Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά τα Ιαπωνικά προσφέρουν απίστευτη ποιότητα στην τιμή τους και δεν είναι καθόλου ύποπτο.

Η οριεντ έχει δικές της μηχανές εδώ και χρόνια όπως και η seiko citizen κλπ.

Μάλιστα μπορείς να βρεις και Ιαπωνικά κατάδυτικα με 150 ευρώ μηχανικά πχ με την 7s26 η οποία είναι σκυλί δες Seiko skx.

 

Δεν αμφιβαλλω οτι εχει καλες μηχανες. Αλλα οταν ενα μηχανικο ρολοι των 150-200-250 ευρω θα χρειαστει σερβις στα 5 χρονια, τι θα κανεις? Υποψη οτι το σερβις (καθαρισμος, λιπανση, ρυθμιση κλπ) κοστιζει το λιγοτερο 100- 150 ευρω. (Οχι σε αντιπροσωπεια). Θελω να πω, οτι δεν αξιζει καθε 5 χρονια να πληρωνει καποιος το 70 εως 100% της αξιας του ρολογιου για τακτικη συντηρηση. Στις τιμες αυτες, ειναι καλυτερο να διαλεξεις ενα καλο quartz που ξερεις οτι θα σε βαλει 20+ χρονια αλλαζοντας μια μπαταρια των 5 ευρω καθε 2 χρονια. Τα movements ειναι ακριβα στη συντηρηση και επομενως ταιριαζουν σε ακριβα ρολογια, που αξιζει να τα συντηρεις και οχι να πετας τη μηχανη και να βαζεις αλλη. Στην ιδια κατηγορια ειναι και το system 51 των Ελβετων, μια μηχανη που δεν επιδεχεται επισκευης.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει μια βάση αυτό που λες παρολαυτα υπάρχουν αναφορές ότι οι φθηνές μηχανές 7s26 miyota κλπ δουλεύουν άριστα ακόμα και μετά από 10 χρόνια χωρίς σέρβις χωρίς να λέμε ότι αυτό είναι η λύση.

Είναι στο καθένα το θέμα συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια βάση αυτό που λες παρολαυτα υπάρχουν αναφορές ότι οι φθηνές μηχανές 7s26 miyota κλπ δουλεύουν άριστα ακόμα και μετά από 10 χρόνια χωρίς σέρβις χωρίς να λέμε ότι αυτό είναι η λύση.

Είναι στο καθένα το θέμα συντήρησης.

 

Ενδεχομενως, αλλα οχι με καθημερινη χρηση 10χρονια... αλλα και παλι, 10 χρονια ειναι λιγο, ρολοι ειναι, τα ρολογια ειναι για πολλες δεκαετιες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

τα αυτόματα πρεπει να κανουν τα σερβις τους ανεξαρτήτως χρησης? εχω δηλ ένα 10 χρονια τώρα κ δε του εχω κανει σερβις. Αλλά το έχω χρησιμοποιήσει λίγες φορες ...
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομενως, αλλα οχι με καθημερινη χρηση 10χρονια... αλλα και παλι, 10 χρονια ειναι λιγο, ρολοι ειναι, τα ρολογια ειναι για πολλες δεκαετιες.
Καλα ανάλογα πως το βλέπεις πολλοί τα κάνουν φλιπ στα 2 3 χρόνια όπως τα κινητά εδώ μέσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα αυτόματα πρεπει να κανουν τα σερβις τους ανεξαρτήτως χρησης? εχω δηλ ένα 10 χρονια τώρα κ δε του εχω κανει σερβις. Αλλά το έχω χρησιμοποιήσει λίγες φορες ...
Κανονικά ναι γιατί έχουν λάδια μέσα επίσης δεν είναι καλό να μένουν ακίνητα για μεγάλα διαστήματα.
Link to comment
Share on other sites

τα αυτόματα πρεπει να κανουν τα σερβις τους ανεξαρτήτως χρησης? εχω δηλ ένα 10 χρονια τώρα κ δε του εχω κανει σερβις. Αλλά το έχω χρησιμοποιήσει λίγες φορες ...
Αν δεν χρησιμοποιουνται συχνα, μια φορα στη δεκαετια ειναι ενταξει. Στο μεταξυ θα το καταλαβεις αν θελει σερβις γιατι θα αρχισει να χανει (αντι να κερδιζει) χρονο και ισως να μην κραταει πολλες ωρες εκτος χεριου. Επισης γενικα καλο ειναι να δουλευει πού και πού ας πουμε μια - δυο μερες ο διμηνο, μη φανταστεις. Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν σε θυριδες κλεισμενα χρονια καποια πανακριβα ρολογια. Δεν ξερω να χαλασαν παντως.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλλω οτι εχει καλες μηχανες. Αλλα οταν ενα μηχανικο ρολοι των 150-200-250 ευρω θα χρειαστει σερβις στα 5 χρονια, τι θα κανεις? Υποψη οτι το σερβις (καθαρισμος, λιπανση, ρυθμιση κλπ) κοστιζει το λιγοτερο 100- 150 ευρω. (Οχι σε αντιπροσωπεια). Θελω να πω, οτι δεν αξιζει καθε 5 χρονια να πληρωνει καποιος το 70 εως 100% της αξιας του ρολογιου για τακτικη συντηρηση. Στις τιμες αυτες, ειναι καλυτερο να διαλεξεις ενα καλο quartz που ξερεις οτι θα σε βαλει 20+ χρονια αλλαζοντας μια μπαταρια των 5 ευρω καθε 2 χρονια. Τα movements ειναι ακριβα στη συντηρηση και επομενως ταιριαζουν σε ακριβα ρολογια, που αξιζει να τα συντηρεις και οχι να πετας τη μηχανη και να βαζεις αλλη. Στην ιδια κατηγορια ειναι και το system 51 των Ελβετων, μια μηχανη που δεν επιδεχεται επισκευης.

 

Δεν ισχύει αυτό. Πριν ένα χρόνο έκανα service(πλήρες, με φλάτζες κλπ) στη seiko στο κέντρο, και πλήρωσα 60€ + 20€ το τζάμι που ήθελα να αλλάξω. Και πάλι πολλά είναι βέβαια.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό. Πριν ένα χρόνο έκανα service(πλήρες, με φλάτζες κλπ) στη seiko στο κέντρο, και πλήρωσα 60€ + 20€ το τζάμι που ήθελα να αλλάξω. Και πάλι πολλά είναι βέβαια.

 

Ποιο ρολοι φιλε μου? Οταν λες στη seiko στο κεντρο?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το stargate όπως ονομάζεται απο τους fans Το καταδυτικό. Ναι, στο κέντρο. Δεν νομίζω οτι υπάρχει και άλλο service seiko, πέρα απο αυτό το ρετρό ρολογάδικο.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Το stargate όπως ονομάζεται απο τους fans Το καταδυτικό. Ναι, στο κέντρο. Δεν νομίζω οτι υπάρχει και άλλο service seiko, πέρα απο αυτό το ρετρό ρολογάδικο.
Η αληθεια ειναι οτι απο τις αξιολογησεις που διαβαζω στο google , οντως τςτοιες τιμες παιζουν (60-80 ευρω) αλλα δεν βλεπω και κανεναν ευχαριστημενο :lol: ολοι παραπονα εχουν.

Παντως, ενα σερβις των 60 ευρω, δεν ξερω τι ακριβως κανουν. Λυσιμο, καθαρισμα, λιπανση, επανασυναρμολογηση, ελεγχο κλπ. Με 60 ευρω? Τεσπα....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτά κάνουν. Το δικό μου δούλευε σωστά μετά. Η αλήθεια είναι οτι πάντα κρατάω μικρό καλάθι γιατί δύσκολα βρίσκεις καλό service ατην Ελλάδα για οτιδήποτε. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι μετά μου έβαλαν flat τζάμι και όχι το κυρτό που είχε το καταδυτικό. Όταν το ρώτησα, μου είπε αυτή που είναι στην υποδοχή, ότι τα παραγγέλνει με βάση το μοντέλο, αποκλείεται δηλαδή να γίνει λάθος και οτι πολύ συχνά αλλάζουν προμηθευτή ή σχήμα κλπ σε κάποια ανταλλακτικά. Δεν με ικανοποίησε η απάντηση γιατί υπάρχει λειτουργικός λόγος που είναι έτσι και δύσκολα να το άλλαξαν. Τι να πω. Η εμπιστοσύνη μου έχει χαθεί και εμένα γενικά.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτά κάνουν. Το δικό μου δούλευε σωστά μετά. Η αλήθεια είναι οτι πάντα κρατάω μικρό καλάθι γιατί δύσκολα βρίσκεις καλό service ατην Ελλάδα για οτιδήποτε. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι μετά μου έβαλαν flat τζάμι και όχι το κυρτό που είχε το καταδυτικό. Όταν το ρώτησα, μου είπε αυτή που είναι στην υποδοχή, ότι τα παραγγέλνει με βάση το μοντέλο, αποκλείεται δηλαδή να γίνει λάθος και οτι πολύ συχνά αλλάζουν προμηθευτή ή σχήμα κλπ σε κάποια ανταλλακτικά. Δεν με ικανοποίησε η απάντηση γιατί υπάρχει λειτουργικός λόγος που είναι έτσι και δύσκολα να το άλλαξαν. Τι να πω. Η εμπιστοσύνη μου έχει χαθεί και εμένα γενικά.
Αλλο παλι και αυτο!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το νημα συζηταμε μονο για ακριβα ρολογια,

η και για φτηνα ρολογια;

 

Οικονομικα ρολογια θα ελεγα οτι ειναι κατω των 30 ευρω, υποκειμενικη προσωπικη αποψη φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Από όλα λεμε. Στα 30 ευρώ casio δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή

 

Υπαρχει καμια τετοια προταση,

πες οικονομικο casio, αντρικο,

σε εντελως minimal στυλ, μαυρο/σκουρο χρωμα,

οτι πιο αερινο/ανεπαισθητο/minimal,

αλλα σχετικα ντιζαινατο;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια τετοια προταση,

πες οικονομικο casio, αντρικο,

σε εντελως minimal στυλ, μαυρο/σκουρο χρωμα,

οτι πιο αερινο/ανεπαισθητο/minimal,

αλλα σχετικα ντιζαινατο;

 

Βαλε στο skroutz να ψαξεις για casio μεχρι 30 ευρω και θα βρεις δεκαδες ρολογια για ολα τα γουστα. Απλα για ανδρικο, η διαμετρρος κοιτα να ειναι απο 38 και πανω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στο skroutz να ψαξεις για casio μεχρι 30 ευρω και θα βρεις δεκαδες ρολογια για ολα τα γουστα. Απλα για ανδρικο, η διαμετρρος κοιτα να ειναι απο 38 και πανω.
Και η 38αρα κάσα μικρή είναι για ανδρικό πάντως..

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Και η 38αρα κάσα μικρή είναι για ανδρικό πάντως..

 

Βαζω τα 38 σαν ελαχιστο. Κατα τη γνωμη μου, το ιδανικο ειναι 40-42. Το πολυ 44 και μονο για σπορ ρολογια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μαρεσουν τα παρακατω και θελω μια βοηθεια να διαλεξω.

 

https://www.e-women.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=48&flypage=prod_details&product_id=58753&option=com_virtuemart&Itemid=1&skr_prm=WyIwMDE0YTU5MS1hNWI2LTQxOTYtODNkYy1lMjVmZDg1ODFiMGQiLDE2MDE2NDc3NTUyOTcseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Και

 

https://e-kotsis.gr/casio-efs-s530l-2avuef.html

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σαν ντιζαιν προτιμω το δευτερο προσωπικα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μαρεσουν τα παρακατω και θελω μια βοηθεια να διαλεξω.

 

https://www.e-women.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=48&flypage=prod_details&product_id=58753&option=com_virtuemart&Itemid=1&skr_prm=WyIwMDE0YTU5MS1hNWI2LTQxOTYtODNkYy1lMjVmZDg1ODFiMGQiLDE2MDE2NDc3NTUyOTcseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Και

 

https://e-kotsis.gr/casio-efs-s530l-2avuef.html

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το πρωτο ειναι πιο σπορ θεωρω, και το δευτερο λιγο πιο κυριλε να το πω.

αναλογα τι εχεις ηδη παρε. αν δεν ειχα αλλο ρολοι θα επερνα το δευτερο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ειναι για δωρο σε ατομο που θελει καθημερινο, και θα ειναι το πρωτο. Και μενα το δευτερο μου κανει λιγο παραπανω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από μενα το δεύτερο.

Γενικά δε μαρεσουν τα μπρασελε.

Βέβαια η κάσα του πρωτου είναι πολύ πιο ωραία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μαρεσουν τα παρακατω και θελω μια βοηθεια να διαλεξω.

 

https://www.e-women.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=48&flypage=prod_details&product_id=58753&option=com_virtuemart&Itemid=1&skr_prm=WyIwMDE0YTU5MS1hNWI2LTQxOTYtODNkYy1lMjVmZDg1ODFiMGQiLDE2MDE2NDc3NTUyOTcseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Και

 

https://e-kotsis.gr/casio-efs-s530l-2avuef.html

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το δεύτερο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...