Jump to content

2in1 sim


Nosferatu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 779
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με lumia 920 δεν εχω δει πουθενα 4G. δεν νομιζω να φταιει οτι ειναι αγγλιας.. ειναι ελευθερο δν ειναι σε καποιο δικτυο. το εχω ενεργοποιησει απο cosmote.
Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν απο το τεχνικο τμημα οτι το 4g δεν δουλευει στην καρτα μου επειδη δν ειναι usim. Και οτι η 2in1 που εχω δεν ειναι κι απο την στιγμη που εχω κοψει κιολας δεν δουλευει σιγουρα το 4g. Μου εγκρινανε δωρεαν αντικατασταση καρτας.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
μου ειπαν απο το τεχνικο τμημα οτι το 4g δεν δουλευει στην καρτα μου επειδη δν ειναι usim. Και οτι η 2in1 που εχω δεν ειναι κι απο την στιγμη που εχω κοψει κιολας δεν δουλευει σιγουρα το 4g. Μου εγκρινανε δωρεαν αντικατασταση καρτας.

 

Αντικατασταση με τι? Αφου δεν εχουν Microsim 2in1. Και εγω το ιδιο προβλημα εχω, δεν εχω 4G :/

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Οι 2in1 αφορούν 2 γραμμές της ίδιας εταιρείας σε μία κάρτα sim όχι από διαφορετικές εταιρείες :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

1-2 ερωτησούλες για όποιον ξέρει.

1) Έχω μια COSMOKARTA (την οποία χρησιμοποιώ αραιά και που εδώ και περίπου 2 χρόνια)που είχα ενεργοποιήσει το πρόγραμμα των 300 λεπτών με 10 ευρώ το οποίο σε συνδυασμό με τη προσφορά του Spotify (το οποίο χρυσοπληρώνω μέσω Αγγλίας εδώ και 2 χρόνια) μου κάνει πολύ κλικ να γίνει η κύρια γραμμή μου.

Όμως ήταν πάντοτε ένα νούμερο που λίγοι το ήξεραν γιατί σπάνια το χρησιμοποιούσα, μιας και πάντα στην κύρια γραμμή είχα συμβόλαιο.

 

Εδώ και 1 χρόνο περίπου λόγω μετακόμισης μου εκτός Αθήνας όπου οι ανάγκες τηλεφωνίας μειώθηκαν αισθητά, βρήκα τη βολή μου με τα καρτοκινητά, είχα την πρώην κύρια γραμμή είτε με Vodafone καρτοκινητή είτε με F2GO.

Το κύριο νουμεράκι όμως το έχω πάω από 10ετία και δε θέλω να το χάσω.

Έτσι σκέφτηκα τη λύση της 2in1 sim αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν μπορώ να έχω 2 cosmokartes ή 1 cosmokarta και ένα Whatsup α πούμε ότι μετέφερα και το βασικό μου νουμεράκι στην Cosmote.

Δε θέλω με τίποτα να ξαναμπλέξω με συμβόλαια, όλα θα λύνονταν αν μπορούσα με μεταφορά του βασικού μου νούμερου στην Cosmote να μπορούσα να έχω τα 300' που έχω στην παλιά μου Cosmokarta.

Όμως αυτό πια δε γίνεται κι έτσι σκέφτομαι το συνδυασμό των 2. Θα μοιράσω σε όλους και το 2ο νούμερο αλλά θα είμαι σίγουρος ότι όποιος πάρει στο βασικό μου που γνωρίζουν χρόνια δε θα χάσω κλήση.

Ελπίζω να μην κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ακουγεται αυτο που λες. Αλλα δεν καταλαβα, τι εννοεις δεν μπορεις να μεταφερεις την Cosmokarta σε Cosmote?

 

Υπ οψιν για οσους ενδιαφερονται. Τελικα η κανονικη η Sim 2in1 που ειχα κοψει σε micro sim δεν υποστιριζε 4G. Επρεπε να παρω Nano με adapter για να δουλεψει το 4G.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ακουγεται αυτο που λες. Αλλα δεν καταλαβα, τι εννοεις δεν μπορεις να μεταφερεις την Cosmokarta σε Cosmote?

 

Υπ οψιν για οσους ενδιαφερονται. Τελικα η κανονικη η Sim 2in1 που ειχα κοψει σε micro sim δεν υποστιριζε 4G. Επρεπε να παρω Nano με adapter για να δουλεψει το 4G.

 

Μόλις μου είπαν από την Cosmote ότι αν είναι και τα 2 νούμερα κάρτες χρεώνομαι την προώθηση από τη μια γραμμή στην άλλη με μια κλήση (ψιλοαπαράδεκτο) δηλαδή κάθε φορά που θα με παίρνει κάποιος στη γραμμή που έχω ανενεργή θα χρεώνομαι με μια εξερχόμενη κλήση οπότε δε λέει το σενάριο, ενώ αν η μια γραμμή είναι συμβόλαιο τότε πληρώνεις 2 ευρώ πάγιο και δε χρεώνεσαι την προώθηση σε καμμία κλήση.

Οπότε μένω στο Free2GO που μετέτρεψα πρόσφατα τη κύρια γραμμή μου μέχρι νεοτέρας γιατί νομίζω για τους νέους καρτοκινητούς (εκτός αυτών δηλαδή με 10 ευρώ 300 λεπτά) δίνει τα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Προωθείτε τις κλήσεις της μιας γραμμής στην άλλη εντελώς δωρεάν

Η χρέωση του παγίου της COSMOTE 2in1 γίνεται ανά σύνδεση. Οι εταιρικές συνδέσεις και οι συνδέσεις καρτοκινητής δεν επιβαρύνονται με πάγιο.

Η COSMOTE 2in1 σας παρέχεται δωρεάν σε περίπτωση νέας σύνδεσης συμβολαίου

Όλες οι κλήσεις και τα μηνύματα πραγματοποιούνται από τον αριθμό που χρησιμοποιείτε κάθε φορά και χρεώνονται σύμφωνα με το είδος της σύνδεσής του (συμβόλαιο ή καρτοκινητό)

www.2ospbyron.gr
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει καποιος εαν μπορω να"κοψω"την sim σε micro sim και οποτε θελω (με adapter?)να την ξαναγυριζω σε Sim?Το ρωταω γιατι εχω cosmote 2in1 και δεν υποστηριζεται σε micro sim ακομα μου ειπαν.Επειδη εχω 2 Samsung (το ενα παιρνει την κανονικη και το αλλο την (micro)θα ηθελα να μπορω να εχω αυτη την δυνατοτητα.Αλλιως..το νεοGalaxy core μαλλον θα βγει αχρηστο.Ευχαριστω εκ των προτερων ..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
θα μπορούσε η μια γραμμη να χρησιμοποιηθεί για κλήσεις και η άλλη για data?
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε η μια γραμμη να χρησιμοποιηθεί για κλήσεις και η άλλη για data?

 

Η λειτουργία είναι με προώθηση της μιας γραμμής στην άλλη. Οπότε ταυτόχρονα δεν γίνεται. Χρειάζεσαι δύο κάρτες και dual sim κινητό. (ή μια συσκευή mi fi που θα έχεις την κάρτα για data και θα την mοιράζεις με wifi).

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία είναι με προώθηση της μιας γραμμής στην άλλη. Οπότε ταυτόχρονα δεν γίνεται. Χρειάζεσαι δύο κάρτες και dual sim κινητό. (ή μια συσκευή mi fi που θα έχεις την κάρτα για data και θα την mοιράζεις με wifi).

 

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά προσοχή. Όσοι έχετε 2in1 sim με 1 γραμμή συμβόλαιο και 1 γραμμή what's up (κλασικός συνδυασμός) δώστε προσοχή στην ανανεωμένη εφαρμογή whats up. Mου χρέωσε στο συμβόλαιο 76 sms προς το 12763 μετά το τελευταίο update.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή. Όσοι έχετε 2in1 sim με 1 γραμμή συμβόλαιο και 1 γραμμή what's up (κλασικός συνδυασμός) δώστε προσοχή στην ανανεωμένη εφαρμογή whats up. Mου χρέωσε στο συμβόλαιο 76 sms προς το 12763 μετά το τελευταίο update.

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί το θεωρώ σημαντικό. Σε άλλο άτομο χρεώθηκαν 1013 μηνύματα με το ίδιο τρόπο. Δηλαδή στο 12763. Οπότε προσοχή σε έσους έχουν 2in1 sim με γραμμή συμβόλαιο και whats up.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω εδώ και χρόνια vodafone together και πήρα πρόσφατα το note 3. Όταν πήγα σε ένα κατάστημα να ενεργοποιήσω το 4g μου είπαν ότι η υπηρεσία vodafone together έχει καταργηθεί και υπάρχει μόνο σε όσους την έχουν ήδη και σε κάθε περίπτωση οι κάρτες αυτές δεν είναι 4g. Στην ουσία μου είπαν να πάω σε άλλη εταιρεία. Επειδή η wind δεν έχει 4g, η μόνη λύση είναι η cosmote. Έχω λοιπόν δύο μέρες τώρα που παίρνω στην εξυπηρέτηση πελατών cosmote, με παραπέμπουν στα καταστήματα, από τα καταστήματα μου λένε ότι δεν ξέρουν αν οι κάρτες 2in1 της cosmote είναι 4g ενώ επίσης μου λενε ότι δεν μπορούν καν να παραγγείλουν κάρτα 2in1 σαν να έχει καταργηθεί δηλαδή και εκεί η υπηρεσία αυτή (ένας άλλος σε άλλο κατάστημα μου είπε ότι δεν λειτουργεί σωστά η υπηρεσία αυτή και έχει καταργηθεί από όλες τις εταιρείες), με παραπέμπουν μετά στα κεντρικά των καταστημάτων του Γερμανού, από εκεί στα κεντρικά των καταστημάτων cosmote κ.ο.κ.

 

Πιό πανω κάποιος έγραψε ότι χρησιμοποίησε κάρτα nano με αντάπτορα για να γίνει micro και δουλεψε το 4g σε note3. Του έχω στείλει μήνυμα αλλά δεν έχει απαντήσει. Ξέρει κανείς αν αυτό γίνεται σίγουρα? Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να έχει κάποιο γνώστη υπάλληλο να με εξυπηρετήσει?

 

Επίσης μια άλλη ιδέα που είχα και έκανα και αντίστοιχο ερώτημα στο subforum της vodafone είναι η εξής :

Το vodafone together το χρησιμοποιώ μόνο με το ένα νούμερο πάντα, δεν αλλάζω δηλαδή γραμμές ποτέ, αλλά το έχω μόνο για να μου κάνει προώθηση από ένα παλιό νούμερο που δεν θέλω να χάσω σε αυτό που χρησιμοποιώ τώρα και που έχει πάνω όλα τα δωρεαν λεπτά ομιλίας και internet. Aν, λοιπόν, πάρω την αντίστοιχη κάρτα 2in1 της cosmote και πάρω και μια κάρτα double sim (δηλαδή δεύτερη κάρτα για τον αριθμό με τα λεπτά ομιλίας και το internet), μπορώ να έχω στο κινητό μόνο την double sim και να έχω το αποτέλεσμα που θέλω, δηλαδή την προώθηση από τον παλιό αριθμό στον νέο και να έχω με τον νέο αριθμό 4g? Αν ναι έχει κάποια επιπλέον χρέωση αυτό? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Το 3G ή το 4G , δεν εξαρτάται από την κάρτα, αλλά από την συσκευή σου.

Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργη η άγνοια των καταστημάτων. Συνηθισμένο φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Να σας μεταφέρω μια εμπειρία μου με κάρτα 2in1 και νέο τηλέφωνο android προ εβδομάδας με ήδη εγκατεστημένη την εφαρμογή antivirus McAfee. Σήμερα συνειδητοποίησα ότι αυτή η εφαρμογή, κάθε φορά που άλλαζα αριθμό sim μέσω του κλασσικού μενού, με χρέωνε με αποστολή μηνύματος στον αριθμό USA +19253539035. Συνολικά με χρέωσε 2,5 ευρώ στο καρτοκινητό και περίπου τόσα στο συμβόλαιο που θα τα δω στον επόμενο λογαριασμό!!! Φυσικά έπεσε διαγραφή αυτής της εφαρμογής ΑΜΕΣΑ. Δεν ξέρω τι κάνει αυτή εφαρμογή και γιατί το έκανε αλλά είμαι το λιγότερο εξοργισμένος γιατί το Android σε σχέση με το IOS, που είχα μέχρι πρότινος, αφήνει τέτοιου είδους καταστάσεις χωρίς να ενημερώνει τον χρήστη. Τέτοιο πράγμα στο IOS δεν μπορούσε να συμβεί χωρίς την συγκατάβασή σου!

Για αυτό προσοχή!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προφανώς έτσι είναι προγραμματισμένο να δουλεύει το πρόγραμμα όταν αλλάζεις κάρτα sim. Και κατά πάσα πιθανότητα από κάποιο μενού θα απενεργοποιείται. Δεν ευθύνεται το android κατά τη γνώμη μου, αν δεν ψάχνουμε πρώτα καλά αν υπάρχει πραγματικός λόγος να βάλουμε κάποιο τέτοιο πρόγραμμα στο τηλέφωνό μας, και επιπλέον όταν παίρνουμε την απόφαση να βάλουμε δεν ψάχνουμε να δούμε πως λειτουργεί.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έτσι είναι προγραμματισμένο να δουλεύει το πρόγραμμα όταν αλλάζεις κάρτα sim. Και κατά πάσα πιθανότητα από κάποιο μενού θα απενεργοποιείται. Δεν ευθύνεται το android κατά τη γνώμη μου, αν δεν ψάχνουμε πρώτα καλά αν υπάρχει πραγματικός λόγος να βάλουμε κάποιο τέτοιο πρόγραμμα στο τηλέφωνό μας, και επιπλέον όταν παίρνουμε την απόφαση να βάλουμε δεν ψάχνουμε να δούμε πως λειτουργεί.

 

Φίλε μου, η εφαρμογή ήταν ήδη εγκατεστημένη from day #1. Η υπηρεσία ελέγχου από το McAfee για το ποια κάρτα είναι ενεργή και να στέλνει sms, φυσικά δεν την ενεργοποίησα εγώ αλλά μόνο του το πρόγραμμα. Και δεν ζητούσε τη συμμετοχή σου, αλλά το έκανε από πίσω αθόρυβα, χωρίς καν να σε προϊδοποιεί ή να σου δείχνει αποστολή κάε φορά που αλλάζεις μέσω του μενού 2in1 τον ενεργό σου αριθμό! Και όπως είπα και προηγουμένως στο iOS πάντα σε ενημερώνει για το ότι κάνει μια εφαρμογή όταν θέλει να κάνει χρήση του κλασσικού τηλεφώνου (sms ή κλήση), αναξαρτήτως αν έχεις συνενέσει σε μια εφαρμογή ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ να στέλνει sms(όπως πχ το Cosmote myaccount όταν δεν έχεις ενεργά δεδομένα αλλα το κινητό είναι συνδεδεμένο μέσω wifi)!

Edited by haforce
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...