Jump to content

Lenovo K80


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το περιμένω μέσα στη βδομάδα. Έχω κοιτάξει λίγο για 5.x rom, αλλά δεν υπάρχει τίποτα. Συνεχίζεις με την 4.4...

 

Αυτό που με κάνει να απορώ είναι η ανυπαρξία υποστήριξης του τηλεφώνου που διαπίστωσα εκ των υστέρων μετά την παραγγελία. Ούτε καν στο site της lenovo δεν υπάρχει το παραμικρό. 2-3 θέματα στο xda και μετά το χάος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 132
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγκατάσταση Ευρωπαϊκής rom:

Κατεβάζουμε την P90_S145_ROW_MLD_LITE από εδώ http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=694032&st=440

καθώς και του drivers

Lenovo ADB and USB DriverPack

AdbDriverInstsller

εγκαθιστουμε τους drivers, συνδέουμε την συσκευή και τσεκάρουμε το άγνωστες πηγές.

Λογικά το τηλέφωνο θα αναγνωριστεί.

Εκτελούμε το upgrade.bat και πατάμε κάποιο πλήκτρο στο πληκτρολόγιο όποτε το ζητά,

επίσης επιτρέπουμε στο κινητό να εγκαταστήσει το πρόγραμμα (θα το ζητήσει κάποια στιγμή στην αρχή) .

Μετά τα κάνει όλα μόνο του, το κινητό θα κάνει διάφορες επανεκινήσεις, μπαίνει σε recovery μόνο του και σε 15 περίπου λεπτά όλα θα είναι έτοιμα.

Θα έχουμε Ευρωπαϊκή rom ρουταρισμένη στο κινητό μας με playstore κανονικά, πλήρη Ελληνικά και προς το παρόν δε διαπίστωσα δυσλειτουργίες.

Edited by basdel
αλλαγή
Link to comment
Share on other sites

μετά την εγκατάσταση της P90_S145_ROW_MLD_LITE σκέφτηκα να δοκιμάσω να εγκαταστήσω την γνήσια τελευταία ευρωπαική (row) η οποία είναι η P90_USR_S148_151231_WC63B74D52_ROW την οποία κατεβάζετε από εδώ http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=694032&st=380#entry49112571 . Το αρχείο ονομάζεται update και είναι συμπιεσμένο. Όπως είναι το μεταφέρουμε στην μνήμη του τηλεφώνου (όχι σε κάποιο φάκελο), μπαίνουμε στο recovery της Lenovo (πατώντας πλήκτρο έντασης κάτω και power), κάνουμε wipe και μετά instal, το κινητό κάνει μόνο του αναβάθμιση στην τελευταία εργοστασιακή. Θα κάνει λίγο χρόνο (εμφανίζεται μπάρα προόδου), κάπου στο 50% καθυστερεί λίγο, κάντε υπομονή, η αναβάθμιση θα ολοκληρωθεί και θα έχετε ένα ευρωπαϊκό p90, λειτουργικό και απροβλημάτιστο στα πάντα. Σημειωτέον ότι το τηλέφωνο δεν θα είναι πλέον root.
Link to comment
Share on other sites

μετά την εγκατάσταση της P90_S145_ROW_MLD_LITE σκέφτηκα να δοκιμάσω να εγκαταστήσω την γνήσια τελευταία ευρωπαική (row) η οποία είναι η P90_USR_S148_151231_WC63B74D52_ROW την οποία κατεβάζετε από εδώ http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=694032&st=380#entry49112571 . Το αρχείο ονομάζεται update και είναι συμπιεσμένο. Όπως είναι το μεταφέρουμε στην μνήμη του τηλεφώνου (όχι σε κάποιο φάκελο), μπαίνουμε στο recovery της Lenovo (πατώντας πλήκτρο έντασης κάτω και power), κάνουμε wipe και μετά instal, το κινητό κάνει μόνο του αναβάθμιση στην τελευταία εργοστασιακή. Θα κάνει λίγο χρόνο (εμφανίζεται μπάρα προόδου), κάπου στο 50% καθυστερεί λίγο, κάντε υπομονή, η αναβάθμιση θα ολοκληρωθεί και θα έχετε ένα ευρωπαϊκό p90, λειτουργικό και απροβλημάτιστο στα πάντα. Σημειωτέον ότι το τηλέφωνο δεν θα είναι πλέον root.

 

Φίλε basdel κατ΄αρχήν ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Εγώ επειδή με τα κινητά, στα παραπάνω περιγραφόμενα πράγματα, δεν το κατέχω και πολύ, μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς:

1. αν τελικά είναι καλύτερα να πάω κατ΄ ευθείαν στην P90_USR_S148_151231_WC63B74D52_ROW ή να αρχίσω με την P90_S145_ROW_MLD_LITE.

2. εγκαθιστώ τους drivers που, στον υπολογιστή ή στο κινητό?

3. το αρχείο zip της ram το αφήνω στον υπολογιστή ή το βάζω στο κινητό?

Αν θα μπορούσες να μου απαντήσεις ή αν νομίζεις ότι μπορείς να μου πεις και κάτι άλλο που θεωρείς σημαντικό για τις ελειπείς γνώσεις μου, θα ήμουνα πραγματικά υποχρεωμένος. Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε basdel κατ΄αρχήν ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Εγώ επειδή με τα κινητά, στα παραπάνω περιγραφόμενα πράγματα, δεν το κατέχω και πολύ, μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς:

1. αν τελικά είναι καλύτερα να πάω κατ΄ ευθείαν στην P90_USR_S148_151231_WC63B74D52_ROW ή να αρχίσω με την P90_S145_ROW_MLD_LITE.

2. εγκαθιστώ τους drivers που, στον υπολογιστή ή στο κινητό?

3. το αρχείο zip της ram το αφήνω στον υπολογιστή ή το βάζω στο κινητό?

Αν θα μπορούσες να μου απαντήσεις ή αν νομίζεις ότι μπορείς να μου πεις και κάτι άλλο που θεωρείς σημαντικό για τις ελειπείς γνώσεις μου, θα ήμουνα πραγματικά υποχρεωμένος. Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Δε μπορώ να σου πω τι είναι καλύτερα, αλλά ποια διαδικασία έκανα εγώ.

Μπορείς να δοκιμάσεις κατευθείαν φαντάζομαι την 148 βάζοντας το αρχείο update (ζιπαρισμένο) στην εσωτερική μνήμη, να μπεις στο recovery (πατάς κάτω πλήκτρο έντασης και power, αφήνεις το power και συνεχίζεις να κρατάς την ένταση μέχρι να μπεις σε ένα μενού με επιλογές, εκεί διαλέγεις το recovery και από αυτό θα κάνεις wipe και μετά update.

Εγώ δοκίμασα πρώτα την MLD_LITE που εγκαθίσταται από τον υπολογιστή, αφού πρώτα εγκαταστήσουμε τους drivers. Η συγκλεκριμένη rom εγκαθίσταται τρέχοντας το αρχείο update.bat

Πάντως τώρα έχουμε ένα πλήρης ευρωπαϊκό τηλέφωνο που θα κάνει όλα τα update της lenovo και μέχρι τώρα δε διαπίστωσα καμιά ασυμβατότητα.

Edited by basdel
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Φίλε basdel σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Όπως καταλαβαίνεις σήμερα θα έχω πολύ δουλειά!!!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε basdel τα έκανα όλα μέχρι και το σημείο που στην μπάρα προόδου έφτασε στο 50% και μετά μου έβγαλε στον κύκλο το Χ και από κάτω το install failure και με προέτρεψε να γυρίσω πίσω (BACK)!!! Άραγε τι δεν κάνω σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε basdel τα κατάφερα!!! Φυσικά ακολούθησα ακριβώς την διαδικασία που έκανες και εσύ. Δηλαδή πρώτα από υπολογιστή εγκατέστησα την S145 και μετά με recover την S148. Σ ευχαριστώ πολύ ...πραγματικά απέκτησα καινούριο κινητό!!! Άξιζε τον κόπο.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε basdel τα κατάφερα!!! Φυσικά ακολούθησα ακριβώς την διαδικασία που έκανες και εσύ. Δηλαδή πρώτα από υπολογιστή εγκατέστησα την S145 και μετά με recover την S148. Σ ευχαριστώ πολύ ...πραγματικά απέκτησα καινούριο κινητό!!! Άξιζε τον κόπο.

μπράβο φίλε, δεν πρόλαβα να σου απαντήσω στο ενδιάμεσο. Τώρα έχουμε μια "ευρωπαϊκή συσκευή" σε επίπεδο software. Για όπιον δε θέλει να πειράζει την συσκευή του με αλλαγές rom είναι η καλύτερη αναβάθμιση. Να δώ πότε θα πάρουμε android 5

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε? Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για την εγκατάσταση του android 5 ή και του 6? Edited by geopakol
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://marshmallow-tips.net/tips-upgrade-update-lenovo-p90

http://firmware.core******.xyz/firmware-upgrade-6-0-1-marshmallow-for-lenovo-p90/

 

Φίλε basdel μπορείς σε παρακαλώ να δεις αν μπορεί να γίνει αναβάθμιση σε androi 6 για το P90 (σύμφωνα με τις παραπάνω ιστοσελίδες)

Link to comment
Share on other sites

http://marshmallow-tips.net/tips-upgrade-update-lenovo-p90

http://firmware.core******.xyz/firmware-upgrade-6-0-1-marshmallow-for-lenovo-p90/

 

Φίλε basdel μπορείς σε παρακαλώ να δεις αν μπορεί να γίνει αναβάθμιση σε androi 6 για το P90 (σύμφωνα με τις παραπάνω ιστοσελίδες)

Το δεύτερο link δεν ανοίγει, το πρώτο είναι με πληρωμή ουσιαστικά. Πάντως υπάρχει μια μικρή αναβάθμιση (παραμένουμε 4.4), την έκανα σήμερα on air (για όσουε έχουν περάσει την ευρωπαίκή rom).

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο link δεν ανοίγει.

 

Αυτό πρέπει να εννοεί. Αυτό βγάζει στα κλασσικά που συμπληρώνεις τηλέφωνο και στα μικρά γράμματα αποδέχεσαι "ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ Shoopadoo: Χρέωση Υπηρεσίας 24.80€ / ΜΗΝΑ (12SMS/ΜΗΝΑ, 2.08EUR/ληφθέν SMS)" :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο link δεν ανοίγει, το πρώτο είναι με πληρωμή ουσιαστικά. Πάντως υπάρχει μια μικρή αναβάθμιση (παραμένουμε 4.4), την έκανα σήμερα on air (για όσουε έχουν περάσει την ευρωπαίκή rom).

 

Ok!!! έκανα κι εγώ την αναβάθμιση απο S148 σε S149...όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πήρα αυτό το αξεσουάρ (δέκτης mpeg4) για να βλέπεις ψηφιακή τηλεόραση http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=189484

Παίζει άψογα στο κινητό μας, με άριστη εικόνα. Το μόνο λίγο άβολο, επειδή η σύνδεση microUsb του κινητού είναι στην αριστερή πλευρά και όχι στο κέντρο, εξέχει προς τα έξω περίπου 2 εκατοστά ο δέκτης mpeg4.

Link to comment
Share on other sites

πήρα αυτό το αξεσουάρ (δέκτης mpeg4) για να βλέπεις ψηφιακή τηλεόραση http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=189484

Παίζει άψογα στο κινητό μας, με άριστη εικόνα. Το μόνο λίγο άβολο, επειδή η σύνδεση microUsb του κινητού είναι στην αριστερή πλευρά και όχι στο κέντρο, εξέχει προς τα έξω περίπου 2 εκατοστά ο δέκτης mpeg4.

ΕΧΟΥΜΕ 5 Ή 6 ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΟΥΜΕ 5 Ή 6 ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ?

έκδοση 4.4, για αναβάθμιση προς το παρόν τίποτα

Edited by basdel
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει λιγο για να περασω και εγω την ευρωπαικη ρομ.Το τηλ πρεπει να είναι κλειστο η ανοιχτο?Μια ποιο λεπτομερή βοηθεια θα την χρειαζομουν απαρετητα οποιος μπορει ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει λιγο για να περασω και εγω την ευρωπαικη ρομ.Το τηλ πρεπει να είναι κλειστο η ανοιχτο?Μια ποιο λεπτομερή βοηθεια θα την χρειαζομουν απαρετητα οποιος μπορει ας βοηθησει

νομίζω οι οδηγίες μου εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=415104&page=2 θα σε βοηθήσουν. Εγώ πέρασα πρώτα την συγκεκριμένη rom (ευρωπαϊκή με root) και μετά (οδηγίες στο μεθεπόμενο post) την εργοστασιακή ευρωπαϊκή.

Δε μπορώ να προτείνω κάποια άλλη μέθοδος γιατί αυτή δοκίμασα και πέτυχε. Πάντως με την ευρωπαϊκή το κινητό δουλεύει άψογα χωρίς κολλήματα, επανεκινήσεις ή οποιαδήποτε δυσλειτουργία. Πολύ σταθερή rom, ικανοποιημένος από το κινητό αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οι οδηγίες μου εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=415104&page=2 θα σε βοηθήσουν. Εγώ πέρασα πρώτα την συγκεκριμένη rom (ευρωπαϊκή με root) και μετά (οδηγίες στο μεθεπόμενο post) την εργοστασιακή ευρωπαϊκή.

Δε μπορώ να προτείνω κάποια άλλη μέθοδος γιατί αυτή δοκίμασα και πέτυχε. Πάντως με την ευρωπαϊκή το κινητό δουλεύει άψογα χωρίς κολλήματα, επανεκινήσεις ή οποιαδήποτε δυσλειτουργία. Πολύ σταθερή rom, ικανοποιημένος από το κινητό αφάνταστα.

 

Ευχαριστώ πολύ την πέρασα και είδα μεγάλη διαφορά σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγκατάσταση Ευρωπαϊκής rom:

Κατεβάζουμε την P90_S145_ROW_MLD_LITE από εδώ http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=694032&st=440

καθώς και του drivers

Lenovo ADB and USB DriverPack

AdbDriverInstsller

εγκαθιστουμε τους drivers, συνδέουμε την συσκευή και τσεκάρουμε το άγνωστες πηγές.

Λογικά το τηλέφωνο θα αναγνωριστεί.

Εκτελούμε το upgrade.bat και πατάμε κάποιο πλήκτρο στο πληκτρολόγιο όποτε το ζητά,

επίσης επιτρέπουμε στο κινητό να εγκαταστήσει το πρόγραμμα (θα το ζητήσει κάποια στιγμή στην αρχή) .

Μετά τα κάνει όλα μόνο του, το κινητό θα κάνει διάφορες επανεκινήσεις, μπαίνει σε recovery μόνο του και σε 15 περίπου λεπτά όλα θα είναι έτοιμα.

Θα έχουμε Ευρωπαϊκή rom ρουταρισμένη στο κινητό μας με playstore κανονικά, πλήρη Ελληνικά και προς το παρόν δε διαπίστωσα δυσλειτουργίες.

 

Ξέρουμε αν αυτή η διαδικασία γίνεται και σε windows 32bit?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Thank you :) τώρα έχω το κανονικό μου pc windows 7 64bit κα το έκανα.

Παιδιά το τηλέφωνο έχει πέσει, νομίζω σε coolicool και everbuying και ειναι απίστευτα υποτιμημένο τηλέφωνο.. Μένει στην αφάνεια μόνο και μόνο λόγω 4.4.4

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...