Jump to content

Πως και γιατί πήρατε το πρώτο σας κινητό


dane
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα Panasonic G-450 το 1997.Μεχρι τοτε δεν ηθελα ουτε να τα βλεπω. :lol: Μου χρειαστηκε ομως για τη δουλεια μου και απο τοτε κολλησα.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή έπαιρνα το 3210 της μαμάς που χέω το πολυχρησιμοποιούσε …μετά στη 1 γυμνάσιου είχα 1 μισοχαλασμένο τ10 κ μετά είχα το κουκλί .. το Τ28s

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο κινητό που είδα ήταν ένα ericsson στην HELEXPO. Τότε κόστιζε 400.000 δρχ και η σύνδεση στοίχιζε 60.000 με TELESTET (μόνο αυτή υπήρχε). Αργότερα οι συνδέσεις έγιναν δωρεάν και έγινε χαμός!!!!! Έπειτα ο Μπονάτσος είπε "B-FREE!!!! Δεν παίρνεις λογαριασμό....δεν δείνεις λογαριασμό!!!" Μετά από λίγο που η COSMOTE άρχισε να παίρνει τα πάνω της και πρωτοβγήκε το ERICSSON PF768 όπου μπορούσες να συνθέσεις μελωδίες, δέχτηκα και εγώ το πρώτο μου κινητό ως δώρο γενεθλίων (κάπου 1η προς 2α γυμνασίου). Αχ, τι θυμήθηκα τώρα......

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Eγω το πρωτο μου κινητο το πηρα Οκτωβριο 1998. Ημουν φανταρος τοτε και ειχα αδεια ορκομωσιας! Μου το εκανε δωρο η κα Μαιρη (η μανα μου), για να μην νοιωθει τον γιοκα της μακρυα!!! Πληρωσαμε τοτε 10000 δρχ για ενα Ericsson 788 με συνδεση Panafon και ενα νουμερο το οποιο το κατηργησα πριν απο περιπου 8 μηνες! Βεβαια απο τοτε εχω αλλαξει παααααααρα πολλα τηλεφωνα και εχει περασει απο τα χερια μου -δοκιμαστικα λογω δουλειας- οτι κινητο εχει κυκλοφορησει!

 

ΥΓ Παντως τοτε θυμαμαι οτι το 788 ηταν πολυ ψαρωτικο τηλεφωνο!!! Πως αλλαξαν τα πραγματα ομως 6 χρονια μετα!

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο μου κινητό ήταν ένα 3210 της Νokia το οποίο απέκτησα το 2000..στην τρίτη γυμνασίου..είχα λυσάξει τότε για αυτό το κινητό...:wacko:Έπειτα πήρα το 3310 μετά εμμμ το 5210 και τον τελευταίο καιρό έχω ένα 6600..[το οποίο έχει φάει άπειρες τούμπες..πολλά κατρακυλήσματα..λίγα χτυπηματάκια στη κάμερα..εμμ μια βουτιά στο νερό..αλλά ζει]!Υπήρξα και χρήστης 3410 αλλά για πολύ λίγο :)

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

to prwto kinhto pou eixame htan mia pantofla Nokia kai htan poluuu palia otan eixan prwtobgei ta kinhta.

to diko mou prwto kinhto htan ericsson oute pou thumamai montelo kai meta sunexisa me Nokia 5110,6110,8850 klp...

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρώτο κινητό που πήρα ήταν το 1997 το Panasonic G350. Και αυτό επειδή ήταν από τα μικρότερα τότε. Το μετάνοιωσα τόσο πολύ (7 ώρες κράταγε η μπαταρία, η συσκευασία είχε 2 μπαταρίες και δεν προλάβαινα να φορτίζω και να αλλάζω) που από τότε έχω αλλάξει 20 κινητά, και κανένα από αυτά δεν ήταν Panasonic.
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μου κινητο ηταν το gx10. Το πηρα στην 1 γυμνασιου προς το τελος. Αυτο που μου την σπαει ηταν οτι δεν πηρα το 7650 μονο και μονο επειδη δεν μου αρεσε το joystick. Την τελευταια στιγμη αλλαξα γνωμη. Ακομη το μετανιωνω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θυμαμαι ειναι το μοντελο... Ericsson GH 688,τωρα ποτε το ειχα παρει..γιατι το ειχα παρει..μη ρωτατε πολλα :p

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου... ΝΟΚΙΑ 8210 στο τέλος της 1ης λυκείου. Ξέρω άργησα λίγο αλλά δεν ήθελα κινητό. Μου το πήραν δώρο οι γονείς μου
Link to comment
Share on other sites

To proto mou kinito itan to paliotero modelo Alcatel One touch!

kserete mauro diakritiko elafry kinito!prepei na tan 1994 an den kanw lathos kai den to zitisa alla mou to ferane ws dwro!Goiteutika toso poly pou to kratisa pola xronia mias kai apodixtike pistos mou sidrofos.otan anoiga tin keraia eixa shma se simia pou den epiane kaneis kai epishs se diskoles stigmes to epiana apo tin keraia kai apo kinito metalassotan se ena tromaktiko kai adisopito oplo-glop to opoio tromaze kai apothouse to kathe kakopoio stoixeio!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητο ήταν ΑΕG (μοντέλο δεν θυμάμαι) σχετικά μικρό για την εποχή του και το πήρα το 1998, με κάρτα telestet, αναγκαστικά λόγω δουλειάς. Το χρειαζόμουν γιατί εκεί που δούλευα ο τύπος που είχε το μαγαζί τα είχε φορτώσει όλα σε εμένα κι αν έλειπα για να πάω στη σχολή με τρέλαινε στα τηλέφωνα (που είναι οι τσάντες, που είναι οι παραγγελιές, τι είναι να πάρει ο ένας τι ο άλλος). Το μετανιώσα γιατί έτσι με εντοπίζανε ανα πάσα ώρα και στιγμή αλλά γλίτωσα από την γκρίνια (κάτι είναι κι αυτό).
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Siemens S11... Το πρώτο ουσιαστικά με έγχρωμη οθόνη... Οκτώβριος του 97 ήταν και με συμβόλαιο στο βρέφος-τότε- cosmote το έπαιρνες με 11 χιλιάδες ελληνικές δραχμούλες...
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρώτο μου κινητό πριν σχεδόν 7 χρόνια(όταν πήγαινα Α' Λυκείου) ήταν το Ericsson PF768 σε γκρίζο χρώμα.Ο λόγος που το πήρα ήταν γιατί έλειπα συνεχώς από το σπίτι από το πρωϊ μέχρι αργά το βράδυ και δεν με έβρισκε κανείς συν ότι τότε είχαν αρχίσει να πέφτουν οι τιμές(είσοδος Cosmote) και βρήκα ευκαιρία να πάρω κινητό! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

εγώ το δικό μου το πήρα στις αρχές του γυμνασίου....Περίοδο ακριβώς δεν θυμάμαι...Θυμάμαι όμως ότι εκείνη την περίοδο σε μια τηλεοπτική εκπομπή έδιναν δώρο ένα κινητό αρκεί να έπαιρνες τηλέφωνο...ε και πήραμε τηλέφωνο (είχαμε ιστορία με τα κινητα...αφού είχαμε ένα πολύ παλιό Ericsson με σύνδεση ΠΑΝΑΦΟΝ πάγιο κάπου 12000 δραχμές και το κινητό ήταν μια τεράστια πατάτα σε μέγεθος και με την κεραία που άνοιγε γίνονταν....2 πατάτες!!)Είχαμε λοιπόν ένα κινητό από την τηλεόραση...και την επόμενη μέρα αποφασίζει ο πατέρας μου να αγοράσει ένα άλλο κινητό από του Κωτσόβολου!!! Έστι λοιπόν έγω κράτησα το κινητό από την τηλεόραση...Ένα Ericsson GF 768 !! Κορυφή κινητό...με σύνδεση Telestet...Από τότε αλλάζω σχεδόν κάθε χρόνο κινητό (τον τελευταίο καιρό και λίγο νωρίτερα....) παρόλες τις φωνές των δικών μου....Ποτέ δεν μου έχουν κλέψει κινητό αν και το θέλω αυτή την περίοδο για να βρω λόγο να αλλάξω συσκευή.... :P Όποιος θέλει του δίνω το δικό μου....

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο μου κινητό ήτανε ένα Ericsson 388 (ιστορικό μοντέλο) με σύνδεση Panafon.

Είχα δώσει τότε 25.000 δραχμές! Εν έτει 1996 αν θυμάμαι καλά.

Λόγος αγοράς; Αν και τότε μου την έδιναν τα κινητά και θεωρούσα ψώνια ( :p άκουσον, άκουσον) όσους κυκλοφορούσαν και μιλούσαν στον δρόμο κλπ με αυτά, τελικά λειτούργησε η "έμφυτη τάση μίμησης" των ανθρώπων, μιας που 2 φίλοι μου είχαν προβεί στην αντίστοιχη αγορά! :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό το πήρα τον Νοεμβριο του 1997 ένεκα ..στρατού! Ήταν ένα Ericsson 628 με σύνδεση Stet την οποία έχω μέχρι σήμερα (δηλαδή δεν έχω αλλάξει νούμερο ποτέ). Τότε στον στρατό ήταν λίγο διαφορετικά, δηλαδή ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ απαγορεύονταν τα κινητά. Άλλες εποχές, αν και μόλις 7 χρόνια πίσω..
..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

  • 17 years later...
On 6/12/2004 at 4:50 ΜΜ, Arky said:

Το πρώτο μου κινητό το πήρα τον Νοεμβριο του 1997 ένεκα ..στρατού! Ήταν ένα Ericsson 628 με σύνδεση Stet την οποία έχω μέχρι σήμερα (δηλαδή δεν έχω αλλάξει νούμερο ποτέ). Τότε στον στρατό ήταν λίγο διαφορετικά, δηλαδή ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ απαγορεύονταν τα κινητά. Άλλες εποχές, αν και μόλις 7 χρόνια πίσω..

Kai tora 25 xronia piso...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό το πήρα τον Νοεμβριο του 1997 ένεκα ..στρατού! Ήταν ένα Ericsson 628 με σύνδεση Stet την οποία έχω μέχρι σήμερα (δηλαδή δεν έχω αλλάξει νούμερο ποτέ). Τότε στον στρατό ήταν λίγο διαφορετικά, δηλαδή ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ απαγορεύονταν τα κινητά. Άλλες εποχές, αν και μόλις 7 χρόνια πίσω..

247 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πρώτο μου κινητό το 1998.
Είχα λύσσαξει ότι θέλω κινητό κι έτσι ένα απόγευμα πήγαμε στον Γερμανό με την μάνα μου και μου έκανε σύνδεση panafon παίρνοντάς μου ένα ericsson gf788 σκούρο μπλε.πανέμορφο κινητό τότε και μικρό.
Ακριβό επίσης,είχαμε πληρώσει πάνω από 30.000 δραχμές αν θυμάμαι καλά.
Επίσης,οι συνδέσεις τότε,πανάκριβες.
Μία συγκίνησή με έπιασε τώρα.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

1998 κι εγώ... 

Alcatel one touch easy, σε κόκκινο χρώμα. 

Έπαιρνε και απλές μπαταρίες ΑΑ. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1998 κι εγώ... 
Alcatel one touch easy, σε κόκκινο χρώμα. 
Έπαιρνε και απλές μπαταρίες ΑΑ. 

Και εγώ αυτό είχα πάρει την ίδια χρονιά απο Κωτσόβολο με πάναφον


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, zerokill said:


Και εγώ αυτό είχα πάρει την ίδια χρονιά απο Κωτσόβολο με πάναφον emoji23.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ από τελεστετ 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...