Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκιμασε να φλασαρεις μια παλαιοτερη ρομ (6,0) και δες αν λύνεται το θεμα

 

Μπα, τα εχει φαει τα ψωμια του. (οθονη με Image retention, δευτερη μπαταρια που δεν κραταει καθολου, αισθητηρες με σφαλματα, η καμερα θολη, μεγαλο lag.) Περιμενα μηπως επεφταν οι τιμες σε κανενα εξαμηνο απο τα φετινα μοντελα, αλλα μαλλον θα κανω κινηση σχετικα αμεσα.

Θα αποσυρθει, τα εβγαλε τα λεφτα του 5 χρονια τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά ξεπερασμένο πια ...ποιότητα κλήσεων (μετριότατη), μπαταρία χάλια, browsing (κάτω του μετρίου) ένα όμορφο design με ωραίο δερμάτινο πίσω καπάκι που ξεχωρίζει ακόμη και σήμερα του έχει μείνει Και μια καλή κάμερα εφόσον λειτουργεί κανονικά. Υπάρχουν επιλογές στην αγορά για όλα τα βαλάντια και κατηγορίες είτε ναυαρχίδες είτε midrange...δες κι αυτό για το πώς κινείται η αγορά πια ;)

 

https://techmaniacs.gr/o-thanatos-ton-flagship-smartphones-plisiazei-terastia-ptosi-poliseon-to-q1-2020/

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όντως, ακόμη και σε σχέση με το Max 2 που είχε τον ταπεινό SD625 φαντάζει αργό. Έχω ακόμη το redmi note 4x της κοπέλας μου το οποίο είναι ταχύτερο as well (και αυτό με sd625).

@nemaki ανάλογα με το budget, πως λες να κινηθείς; Είμαστε στην αναμονή να πέσει η τιμή του poco f2 pro για την κοπελιά. Εγώ θα μείνω με το Mi9 με το οποίο είμαι ευχαριστημένος.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω κινητά αργά και τα κρατάω 3-4 χρονια.

Οπότε αυτή τη στιγμή δύο είχα στο μυαλό.

Το LG V60 και το p40 pro. Και τα δύο εκτός μπάτζετ.

 

Το ένα ακόμη ακριβό και ακόμη δεν έχει κυκλοφορήσει καν ξεκλειδωτο για να αρχίσει να πέφτει η τιμή του σε κάποιους μήνες.

Το άλλο επίσης ακριβό και χωρίς GMS.

 

Οπότε αν τα φτύσει εντελώς το g4 και αναγκαστώ να κάνω κίνηση άμεσα, με το ένα πόδι είμαι να πάρω το περσινό p30 pro και με το άλλο να πάρω κάποιο φθηνό xiaomi απλά για να έχω ένα σμαρτφον ωστε να ροκανισω τον χρόνο να πέσουν οι τιμές στα παραπάνω που ανέφερα.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4
  • 3 months later...

Δε ξέρω αν παρακολουθεί κανείς το θέμα, αλλά μόλις το έβαλε το e-shop προσφορά στα 122,90€ καινούριο, για μια βδομάδα

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μακρά το πιο προβληματικό κινητό που έχει φτιαχτεί ποτέ.
Μακριααααα!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, atillas24 said:

Δε ξέρω αν παρακολουθεί κανείς το θέμα, αλλά μόλις το έβαλε το e-shop προσφορά στα 122,90€ καινούριο, για μια βδομάδα

Απαράδεκτο να συζητάμε για καινούριο G4. Πολύ ενδιαφέρον τηλέφωνο και ας είχε πόσα στραβά,αλλά έχουμε 2021.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 ώρες πριν, jpower73 said:

Που βρήκε στοκ το eshop...? 🤔

Όπου και να το βρήκε… δεν το παίρνεις σήμερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν πριν από 4-5 χρόνια να το συζητάγαμε. Τώρα έχει κανένα νόημα; Πάντως εγώ είχα προτιμήσει το Flex 2 όταν ήταν ακόμα στα ντουζένια τους! Μου λείπει αυτός ο σχεδιασμός…το πιο ξεχωριστό smartphone που είχα με την ωραιότερη θήκη (QuickView)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2021 at 11:24 ΠΜ, Conception said:

Αν ήταν πριν από 4-5 χρόνια να το συζητάγαμε. Τώρα έχει κανένα νόημα; Πάντως εγώ είχα προτιμήσει το Flex 2 όταν ήταν ακόμα στα ντουζένια τους! Μου λείπει αυτός ο σχεδιασμός…το πιο ξεχωριστό smartphone που είχα με την ωραιότερη θήκη (QuickView)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πραγματικά πολύ ιδιαίτερα τηλέφωνα. Και το flex απ΄τη προσοψη αν το έβλεπες ήταν πολύ πιασάρικο, πίσω είχε πιο cheap looking.  G4 όμως ήταν ανώτερο στα σημεία, με πρώτο και βασικό τη καμέρα που ήταν έπος, έχω το G7 και μου λείπει μπορώ να πώ(με 1μm pixels που πας ρε lg).

Link to comment
Share on other sites

Με δύο χρόνια εγγύηση, αλήθεια σας λέω, αν δεν είχε τόσο άθλια αυτονομία θα το αγόραζα και στον εαυτό μου και ως δώρο γενεθλίων στην μητέρα μου που χρειάζεται ένα κινητό της προκοπής. Και ας κρατούσε μόνο 2 χρόνια με τέτοια τιμή. Σήμερα όμως δεν κάνεις τίποτα με smartphone με τόσο μικρή αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το έχω από το 2016, αρχές, και δουλεύει. Κλείνει 6 χρόνια.

122€ με specs του 2015, δεν αξίζει, έχει με ~150 καλύτερα κινητά σήμερα. Χωρίς custom κατάσταση είναι πάρα πολύ outdated.

Να συμπληρώσω πως, είναι το Η818 και όχι το Η815. Δηλαδή το δίκαρτο.

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ποιο κινητό σήμερα μέχρι 150 ευρώ μπορεί να βγάλει τις κρυστάλλινες νυχτερινές φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης και το πραγματικό 4Κ@30fps βίντεο του G4;

Link to comment
Share on other sites

Αν κοστολογείτε λογισμικό 5ετίας και HW 7ετίας 120€ για την κάμερα και μόνο, οκ, πάω πάσο 🙂 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
28 minutes ago, tommybertsen said:

Αν κοστολογείτε λογισμικό 5ετίας και HW 7ετίας 120€ για την κάμερα και μόνο, οκ, πάω πάσο 🙂 

 

Και η κάμερα του πλέον δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο για τα σημερινά δεδομένα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tommybertsen said:

Αν κοστολογείτε λογισμικό 5ετίας και HW 7ετίας 120€ για την κάμερα και μόνο, οκ, πάω πάσο 🙂

Μέχρι και το καλοκαίρι του 2021 ήμουν με το G4 χωρίς καμία πρόθεση να το αλλάξω, αλλά έβγαλε πρόβλημα το wifi του. Ναι έχει λογισμικό 5ετίας. Αλλά με το καινούριο κινητό, με το καινούριο του λογισμικό έχασα 2 λειτουργίες (που έχουν αφαιρεθεί από την Google) που τις χρειαζόμουν / με εξυπηρετούσαν. Εκ των πραγμάτων επομένως, δεν λέει απαραίτητα κάτι το να έχεις το τελευταίο android. Είναι στα γούστα και τις ανάγκες του καθενός. Όσο για το hardware, την δουλειά μου μια χαρά την έκανα και είχα πάνω μου ανά πάσα στιγμή μία πολύ καλή ψηφιακή / βιντεοκάμερα. Και πάλι επομένως έχει να κάνει με τις προσωπικές επιθυμίες και ανάγκες του καθενός. Το να καλομάθω τον εαυτό μου με κάτι πιο χλιδάτο, αυτό είναι το μόνο εύκολο. Έχω όμως την πειθαρχία να πορεύομαι με αυτά που έχω και να αρκούμαι σε αυτό που μπορεί να εξυπηρετήσει τις ανάγκες μου. Και το θεωρώ κοροϊδία και κλέψιμο να πρέπει σήμερα να δώσω τα ίδια λεφτά που έκανε το G4 το 2016 για να πάρω ένα κινητό με κάμερα στο ίδιο επίπεδο.

Πάντως στην ερώτησή μου δεν πήρα κάποια απάντηση που υπάρχει και γνήσιο ενδιαφέρον να μάθω.

1 hour ago, athanaso77 said:

Και η κάμερα του πλέον δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο για τα σημερινά δεδομένα.

Συγκρινόμενο με ναυαρχίδες να υποθέσω;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, gms said:

Μέχρι και το καλοκαίρι του 2021 ήμουν με το G4 χωρίς καμία πρόθεση να το αλλάξω, αλλά έβγαλε πρόβλημα το wifi του. Ναι έχει λογισμικό 5ετίας. Αλλά με το καινούριο κινητό, με το καινούριο του λογισμικό έχασα 2 λειτουργίες (που έχουν αφαιρεθεί από την Google) που τις χρειαζόμουν / με εξυπηρετούσαν. Εκ των πραγμάτων επομένως, δεν λέει απαραίτητα κάτι το να έχεις το τελευταίο android. Είναι στα γούστα και τις ανάγκες του καθενός. Όσο για το hardware, την δουλειά μου μια χαρά την έκανα και είχα πάνω μου ανά πάσα στιγμή μία πολύ καλή ψηφιακή / βιντεοκάμερα. Και πάλι επομένως έχει να κάνει με τις προσωπικές επιθυμίες και ανάγκες του καθενός. Το να καλομάθω τον εαυτό μου με κάτι πιο χλιδάτο, αυτό είναι το μόνο εύκολο. Έχω όμως την πειθαρχία να πορεύομαι με αυτά που έχω και να αρκούμαι σε αυτό που μπορεί να εξυπηρετήσει τις ανάγκες μου. Και το θεωρώ κοροϊδία και κλέψιμο να πρέπει σήμερα να δώσω τα ίδια λεφτά που έκανε το G4 το 2016 για να πάρω ένα κινητό με κάμερα στο ίδιο επίπεδο.

Πάντως στην ερώτησή μου δεν πήρα κάποια απάντηση που υπάρχει και γνήσιο ενδιαφέρον να μάθω.

Συγκρινόμενο με ναυαρχίδες να υποθέσω;

Τα ίδια έλεγα (2 χρόνια πριν βέβαια) μέχρι να το πουλήσω. Προφανώς κάμερα δεν βρίσκεις σ'αυτά τα λεφτά, αλλά βρίσκεις όλα τα υπόλοιπα(και εννοείται με πρόσφατα patch ασφαλείας, όχι Ιουνίου του 2016.

Τώρα, τα περί χλίδας και πειθαρχίας για μία κατά βάση ΠΑΤΑΓΩΔΗ αποτυχία, που έστειλε την LG εκεί που την έστειλε είναι αστεία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα ασφάλειας αν χρησιμοποιείς εφαρμογές τραπεζών κλπ. Εκτός αν το έχεις μόνο για φωτογραφίες και να παίρνεις τηλ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Conception said:

Είναι και θέμα ασφάλειας αν χρησιμοποιείς εφαρμογές τραπεζών κλπ. Εκτός αν το έχεις μόνο φωτογραφίες και να παίρνεις τηλ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταίο επίσημος patch ασφαλείας(εκτός αν έβαζες τη Beta έκδοση android 7 με patch Ιουλιου του 2017) είχε του Ιουνίου 2016. Σαν κάτι μπαρμπάδια που δεν ξεκολλάνε απ' τα Windows Xp επειδή έτσι έχουν μάθει.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, Conception said:

Είναι και θέμα ασφάλειας αν χρησιμοποιείς εφαρμογές τραπεζών κλπ.

Πολύ σημαντικό παρόλο που κάποιοι το απαξιώνουν λόγω άγνοιας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...