Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!!

 

 

Είμαι ανάμεσα στα εξής ρολόγια:

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=193&products_id=15751

 

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=9761

 

 

Προτιμώ το Cavalli από θέμα εμφάνισης αλλά δε θέλω να μου χαλάσει εύκολα...

 

Καμία γνώμη??????

 

 

οποιο σου κανει κλικ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορει να μου απαντήσει κανείς αν το συγκεκριμένο ρολόι(HAMILTON X-COPTER ) αξίζει στα 800-900 ευρο?

 

http://oroeora.gr/printezis/product.php?id=H76616333&cat=103

 

θέλω να ειναι ¨sport¨ για καθημερινό ντύσιμο και αυτόματο, πιστεύω τα Hamilton ειναι καλα,τι λέτε?

Edited by fanis13
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε ένα guess που είχα παραγγείλει από το brandsgalaxy.gr, αν και κάνει αρκετές με΄ρες να έρθει, περίπου 10, νομίζω οτι αξίζει τον κόπο. Επίσης για τους λάτρεις των Casio έχουν πολύ καλές τιμές στο Getitnow. Edited by tasosvel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Παιδια δεν ειμαι ο ειδικος στα ρολογια κι ετσι θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η αποψη σας για αυτο το ρολοι μιας και ψαχνομαι για να εχω και μια δευτερη επιλογη απο το tag μου που το εχω χρονια.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όποιος μπορεί να μου πει την αποψη του για το παρακάτω ρολόι

 

http://forums.watchuseek.com/f78/hamilton-x-copter-387121.html

 

μου αρέσει πάρα πολύ, δεν ξέρω αν αξίζει τα σχεδόν 1000 ευρω της αγοράς του!

το 7750 που χρησιμοποιει τον χρησιμοποιούν καλά ρολόγια;

Τα Hamilton ειναι αμερικάνικα ή Ελβετικα; τι φήμη έχουν και καλά;

 

 

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όποιος μπορεί να μου πει την αποψη του για το παρακάτω ρολόι

 

http://forums.watchuseek.com/f78/hamilton-x-copter-387121.html

 

μου αρέσει πάρα πολύ, δεν ξέρω αν αξίζει τα σχεδόν 1000 ευρω της αγοράς του!

το 7750 που χρησιμοποιει τον χρησιμοποιούν καλά ρολόγια;

Τα Hamilton ειναι αμερικάνικα ή Ελβετικα; τι φήμη έχουν και καλά;

 

 

ευχαριστώ!!!

 

Κοίταξε ΕΔΩ αντικαθιστώντας την 2824 με την 7750 αφαιρώντας τα σχόλια για το le locle και την λέξη divers.

 

Καλησπερα σας! Παιδια δεν ειμαι ο ειδικος στα ρολογια κι ετσι θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η αποψη σας για αυτο το ρολοι μιας και ψαχνομαι για να εχω και μια δευτερη επιλογη απο το tag μου που το εχω χρονια.

 

[

Αν σου αρέσει απλά αγόρασέ το, είναι Seiko, άρα αξιόπιστο και απροβλημάτιστο.

Edited by stardrive

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου αρέσει το

http://www.e-oro.gr/index.php?target=products&product_id=35494&ref=bestprice

Είναι καλό σαν ρολόι?Το έχει κάποιος?

Γιατι εγω μόνο απο εμφάνιση μπορώ να κρίνω και μου αρέσει πολύ....

Για να βλέπω την ώρα+αξεσουάρ θέλω....για καφέ έχω μπρίκι....xaxa

Link to comment
Share on other sites

Ο Andy Warhol είχε από πολύ παλιά μιλήσει για τα 15 λεπτά δημοσιότητας που θα έχει (είχε) ο καθένας, μια ημέρα.

 

Πριν από λίγα χρόνια, έμοιαζε η «προφητεία» του να γίνεται πραγματικότητα, με τραγικό τρόπο, όταν είδαμε τα «παράθυρα» στα δελτία ειδήσεων με την «μάνα raver», την μάνα που την ρωτούσε ο «δημοσιογράφος» πως ένοιωσε όταν είδε το παιδί της νεκρό, ή τους συγγενείς και φίλους να «ξεσκίζονται» βγάζοντας τα άπλυτα των οικείων τους στις εκπομπές του Μικρούτσικου κλπ.

 

Μετά ήρθε το Ιντερνετ. Και σε συνέχεια η δυνατότητα επικοινωνίας μέσω του διαδικτύου μεταξύ ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα.

 

Εδώ φτάσαμε στα 15 (και όχι μόνο) λεπτά …διδασκαλίας και ρητορείας, επί θεμάτων που δεν γνωρίζουμε.

 

«Θύμα» αυτής της νέας πρακτικής πραγματικότητας η ωρολογοποιία, αφού όλοι πλέον συμβουλεύουν επί παντός επιστητού, χωρίς να γνωρίζουν το βάθος και την ουσία των θεμάτων, για τα οποία γράφουν.

 

Ένα από τα πιο ενδεικτικά παραδείγματα, είναι η συζήτηση για τους μηχανισμούς.

 

Οι συνομιλούντες για το θέμα του «πόσο καλός είναι ο μηχανισμός», είναι δύο ειδών: αυτοί που καταλαβαίνουν ότι δεν ξέρουν και αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν, αλλά επίσης δεν ξέρουν.

 

Και εξηγώ: δεν υπάρχει κανείς λόγος να ψάχνετε με αυτό τον τρόπο, πόσο «καλός» ή όχι είναι ένας μηχανισμός.

 

Ρωτούν συχνά, άνθρωποι που είναι σαφές ότι δεν γνωρίζουν τίποτα από ρολόι (και βέβαια δεν είναι κακό αυτό), αν το ρολόι των 1000 ευρώ που τους αρέσει «πειράζει» που έχει Valjoux 7750. Άλλοι (πιο «έμπειροι») τους απαντούν ότι «πώς να το κάνουμε ο 7750, είναι καλός αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο!»

 

Γνωρίζει κανείς ότι το Il Destriero Scafusia της IWC που κοστίζει περίπου 300.000 ευρώ και είναι από τα πιο πολύπλοκα ρολόγια χειρός στον κόσμο, έχει κατασκευαστεί με βάση τον 7750; Το Indicator της Porsche Design;

 

Τα πράγματα είναι απλά: ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ, ΠΑΙΡΝΕΙΣ!

 

Προφανώς δεν είναι ένας χρονογράφος της IWC «in house» το ίδιο με έναν επίσης της IWC, που έχει βάση τον 7750, αλλά ο πρώτος κάνει τριπλάσια χρήματα από τον δεύτερο.

 

Προφανώς και υπάρχουν και πιο σημαντικοί χρονογράφοι στην Patek, αλλά ο ολόδικός τους, κάνει 300.000!

 

Πείτε μου, όταν ένας καλός χρονογράφος στοιχίζει από 40.000 και πάνω, γιατί να σπάτε το κεφάλι σας αν είναι «αρκετός» ο 7750, στο Hamilton;

 

Είναι ένα ρολόι που μοιάζει με τουρμπίνα. Αυτό αγοράζεις. Όχι το μηχανισμό.

 

Απλά ο μηχανισμός είναι ο πιο σταθερός στον κόσμο και δεν θα πάθει ποτέ τίποτα. Είναι ένα τρακτέρ, όπως είπε ο Πρόεδρος της Ζenith στο περιοδικό μου.

 

Και βέβαια το Patek θέλει λαδάκι, προσοχή κλπ, όπως μια Ferrari, ενώ το τρακτέρ δεν θέλει τίποτα! Δουλεύει από μόνο του…

 

Όταν αγοράζετε ένα Audemars Piguet, αγοράζετε ένα Audemars Piguet!

Όταν αγοράζετε ένα Breguet, αγοράζετε ένα Breguet!

Όταν αγοράζετε ένα Cabestan, αγοράζετε ένα Cabestan!

Όταν αγοράζετε ένα DΚΝΥ, αγοράζετε ένα DΚΝΥ!

Όταν αγοράζετε ένα Edox, αγοράζετε ένα Edox!

Όταν αγοράζετε ένα Franck Muller, αγοράζετε ένα Franck Muller!

Όταν αγοράζετε ένα G-Shock, αγοράζετε ένα G-Shock!

Όταν αγοράζετε ένα Hublot, αγοράζετε ένα Hublot!

Όταν αγοράζετε ένα Ingersoll, αγοράζετε ένα Ingersoll!

Όταν αγοράζετε ένα Jaeger-LeCoultre, αγοράζετε ένα Jaeger-LeCoultre!

Όταν αγοράζετε ένα Kelek, αγοράζετε ένα Kelek!

Όταν αγοράζετε ένα Lange, αγοράζετε ένα Lange!

Όταν αγοράζετε ένα Montblanc, αγοράζετε ένα Montblanc!

Όταν αγοράζετε ένα Nixon, αγοράζετε ένα Nixon!

Όταν αγοράζετε ένα Omega, αγοράζετε ένα Omega!

Όταν αγοράζετε ένα Patek Philippe, αγοράζετε ένα Patek Philippe!

Όταν αγοράζετε ένα Quinting, αγοράζετε ένα Quinting!

Όταν αγοράζετε ένα Roamer, αγοράζετε ένα Roamer!

Όταν αγοράζετε ένα Silberstein, αγοράζετε ένα Silberstein!

Όταν αγοράζετε ένα Tic-Tac, αγοράζετε ένα Tic-Tac!

Όταν αγοράζετε ένα Urwerk, αγοράζετε ένα Urwerk!

Όταν αγοράζετε ένα Victorinox, αγοράζετε ένα Victorinox!

Όταν αγοράζετε ένα Wyler, αγοράζετε ένα Wyler!

Όταν αγοράζετε ένα Xemex, αγοράζετε ένα Xemex!

Όταν αγοράζετε ένα Yema, αγοράζετε ένα Yema!

Όταν αγοράζετε ένα Zenith, αγοράζετε ένα Zenith!

 

 

Ότι μηχανή και να έχει μέσα!...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Επειδή συχνά έχουμε παρεξηγήσεις, να τονίσω ότι αυτό το ποστ, δεν αφορά αυτούς που δεν ξέρουν, αλλά αυτούς που ..."ξερουν"!...

Link to comment
Share on other sites

Και αλλαζω θεμα...:p

Με αφορμη μια ερωτηση ενος φιλου μου, τι ειναι αυτα τα 3 κυκλακια στο καινουργιο του ρολοι, θελω να ρωτησω ...χρησιμοποιειτε το χρονογραφο?(η ακομα πιο σπανια το ταχυμετρο?) ή απλα προτιματε το ρολοι σας να εχει χρονογραφο μονο για ομορφια?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Και αλλαζω θεμα...:p

Με αφορμη μια ερωτηση ενος φιλου μου, τι ειναι αυτα τα 3 κυκλακια στο καινουργιο του ρολοι, θελω να ρωτησω ...χρησιμοποιειτε το χρονογραφο?(η ακομα πιο σπανια το ταχυμετρο?) ή απλα προτιματε το ρολοι σας να εχει χρονογραφο μονο για ομορφια?

 

Για κανά δυο ώρες ασχολήθηκα στο πρώτο μου ρολόι....

 

Από τότε σταμάτησα να χρησιμοποιώ αυτήν τη λειτουργία. Όσα ρολόγια αγόρασα από τότε, ΔΕΝ είχαν χρονογράφο.

 

Για μέτρηση του χρόνου χρησιμοποιώ πλέον, παλμογράφο - χρονογράφο. Για να ξέρουμε πόσο αποδοτικά αθλούμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν χιλιάδες ρολόγια αυτόματα που σίγουρα μερικά ρολόγια θα έχουν φτηνούς μηχανισμούς , ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ

 

Όπως και με τα quarz, λογικά άλλο μηχανισμό θα έχει το Seamaster που κανει 1500 ευρω και άλλο ενα κινέζικο που κάνει 10 ευρω

 

 

Οπότε που ειναι το περίεργο οταν κάποιος βλέπει οτι στο ρολόι που τον ενδιαφέρει έχει μηχανισμο 7750(που δεν τον ξέρει) και ρωτάει αν ειναι καλός;;;

 

Πριν ρωτήσω το έψαξα λίγο αλλα ολοι λενε για όλους τους μηχανισμούς τα καλύτερα,οπότε χρειάζεσαι εμπειρία στο θέμα που δεν μπορώ να αποκτήσω σε 1 μήνα ώστε να κάνω την σωστη επιλογή.

 

Είναι σαν να πρέπει να συγκρίνω τον κινητήρα του Honda civic με του Αλφα Ρομεο 156. Στα ίδια λεφτά αξίζει ο Ηonda, αλλα αν δεν εχεις εμπειρια δεν μπορείς να το ξέρεις.Καλος και της Αλφα αλλα ο Ηοντα καλυτερος...

 

Με την ίδια λογική ρώτησα για τον μηχανισμό τον 7750, στα ίδια λεφτά ποιός μηχανισμός αξίζει, δεν μπορεί να υπάρχει μόνο ο 7750....

 

Εδώ πολοί απο εμας δεν ξέρουμε γνωστές μαρκες ρολογιών και μερικοί περιμένετε να ξέρουμε τους μηχανισμούς κάθε ρολογιού;;;; έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου οτι τον 7750 τον φοράει ενα IWC των 30000 ευρώ;;;μην τρελαθούμε...

 

Τέλος, ενα καλο αμάξι κάνει απο 15000 ευρω και πάνω.... αυτο τι σημαίνει, οτι αν έχω μόνο 9000 ευρω δεν μπορώ να βρω το καλύτερο στα λεφτα του;;;; δεν υπάρχει λογική στο οτι αφου δεν έχεις 30000 για σοβαρό χρονογράφο πάρε οτι βρεις στην τυχη και σου αρέσει εξωτερικά......

Edited by fanis13
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω πολλά από ρολόγια, αλλά έχω μια ένσταση σε θέματα μηχανισμών.

 

Το μόνο πράγμα που είναι δύσκολο να αντιγραφεί στον κόσμο της τεχνολογίας και γενικά στον κόσμο της μηχανικής είναι τα κυκλώματα επεξεργασίας , που υπάρχουν μέσα στους υπολογιστές, π.χ ο κεντρικός επεξεργαστής (cpu) , το τσιπάκι των γραφικών (gpu) , όπως και τα προγράμματα, εννοώντας τον κώδικα (που άμα δεν τον γνωρίζεις δεν μπορείς με κάποιον τρόπο να τον μάθεις εκτός και αν σου τον δώσει ο πραγραματιστης). Για αυτόν τον λόγο και δεν υπάρχουν κινέζικα τέτοια προιόντα... Κινέζικα windows , και γενικότερα κινέζικα λειτουργικά συστήματα ή καλοί επεξεργαστές γραφικών/δεδομένων.

 

Το ρολόι, ακόμα και το ποιό τρελό vacheron , ή <εδώ εισάγουμε ένα τρελό ορολογοποιό> , είναι κάτι που μπορεί πολύ απλά να αντιγραφεί και εννοώ τον μηχανισμό. Αν μια εταιρία κινέζικη , αποφασίσει να αντιγράψει ένα πανάκριβο μηχανισμό θα τα καταφέρει, γραναζάκια έχουν μέσα όλα τα ρολόγια, που είναι περίτεχνα δομημένα , οκ δεν είναι rocket science, με απλό reverse engineering μπορουν μετά να ανασκευάσουν 100% πιστό αντίγραφο του original μηχανισμού... ο οποίος βέβαια μέχρι να ανακαλυφθεί κόστισε πολά χρήματα στην πραγματική εταιριά σε έρευνα για παράδειγμα.

 

Εν ολίγοις, ο μηχανισμός εκτιμώ ότι είναι κάτι υπερβολικά απλό να αντιγραφεί, ΟΜΩΣ , δεν είναι μόνο ο μηχανισμός, είναι και τα υλικά τα οποία χρησιμοποιήθηκαν για να φτάξουν τα γρανάζια, μην περιμένετε ότι θα είναι της ίδιας ποιότητας με τα real, προφανώς θα είναι τριτάντζες, για να μην πω τεταρταντζες και βάλε από άποψη ποιότητας.

 

Bottom line, τα ρολόγια, και μάλιστα τα ακριβά, πλέον τα θεωρώ ως έργα τέχνης οπότε δεν μπορεις να τα συγκρίνεις με τις μούφες, και τις αντιγραφές, εε όπως και να το κάνεις άλλο να έχεις την mona lisa σε fake στο σπίτι σου , και άλλο, να δεις το αυθεντικό έργο στο Λούβρο.

 

P.S. θεωρώ πως οι καλές αντιγραφές ρολογιών μπορούν να κρατήσουν το ίδιο χρονικό διάστημα ή λιγότερο σε σχεση με τα κανονικά, αν και δεν θα άντεχα καθόλου να φοράω κάτι που δεν είναι real πάνω μου, και όχι επειδή θα μου πει ο ένας ή ο άλλος έτσι και αλλιώς που πέρνεις μούφες, αλλά καθαρά λόγο εκτίμησης/αυτοεκτίμησης .

Edited by holic
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς άλλα λόγια

 

http://www.eta.ch/swisslab/7750/7750.html

 

Επίσημο βεβαίως.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς άλλα λόγια

 

http://www.eta.ch/swisslab/7750/7750.html

 

Επίσημο βεβαίως.

 

δεν βλέπω τπτ εξαιρετικα δύσκολο να αντιγράψεις... δεν μιλάω για εμένα και εσένα, αλλά για τους επαγγελματίες... είναι doable, άλλα πράγματα δεν είναι doable.

 

P.S. εξαιρετικά δύσκολο να παράγεις από το 0, ναι είναι και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω τπτ εξαιρετικα δύσκολο να αντιγράψεις... δεν μιλάω για εμένα και εσένα, αλλά για τους επαγγελματίες... είναι doable, άλλα πράγματα δεν είναι doable.

 

P.S. εξαιρετικά δύσκολο να παράγεις από το 0, ναι είναι και με το παραπάνω.

 

Το λίνκ αυτό παρατέθηκε μόνο για ενημέρωση και όχι για να δοθεί η όποια απάντηση.

Προσωπικά εκτιμώ πολύ αυτή τη μηχανή αλλά και γενικότερα τις ΕΤΑ. http://www.eta.ch

 

Πιστεύω ότι είναι καλό να ξέρεις τι υπάρχει μέσα στο ρολόι σου.

 

Άλλωστε πιστεύω πως σε ένα φόρουμ καλό είναι να δείχνεις κάτι και όχι να το επιβάλεις.

Θέσφατα.. politically correct απόψεις.... αυτονόητα.... απολυτότητες... κλπ με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

Από την άλλη βέβαια είμαι ανοικτός σε όλες τις απόψεις γιατί ως γνωστόν εάν τα ήξερα όλα θα ήμουν κάτι τις το αλούτερο....:p

 

Υ.Γ. Σαφώς και στον κόσμο αυτό πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένα stop για όλους ανεξαιρέτως.

Υ.Γ. 2 Δίκιο έχει αυτός που αγοράζει ένα Q&Q με 15 ευρώ μόνο και μόνο για να βλέπει την ώρα, όπως δίκιο έχει και αυτός που αγοράζει ένα Planet Ocean με 3.000 ευρώ εφ' όσον έχει την δυνατότητα να διαθέσει τα χρήματα αυτά.

 

Υ.Γ. Αν ένα ρολόι είτε γνήσιο είτε μαϊμού δεν βρίσκει αγοραστές απλά παύει να υφίσταται, αν βρίσκει αγοραστές τότε ......

Edited by stardrive

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οι μαϊμούδες υπολογιστές ή αεροσκάφη καλούνται να κάνουν ότι και το original.

 

Το μαϊμού tourbillon αρκεί να μοιάζει από τα 5 μέτρα. Υπάρχουν και με tourbillon αυτοκόλλητο.

 

Στο οικονομικό αυτοκίνητο παίζει μεγάλο ρόλο η αξία της μηχανής λόγω οικονομίας αντοχής συντήρησης.

 

Στο οικονομικό ρολόι παίζει ρόλο η εμφάνιση όταν δώσεις πολλά λεφτά απαιτεις ιδιαίτερη μηχανή και ακρίβεια.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

 

Αγόρασα μέσω ιντερνετ αυτό το ρολόι

http://www.casio.co.uk/products/Watches/EQW-M710-1AER/Technical_Specifications/

 

αλλά ενώ κατάφερα να ρυθμίσω την ώρα, απορύθμισα όλα τα υπόλοιπα! :p

Πάει η ημερομηνία, πάει η μέρα, πάνε όλα! :lol:

υπάρχει πουθενά κανένα ελληνικό εγχειρίδιο;;;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

 

Αγόρασα μέσω ιντερνετ αυτό το ρολόι

http://www.casio.co.uk/products/Watches/EQW-M710-1AER/Technical_Specifications/

 

αλλά ενώ κατάφερα να ρυθμίσω την ώρα, απορύθμισα όλα τα υπόλοιπα! :p

Πάει η ημερομηνία, πάει η μέρα, πάνε όλα! :lol:

υπάρχει πουθενά κανένα ελληνικό εγχειρίδιο;;;

 

ευχαριστώ!

 

 

http://www2.casio.co.jp/manual_pdf/wat/en/pdf_search.php?MODULE=5089

 

Noμιζω εδω εισαι. Κατεβασε αυτο το pdf.

Αγγλικα ειναι αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι δυσκολο

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Stardrive, τώρα είδα το ποστ σου και επειδή αναφέρεσαι σε ένα θέμα που με ενδιαφέρει πολύ, θα σε ευχαριστήσω για την "πάσα" και θα γράψω τα παρακάτω.

 

Αυτό που αποκαλείς "γνώση" είναι το οτιδήποτε έγραψε κάποιος (σχετιός ή όχι, πονηρός ή όχι, στην προκειμένη περίπτωση ο ίδιος ο κατασκευαστής) για έναν μηχανισμό. Ειναι αυτό που λεω εγώ για το πόσο ωραίος είμαι πηγή γνώσης;

 

Αυτό που ονομαζεις "θέσφατο" κλπ, είναι αυτό που εγώ επώνυμα και με την επαγγελματική μου ιδιότητα γράφω για τον 7750, έχοντας μιλήσει για τον συγκεκριμένο μηχανισμό με:

 

1. Τον Edmond Capt, τον άνθρωπο που σχεδίασε τον 7750 πριν από 4 κοντά δεκαετίες και σήμερα είναι ιδιοκτήτης εστιατορίου.

2. Τον Gerald Dubois, 85 χρονών, ιδιοκτήτη της εταιρείας Dubois Depraz, που κατασκεύασε το 1969 τον calibre 11 και σήμερα κατασκευάζει με βάση τον 7750 πολλές φορές τα σημαντικότερα ρολόγια στον κόσμο, εκ των οποίων και όλα σχεδόν τα αριστουργήματα της Patek Philippe.

3. Τον Jack Heuer

4. Τον JC Biver της Hublot

5. Τoν G Kern της IWC

6. Τον Franck Muller

7. Τον Max Busser

8 Τον JF Dufour της Zenith

9. Τον Philippe Dufour

κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ.

 

Τα περισσότερα από αυτά τα έχω δημοσιεύσει στο περιοδικό μου.

 

Τώρα πως σου φαίνεται; Δεν είναι γνώση αυτό που προκύπτει από το ότι ο Dubois μου είπε ότι ο 7750 είναι σταθερότερος από έναν μηχανισμό 1.000.000 ευρώ φτιαγμένο στο χέρι, αλλά ο Dufour της Zenith είπε ότι και ένα τρακτέρ είναι πιο αντοχής και λειτουργεί και χωρίς λάδι,, σε αντίθεση με μια Porsche, ο Biver λέει ότι τον βάζει στα ρολόγια του, για να μην έχει επιστροφές για ζημιές κλπ κλπ κλπ

 

Από όλα αυτά βγάζεις ένα συμπέρασμα που σε οδηγεί στην επιλογή που θα κάνεις.

 

Όχι από την ανάλυση του πόσα γρανάζια έχει, κάτι που κανείς μας δεν μπορεί να αξιολογήσει.

 

Απλά είναι σπάνιο να βρεθεί κάποιος που έχει τις γνώσεις και αφιερωνει το χρόνο του, να μοιραστεί τη γνώση.

 

Εγώ για παράδειγμα τώρα θα έπρεπε να γράφω για το περιοδικό μου.

 

Και αυτό θα κάνω

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

 

Αγόρασα μέσω ιντερνετ αυτό το ρολόι

http://www.casio.co.uk/products/Watches/EQW-M710-1AER/Technical_Specifications/

 

αλλά ενώ κατάφερα να ρυθμίσω την ώρα, απορύθμισα όλα τα υπόλοιπα! :p

Πάει η ημερομηνία, πάει η μέρα, πάνε όλα! :lol:

υπάρχει πουθενά κανένα ελληνικό εγχειρίδιο;;;

 

ευχαριστώ!

 

Δοκίμασε αυτό http://world.casio.com/wat/download/en/manual/ βάλε τα νούμερα που είναι στην πίσω πλευρά του ρολογιού σου, όπως λέει και θα το βρεις.

 

@ VIVOW :

Έχουμε διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων, Αγαπητέ Κωστή.

Τα βλέπουμε από διαφορετική οπτική γωνία, αλλά αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό για μένα.

 

 

Με όσα παραπάνω έγραψες δεν διαφωνώ, για ποιό λόγο άλλωστε ??????

 

Έγραψα επί λέξη: Πιστεύω ότι είναι καλό να ξέρεις τι υπάρχει μέσα στο ρολόι σου. Με την έννοια της ενημέρωσης, και μόνο, από τον κατασκευαστή. Συνεπώς?????

 

Όσον αφορά για τα "θέσφατα" που έγραψα, εννοώ πως για μένα δεν υπάρχουν με την έννοια ότι καλό είναι "όλα" να ερευνώνται..... και να μην τα αποδεχόμαστε αμάσητα.

 

Και ξαναδιαβάζοντας το ποστ μου, δεν αναφέρω πουθενά την λέξη "γνώση", αλλά έγραψα την λέξη "άποψη", μπορεί μια άποψη να είναι γνώση αλλά μπορεί και να μην είναι.

 

Φιλικά.

Edited by stardrive
Προσθήκες....

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη «ενημέρωση» παραπέμπει στην «γνώση» και όχι στην «άποψη».

 

Η άποψη στο Ίντερνετ θέλει δίπλα εκατό ερωτηματικά.

 

Άποψη ή συμφέρον;

Ποιος την γράφει την άποψη;

Έχει συμφέρον, θετικά ή αρνητικά;

Γνωρίζει ή κάνει τον έξυπνο;

Ξεσπαει τα νεύρα του;

Μήπως του πέφτει ακριβό;

Τι iq έχει;

Μήπως είναι φρικιο;

 

Να θυμίσω ότι το «σοβαρότερο» φόρουμ στον κόσμο έσβησε τα ποστ εκατοντάδων μελών για τον FP Journe όταν αυτός αρνήθηκε να πληρώσειλ» το μηνιατικο!

 

Και στο eBay ο τελευταίος που εξαφανίστηκε με τις προκαταβολές στην τσέπη, αποκαλύφθηκε ότι είχε έναν λογαριασμό για να πουλάει και μερικές εκατοντάδες λογαριασμούς για να ...πιστοποιεί πόσο σωστός είναι...

 

Στο κείμενο σου γράφεις να μάθει τι μηχανισμό, αλλά με την μέθοδο που προτείνεις μαθαίνει ότι ναναι. Αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Όταν έγραφα το δελτίο τύπου της έκθεσης μου, έγραφα : «με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε χθες...» δεκάδες περιοδικά, εφημερίδες, ραδιόφωνα, τηλεοράσεις και sites το έβαζαν όπως το έγραφα. Copy paste. Είναι ενημέρωση αυτό;

 

Όταν κανείς δεν ήξερε την IWC έγραψα ότι ο χρονογραφος με μαύρο καντραν και λευκούς κύκλους και ξεμεναν τα λευκά με μαύρα κυκλακια!!

 

Οι περισσότεροι την πληροφορία την καταπίνουν ωμή.

 

Για το λόγο αυτό εγώ βάζω τους πιο σημαντικούς ωρολογοποιους να τα λένε για να κρίνει ο αναγνωστης τις ΕΠΩΝΥΜΕΣ δηλώσεις.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πως τα διακριτικά SA της εταιρείας ETA SA, σημαίνουν-αποδίδονται-μεταφράζονται , πείτε το όπως θέλετε, στα ελληνικά ως ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ανώνυμες είναι οι εταιρείες ως προς το ιδιοκτησιακό-μετοχικό καθεστώς

 

Η "θέση" όμως της καθεμίας είναι εντελως "επώνυμη".

 

Είναι αυτό που στρατηγικά έχει επιλέξει να προβάλλει προς τα έξω.

 

Ωραία είναι τα λογοπαίγνια (τα χρησιμοποιώ και εγώ συχνά) αρκεί να έχουν κάποια σύνδεση με την πραγματικότητα...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...