Jump to content

Αυτοσχεδεια υδροψυξη..λιγη βοηθεια


pg997
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,εχω εναν υπολογιστη ο οποιοσ με stock ανεμιστηρα επεξεργαστη σε βαρια για εκεινο games οπως gta iv (intel pentium g620) σηκωνει θερμοκρασιες 70-74 :heat:σε 100%load σκεφτηκα μιας και εχω και καλητερο pc να κανω μια δοκιμη για να το κανω υδροψηχτο (περισοτερο για πειραμα) αλλα χωρις καποιο watercooling kit μια πιο φτηνη εκδοχη...Καταρχην σκεφτηκα να παρω ψηγειο καλοριφερ απο αυτοκινητο με 2 120μμ ανεμιστηρακια πανω του,ενα δοχειο διαστολων,και θα βρω τζαμπα και ενα kit για το cpu..υπαρχει περιπτοση να πετηχει κατι τετειο? με αυτα που ανεφερα ειμαι κομπλε η χρειαζεται και τπτ αλλο,βεβαια δεν εχω και πολλες γνωσεις σε αυτο το θεμα :worry: γιαυτο και ρωταω την γνωμη σας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εχω εναν υπολογιστη ο οποιοσ με stock ανεμιστηρα επεξεργαστη σε βαρια για εκεινο games οπως gta iv (intel pentium g620) σηκωνει θερμοκρασιες 70-74 :heat:σε 100%load σκεφτηκα μιας και εχω και καλητερο pc να κανω μια δοκιμη για να το κανω υδροψηχτο (περισοτερο για πειραμα) αλλα χωρις καποιο watercooling kit μια πιο φτηνη εκδοχη...Καταρχην σκεφτηκα να παρω ψηγειο καλοριφερ απο αυτοκινητο με 2 120μμ ανεμιστηρακια πανω του,ενα δοχειο διαστολων,και θα βρω τζαμπα και ενα kit για το cpu..υπαρχει περιπτοση να πετηχει κατι τετειο? με αυτα που ανεφερα ειμαι κομπλε η χρειαζεται και τπτ αλλο,βεβαια δεν εχω και πολλες γνωσεις σε αυτο το θεμα :worry: γιαυτο και ρωταω την γνωμη σας

 

Και είναι πολλοι οι 74 βαθμοί;

Δεν το έψαξες καθόλου στο ιντερνετ;Το υγρό πως θα κυκλοφορεί και πως θα ψύχεται;Θα το κάνεις παθητικά;

Τα δυο πρωτα αποτελεσματα που μου εβγαλε το google

http://koolance.com/how-to-build-a-water-cooled-pc

http://lifehacker.com/5940236/a-beginners-guide-to-water-cooling-your-computer

Link to comment
Share on other sites

Ξερω στο post ξεχασα να αναφερω οτι εχω ειδη μια αντλια 12v..χρειαζομαι κατι αλλο? και 73 βαθμοι δεν ειναι και λιγοι για 10λεπτα gaming με ανοιχτο κουτι και 20βαθμους στον χορο

Και οσο για την ψηξη θα ψηχεται με τους ανεμιστηρες πανο στο ψηγειο

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει εδώ και χρόνια κάποιο χειροποίητο σύστημα.

Αν θες συμβουλές σε εξαρτήματα, ρώτα ότι θες.

Αν έχεις όρεξη, μπορείς με λίγα χρήματα να κάνεις πολύ αποδοτική υδρόψυξη.

 

Έτσι για να πάρεις μια ιδέα:

https://imageshack.com/i/cc23112008046oe1j

https://imageshack.com/i/cc23112008045zo3j

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,οπως ανεφερα και στο post σκεφτομαι να φτιαξω μια αυτοσχεδεια υδροψηξη και θα ηθελα μερικες συμβουλες.

Καταρχην θα το δοκιμασω στον παλιο pentium 4 3ghz ωστε οτι και να γινει να μην τον κλεω.Για αντλεια εχω μια 12v τωρα l/h δεν ξερω οσω για ψηγειο λεω να παρω ενα απο καλοριφερ αυτοκινητου http://www.o-germanos.com/...-VW_GOLF_4.JPG με 2 ανεμηστηρακια 120mm πανω του. τωρα το προβλημμα που εχω ειναι το waterblock υπαρχουν 3 λυσεις

1.να το αγωρασω ετοιμο 50ε (που δεν θελω να φτασω σε αυτη την λυση)

2.να κολησω μια πλακα χαλκινη στο cpu περιπου 10mm παχος και να την σκαψω (να κανω διαδρομους) και απο πανω να βαλω μια αλλη λεπτη πλακα για καπακι

3.να περασω χαλκινη σοληνα σε σχημα αντηστασης πανω απο το cpu

τι λες? υπαρχει περιπτωση να πετηχει κατι τετειο και να τραβαει και overclock?

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγείο εγώ που έχω το πήρα από κατάστημα με ψυκτικα με 20-25€ πριν αρκετά χρόνια. Κοντεσερ λεγόταν νομίζω. Να προσέξεις να έχει χάλκινες σωληνώσεις εσωτερικά.

 

Για block μην λυπάσαι τα λεφτά για να μην γίνετε στραβή και φύγουν τα νερά μέσα. Να πάρεις ένα επώνυμο.

 

Η αντλία που έχεις ποια είναι και πόσα λίτρα την ώρα τραβάει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως το ψηγειο απο καλοριφερ αυτοκινητου εχει πολλες χαλκινεσ σοληνες μεσα απλα εχει πολυ πυκνες κυψελες (δν ξερω κατα ποσω κακο ειναι αυτο) οσο για το waterblock ειδα ενα εδωhttp://www.ebay.com/itm/1-PCS-CPU-Water-Cooling-Block-Copper-Waterblock-Liquid-Cooler-for-Intel-AMD-W09-/281647047215?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item419378e22f τι λετε? και υπαρχουν και αλλα παρομοια σε αυτα τα λεφτα στο ebay οσο για την αντλεια θημηθηκα οτι την ειχα δωσει σε εναν φιλο...βρηκα ομος μια εδω παλι http://www.ebay.com/itm/12V-DC-Submersible-Water-Pump-For-Fountain-Pool-Pond-Garden-Plants-Aquarium-Tank/171356674480?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D30987%26meid%3D7a54805904bf4ecbb75053e9f75a246e%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D351043187740&rt=nc με 750l/h αν εχετε να μου προτεινεται καμια αλλη στειλτε link
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ το σκέφτομαι, λογικά θέλει:

 

- Ψυγείο καλοριφέρ αυτοκινήτου (πχ από Corsa C που νομίζω κάνει και είναι μικρό)

- Βεντιλατέρ

- Σωληνώσεις χαλκού

- Τεπόζιτο

- Μια μικρή αντλία - κυκλοφορητής στην ουσία (δεν χρειάζεται πίεση το κύκλωμα, απλά ροή)

- Το waterblock της CPU

 

Για υγρό σκεφτόμουν το αντιψυκτικό των VW, G12. Λογικά θα κάνει δουλειά, παρότι όλο αυτό που σκέφτομαι δεν είναι TFSI κινητήρας!!! :p:p:p

 

Αν το κάνεις πάντως, εδώ είμαστε και περιμένουμε ιδέες! ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος η σκέψη ότι δεν χρειάζεται δυνατή αντλία.

Πρέπει το νέο να κινείται γρήγορα για να μην ζεσταίνεται.

 

Για νερό, αρκεί απιονισμενο.

Τίποτα άλλο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για υγρο στις δοκιμες θα βαλω απεσταγμενο νερο ενοοιται αλλα οταν το βαλω κανονικα σε λειτουργεια θα βαλω παραφλου λογικα.

Οσο για την αντλεια απο οσο ξερω ειναι καλο να ειναι δυνατη ειδικα αν εχεις σκαψει εσυ το waterblock οποτε δν θα εχεις ιδια αποδωση οσο το ετοιμο,βεβαια η δυναμη εξαρταται απο τον τροπο που θα σκαφτει, σκαφτομαι να το σκαψω καπος ετσι..εσεις τι λετε θα εχω καλι ψυξη με αφτο το σχοιμα?http://www.customthermoelectric.com/Accessories/images/Water_block_3x3x625_opn_400.jpg

Και κατι αλλο 750l/h ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και πριν, ΔΕΝ θέλει παραφλου.

Επίσης είναι αδύναμη η αντλία που λες.

Θες κάτι σαν αυτή: http://www.swiftech.com/mcp655.aspx

Την είχα και είναι πολύ καλή.

 

Για το waterblock γιατί θες να κάνεις πειράματα όταν υπάρχουν έτοιμες λύσεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι υγρο να βαλω?...Οσο για την αντλεια κανει 108ε δεν προκειται να διαθεσω τοσα χρηματα ουτε για ολο το συστημα,για ερασητεχνικη χρηση το κανω και για χαβαλε περισσοτερο για αντλεια το πολυ 25ε δινω και οσο για waterblock ολα εχοθν πανω απο 40ε και τα φτηνα 40-50ε εχουν πολυ απλη κατασκεβη
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι υγρο να βαλω?...Οσο για την αντλεια κανει 108ε δεν προκειται να διαθεσω τοσα χρηματα ουτε για ολο το συστημα,για ερασητεχνικη χρηση το κανω και για χαβαλε περισσοτερο για αντλεια το πολυ 25ε δινω και οσο για waterblock ολα εχοθν πανω απο 40ε και τα φτηνα 40-50ε εχουν πολυ απλη κατασκεβη

 

Το έγραψα πριν απιονισμενο.

Η αντλία αυτή είναι κορυφή, αλλά αν ψάξεις σίγουρα θα την βρεις με 40-50€.

Αν δεν δώσεις λεφτά για τα βασικά όπως αντλία και block, μην περιμένεις σοβαρό αποτέλεσμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτη δεν θα μου εκανε? http://www.ebay.com/itm/DC-6V-24V-Submersible-Brushless-water-Pump-for-solar-Fountain-Cooling-6M-1200L-H-/390576392404?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5af02ac8d4 οσο για waterblock ποιο μου προτεινεις (να μην ξεπερναει τα 40ε)
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω την απόδοση άλλων αντλιών.

Αν θες να δοκιμάσεις, μπορείς να πάρεις αυτή που θες.

 

Για το waterblock, ψάξε να δεις αν υπάρχουν blocks για το συγκεκριμένο socket που έχεις, το 1155.

Βασικό να υπάρχει βάση τοποθέτησης πάνω στην μητρική σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

σχεδων ολα τα blocks που εχω δει τεριαζουν αλλα το κακο ειναι οτι κανενα δεν δειχνει πως ειναι μεσα..ενοω τι διαδρομους εχει κτλπ...
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν αντλία στο 1,5 Bar, που έχει καλή ροή. Αυτη που λες είναι μεν καλή, αλλά στα 3,5 Bar θα έχει τρελή πίεση. Προσωπικά, τη φοβάμαι...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι και αυτο ενα προβλημα:( ομως αν φτοιαξω εγω το waterblock και σκαψω τον χαλκο σε σχοιμα αντιστασης θα χρειαστει αρκετη πιεση για να εχει καλη ροη πιστευω
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν αντλία στο 1,5 Bar, που έχει καλή ροή. Αυτη που λες είναι μεν καλή, αλλά στα 3,5 Bar θα έχει τρελή πίεση. Προσωπικά, τη φοβάμαι...

Αν μιλάμε για την 655, που ανέφερα πριν, υπάρχει μοντέλο με ρυθμιστή πίεσης.

Είχα δοκιμάσει από το 1 μέχρι το τέρμα στο 6 και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

Τι φοβάστε δηλαδή; Μην ανατιναχτει το κύκλωμα;;

 

Καλύτερα μεγαλύτερη πίεση, ώστε το νερό να μην προλαβαίνει να ζεσταίνεται παρά αργή πίεση που θα δημιουργήσει θέμα θερμοκρασίας.

Είχα κάνει το λάθος και είχα πάρει και κάποια πιο μικρή και ξέρω.

 

Όσο για θερμοκρασίες.

Με το δικό μου σύστημα, ξεκινούσε στους 12 βαθμούς και ανέβαζε μέχρι όσο ήταν η θερμοκρασία δωματίου, στους 25 Μαξ!

Με Ocing έναν Amd Phenom 4core στα 3.300mhz και ρεύμα στο 1.5v.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με 3.5bar που βγαζει αυτη η αντλεια ειναι οκ? το μονο που φοβομουν με την υπσηλη πιεση ειναι επειδη τα σολινακια θα τα σινδεσω με σφυκτηρες και οχι με τα ειδικα για watercooling connectors μην χανει τπτ νερα
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Τελικά το έφτιαξες το σύστημα;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...