Jump to content

Αγορα νεου smartphone (~150€)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα. Ψαχνω να δω πιο smartphone θα παρω καθως εχω πραγματικα μπουχτισει το παλιο μου Samsung Galaxy Ace 2 που μονο προβληματα μου δημιουργει πλεον με το καθημερινο του υπερ-lag!

 

Ως 150 ευρω περιπου θα ηθελα να δωσω και κοιταξα καποια στο μοντελα στο skroutz οπως LG G2 mini LTE (8GB), Huawei Ascend G620s (8GB) και 9 ευρω παραπανω το Lenovo A850+.

Το Lenovo ειναι οκταπυρινο αλλα υστερει σε 4G και καμερα απο οτι βλεπω. Αλλα εφοσον ειναι οκταπυρινο και τρεχει και με παραπανω MHz μπορω να τα θυσιασω αυτα αν ειναι να αντεξει παραπανω στον χρονο.

 

Καλο θα ηταν η επιλογη μου να αντεχει στα καινουρια updates, δεν ξερω αν οντως αυτα τα low-budget κινητα ομως αντεχουν 5.0 lollipop κλπ χωρις κολληματα..

 

Θελω μια "δυνατη" οσο γινεται για τα λεφτα μπαταρια γιατι χρησιμοποιω καθημερινα το google navigation οποτε gps και 3G ειναι σχεδον παντα ανοιχτα.

 

 

Προτεινετε μου και εσεις αν γινεται καποια και πειτε μου και για τα 3 μοντελα που ποσταρα.

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο Huawei θα πήγαινα, έχει και καλύτερες επιδόσεις από το G2 Mini αλλά το Lenovo έχει χάλια ανάλυση.
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο Huawei θα πήγαινα, έχει και καλύτερες επιδόσεις από το G2 Mini αλλά το Lenovo έχει χάλια ανάλυση.

Σίγουρα το Huawei είναι από τα καλύτερα -αν όχι το καλύτερο- σε αυτή την τιμή. Αλλά μάλλον δεν θα του προσφέρει την αυτονομία που ζητάει...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δεις απο Κίνα μεριά το meizu m1 note.. Οθοναρα μεγάλη μπαταρία 2 σιμ 4g και στο fastcardtech είναι στα 159 ευρώ μιας και το εχει προσφορά.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο Huawei θα πήγαινα, έχει και καλύτερες επιδόσεις από το G2 Mini αλλά το Lenovo έχει χάλια ανάλυση.

11 μηνες εχω 2 lenovo δεν αντιληφθηκα ποτε να εχει κατι η αναλυση τους.Τα σχολια και οι εντυπωσεις αναφερουν αλλωστε πως το lg υστερει στην αναλυση και κουραζει στο διαβασμα και στην πολυωρη χρηση

Γεια χαρα. Ψαχνω να δω πιο smartphone θα παρω καθως εχω πραγματικα μπουχτισει το παλιο μου Samsung Galaxy Ace 2 που μονο προβληματα μου δημιουργει πλεον με το καθημερινο του υπερ-lag!

 

Ως 150 ευρω περιπου θα ηθελα να δωσω και κοιταξα καποια στο μοντελα στο skroutz οπως LG G2 mini LTE (8GB), Huawei Ascend G620s (8GB) και 9 ευρω παραπανω το Lenovo A850+.

Το Lenovo ειναι οκταπυρινο αλλα υστερει σε 4G και καμερα απο οτι βλεπω. Αλλα εφοσον ειναι οκταπυρινο και τρεχει και με παραπανω MHz μπορω να τα θυσιασω αυτα αν ειναι να αντεξει παραπανω στον χρονο.

 

Καλο θα ηταν η επιλογη μου να αντεχει στα καινουρια updates, δεν ξερω αν οντως αυτα τα low-budget κινητα ομως αντεχουν 5.0 lollipop κλπ χωρις κολληματα..

 

Θελω μια "δυνατη" οσο γινεται για τα λεφτα μπαταρια γιατι χρησιμοποιω καθημερινα το google navigation οποτε gps και 3G ειναι σχεδον παντα ανοιχτα.

 

 

Προτεινετε μου και εσεις αν γινεται καποια και πειτε μου και για τα 3 μοντελα που ποσταρα.

Σας ευχαριστω!

Το τιμιο για τα λεφτα του lenovo (τιμη Κινας κατω απο 100 ευρω)δεν εχει επισημη ''εγγυηση'' και εχει 4g μνημη,αναβαθμιση δεν θα παρει ποτε.Ειναι οτι πρεπει για gps με μεγαλη οθονη και τεραστια μπαταρια.Οταν το πλησιασεις στο αυτι ομως ειναι σαν να κρατας φτυαρι.Το lg δεν εχει καλη αναλυση και καμερα αλλα ειναι πιο ''κινητο'' βεβαια γουστα ειναι αυτα.Σε αυτα που ζητας σε καλυπτει το lg ανετα.Το Moto G 2nd gen αν σου αρεσει ειναι η καλυτερη επιλογη πιστευω. Προσωπικη μου αποψη και γουστο ειναι τα παραπανω και ειμουν κατοχος και των δυο συσκευων.

Edited by Bazoukos
Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo και το Huawei παιρνουν αναβαθμιση σε lolipop? Και αν οχι ποια μανισια version φορανε; Το motorola πρεπει να ειναι ανωτερο αλλα η μπαταρια του οχι και τοσο. Σωστα; Edited by Cyberdemon87
Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo και το Huawei παιρνουν αναβαθμιση σε lolipop? Και αν οχι ποια μανισια version φορανε; Το motorola πρεπει να ειναι ανωτερο αλλα η μπαταρια του οχι και τοσο. Σωστα;
Καλο μηνα το lenovo δεν εχει σιγουρα update για lolipop,4.2.2 εχει μανισια.Σαν συσκευη ειναι πολυ καλη και αξιοπιστη και με παρα πολυ καλη μπαταρια.Το moto g ειναι παρα πολυ καλη συσκευη με μικρη μπαταρια οπως και το huawei.Υπερεχει το lg λογω εγγυησης-λειτουργικου-4g-πολυ καλη μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Λεω μαλλον να αγορασω το LG. Τι εντυπωσεις ως κατοχοι εχετε απο αυτο το κινητο?

Το LG G2 mini έχει πολύ καλές κριτικές όπως και το LG L90 που είναι σχεδόν το ίδιο τηλέφωνο, υστερεί σε 4G, θα πάρει Lollipop (νομίζω) και έχει ελάχιστα καλύτερη μπαταρία.

Επίσης εγώ στη θέση σου θα έριχνα μια ματιά και στο Sony Xperia E4g το οποίο είναι ολοκαίνουργιο, σαφώς καλύτερο σε επιδόσεις από αυτά, υποστηρίζει 4G, εχει καλή αυτονομία αλλά δεν είναι δοκιμασμένο. Φαντάζομαι πάντως πως θα είναι πιο αξιόπιστο από το μέτριο Sony Xperia E4.

Link to comment
Share on other sites

Μου προτειναν και το Nokia Lumia 640 που τρεχει windows αλλα δεν ξερω αν με πολυψηνει.

Τα windows smartphones εχουν το google navigation που εχουν τα android?

Link to comment
Share on other sites

Tα windows phones έχουν το here maps, που είναι εξαιρετικό. Στα ίδια επίπεδα με google maps και προσωπικά για εμένα και καλύτερο. Θα έχεις δωρεάν navigation και χάρτες και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Ok, οποτε σε συγκριση Lumia 640, LG G2 mini LTE και Moto G2 2nd gen ποια πιστευετε θα ηταν η καλυτερη επιλογη;

Το Lumia εχει εξισου καλη μπαταρια με το LG?

Link to comment
Share on other sites

βγαλανε σε προσφορα του e-shop στα crazy sundays το spirit στα 155 αν σε ενδιαφερει. Ωραιο κινητο και φρεσκο.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω.

 

Αυτο που φοβαμαι με τα windows phones μαλλον ειναι τα apps και το marketplace του. Ριχνοντας μια ματια βλεπω οτι στα αντιστοιχα android apps που δεχονται σχεδον συνεχως ανανεωσεις τα αντιστοιχα για windows δεν εχουν συχνα updates και ισως υστερουν.

 

Ισχυει κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Επισης, αξιζει περισσοτερο η αγορα του Lumia 640 4G LTE απο το απλο η δεν εχει νοημα εφοσον απο οσο ξερω δεν παιζει σωστο 4G ακομα απο τις εταιριες...

Η κανω λαθος;

 

Και το στο 4G θα κραταει λιγοτερο η μπαταρια του σε συγκριση με το απλο;

Edited by Cyberdemon87
Link to comment
Share on other sites

Επισης, αξιζει περισσοτερο η αγορα του Lumia 640 4G LTE απο το απλο η δεν εχει νοημα εφοσον απο οσο ξερω δεν παιζει σωστο 4G ακομα απο τις εταιριες...

Η κανω λαθος;

 

Και το στο 4G θα κραταει λιγοτερο η μπαταρια του σε συγκριση με το απλο;

Δεν εχεις καθόλου άδικο.. Εδώ δεν έχουμε πληρη καλυψη 3g. Και εμένα που έχει 4g ποτε δεν το ανοίγω αφού και με 3g η μπαταρία πέφτει στο μπαμ.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα τελικα το 640 LTE και περιμενω.

 

Αγορασα και μια καινουρια sim cosmote και θα ηθελα να ρωτησω πως θα μπορεσω να μεταφερω τους αριθμους μου απο το παλιο μου Samsung Galaxy Ace 2 I8160 το οποιο φοραει μια παμπαλαια μεγαλη Q sim, σχεδον 10 χρονων!

Το Lumia απο οτι βλεπω παιρνει micro-sim οποτε δεν θα του χωραει η παλια για να αντιγραψω τις επαφες. Τις εχω περασει και online στο Google Contacts αλλα αφου το Lumia δεν ειναι android μαλλον δεν θα μπορεσει να κανει sync, ετσι δεν ειναι;

 

Τι κανω σε αυτην την περιπτωση; Εναν-εναν απο την αρχη;; :shock:

 

 

EDIT: Τωρα σκεφτηκα να αντιγραψω ολους τους αριθμους της Q sim στο galaxy, μετα να βαλω την καινουρια cosmote και να τους αντιγραψει απο το galaxy. Δεν παιζει ρολο που η καινουρια sim θα μπει στο android να κανει copy και μετα στο windows lumia ετσι; Εννοω δεν "γραφει" τιποτα ρυθμισεις στην sim το android και μετα να εχει τιποτα ασυμβατοτητες...? Sorry για τις χαζες ερωτησεις αλλα εχω να αλλαξω sim 10 χρονια :P

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα τελικα το 640 LTE και περιμενω.

 

Αγορασα και μια καινουρια sim cosmote και θα ηθελα να ρωτησω πως θα μπορεσω να μεταφερω τους αριθμους μου απο το παλιο μου Samsung Galaxy Ace 2 I8160 το οποιο φοραει μια παμπαλαια μεγαλη Q sim, σχεδον 10 χρονων!

Το Lumia απο οτι βλεπω παιρνει micro-sim οποτε δεν θα του χωραει η παλια για να αντιγραψω τις επαφες. Τις εχω περασει και online στο Google Contacts αλλα αφου το Lumia δεν ειναι android μαλλον δεν θα μπορεσει να κανει sync, ετσι δεν ειναι;

 

Τι κανω σε αυτην την περιπτωση; Εναν-εναν απο την αρχη;; :shock:

 

 

EDIT: Τωρα σκεφτηκα να αντιγραψω ολους τους αριθμους της Q sim στο galaxy, μετα να βαλω την καινουρια cosmote και να τους αντιγραψει απο το galaxy. Δεν παιζει ρολο που η καινουρια sim θα μπει στο android να κανει copy και μετα στο windows lumia ετσι; Εννοω δεν "γραφει" τιποτα ρυθμισεις στην sim το android και μετα να εχει τιποτα ασυμβατοτητες...? Sorry για τις χαζες ερωτησεις αλλα εχω να αλλαξω sim 10 χρονια :P

 

Ίσως και να μπορεί να κάνει Sync από τον google λογαριασμό σου οπότε να γλιτώσεις τη φασαρία.

Σε περίπτωση που δεν μπορέσεις να το κάνεις έτσι, σίγουρα με αντιγραφή από το τηλέφωνο στην σιμ δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα από συσκευή σε συσκευή, αλλά οι επαφές είναι όλες στην ΣΙΜ? γιατί αν είναι στο τηλέφωνο τότε με την μεταφορά στην ΣΙΜ θα γίνει χαμός πραγματικά αφού θα σου κόψει ονόματα και θα έχεις άλλα θέματα.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολες και στην sim και στο galaxy.

 

Αυτο που με καιει αμεσα ομως ειναι η ερωτηση πιο πανω, να βαλω την καινουρια sim sto galaxy η παιζει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολες και στην sim και στο galaxy.

 

Αυτο που με καιει αμεσα ομως ειναι η ερωτηση πιο πανω, να βαλω την καινουρια sim sto galaxy η παιζει προβλημα?

 

Αν την αναγνωρίσει (που κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα γίνει) δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα συνήθως το αντίθετο είναι πρόβλημα, η παλιά κάρτα σε καινούριο κινητό. Λογικά δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Τώρα δεν ξέρω αν θα μπορούσες με το μπλουτουθ να τις στείλεις όλες από το ένα στο άλλο, αν εκεί υπάρχει συμβατότητα του android με το νέο σου windows phone στην ανταλλαγή αρχείων, θα μπορούσες να το κάνεις και έτσι ίσως.

Τέλος από το galaxy θα μπορούσες να τις αντιγράψεις στην κάρτα μνήμης και να τις ξαναπεράσεις μετά στο νέο τηλέφωνο από την κάρτα μνήμης. Γενικά έχεις επιλογές, μην αγχώνεσαι.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είχα το galaxy ace 2.Πέρασα τις επαφές στο google contacts και από στο καινούργιο κινητό.Τα μυνήματα και τις κλήσεις τις μετέφερα στο καινούριο κινητό με την εφαρμογή SMS Backup & Restore κατεβασμένο από το google play. Η κάρτα που είχα ήταν μία από την Panafon από το 1998 ήταν αγορασμένη σε μία μπακατέλα philips Diga.Η καινούρια κάρτα microsim από την Vodafone έπαιζε κανονικά και στο ace 2 και στο καινούριο βέβαια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βέβαια εσένα είναι windows αλλά ίσως θα μπορούσες χωρίς μεγάλο κόπο να τις περάσεις μέσω outlook για να κρατήσεις και κάποια άλλα στοιχεία τα οποία δεν αποθηκεύονται στη κάρτα sim

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ηρθε πριν καποιες ωρες, το βλεπω να πηγαινει μια χαρα, γρηγορα κλπ.

 

Αλλα κανοντας καποιες κλησεις και σε κινητα και σταθερα η ποιοτητα του ηχου στο ακουστικο ακουγεται ψιλοχαλια, ας που muffl-αρει τα Σ και γενικα ακουγεται πολυ ασχημα και χανει και σημα καποιες στιγμες.

 

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η sim της cosmote που πηρα η το τηλεφωνο?!?!

Δεν εχω και καποια αλλη να δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ηρθε πριν καποιες ωρες, το βλεπω να πηγαινει μια χαρα, γρηγορα κλπ.

 

Αλλα κανοντας καποιες κλησεις και σε κινητα και σταθερα η ποιοτητα του ηχου στο ακουστικο ακουγεται ψιλοχαλια, ας που muffl-αρει τα Σ και γενικα ακουγεται πολυ ασχημα και χανει και σημα καποιες στιγμες.

 

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η sim της cosmote που πηρα η το τηλεφωνο?!?!

Δεν εχω και καποια αλλη να δοκιμασω.

 

Καλημέρα φίλε μου και μεγειά το τηλέφωνό σου.

Στο ερώτημά σου τώρα, το να φταίει η sim σαν κάρτα το βλέπω μάλλον απίθανο σενάριο. Αν είναι κάτι με την κάρτα τότε αυτό ίσως να είναι το γεγονός πως εκεί που είσαι δεν έχεις καλό σήμα. Αν έχεις καλό σήμα από την κοσμοτέ κοίτα λίγο το τηλέφωνό σου μήπως παίζει κάτι στις ρυθμίσεις (μήπως έχει δεύτερο μικρόφωνο για βελτίωση ήχου και ακύρωση θορύβου) και σου κάνει αυτό τα προβλήματα. Μήπως η θήκη που του έβαλες του "βουλώνει" κάποια τρυπούλα και σου κάνει όλα αυτά. Αν το κάνει γενικά στις κλήσεις ρώτα και άλλους χρήστες με κινητό νόκια μήπως είναι κάτι γενικό ή κάτι που διορθώνεται εύκολα.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...