Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα στην Παρεα.εχω στην κατοχη μου ενα citizen καταδυτικο.το εχω εδω και 20 χρονια περιπου.τα τελευταια 10 χρονια δεν το φοραω καθολου..ωσπου το χρειαστηκα για μια καταδυση και προς μεγαλη μου εκπληξη το ρολοι δεν δουλευε.να μην στα πολυλογω..το εστειλα στην επισημη citizen και με πηρανε τηλ..και μου πανε (μπαταρια-φλαντζες-στεγανοποιηση) 65 + φπα. ρε παιδια μου φαινονται πολα τα χρηματα..αλλα απο την αλλη θελω να το φτιαξω αυτο το κοσμημα που εχω.. και αναρωτιεμαι..κοστιζει τοσο πολυ ολη αυτη η συντηρηση/διαδικασια??

Δεν θεωρώ υπερβολικά τα χρήματα.

Εδώ στην tissot για απλό ρολόι (μη καταδυτικό δηλαδή) για αλλαγή μπαταρίας ζητούν περίπου 40 ευρώ, αν θυμάμαι καλά.

Εγώ την αλλαγή την έκανα σε κοσμηματοπωλείο βέβαια με 10 ευρώ αλλά δεν κάνω και καταδύσεις με το ρολόι στην τελική.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θεωρώ υπερβολικά τα χρήματα.

Εδώ στην tissot για απλό ρολόι (μη καταδυτικό δηλαδή) για αλλαγή μπαταρίας ζητούν περίπου 40 ευρώ, αν θυμάμαι καλά.

Εγώ την αλλαγή την έκανα σε κοσμηματοπωλείο βέβαια με 10 ευρώ αλλά δεν κάνω και καταδύσεις με το ρολόι στην τελική.

εγω φιλε τοσα χρονια την εβγαζα σε ρολογαδικο εδω τοπικο που πουλαγε και citizen αλλα το ρολοι δεν ειχε την αποδοση που πρεπει.ασε που το χρονομετρο βυθισης δεν δουλευε..και επειδη ειναι καλο ρολοι και πλεον συλλεκτικο..και εχει ιδιατερη συναισθηματικη αξια γι εμενα..(ενας λογος που το ειχα παροπλησει στο συρταρι) αποφασισα να το χρησιμοποιησω..και να το φτιαξω.αλλα εχω μεινει πισω με τις τιμες..και γι αυτο μου φανηκε περιεργο.ευχομαι να μου κανουν καλη δουλεια..και χαλαλι το κοστος.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ υπερβολικά τα χρήματα.

Εδώ στην tissot για απλό ρολόι (μη καταδυτικό δηλαδή) για αλλαγή μπαταρίας ζητούν περίπου 40 ευρώ, αν θυμάμαι καλά.

Εγώ την αλλαγή την έκανα σε κοσμηματοπωλείο βέβαια με 10 ευρώ αλλά δεν κάνω και καταδύσεις με το ρολόι στην τελική.

 

Αντίστοιχα άλλαξα μπαταρία σε κοσμηματοπωλείο στη Σταδίου στο tissot και μου πήρε 5€ όταν στο gshock η casio μου έπαιρνε 35€ πριν χρόνια όπου έκανε και στεγανοποίηση όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχα άλλαξα μπαταρία σε κοσμηματοπωλείο στη Σταδίου στο tissot και μου πήρε 5€ όταν στο gshock η casio μου έπαιρνε 35€ πριν χρόνια όπου έκανε και στεγανοποίηση όμως.
Στεγανοποιηση κανουν και στο κοσμηματοπωλειο, αλλα ισως οχι αυτη που χρειαζεται το gshock ή ενα καταδυτικο ρολοι. Οποτε εκει μονοδρομος ειναι η αντιπροσωπεια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στεγανοποιηση κανουν και στο κοσμηματοπωλειο, αλλα ισως οχι αυτη που χρειαζεται το gshock ή ενα καταδυτικο ρολοι. Οποτε εκει μονοδρομος ειναι η αντιπροσωπεια.

 

Στο γερμανό πάντως όταν το είχα πάει 0 στεγανοποίηση του έκαναν. Στο tissot από την άλλη έμεινα ικανοποιημένος.

 

Βέβαια με το αυτόματο και με το ecodrive είμαι ξένοιαστος. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο αξιόπιστο και οικονομικό site (σαν το http://www.creationwatches.com πχ) που να είναι στην ευρώπη, διότι σήμερα παρέλαβα από αμερική δέμα με μπλούζες όπου είχε περάσει από τελωνείο και πλήρωσα ένα τρελό ποσό! Κ με ενημέρωσαν από τα ελτά οτι πλεόν (από Ιουλιο 2017) οτιδήποτε προέρχεται από χώρες εκτός ευρωπαϊκής ένωσης σταματάει τελωνείο ανεξαρτήτως κόστους. Οπότε θέλω να αποφύγω δυσάρεστες εκπλήξεις/χρεώσεις.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση κρίσεως:

επειδή το σκέφτομαι κάποια στιγμή να τσιμπήσω κανένα oozoo, θέλω να ρωτήσω εάν ακούγονται. Μπορεί να μοιάζει χαζή η ερώτηση, αλλά ειλικρινά με εκνευρίζει στην ησυχία να ακούω το ρολόι στο χέρι μου. Φοράω ένα adidas με μεταλλική κάσα και δεν ακούγεται καθόλου, αλλά όταν δοκίμασα swatch, επίσης με μεταλλική κάσα, ήθελα να το βγάλω, δεν την πάλευα... Επίσης, τι παίζει με ανταλλακτικά λουριά στα oozoo; Τιμές, διαθεσιμότητα;

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Τα swatch συγκεκριμενα ακουγονται πολυ.Τα oozoo ειναι μια χαρα σε αυτον τον τομεα.Λουρακια αλλαζεις οπουδηποτε και με αλλα.Απο διαθεσιμοτητα εχει παντου...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

σκέφτομαι να πάρω ένα (μπορεί και 2!) ρολόι από το creationwatches.com. Έχει παραγγείλει κανείς από εκεί να μου πει τι παίζει με τελωνείο? ευχαριστώ!

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

σκέφτομαι να πάρω ένα (μπορεί και 2!) ρολόι από το creationwatches.com. Έχει παραγγείλει κανείς από εκεί να μου πει τι παίζει με τελωνείο? ευχαριστώ!

 

Έχω πάρει εγώ, όλα πήγαν καλά, αλλά το παρέλαβα λίγο πριν ξεκινήσει το μεγάλο πάρτι με τα τελωνεία.

 

Λογικά θα έχουν αλλάξει τα πράγματα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θα ηθελα ενα εμπιστο site με replicas...

καποτε εψαχνα ενα ρολοι και μου χαν προτεινει to https://www.swiss-time.gr/ απο το οποιο αγορασα ενα omega seamaster γυρω στα 400 ευρο ειχα πληρωσει.το ρολοι δεν ειχε καμια σχεση με απομιμησεις.φυσικα αυτοματο..και το εχω στην κατοχη μου 2 χρονια και δεν εχει παθει απολυτως τιποτα.βεβαια μιλαμε για μια ρεπλικα με ελβετικο μηχανισμο και κεραμικη στεφανη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα.Αγορασα προσφατα απ το ebay πριν 20 μερες περιπου, ενα Emporio Armani AR2453.

http://www.ebay.com/itm/NEW-EMPORIO-ARMANI-AR2453-MENS-BLACK-CHRONOGRAPH-WATCH-2-YEARS-WARRANTY-/271885821641?hash=item3f4da866c9:g:MQ0AAOSwhkRWd0ug

Ολα καλα μεχρι σημερα το πρωι .Το ρολοι σταματησε να δουλευει.Οταν το σκαλιζω, οταν γυριζω δηλαδη την ωρα λιγο, παιρνει μπροστα.

μετα απο 5-10 λεπτα σταματαει.

Το πηγα εξω σε καποιο καλο ρολογα της Λαρισας, να αλλαξω μπαταρια,γιατι υπεθεσα ηταν αυτη το προβλημα.

Οπως με ενημερωσε ομως δεν ειναι η μπαταρια η οποια ειναι φουλ, αλλα ο μηχανισμος του ρολογιου.

Μπορει να συμβει μου ειπε.Σε τι κομματι θα πεσεις.

Μου συστησε να αλλαξω μηχανισμο με 45 ευρω κοστος (Quartz (Battery) και 2 χρονια εγγυηση οπως μου ειπε.

Επι τοπου, το αλλαζει το παιρνω και φευγω.

 

Επικοινωνησα με τον πωλητη στην Αγγλια με email , του ειπα πως σταματησε, και μου ειπε επειδη παρηλθαν 14 μερες αντικαταστασης, να μιλησω με την Ελληνικη αντιπρ/πεια k service εδω.

 

Μιλησα με το service, μου ειπαν να το στειλω Αθηνα η Θεσσ/κη με κουριερ, αλλα θα παρει μπορει και μηνα μου ειπανε.

Γιατι μηχανισμοι ερχονται μετα απο εγκριση 1 φορα το μηνα, και ολοι μαζι.

Το ρολοι ειναι γνησιο και το αγορασα 120 ευρω περιπου.

Επειδη φοβαμαι μην το γδαρουνε και το γρατζουνισουνε κλπ στο service,τι με συμβουλευετε?

να αλλαξω μηχανισμο να ξεμπλεξω, η να μπω στη διαδικασια τους επισημου servive?

Υπαρχει διαφορα?

Ευχαριστω πολυ.

Edited by XARHS73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αγορασα προσφατα απ το ebay πριν 20 μερες περιπου, ενα Emporio Armani AR2453.

http://www.ebay.com/itm/NEW-EMPORIO-ARMANI-AR2453-MENS-BLACK-CHRONOGRAPH-WATCH-2-YEARS-WARRANTY-/271885821641?hash=item3f4da866c9:g:MQ0AAOSwhkRWd0ug

Ολα καλα μεχρι σημερα το πρωι .Το ρολοι σταματησε να δουλευει.Οταν το σκαλιζω, οταν γυριζω δηλαδη την ωρα λιγο, παιρνει μπροστα.

μετα απο 5-10 λεπτα σταματαει.

Το πηγα εξω σε καποιο καλο ρολογα της Λαρισας, να αλλαξω μπαταρια,γιατι υπεθεσα ηταν αυτη το προβλημα.

Οπως με ενημερωσε ομως δεν ειναι η μπαταρια η οποια ειναι φουλ, αλλα ο μηχανισμος του ρολογιου.

Μπορει να συμβει μου ειπε.Σε τι κομματι θα πεσεις.

Μου συστησε να αλλαξω μηχανισμο με 45 ευρω κοστος (Quartz (Battery) και 2 χρονια εγγυηση οπως μου ειπε.

Επι τοπου, το αλλαζει το παιρνω και φευγω.

 

Επικοινωνησα με τον πωλητη στην Αγγλια με email , του ειπα πως σταματησε, και μου ειπε επειδη παρηλθαν 14 μερες αντικαταστασης, να μιλησω με την Ελληνικη αντιπρ/πεια k service εδω.

 

Μιλησα με το service, μου ειπαν να το στειλω Αθηνα η Θεσσ/κη με κουριερ, αλλα θα παρει μπορει και μηνα μου ειπανε.

Γιατι μηχανισμοι ερχονται μετα απο εγκριση 1 φορα το μηνα, και ολοι μαζι.

Το ρολοι ειναι γνησιο και το αγορασα 120 ευρω περιπου.

Επειδη φοβαμαι μην το γδαρουνε και το γρατζουνισουνε κλπ στο service,τι με συμβουλευετε?

να αλλαξω μηχανισμο να ξεμπλεξω, η να μπω στη διαδικασια τους επισημου servive?

Υπαρχει διαφορα?

Ευχαριστω πολυ.

 

Καταρχας πολυ ομορφο ρολοι!

Κατα 2ον εγω θα επελεγα το επισημο σερβις.Ρολοι ειναι δεν το καιγεσαι κιολας.Αν ξανασυμβει χτυπα ξυλο κατι θα εχεις εγγυηση ακομα,ενω σε αλλο μαγαζι οχι.

Επισης δεν εχεις ιδεα τι μηχανισμο θα βαλει.Για μενα μην μπλεξεις με 3ους αφου εχεις εγγυηση.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της άποψης να το στείλει στο service, αλλά πραγματικά τι μηχανισμό νομίζεις ότι έχει ήδη μέσα;

 

Quartz της πλάκας, που αξίζει 5€ το μέγιστο.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ευχαριστω πολυ τους φιλους για την γνωμη τους και τις απαντησεις τους.

Νομιζω τελικα αυτο θα κανω να το στειλω στο service καλυτερα, μην προκυψει και τιποτε αλλο στο μελλον.

Σας ευχαριστω παρα πολυ.:)

Link to comment
Share on other sites

Μια γενικότερη συμβουλή, καλό να αποφεύγετε designer brands σε αγορές ρολογιών και να προτιμάτε τους "παλιούς" στο χώρο (πχ. Seiko, Citizen, κλπ.)
He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Μια γενικότερη συμβουλή, καλό να αποφεύγετε designer brands σε αγορές ρολογιών και να προτιμάτε τους "παλιούς" στο χώρο (πχ. Seiko, Citizen, κλπ.)

 

Αν και εν μερη συμφωνω,υπαρχει κι η αποψη του να αγορασω αυτο που μου αρεσει.

Τα designer brands ειναι πιο νεανικα ,εχουν fashion style και καλυτερες τιμες συνηθως γι'αυτο και πουλανε.

Εχω και emporio armani,αλλα και tissot και casio και garmin.

Και ολα μου αρεσουν το ιδιο πολυ!

Κι αν χαλασει καποιος μηχανισμος θα σου ερθει πολυ φτηνοτερα να αλλαξεις εναν quartz απο designer brand ,παρα απο αυτοματο seiko.

Ενα Seiko το θελω....

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Αν και εν μερη συμφωνω,υπαρχει κι η αποψη του να αγορασω αυτο που μου αρεσει.

Τα designer brands ειναι πιο νεανικα ,εχουν fashion style και καλυτερες τιμες συνηθως γι'αυτο και πουλανε.

Εχω και emporio armani,αλλα και tissot και casio και garmin.

Και ολα μου αρεσουν το ιδιο πολυ!

Κι αν χαλασει καποιος μηχανισμος θα σου ερθει πολυ φτηνοτερα να αλλαξεις εναν quartz απο designer brand ,παρα απο αυτοματο seiko.

Ενα Seiko το θελω....

 

Δε διαφωνώ αλλά άλλη "χάρη" έχει το αυτόματο/μηχανικό και άλλη το quartz. Αν το ρολόι το θες μόνο για ομορφιά, τότε συμφωνώ, ένα απλό quartz την κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Αν όχι, τότε μπαίνεις σε πιο βαθιά νερά που πονάνε τη τσέπη.

(Εγώ θέλω ένα Grand Seiko αλλά κάτι μου λέει ότι θα περιμένω αρκετά :lol:)

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιο ωραία σχέδια έχω δει σε παραδοσιακούς κατασκευαστές ρολογιών από τα designer brands. Πόσο μάλλον σε θέμα τιμής μιας και δεν πληρώνεις το adidas, gant, tommy, timberland kok..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιο ωραία σχέδια έχω δει σε παραδοσιακούς κατασκευαστές ρολογιών από τα designer brands. Πόσο μάλλον σε θέμα τιμής μιας και δεν πληρώνεις το adidas, gant, tommy, timberland kok..
Νταξει γουστα ειναι αυτα.Θα συμφωνησω μαζι σου κι εγω καπως ετσι τα βλεπω.

Αλλα βλεπεις εξω εχει γεμισει ο τοπος με oozoo,diesel και vogue.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ αλλά άλλη "χάρη" έχει το αυτόματο/μηχανικό και άλλη το quartz. Αν το ρολόι το θες μόνο για ομορφιά, τότε συμφωνώ, ένα απλό quartz την κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Αν όχι, τότε μπαίνεις σε πιο βαθιά νερά που πονάνε τη τσέπη.

(Εγώ θέλω ένα Grand Seiko αλλά κάτι μου λέει ότι θα περιμένω αρκετά :lol:)

 

εγω παντως καπου τωρα κλεινω 4 χρονια με το

maxresdefault.jpg και δηλωνω ακομη ενθουσιασμενος οσο την πρωτη μερα! :lol: :lol:

 

ab019384196cb0db69800e3e0d9c8822.jpg

20171006_015436.jpg

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το seiko.

Γενικα ειναι ευχαριστη η αισθηση να φορας κατι "ζωντανο" στο χερι, το να νοιωθεις το ρολόι να "κουρδιζει" μονο με την κινηση του χεριου δεν περιγραφεται.

Χανει βεβαια σε ακριβεια (περιπου 1 λεπτο το μηνα το δικο μου citizen, αν θυμαμαι καλα) αλλα "μπρος στα καλλη...."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...