυτόματο;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκοπεύω να ξοδέψω ~400€ για ρολόι. Τι πιστεύετε, Tissot ή Raymond Weil? Η αν υπάρχουν και άλλες προτάσεις δεκτές, θα προτιμούσα με Roman αριθμούς στο καντράν και ~40 με 42cm. Thanks. Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι προτείνετε σε οικονομικό στα πενήντα ευρώ περίπου; Αναλογικό πάντα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκοπεύω να ξοδέψω ~400€ για ρολόι. Τι πιστεύετε, Tissot ή Raymond Weil? Η αν υπάρχουν και άλλες προτάσεις δεκτές, θα προτιμούσα με Roman αριθμούς στο καντράν και ~40 με 42cm. Thanks.
Δες τα junkers αν σου αρέσει η bahaus αισθητική.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, αναμεσα σε αυτο:

https://www.seikowatches.com/global-en/products/prospex/srpc93k1

και αυτο

https://www.seikowatches.com/global-en/products/prospex/srpc25k1

ποιο θα επιλέγατε; η διαφορά στους δυο μηχανισμούς αν δε κανω λαθος 4r35 το πρώτο και 4r36 το δεύτερο είναι μόνο στο οτι το δεύτερο εχει και ημερα εκτος απο ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Το 2 το έχει γνωστός μου και είναι ρολογαρα. Όχι ότι το σαμουραι δεν είναι. Βασικά θέμα στυλ είναι αλλα η κάσα στο 2ο (turtle) λέγεται λογω σχήματος κάθεται φοβερα άνετα στον καρπό.

Δες και την padi έκδοση με το μπλε κόκκινο (Pepsi) χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, αναμεσα σε αυτο:

https://www.seikowatches.com/global-en/products/prospex/srpc93k1

και αυτο

https://www.seikowatches.com/global-en/products/prospex/srpc25k1

ποιο θα επιλέγατε; η διαφορά στους δυο μηχανισμούς αν δε κανω λαθος 4r35 το πρώτο και 4r36 το δεύτερο είναι μόνο στο οτι το δεύτερο εχει και ημερα εκτος απο ημερομηνία.

 

το Padi pepsi ειναι σκετο κοσμημα το ρολοι.δυστηχως δεν το εχω στην κατοχη μου.το εψαχνα πολυ καιρο να το παρω..αλλα τελικως πηρα To seiko SRPC39K1 με μπλε.

επειδη τοε χω το ρολοι στην κατοχη μου σου λεω να παρεις αυτο.το samourai δεν το εχω φορεσει.το turtle αν και μεγαλο ρολοι φοριετε ανετα και αγκαλιαζει τον καρπο.δεννει πολυ καλα με το μπρασελε.

για Diver ρολογια μπορεις να με ρωστησεις γιατι εχω αρκετα στην κατοχη μου.επισης μπορεις να δεις και το Citizen Promaster BN0190-82E

που ειναι ρολογαρα και εχει τρομερη μηχανη μεσα eco -drive και μιαζει με το 1ο seiko που ανεβασες και ειναι πολυ φθηνοτερο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς, η χελωνε κάσα είναι όλα τα λεφτά, την θυμάμαι από τα παλιά 6309, πριν γίνει η αναβιώση με αυτά που υπάρχουν τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς, η χελωνε κάσα είναι όλα τα λεφτά, την θυμάμαι από τα παλιά 6309, πριν γίνει η αναβιώση με αυτά που υπάρχουν τώρα.

 

το Padi pepsi ειναι σκετο κοσμημα το ρολοι.δυστηχως δεν το εχω στην κατοχη μου.το εψαχνα πολυ καιρο να το παρω..αλλα τελικως πηρα To seiko SRPC39K1 με μπλε.

επειδη τοε χω το ρολοι στην κατοχη μου σου λεω να παρεις αυτο.το samourai δεν το εχω φορεσει.το turtle αν και μεγαλο ρολοι φοριετε ανετα και αγκαλιαζει τον καρπο.δεννει πολυ καλα με το μπρασελε.

για Diver ρολογια μπορεις να με ρωστησεις γιατι εχω αρκετα στην κατοχη μου.επισης μπορεις να δεις και το Citizen Promaster BN0190-82E

που ειναι ρολογαρα και εχει τρομερη μηχανη μεσα eco -drive και μιαζει με το 1ο seiko που ανεβασες και ειναι πολυ φθηνοτερο

 

Το 2 το έχει γνωστός μου και είναι ρολογαρα. Όχι ότι το σαμουραι δεν είναι. Βασικά θέμα στυλ είναι αλλα η κάσα στο 2ο (turtle) λέγεται λογω σχήματος κάθεται φοβερα άνετα στον καρπό.

Δες και την padi έκδοση με το μπλε κόκκινο (Pepsi) χρωμα.

 

σας ευχαριστω για τις απαντήσεις, η αληθεια ειναι πως δοκιμάσα και πιο ακριβα ρολογια οπως longines hydroconquest και το tissot seastar1000 αλλα μου αρεσε πολυ στο χερι το seiko. ειναι λιγο μεγαλη η κασα του αλλα ειναι και ο καρπος μου περίπου 19εκατοστα και κάθεται καλα. ωραια και η εκδοση padi αυτη κυνηγούσα ειναι η αλήθεια απλα το παραπάνω που εβαλα νομίζω λογω χρωμάτων φοριέται για πιο καλο αλλα δεν εχω καταλήξει ακομα η αλήθεια ειναι.

@RAVER πολυ ωραίο το citizen ομως το ρολοι επρόκειτο να μου το κάνουν δωρο και οποτε λεω να πάρω κατι καλύτερο μιας και 200 ευρω ρολοι δε νομίζω να δεχτούν να μου κάνουν.

απο σερβις τι λενε τα αυτόματα παιδιά; τι τιμές παίζουν;

Link to comment
Share on other sites

7673607-orig.jpg.jpg

 

Citizen Promaster Air Collection-Radio Controlled

Κωδικός: BY0010-52E

 

Το έχω περίπου 8 χρόνια στην έκδοση Τιτανίου.Δε χρειάστηκε ποτέ διόρθωση ώρας από τότε που το πήρα,μιλάμε δε χάνει δευτερόλεπτο.Και δε φταιει που είναι radio controlled καθως σπανιως πιανει το σήμα της Φρανκφούρτης για να κάνει διόρθωση...

Link to comment
Share on other sites

Τα μηχανικά χρειάζονται σέρβις κάθε 5 χρόνια περίπου.

Η τιμή είναι ανάλογη της πολυπλοκοτητας του μηχανισμού.

Θεωρώ ότι στο συγκεκριμένο δε θα ξεπερνάει τα 150 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για το παρακάτω;

 

 

https://www.seikowatches.com/global-en/products/presage/SRPB41J1

 

 

Είναι από τα ρολόγια που μου αρέσουν πολύ και το σκέφτομαι σαν επόμενη αγορά. Τα "καλά" μου ρολόγια έχουν όλα δερμάτινο λουρί και το μοναδικό που έχω με μπρασελέ είναι το καθημερινό μου.

 

Στην γειτονιά τιμής +- 500 ευρώ θα επιλέγατε κάποιο Tissot, ή κάποια άλλη εταιρία και αν ναι, γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι με καλή μηχανή και ποιότητα Seiko. Δηλαδή αναφορικά με το τι πληρώνεις παίρνεις παραπάνω ρολόι από άλλους.

Αν βρεις Tissot σε αυτα τα λεφτά πάλι μια χαρά είναι απλά το swiss made πληρώνεται λίγο παραπάνω.

Αλλες εταιρείες δες κανα hamilton intramatic, oris, αν σου αρέσει η bahaus αισθητική δες τα junkers.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπες στο chrono 24 είναι από τις καλύτερες και ασφαλέστερες σελίδες για αγορές.

Μπορεί να βρεις και μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή στα 500 κάποιο ρολόι που είχε 7 ή 8.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...