Jump to content

Doogee Y100 Valencia2 PRO


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 328
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα κι εγώ χθες βράδυ! Το unboxing το περιγράφει τέλεια ο p_under και τώρα περιμένουμε και περιγραφή των δυνατοτήτων του. Πρώτες εντυπώσεις από μένα πάρα πολύ καλές! Στιβαρό στο χέρι, το πιάνεις και έχεις την αίσθηση ενός ακριβού κινητού φτιαγμένο με ακριβά υλικά. Με το που συνδέθηκε στο ιντερνετ ήρθε κατευθείαν ενημέρωση, η οποία ενημέρωσε αυτόματα και το πληκτρολόγιο μηνυμάτων με ελληνικούς χαρακτήρες! Χρώματα πολύ ωραία, πολύ γρήγορο σερφάρισμα στο ίντερνετ, δε κολλάει με τίποτα, γρήγορη και εύκολη εγκατάσταση εφαρμογών.. Δε μου παρουσιάστηκε κανένα από τα ''προβλήματα'' που έχουν αναφερθεί εδώ. Για μπαταρία δε μπορώ να ξέρω ακόμα.. Ο καιρός θα δείξει.. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι στο viber δε βγάζει το διπλό τικ όταν παραδίδεται το μήνυμα. Είναι θέμα της έκδοσης; Μπορώ να το ρυθμίσω με κάποιο τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

κάτι αρνητικό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι όταν έρχεται ειδοποίηση (πέραν των κλήσεων) η οθόνη σε μένα δεν ανάβει και ηχεί μόνον ο αντίστοιχος ήχος της ειδοποίησης.

υπάρχει κάποια ρύθμιση? συμβαίνει και σε άλλους αυτό?

Link to comment
Share on other sites

p_under το ίδιο συμβαίνει σε μένα, αλλά λογικά συμβαίνει σε όλους. Ο φίλος dedalos91 έχει μια λύση (κοίτα πιο πάνω στα σχόλια), την οποία ακόμα δεν έχω δοκιμάσει.. Την έχει δοκιμάσει κανείς; Δουλεύει;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά από όσους παραλάβατε και έχετε κάλυψη 4G, κατάφερε κανένας σας να μπει; Έχω εδω ένα φίλο που του γυρίζει σε 4G αλλά παραμένει σε 3G+ ενώ ακριβώς δίπλα τα xperia Z3c και HTC One Sv μου είναι λοκαρισμένα σε 4G.... μήπως είναι μούφα οι συχνότητες που λέει η doogee οτι έχει το τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Πόσο ακριβώς ζυγίζει η μπαταρία του;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=403964

Κανείς δεν μαγειρεύει σε αυτό το νήμα; :p

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις κανει καποια ρυθμιση με τον ηχο (πχ τον ηχο κλησης ή καποιο τραγουδι) και σου ακουγεται καλα?

γιατι εμενα μου φαινεται κακος και αδυναμος συγκρινοντας με το πολυ παλιο sony x10 mini και με ενα turbo x και smsung s5300 :(

 

Σημερα δοκιμασα ενα mp3 που κατεβασα απο το zedge για ηχο κλησης και ακουγεται ΔΥΝΑΤΑ και ΚΑΘΑΡΑ , πολυ καλυτερα απο το S4 mini...

Δεν εχω πειραξει κατι , απλα εχω βαλει στο μεγιστο τον ηχο κλησης απο τις ρυθμισεις

 

Το NO LED δουλευει μια χαρα στο κινητο....

Απλα πως μπορουμε να "μεγαλωσουμε" το μεγεθος των εικονιδιων στην οθονη σε αυτη την εφαρμογη....

μου τα δειχνει πολυ μικρα...

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε κάτι πραγματικά περίεργο.. Ξαφνικά χθες από το απόγευμα σταμάτησε να λειτουργεί η αυτόματη αδράνεια οθόνης.. Π.χ. σταματούσα να ασχολούμαι με το κινητό και δεν έκλεινε η οθόνη αν δε πατούσα εγώ το κουμπί.. Πείραξα όλες τις ρυθμίσεις αλλά τίποτα.. Το βράδυ είχα μήνυμα στη 1 και η οθόνη έμεινε ανοιχτή μέχρι το πρωί που το είδα με αποτέλεσμα να μου φάει πολύ μπαταρία. Αρχικά πίστευα πως φταίει το No Led notification και το διέκοψα, αλλά δεν έφταιγε ούτε αυτό. Για να μη τα πολυλογώ όσο περίεργο και να ακούγεται, έφταιγε το Mortlal Combat X! Με το που το διέγραψα ξαναλειτουργεί σωστά!
Link to comment
Share on other sites

το no led το δουευω και το δοκιμασα πολυ, εχει παρα πολλες ρυθμισεις για ολα και αν το ψαξετε θα βρειτε τις ρυθμισεις που σας ταιριαζουν,

εγω μετα απο λιγες μερες τα αρνητικα που βρησκω ειναι

- αδυναμο φλας (το πειραξα με ενα hack που βρηκα, αλλα τιποτα)

- αδυναμο ή κακο ηχειο, μονο σε μενα? δεν ξερω, παρακαλω βοηθηστε με πως να διαπιστωσω εαν εχει προβλημα το δικο μου ή και τα δικα σας, ολα (το πειραξα με ενα hack που βρηκα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049, αλλα τιποτα σποδαιο γιατι εφτασε σε σημειο να "τριζει")

- δεν εχει led, σας ειπα την λυση που εφαρμοζω, αλλα τελικα ειναι και θεμα συνηθειας

- δεν εχει καποιους αισθητηρες που ειχα συνηθησει, εχει μονο τους 3 βασικους...

 

δεν καταλαβαινω γιατι εχει 32bit λειτουργικο σε 64bit CPU ή ειναι λαθος ενδειξη?

 

το καπακι ανοιγει καλυτερα προσπαθοντας και λιγυζοντας το ελαφρα απο επανω κρατωντας ορθιο το κινητο

απιστευτα γρηγορο GPS, κλειδωνει δορυφορους σε 5 δευτερολεπτα (δεν υπαρχει αρχειο gps.conf !!!)

Edited by dedalos91
Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΚΑΛΩ

μπορει καποιος με το Mobileuncle Tools ή να πληκτρολογησει στο dial *#*#3646633#*#* και να παει

Engineer Mode (ή ΜΤΚEngineer Mode πανω) > Hardware Testing (προς τα δεξιά) > Audio > LoudSpeaker Mode

και να μου δωσει τις default (εργοστασιακες) τιμες των Levels 0-14 (νομιζω ενα level για καθε ενα απο τα 15 πατηματα στο πλαϊνό κουμπι της συσκευης για αυξομειωση του ηχου απο min εως max ή αντιστροφα) για Ring και Media (επιλογες απο πανω)

γιατι μαλλον τις εχασα εντελως...και να μου πει ολες τις εργοστασιακες ρυθμισεις στο μενου του ηχου (ηχος και ειδοποιηση > βελτιωση ηχου)

παρακαλω πολυ καποιος...

 

ΥΓ

σχετικα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2746861

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=41145394&postcount=138

Edited by dedalos91
Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

dedalos 91 βρήκες λύση φίλε μου; Σε ένα από τα forum που έδωσες γράφει τι ρυθμίσεις πρέπει να έχεις.. Εγώ δε κατάφερα να τις βρω.. Στο δικό μου πρόσεξα το εξής.. από το 0% η μπαταρία, χρειάζεται τουλάχιστον 2,5 ώρες, μη πω 3 να φορτίσει πλήρως. Είναι φυσιολογικό; Επίσης, χθες πρόσεξα ότι αν του κάνω φουλ χρήση κατά τη διάρκεια που φορτίζει, αντί να ανεβαίνει το ποσοστό της φόρτισης, κατέβαινε, με αποτέλεσμα να πάει από το 4% στο 0 και να κλείσει. Άλλαξα φορτιστή, αλλά και πάλι φορτίζει το ίδιο αργά. Σε όλους έτσι είναι; Θα στρώσει κάποια στιγμή;
Link to comment
Share on other sites

dedalos 91 βρήκες λύση φίλε μου; Σε ένα από τα forum που έδωσες γράφει τι ρυθμίσεις πρέπει να έχεις.. Εγώ δε κατάφερα να τις βρω.. Στο δικό μου πρόσεξα το εξής.. από το 0% η μπαταρία, χρειάζεται τουλάχιστον 2,5 ώρες, μη πω 3 να φορτίσει πλήρως. Είναι φυσιολογικό; Επίσης, χθες πρόσεξα ότι αν του κάνω φουλ χρήση κατά τη διάρκεια που φορτίζει, αντί να ανεβαίνει το ποσοστό της φόρτισης, κατέβαινε, με αποτέλεσμα να πάει από το 4% στο 0 και να κλείσει. Άλλαξα φορτιστή, αλλά και πάλι φορτίζει το ίδιο αργά. Σε όλους έτσι είναι; Θα στρώσει κάποια στιγμή;

οι ρυθμισεις που γραφει ειναι απο αλλο τηλεφωνο με λιγοτερα απο 15 πατηματα (levels) του πληκτρου εντασης, σε παρακαλω δωσε μου τις δικες σου....

 

να πληκτρολογησεις στο dial (εκει που πληκτρολογεις το νουμερο για να παρεις τηλεφωνο) *#*#3646633#*#* και θα ανοιξει αυτοματα (μολις τελειωσεις την πληκτρολογηση του *#*#3646633#*#*) και να πας.....

Hardware Testing (3ο προς τα δεξιά) > Audio (πανω-πανω) > LoudSpeaker Mode (3ο απο πανω)

και να μου δωσεις τις default (εργοστασιακες) τιμες των Levels 0-14 (νομιζω ενα level για καθε ενα απο τα 15 πατηματα στο πλαϊνό κουμπι της συσκευης για αυξομειωση του ηχου απο min εως max ή αντιστροφα) για Ring και Media (επιλογες απο πανω)

 

για την φορτιση δοκιμασε το Clean Master Phone Boost

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cleanmaster.mguard&hl=el

εχει πολλες χρησιμες εφαρμογες και μια για επιταχυνση της φορτισης, δοκιμασε το...

Edited by dedalos91
Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει μπορεί να δει μια μικρή παρουσίαση που έκανα για το DOOGEE Y100 PRO, εδώ.

 

ορίστε και το δεύτερο part της μικρής παρουσίασης της συσκευής του θέματος!

θα ήθελα να ακούσω αν έχετε σχόλια και φυσικά την γνώμη σας για την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

dedalos 91, γράφει:

type ring

level 0

0~255 128

0`160 136

Θέλεις να πατήσω και level 1 να σου πω τις ρυθμίσεις, μετά level 2 κλπ;

ναι

παρακαλω θα ηθελα τις τιμες σε ολα τα levels (0-14) για Ring και Media,

για καθε ενα ξεχωριστα...

ευχαριστω

Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

ναι

παρακαλω θα ηθελα τις τιμες σε ολα τα levels (0-14) για Ring και Media,

για καθε ενα ξεχωριστα...

ευχαριστω

ενταξει τα βρηκα, βρηκα τις εργοστασιακες ρυθμισεις....:)

Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά από όσους παραλάβατε και έχετε κάλυψη 4G, κατάφερε κανένας σας να μπει; Έχω εδω ένα φίλο που του γυρίζει σε 4G αλλά παραμένει σε 3G+ ενώ ακριβώς δίπλα τα xperia Z3c και HTC One Sv μου είναι λοκαρισμένα σε 4G.... μήπως είναι μούφα οι συχνότητες που λέει η doogee οτι έχει το τηλέφωνο;

 

Τελικά έχει πιάσει κανένας 4G ή είναι μούφα όλες αυτές οι συχνότητες που λέει οτι πιάνει;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θέλω να πάρω από εδώ Cearbest είναι αξιόπιστο? Αυτό το κινητό doogee y100 pro 4g γνωρίζει κανείς εάν είναι καλό? Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.everbuying.net/product922623.html?utm_source=shareasale&utm_medium=shareasale&utm_campaign=shareasale

 

παιδια εδω το εχει πολυ φθηνα....αλλα δεν γραφει το 2 στην περιγραφη ενω στο βιντεακι κατω δειχνει οτι ειναι το 2. τι εννοει ο ποιητης??

Edited by vagelis33
Link to comment
Share on other sites

http://www.everbuying.net/product922623.html?utm_source=shareasale&utm_medium=shareasale&utm_campaign=shareasale

 

παιδια εδω το εχει πολυ φθηνα....αλλα δεν γραφει το 2 στην περιγραφη ενω στο βιντεακι κατω δειχνει οτι ειναι το 2. τι εννοει ο ποιητης??

 

επειδή το παρήγγειλα μόλις πριν από λίγες ώρες αυτό που παραθέτει ο vagelis33, θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον αν το everbuing είναι αξιόπιστο και γρήγορο στην αποστολή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά έχει πιάσει κανένας 4G ή είναι μούφα όλες αυτές οι συχνότητες που λέει οτι πιάνει;;

 

Στα σχόλια χρηστών στο everbuying διαβάζω τα παρακάτω:

"Pros: 

Really impressive phone, working like a charm form Day One.

4G working in Spain with Jazztel(Orange) and Vodaone. Band3 (1800) and Band7 (2600). "

 

Αυτό σημαίνει ότι η συσκευή πιάνει 4g. Τώρα για Ελλάδα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει την 800, δύσκολα θα πιάνει 4g σε ημιαστικα ή απομακρυσμένα μερη

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν έχει την 800, δύσκολα θα πιάνει 4g σε ημιαστικα ή απομακρυσμένα μερη

Αν την έχειτην 800, τοτε έχει κακής ποιότητας 4g πομποδεκτη

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θέλω να πάρω από εδώ Cearbest είναι αξιόπιστο? Αυτό το κινητό doogee y100 pro 4g γνωρίζει κανείς εάν είναι καλό? Σας ευχαριστώ.

 

To Κινητο ειναι αξιοπιστο, το καταστημα δεν θα το ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

δειτε εδω

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-doogee-valencia-2-y100-pro

για την καλητερη τιμη (90% θα την βρειτε και 10% να υπαρχει καλυτερη και να μην ειναι εδω).

επισης θα δειτε και τα χαρακτηριστικα του.

δειτε κι εδω

http://forum.xda-developers.com/android/general/doogee-valencia-2-y100-pro-mtk6735-t3088288/page7

μια καλη περιγραφη και ενα thread για οτι υπαρχει μεχρι τωρα για το τηλεφωνο αυτο.

 

εγω το αγορασα (με χρεωστικη πειραιως visa εν μεσω cc) απο το Banggood (το οποιο δεν το ηξερα αλλα αποδεικνυεται πως πολλοι αλλοι ελληνες και μη το χρησιμοποιουν χρονια) και ηρθε σε 25 μερες με μια πολυ καλη συσκευασια (στον τοιχο να το πεταξεις δεν θα παθει, δεν εχω δει ασφαλεστερη) και οι ανθρωποι συνεργαστηκαν αψογα για να με βοηθησουν να "αποφυγω" τις εξτρα χρεωσεις (τελωνειο).

 

το τηλεφωνο γενικα ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του και

 

αν διαβασετε προηγουμενα posts θα δειτε που υστερει και που ειπαν ψεματακια οι κινεζοι κτλ (μην βαριεστε, διαβαστε, αμεσως καταλαβαίνετε ποιο αξιζει να διαβασετε και ποιο οχι)

Edited by dedalos91
Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα απο gearbest κανονικο ειναι δεν εχω συνδεση 4G λογω χαμηλου παγιου στην cosmote σαν αναζητηση δικτυων ομως πιανει 4G... γενικα ειναι μια χαρα για τα λεφτα του αν και με κατι παραπανω το F3 ειναι καλη επιλογη
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτησης...εχει παρει κανενας σας αυτη την θηκη ???

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_227856.html

Αν ναι , σας λειτουργει εσας το smart flip ??

δειχνει δηλαδη την ωρα και καποιες αλλες info στο στρογγυλο κομματι που αφηνει στην οθονη ??

γιατι εμενα δεν λειτουργει....

Μηπως πρεπει να ενεργοποιησω καποια ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...