Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα .θελω τη βοηθεια σας γιατι εχω στεναχωρηθει και δεν ξερει να μου δωσει κανεας απαντηση.πριν δυο εβδομαδες αγορασα το citizen altichrone.πολυ ωραιο ρολοι απλα παρατηρω ενα μικρο προβλημα αν ειναι φυσικα προβλημα.οταν το πηρα ο δεικτης του αλτιμετρου εχανε κατα ενα χιλιοστο και δενηταν ακριβως στο μηδεν.ετσι λοιπον μπηκα στο youtube πατησα το μοντελο και μου εβγαλε τις ρυθμισεις .εκανα reset για να κανει επαναφορα και ολα καλα.στη διαρκεια της ημερας παρατηρησα το δεικτη παλι να εχει φυγει και να εχει παει παλι ενα χιλιοστο μπροστα .επειδη εδω κανενας δεν ηξερε να μου πει αν ειναι προβλημα το μονο που μου ειπαν ειναι να το στειλουμε στη γερμανια γιατι δεν το ξερουν και θα ερθει σε δυο μηνες.οποτε θεωρησα καλο να στειλω email. Μου απαντησαν την ιδια μερα και ειπαν οτι δεν ειναι προβλημα απλα ο δεικτης ειναι πολυ ευαισθητος και κουνιεται και οτι οσο το φοραω θα σταθεροποιηθει μονος του πραγμα που δεν ειδα ποτε .και αν ειναι οπως λενε ευαισθητος και στους κραδασμους κουνιεται γιατι οταν εχω το χερι σταθερο δεν παει ο δεικτης εκει που το εχω ρυθμισει εγω παρα καθεται ενα χιλιοστο πιο κατω.ξερετε κατι γιαυτο να μου πειτε εσεις γιατι εχω σκασει και ειναι αμαρτια να το στειλω και να κανει δυο μηνες να ερθει και αν.μπορει καποιος να βοηθησε? Ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπική άποψη, δες αν αυτό συμβαίνει και σε άλλα ίδια ή παρόμοια μοντέλα, ακόμα και άλλης μάρκας και, αν όχι επέστρεψε το.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση βασικα εχω ψαξει τα παντα δεν μπορω να βρω καποιον να εχει το ιδιο απο οτι μου ειπαν σε διαφορα μαγαζια και απο εκει που το πηρα οτι δεν εχει πει κατι καποιος εκτος αν δεν εχει παρατηρηθει απο τους κατοχους ουτε σε ξενο forum βρισκω κατι.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να κάνω και εγώ μία ερώτηση γιατί δεν έχω ιδέα από ρολόγια.Έχω ένα Casio protrek prt40 και θέλω να του αλλάξω κάσα ολόκληρη.Επειδή είναι παλιό ρολόι,παραγόταν το 1998 θα βρω ανταλλακτικά άραγε;Που μπορώ να απευθυνθώ και πόσο θα μου κοστίσει περίπου;
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζει κανένας να μου απαντήσει έστω για το θέμα της κάσας;Αν αλλάζει γενικά δηλαδή;Μην χαίρομαι και άδικα!
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο αυτόματα ρολόγια . Για να μην σταματάνε να δουλεύουν οταν δεν τα φοράω υπαρχει τρόπος να λειτουργούν συνέχεια ?εχω ακούσει για μηχανισμούς/τρόπους που τα κάνουν να λειτουργούν συνέχεια . Που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο , αν υπαρχει ?
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο αυτόματα ρολόγια . Για να μην σταματάνε να δουλεύουν οταν δεν τα φοράω υπαρχει τρόπος να λειτουργούν συνέχεια ?εχω ακούσει για μηχανισμούς/τρόπους που τα κάνουν να λειτουργούν συνέχεια . Που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο , αν υπαρχει ?

Δε σου kάνω πλάκα,αλλά γι' αυτό το λόγο,έβαλα στο συρτάρι για πάντα ένα αυτόματο Ζενίθ που έχω,που το είχα αγοράσει ενάμιση μισθό,εδώ και κάποιες δεκαετίες,και το αντικατέστησα με πολλά quartz.

Προτιμώ να μην είαι Ελβετικά και με πολλά φρου φρου,αλλά να μπορώ να τα φοράω όποτε θέλω,και μάλιστα δύο απ' αυτά,είναι perpetual calendar,που σημαίνει ότι αλλάζουν την ημερομηνία αυτόματα,είτε έχει ο μήνας 30,είτε 31,αλλά είτε και 28.

Το σκέφτηκες να κάνεις το βήμα;:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο αυτόματα ρολόγια . Για να μην σταματάνε να δουλεύουν οταν δεν τα φοράω υπαρχει τρόπος να λειτουργούν συνέχεια ?εχω ακούσει για μηχανισμούς/τρόπους που τα κάνουν να λειτουργούν συνέχεια . Που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο , αν υπαρχει ?

 

 

Αυτό που ψάχνεις λέγεται watch winder, κάνε ένα search στο eBay να δεις τι παίζει. Εγώ έχω αρκετά αυτόματα και τα φοράω ανα μήνα ή γενικά όπως μου έρθει και με τα φεγγάρια μου..

Link to comment
Share on other sites

Γεαι σας παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Πρόκειται να αγοράσω για δώρο στην κοπέλα μου ένα ρολόι για τα Χριστούγεννα.

 

Είμαι μεταξύ αυτών των δύο:

 

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2517620/LONGINES-La-Grande-Classique-Stainless-Steel-Bracelet/

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2517615/LONGINES-Grande-Classique-Stainless-Steel-Bracelet/

 

Το πρώτο έχει διάμετρο 33mm και το δεύτερο 29mm. Κλίνω προς το πρώτο λόγω λατινικών αριθμών αλλά ανησυχώ αν παραείναι μεγάλο για γυναικείο. Επίσης το συγκεκριμένο ρολόι σε άλλα sites το βρίσκω ως αντρικό. Τι λέτε;

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
γεια σας παιδια, σε λιγο καιρο παω ειδικες δυναμεις ΛΟΚ αν φοραω αυτο το ρολοι ολη την ωρα λετε να μου σπασει? http://www.skroutz.gr/s/396711/Casio-PROTREK-RadioControlled-Titanium-PRW-2500T-7ER.html
Link to comment
Share on other sites

Γεαι σας παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Πρόκειται να αγοράσω για δώρο στην κοπέλα μου ένα ρολόι για τα Χριστούγεννα.

 

Είμαι μεταξύ αυτών των δύο:

 

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2517620/LONGINES-La-Grande-Classique-Stainless-Steel-Bracelet/

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2517615/LONGINES-Grande-Classique-Stainless-Steel-Bracelet/

 

Το πρώτο έχει διάμετρο 33mm και το δεύτερο 29mm. Κλίνω προς το πρώτο λόγω λατινικών αριθμών αλλά ανησυχώ αν παραείναι μεγάλο για γυναικείο. Επίσης το συγκεκριμένο ρολόι σε άλλα sites το βρίσκω ως αντρικό. Τι λέτε;

παρε της το πρωτο ..δεν ειναι καθολου μεγαλο , εξ αλλου τωρα γυναικες φορανε μεχρι panerai που ειναι 44 εκ. :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γεια σας παιδια, σε λιγο καιρο παω ειδικες δυναμεις ΛΟΚ αν φοραω αυτο το ρολοι ολη την ωρα λετε να μου σπασει? http://www.skroutz.gr/s/396711/Casio-PROTREK-RadioControlled-Titanium-PRW-2500T-7ER.html

 

κανενα προβλημα δεν θα εχεις ... προχωρα αφοβα

Link to comment
Share on other sites

ωραια να μεινω ησυχος,γιατι ακουσα καπου οτι τα g shock ειναι καλυτερα

Στο insomnia το άκουσες, και ναι τα g-shocks είναι φτιαγμένα για να αντέχουν παραπάνω.

 

Ωστόσο και το pro trek δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στο insomnia το άκουσες, και ναι τα g-shocks είναι φτιαγμένα για να αντέχουν παραπάνω.

 

Ωστόσο και το pro trek δεν θα έχει πρόβλημα.

ναι εκει το ακουσα:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα

εχω κατι ρολογια με μπαταρια quartz casio, seiko, swatch και θελουν service

επισης ενα Bench που απο κατασκευης βαζει σκονη πισω απο το κρυσταλλο

εχετε κανενα τεχνίτη ρολογιων να τα παω; Ή σε ποιους πρεπει να τα παω μηπως ειναι ανα μαρκα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω κατι ρολογια με μπαταρια quartz casio, seiko, swatch και θελουν service

επισης ενα Bench που απο κατασκευης βαζει σκονη πισω απο το κρυσταλλο

εχετε κανενα τεχνίτη ρολογιων να τα παω; Ή σε ποιους πρεπει να τα παω μηπως ειναι ανα μαρκα

Θα σούλεγα αντιπροσωπεία,αλλά είναι ακριβές.Ενα φτηνό μαγαζί,είναι στην Εμ. Μπενάκη απέναντι από το Γερμανό.Υπάρχει και ο δικός μου ρολογάς,που του πάω και έναν κούκο που έχω,και είναι στην Πλατεία Αμερικής.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ!

ειναι καλοι; Δε θα μου τα χαλασουν; Για τοσα πολλα ρολογια οι αντιπροσωπιες και πολλα λεφτα θα μου παρουν και θα τρεχω σε ολη την Αθηνα σε 4 διαφορετικα σημεια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ!

ειναι καλοι; Δε θα μου τα χαλασουν; Για τοσα πολλα ρολογια οι αντιπροσωπιες και πολλα λεφτα θα μου παρουν και θα τρεχω σε ολη την Αθηνα σε 4 διαφορετικα σημεια

Τι να σου πω.Εγώ τους ξέρω πολλά χρόνια.Ειδικά αυτοί στην Εμ.Μπενάκη,είναι δεκαετίες εκεί.Αλλά και ο παππούς στην Πατησίων,μιά χαρά την ξέρει τη δουλειά.Περιττό να σου πω ότι κάποτε χάλασε ο κούκος που έχω,(και είναι από τους δύσκολους,μιάς και έχει τρία βάρη,και όχι δύο,μιας και έχει και μουσική),και τον έστειλα στη Γερμανία,στο εργοστάσιο για να τον φτιάξουν.Ε δεν τον έφτιαξαν.Τον πήγα λοιπόν στον παππού και τον έκανε καινούριο.Εκτοτε δουλεύει 5-6 χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου χτυπήθηκε το τζαμάκι του oozoo και έκανε μια μικρή γρατζουνιά. Αλλάζει πιστεύετε σε οποιοδήποτε ρολογάδικο ή πρέπει να είναι αποκλειστικά για oozoo;

Επίσης περίπου το κόστος αλλαγής;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σούλεγα αντιπροσωπεία,αλλά είναι ακριβές.Ενα φτηνό μαγαζί,είναι στην Εμ. Μπενάκη απέναντι από το Γερμανό.Υπάρχει και ο δικός μου ρολογάς,που του πάω και έναν κούκο που έχω,και είναι στην Πλατεία Αμερικής.

Λοιπον τα εφτιαξα τα ρολογια μου, στον Στεφανιδη που μου ειπες στο κεντρο. Φθηνα και καλα! Μιλαμε για πολλη κοροιδια στα συνοικιακα καταστηματα στο Γαλατσι. Τα τρια ρολογια μου μονο μπαταρια θελαν και μου λεγαν service στη γειτουνια! Μου εφτιαξε και το Seiko που η αντιπροσωπια μου ειπε οτι ηθελε service πραγματι. Ομως ειχα ξανακανει εκει και ηταν πανακριβο και τελικα κρατησε το ρολοι 2 χρονια μονο. Μου πηρε 20 ευρω για να το φτιαξει! Σωθηκα και σε ευχαριστω και παλι

Edited by antonn
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.Εγώ τους ξέρω πολλά χρόνια.Ειδικά αυτοί στην Εμ.Μπενάκη,είναι δεκαετίες εκεί.Αλλά και ο παππούς στην Πατησίων,μιά χαρά την ξέρει τη δουλειά.Περιττό να σου πω ότι κάποτε χάλασε ο κούκος που έχω,(και είναι από τους δύσκολους,μιάς και έχει τρία βάρη,και όχι δύο,μιας και έχει και μουσική),και τον έστειλα στη Γερμανία,στο εργοστάσιο για να τον φτιάξουν.Ε δεν τον έφτιαξαν.Τον πήγα λοιπόν στον παππού και τον έκανε καινούριο.Εκτοτε δουλεύει 5-6 χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα.

Για έναν κούκο χρειάζομαι και εγώ έναν τεχνικό καλό, γιατί έχει χαλάσει και δεν έχει φτιαχτεί χρόνια τώρα. Τον είχαμε πάρει από Γερμανία πριν καμία 10ετία. Μπορείς να δώσεις τα στοιχεία του τεχνικού που γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Για έναν κούκο χρειάζομαι και εγώ έναν τεχνικό καλό, γιατί έχει χαλάσει και δεν έχει φτιαχτεί χρόνια τώρα. Τον είχαμε πάρει από Γερμανία πριν καμία 10ετία. Μπορείς να δώσεις τα στοιχεία του τεχνικού που γνωρίζεις;

 

ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΚΟΥΜΙΑΝ

Κοσμηματοπωλείο - Εμπόριο - Επισκευές Ρολογιών

Πατησίων 166, Αθήνα - Πλατεία Αμερικής.

2108648079

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...