Jump to content

myphone POLL: Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;  

846 members have voted

  1. 1. Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;

    • Φυσικά, θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη microSD υποστήριξης!
      435
    • Χμμ, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή, αλλά θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα
      254
    • Δεν χρειάζομαι microSD υποδοχή, μόνο μεγάλη μνήμη στο κινητό
      157


Recommended Posts

Ενταξει θετικη η υπαρξη της αλλα δεν ειναι λογος που θα διαλεγα ή αντιθετα θα απερριπτα ενα κινητο. Το πιο προβληματικο κινητο που περασε απο τα χερια μου ηταν αυτο που ειναι δυνατοτητα για επεκταση μνημης. Αλλα ειναι τα σημαντικα σε μια συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι εκτος και αν μας δοθούν χωρητικότητες της micro sd σε τιμές micro sd.......... αλλιώς micro sd rules :D

 

σημείωση: αρκεί να κοπεί η δυνατότητα apps to sd που ειναι άκρος ασταθές.... η sd να είναι μόνο μα μόνο για multimedia (που εγώ προσωπικά εχω 85 gb πράμα στο κινιτο) ....... άντε το πολύ πολύ και για κάνα gps app

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε λεω ισως ειναι καλυτερα χωρις καρτα sd......... :mad::mad::mad:

Αν μου χρεωνει 100+ ευρω και πανω τη μνημη απο οτι μια αντιστοιχη sd τοτε ειναι κοροιδια. :mad:

Ενα παραδειγμα αν επαιρνε sd το S6 (στο Edge ειναι ακομα χειροτερα) (τιμες skroutz)

Samsung S6 32GB :600 euro

Samsung S6 32GB :600 euro + Samsung 32GB PRO MicroSDHC UHS-I Grade 1 Class 10 :40 euro = 640 euro (για 64 συνολο)

Samsung S6 64GB :730 euro

Samsung S6 64GB :730 euro + Samsung 64GB PRO MicroSDXC UHS-I Grade 1 Class 10 :60 euro = 800 euro (για 128 συνολο)

Samsung S6 128GB :970 euro

Samsung S6 128GB :970 euro + Sandisk Ultra microSDXC 128GB Class 10 UHS-I :110 euro = 1080 euro (για 256 συνολο)

 

Οποτε παντα κινητο ή ταβλετ με sd...

Edited by elias72
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται με microSD υποδοχή!!!

Και τα 64Gbs το λιγότερο για έναν medium προς advance user... ;)

 

O "advanced user" είναι αυτός που δεν συνδέεται ποτέ στο cloud και κουβαλάει 14 ταινίες στο κινητό του?

 

Η' μήπως "advanced user" είναι αυτός που τραβάει 4K video με το κινητό του?

 

Μάλιστα, δε το ήξερα. Νόμιζα ότι ο "advanced user" χρησιμοποιεί απαιτητικές εφαρμογές στο κινητό του, όπου αναγκαστικά γίνονται install στην εσωτερική μνήμη και όχι στην κάρτα SD που είναι μερικές δεκάδες φορές πιο αργή.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απαντησα οτι δεν καιγομαι για sd ειδικα αν εχει μεγαλη μνημη αλλα θα ηθελα να εχει

Βεβαια το galaxy S i9000 χαλασε η εσωτερικη μνημη και δεν επαιρνε android

Διαβασα καπου ενα οδηγο και περασα το android ατην εξωτερικη καρτα SD

Δεν εχει ομως καμερα γιατι βλεπει πλεον την εξωτερικη μνημη σαν εσωτερικη ενω η καμερα χρειαζεται εξωτερικη καρτα για να αποθηκευσει τις φωτο , ουτε μνημη για να περναω τραγουδια κτλ

παντως σαν τηλεφωνο τωρα δουλευει κανονικα

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

για προσωπική χρήση με εσωτερική 16-32 gb τις περισσότερες φορές είσαι καλυμμένος .

για επαγγελματική η sd είναι must. μπαινοβγαίνει ανάμεσα σε σταθερο κινητά tablet και εννοείται ότι ότι με την πρωτη ευκαιρία γίνεται και backup sto onedrive ;)

Link to comment
Share on other sites

O "advanced user" είναι αυτός που δεν συνδέεται ποτέ στο cloud και κουβαλάει 14 ταινίες στο κινητό του?

 

Η' μήπως "advanced user" είναι αυτός που τραβάει 4K video με το κινητό του?

 

Μάλιστα, δε το ήξερα. Νόμιζα ότι ο "advanced user" χρησιμοποιεί απαιτητικές εφαρμογές στο κινητό του, όπου αναγκαστικά γίνονται install στην εσωτερική μνήμη και όχι στην κάρτα SD που είναι μερικές δεκάδες φορές πιο αργή.

 

Καλά ναι.... Όλοι σου λένε advanced user, επαγγελματική χρήση κοκ και αν ρωτήσεις τι έχουν μέσα, η πλειοψηφία θα σου πει πόσα gb σε ταινίες, τραγούδια και παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την microsd τη χρησιμοποιώ για backup, αποθήκευση και μεταφορά στο PC των αρχείων που έχω στην εσωτερική μνήμη. Επίσης την έχω για αποθήκευση αγαπημένων mp3, PDF, eBook, video κλπ που τα έχω διπλά από το PC, κι έτσι κάνω οικονομία στα δεδομένα μου αντί να streamάρω και δεν έχω καμία ανάγκη από περιοχές χωρίς καλή κάλυψη του δικτύου. Άλλο ένα ότι την micro SD την έχω για προσωρινή αποθήκευση των updates του λειτουργικού, αλλά και για αποθήκευση των offline χαρτών. Πέρα από το ότι υπάρχουν λειτουργίες κι εφαρμογές που προϋποθέτουν την ύπαρξη της καρτούλας, εγκαθιστώ σταθερότατα αμέτρητες εφαρμογές και μάλιστα αυτές που καταλαμβάνουν μεγάλο χώρο λχ για offline streaming μουσικής. Πρακτικά η ύπαρξη της micro SD ως επέκταση της εσωτερικής, καθιστά ανεξάντλητη τη συνολική μνήμη του κινητού και δίνει ευελιξία στη συνδεσιμότητα και στη διαχείριση του κινητού. Κάρτα micro SD δε μου έχει χαλάσειποτέ, το δε μέγεθος της κάρτας της δίνει πρακτικότητα στη μεταφορά. Άσε που ποτέ ο έξτρα χώρος δεν είναι αρκετός, ειδικά όσο αυξάνονται οι απαιτήσεις με την πρόοδο της τεχνολογίας, καιι ιδίως εκτός σπιτιού. Βάλε και που αποφεύγω τη χρήση του 4g που εξαντλεί τη μπαταρία και με περιορίζει ενόσω μετακινούμαι για να ψάχνομαι με το σήμα. Μ'αυτά και μ' αυτά, απλά κινητό χωρίς micro SD slot δεν κοιτάζω καν. Απορώ που το συζητάμε, οι κατασκευαστές κι οι πάροχοι έχουν τους λόγους τους, εγώ πάλι όχι. Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι απαραίτητη. Θέλω πάντα την ευελιξία που δίνει η sd. Επειδή δεν έχουν οι εταιρείες την κατανάλωση σε data που είχαν "υπολογίσει", δε σημαίνει ότι όλοι θέλουμε ξαφνικά να χρησιμοποιούμε αποκλειστικά cloud και να κάνουμε music streaming, ειδικά με το δίκτυο 3g/4g στην Ελλάδα. Οπότε, πάντα υποδοχή για κάρτα sd, όση εσωτερική χωρητικότητα και να έχει η συσκευή μου κι ας λέει ό,τι θέλει ο κάθε Μπάρα...
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

γενικά αν το κινητο έχει 32 giga + θεωρώ τη microsd άχρηστη (υποκειμενικό τελείως)

 

ΑΛΛΑ

 

αν πλήρωνα για το κινητό 600 ευρώ και πάνω θα είχα τη απαίτηση να έχει και microsd και οποιοδήποτε άλλο "άχρηστο" καλούδι (π.χ. ράδιο και διπλή sim) ιδίως όταν υπάρχουν συσκευές 80 και 90 ευρώ που έχουν αυτά τα "άχρηστα" features

Link to comment
Share on other sites

Δεν καίγομαι..Καλά είναι αν υπάρχει αν και εγώ την έχω πάθει πολλές φορές από της κάρτες μνήμης...Για αυτό επιλέγω cloud και εσωτερική μνήμη..Βέβαια αν υπάρχει την δουλεύω για αρχεία media και μόνο πλέον

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

O "advanced user" είναι αυτός που δεν συνδέεται ποτέ στο cloud και κουβαλάει 14 ταινίες στο κινητό του?

 

Η' μήπως "advanced user" είναι αυτός που τραβάει 4K video με το κινητό του?

 

Μάλιστα, δε το ήξερα. Νόμιζα ότι ο "advanced user" χρησιμοποιεί απαιτητικές εφαρμογές στο κινητό του, όπου αναγκαστικά γίνονται install στην εσωτερική μνήμη και όχι στην κάρτα SD που είναι μερικές δεκάδες φορές πιο αργή.

Ο advanced user απαιτει καρτα sd στη συσκευη του για δυο λογους. 1) Να μην του πιανουν χωρο απο την πολύτιμη εσωτερικη μνημη αρχεια mp3, φωτο, video, pdf κλπ 2) Να τρεχει αλλα λειτουργικα απο αυτην χωρις να πειραξει την αρχικη εγκατασταση του λειτουργικου (τουλαχιστον ετσι εκανα δοκιμες στο Ν900).

 

Ειναι απαραιτητη. Αυτοι που δηλωνουν οτι δεν την χρειαζονται απλα συμβιβαστηκαν στην έλλειψη και υποχωρησαν. οταν αγορασαν ενα κινητο που τους αρεσει πολυ, αλλα δεν εχει sd. Βλεπε χρηστες iphone.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τη θεωρώ τελείως άχρηστη, εφόσον υπάρχουν άλλοι καλύτεροι τρόποι να σώζεις/μεταφέρεις τα αρχεία σου.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πρέπει να έχει!!!!

32 gb το κινητό, 64gb η κάρτα και πάλι είναι γεμάτα...

Εάν η samsung το κάνει αυτό και στο note4 θα κλαψουν μανουλες. . .

Εάν και πιστεύω ότι το κάνουν για να βγάζουν χρήμα σε backup εφαρμογές, σαν το drive , drobox κτλ.

Have a nice day ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Για ενα κινητο με εσωτερικη μνημη >16gb σαφως και δεν ειναι η νο1 προτεραιοτητα....Αλλα ειναι παρα πολυ χρησιμη.

Εαν υπαρχει on the go micro usb το προβλημα της μη υπαρξης SD καρτας ειναι πολυ μικροτερο...

Αρα ναι δεν θα ειχα προβλημα να εχω ενα κινητο με 32αρα μνημη και on the go micro usb χωρις να εχω sd slot...

Πολυ μου αρεσει παντως η νεα μοδα των dual sim slots με το ενα slot να δεχεται εκτος της sim και sd καρτα που σαφως σου δινει ευελιξια και δεν αυξανει το κοστος σημαντικα

 

 

Απλα μας εφαγαν τα dropbox,cloud κλπ... Aftersales extra profit ειναι το θεμα καθαρα

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενα κινητό έχει αρκετή μνήμη (όπως το Oneplus One με 64GB) τότε οχι δεν είναι απαραίτητη. Τότε είναι χρήσιμη για κάποιους, αλλά λίγους.

Προσωπικά κινητό με 32GB χωρίς SD δεν θα έπαιρνα. Αλλά με 64GB είμαι μια χαρά με ταχύτητα πολύ καλύτερη απο SD και χωρίς τα προβλήματα που αντιμετώπισα στα 2 προηγούμενα κινητά μου με τις SD.

Link to comment
Share on other sites

Με τον καιρο κανενα smartphone δεν θα παιρνει sd, καθως σιγα σιγα, οι υπηρεσιες cloud, ερχονται να καλυψουν αυτη την αναγκη της sd. Δυστυχως, αυτη ειναι η πραγματικοτητα κ ετσι θα γινει σε λιγο καιρο. (Ηδη ξεκινησε η αφαιρεση της sd απο καποια smart).
Link to comment
Share on other sites

Με τον καιρο κανενα smartphone δεν θα παιρνει sd, καθως σιγα σιγα, οι υπηρεσιες cloud, ερχονται να καλυψουν αυτη την αναγκη της sd. Δυστυχως, αυτη ειναι η πραγματικοτητα κ ετσι θα γινει σε λιγο καιρο. (Ηδη ξεκινησε η αφαιρεση της sd απο καποια smart).

 

Γι' αυτό τον λόγο έχω πάντα στα κλειδιά μου κι ένα OTG στα 32gb.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Επελεξα την δευτερη επιλογη αλλα οπως ειπε καποιος πιο πανω κυριως για κινητα που ειναι κατω απο 8GB. Θεωρω ομως απο την στιγμη που υπαρχει dropbox, onedrive(skydrive) και drive ειναι πιο ασφαλη τα αρχεια! Μου ειχε καει μια sd και ετσι δεν τους εχω καθολου εμπιστοσυνη! Ολα συγχρονισμος στα συννεφα! Και μην πει καποιος οτι μπορει να μου τα δουν και να τα κλεψουν! Ετσι και αλλιως γινετε αυτο! :P

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λέτε, αλλά αν χαλάσει η sd , τότε τι κάνουμε με τα αρχεία που είναι σε αυτή?

Και είναι πολύ πολύ πιο σύνηθες να χαλάσει η sd, από ότι να χαλάσει η συσκευή. Επίσης, με την sd, υπάρχει και ένα θέμα σε περίπτωση κλοπής του κινητού. Και χίλια κλειδώματα να έχεις βάλει στη συσκευή, ο άλλος παίρνει την sd και έχει όλα σου τα αρχεία.

Συνοψίζοντας, κατά τη γνώμη μου η sd είναι ένας ωραίος, εύκολος και φτηνός τρόπος επέκτασης της μνήμης, ο οποίος όμως έχει και μειονεκτήματα. Η τάση πάντως, τουλάχιστον στις ναυαρχίδες, είναι η κατάργησή της και η αντικατάστασή της με μεγάλη εσωτερική (και γρηγορότερη) μνήμη

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ένα κινητό να μην έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης εκτός από μεγάλη εσωτερική, άσχετο εντελώς το ένα με το άλλο.

 

Ναι δε λεω ισως ειναι καλυτερα χωρις καρτα sd......... :mad::mad::mad:

Αν μου χρεωνει 100+ ευρω και πανω τη μνημη απο οτι μια αντιστοιχη sd τοτε ειναι κοροιδια. :mad:

Ενα παραδειγμα αν επαιρνε sd το S6 (στο Edge ειναι ακομα χειροτερα) (τιμες skroutz)

Samsung S6 32GB :600 euro

Samsung S6 32GB :600 euro + Samsung 32GB PRO MicroSDHC UHS-I Grade 1 Class 10 :40 euro = 640 euro (για 64 συνολο)

Samsung S6 64GB :730 euro

Samsung S6 64GB :730 euro + Samsung 64GB PRO MicroSDXC UHS-I Grade 1 Class 10 :60 euro = 800 euro (για 128 συνολο)

Samsung S6 128GB :970 euro

Samsung S6 128GB :970 euro + Sandisk Ultra microSDXC 128GB Class 10 UHS-I :110 euro = 1080 euro (για 256 συνολο)

 

Οποτε παντα κινητο ή ταβλετ με sd...

 

Στα παραπάνω θα προσθέσω ότι το S6 στα 64 GB σε σύγκριση με το S6 στα 32 GB είναι ούτε λίγο ούτε πολύ 200 ολόκληρα ευρώ ακριβότερο. 200 ευρώ για 32 GB. (η σύγκριση με τιμές σκρουτζ, που για πολλούς εδώ είναι ευαγγέλιο).

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δε πω αν χρειαζεται η οχι αλλα θα πω το εξης απλο. Σου χαλασε το κινητο με τα 64gb ενσωματωμενης μνημης και δεν αναβει.... εχεις μεσα φωτογραφιες προσωπικες, Κωδικους, κλπ. Το στελνεις για service??? Ενω τα εχεις ολα τα παραπανω στη καρτα μνημης την αφαιρεις και το στελνεις...
__________________kostas ntinos______________
Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κάνεις τα FHD και τα 4K;Να τα βάλεις πού;

Ασε που και οι εφαρμογές-παιχνίδια πιάνουν όλο και περισσότερο χώρο.

Οπότε κατα τη γνώμη μου θεωρείται απαραιτητη η κάρτα.

Τα τηλέφωνα έχουν ξεφύγει πλέον από συσκευές που μόνο έπαιρναν τηλέφωνό, αντε να στελναν και κάνα μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα επελεξα τη δευτερη επιλογη. Σιγουρα προτεινω ενα κινητο με υποδοχη για sd αλλα οταν εχω τετοιες επιλογες δεν θα σκασω κιολας. http://www.meenova.com/ Με 12 ευρω σε μεγεθος που το κουβαλαω παντου οποτε το χρειαζομαι και υποστηριξη μεχρι 128gb.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα προτιμο να υποστηρίζει κάρτα επέκτασης microsd και εγώ έχω 2 κινητά και 2 ταμπλετ και έχω σε όλα 64gb microsd είναι πρακτικό. Έτσι πως έγινε τώρα τα Smartphone είναι προσωπική υπολογιστές έτσι ότι κρατάμε στον υπολογιστη μας περίπου τα ίδια έχουμε στο Smartphone μας τραγούδια φώτο pdf αρχεία εγώ χρησιμοποιώ και το Word Excel και άλλα πολλά. Χρειάζεται η microsd

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...