Jump to content

Lenovo K80


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί να προτιμήσει κάποιος να βάλει την ευρωπαική rom που υπάρχει στα προηγούμενα post? Το μόνο πλεονέκτημα που καταλαβα ειναι οτι αν γινει καποια αναβαθμιση στο λειτουργικό, εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να την παρεις και εσυ. Υπάρχει και κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

- Το ρουτάρισμα, που στην αρχική δεν το είχα καταφέρει.

- Απροβλημάτιστη, όχι ότι είχα κάτι ιδιαίτερο με την 1η.

Για αναβαθμίσεις ota θα πρέπει να βάλεις την s148, καθώς η 145 είναι ρουτ ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διάβασα στα διάφορα forum, λένε ότι έχει ιό μέσα στην αρχική μορφή του - rom. Ας έρθει στα χέρια μας και βλέπουμε. Δυο βίντεο στο youtube, δείχνουν bootloop και πρόβλημα στην φωτ/κή μηχανή.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το κινητό πριν λίγο :). Το είχα παραγγείλει στις 18/08 απο gearbest.com.

Σε εσάς είχε μέσα στην συσκευασία ένα λεπτό αιχμηρό εξάρτημα για να βγάζεις την sim απο το tray? Σε εμένα όχι, το άνοιξα με μια λεπτή καρφίτσα.

Edit: το βρήκα.. ήταν απο την πίσω μεριά της προστατευτικής θήκης του κουτιού του κινητού.

 

Μια χαρά μου φένεται μέχρι τώρα ως προς την ταχύτητα και την απόκριση. Δεν μου άρεσε λίγο η κάμερα, μου φαίνεται ότι τραβάει κάπως μουντά χρώματα και ο χρόνος που κάνει για να βγάλει μια φωτογραφία απο τη στιγμή που πατάς το κουμπί, νομίζω ότι είναι κάπως πιο μεγάλος από ότι στο Blackberry Q10 μου, που τραβάει σχεδόν ακαριαία.

Edited by _2FAST
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο, βάλε μας όταν μπορέσεις και καμιά φωτογραφία που θα βγάλεις με το κινητό ( σε φως και σε χαμηλό φωτισμό) να δούμε κι εμείς τα "μουντά χρώματα".
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρέλαβα το κινητό πριν λίγο :). Το είχα παραγγείλει στις 18/08 απο gearbest.com.

Σε εσάς είχε μέσα στην συσκευασία ένα λεπτό αιχμηρό εξάρτημα για να βγάζεις την sim απο το tray? Σε εμένα όχι, το άνοιξα με μια λεπτή καρφίτσα.

Edit: το βρήκα.. ήταν απο την πίσω μεριά της προστατευτικής θήκης του κουτιού του κινητού.

 

Μια χαρά μου φένεται μέχρι τώρα ως προς την ταχύτητα και την απόκριση. Δεν μου άρεσε λίγο η κάμερα, μου φαίνεται ότι τραβάει κάπως μουντά χρώματα και ο χρόνος που κάνει για να βγάλει μια φωτογραφία απο τη στιγμή που πατάς το κουμπί, νομίζω ότι είναι κάπως πιο μεγάλος από ότι στο Blackberry Q10 μου, που τραβάει σχεδόν ακαριαία.

 

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα, υπάρχει κάτι να με κατευθύνεις; Ίσως κάποιος οδηγός για root και custom recovery?

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα:

 

Σε τυχαίες στιγμές, είτε ενώ το κινητό βρίσκεται σε χρήση ή όχι, μου ζητάει να εισάγω το pin σαν να έχω αφαιρέσει/προσθέσει την κάρτα sim. Και φυσικά όση διάρκεια είναι σε αυτήν την κατάσταση δεν μπορώ να λάβω κλήσεις, sms κλπ. Μόλις το βάλω δουλεύει φυσιολογικά.

 

Η sim μου είναι ολοκαίνουρια, την πήρα πριν 1 μήνα απο τον Γερμανό γιατί η παλιά μου δεν ταίριαζε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα:

 

Σε τυχαίες στιγμές, είτε ενώ το κινητό βρίσκεται σε χρήση ή όχι, μου ζητάει να εισάγω το pin σαν να έχω αφαιρέσει/προσθέσει την κάρτα sim. Και φυσικά όση διάρκεια είναι σε αυτήν την κατάσταση δεν μπορώ να λάβω κλήσεις, sms κλπ. Μόλις το βάλω δουλεύει φυσιολογικά.

 

Η sim μου είναι ολοκαίνουρια, την πήρα πριν 1 μήνα απο τον Γερμανό γιατί η παλιά μου δεν ταίριαζε.

 

Τι έγινε; Το έλυσες το πρόβλημα; Θέλω να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεται. Το wi fi σε μεσαίες αποστάσεις είναι πολύ αργό με την μανίσια rom. Με τη ευρωπαική rom, πως τα πάει; Κάτι κινέζικα μου βγάζει στις επαφές, μάλλον δεν αναγνωρίζει τις ελληνικές πόλεις στα σταθερά, κάτι τέτοιο υποθέτω, όπως και το app Lenovo weather δεν αναγνωρίζει ελληνικές πόλεις αλλά αυτό είναι μικρό πρόβλημα γιατί μπορούμε να βάλουμε ότι app weather θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

μπαίνω σε fastboot mode και εκτελώ το upgrade.bat τελειώνει η διαδικασία αλλά παραμένει στο logo της lenovo πόσο πρέπει να περιμένω για να μπει στο συστημά;
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; Το έλυσες το πρόβλημα; Θέλω να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεται. Το wi fi σε μεσαίες αποστάσεις είναι πολύ αργό με την μανίσια rom. Με τη ευρωπαική rom, πως τα πάει; Κάτι κινέζικα μου βγάζει στις επαφές, μάλλον δεν αναγνωρίζει τις ελληνικές πόλεις στα σταθερά, κάτι τέτοιο υποθέτω, όπως και το app Lenovo weather δεν αναγνωρίζει ελληνικές πόλεις αλλά αυτό είναι μικρό πρόβλημα γιατί μπορούμε να βάλουμε ότι app weather θέλουμε.

 

Όχι δεν βρήκα απο τί προέρχεται, ούτε κάτι σχετικό στο internet. Συνεχίζει να το κάνει σε τυχαίες στιγμές πάντως, μια φορά καθε 2-3 μέρες θα το κάνει σίγουρα. Αναρωτιέμαι αν είναι ελαττωματικό ή αν για καποιο λόγο πειράχτηκε η θύρα που μπαίνει η sim.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; Το έλυσες το πρόβλημα; Θέλω να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεται. Το wi fi σε μεσαίες αποστάσεις είναι πολύ αργό με την μανίσια rom. Με τη ευρωπαική rom, πως τα πάει; Κάτι κινέζικα μου βγάζει στις επαφές, μάλλον δεν αναγνωρίζει τις ελληνικές πόλεις στα σταθερά, κάτι τέτοιο υποθέτω, όπως και το app Lenovo weather δεν αναγνωρίζει ελληνικές πόλεις αλλά αυτό είναι μικρό πρόβλημα γιατί μπορούμε να βάλουμε ότι app weather θέλουμε.

Για το wifi, τίποτα το ιδιαίτερο με την s145 που είμαι εγώ. Ούτε εντυπωσιασμένος, ούτε χαρακτηριστικά αργό.

Για τα υπόλοιπα, λογικό είναι. Πέρνα σε μία από τις ευρωπαϊκές.

μπαίνω σε fastboot mode και εκτελώ το upgrade.bat τελειώνει η διαδικασία αλλά παραμένει στο logo της lenovo πόσο πρέπει να περιμένω για να μπει στο συστημά;

Για την s145 υποθέτω. Το γράφει και ο basdel στο ποστ, 15' περίπου. Δοκίμασε πάλι από την αρχή και δες μήπως δεν έκανες κάτι σωστά.

Όχι δεν βρήκα απο τί προέρχεται, ούτε κάτι σχετικό στο internet. Συνεχίζει να το κάνει σε τυχαίες στιγμές πάντως, μια φορά καθε 2-3 μέρες θα το κάνει σίγουρα. Αναρωτιέμαι αν είναι ελαττωματικό ή αν για καποιο λόγο πειράχτηκε η θύρα που μπαίνει η sim.

Με ποιά ρομ είσαι; Δε μπορω να σου απαντήσω αν μου το κάνει ή όχι, γιατί δε βάζω ποτέ pin (οπότε και να το κάνει, λογικά θα επανέρχεται μόνο του), αλλά σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα σε άλλο lenovo ήταν καθαρά θέμα ρομ (ήταν σαν να μην έχει κάρτα, επανερχόταν είτε μετά από πολλή ώρα, είτε με επανεκκίνηση). Με όλες τις άλλες ρομ που του είχα περάσει δε μου το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλουμε την ευρωπαική ρομ, σε περίπτωση επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων, σε ποιά ρομ θα επανέλθει το κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτην που εχει εκεινη τη στιγμη βεβαιως.. Δεν αλλαζει ρομ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει σαν κινητό, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να το πάρεις 214€ όταν μπορείς να το πάρεις με ακριβώς τη μισή τιμή. 107€ το πήρα απο Κίνα.
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει σαν κινητό, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να το πάρεις 214€ όταν μπορείς να το πάρεις με ακριβώς τη μισή τιμή. 107€ το πήρα απο Κίνα.

 

στειλε λινκ..απλα θελω να κοψω τιμολογιο..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να μην υπάρχει στα κινέζικα, εμένα με έψησαν μέχρι να το στείλουν το καλοκαίρι..

 

ΥΓ. Βασικά πήγε 200 στο gearbest

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δες εδώ που έχει πολλά απο τα κινέζικα site (πολλές φορές οι τιμές δεν είναι ενημερωμένες, καλυτερα μπες και στο καθε ενα ξεχωριστά)

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-lenovo-k8-k80m-4gb-64gb

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση Ευρωπαϊκής rom:

Κατεβάζουμε την P90_S145_ROW_MLD_LITE από εδώ http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=694032&st=440

καθώς και του drivers

Lenovo ADB and USB DriverPack

AdbDriverInstsller

εγκαθιστουμε τους drivers, συνδέουμε την συσκευή και τσεκάρουμε το άγνωστες πηγές.

Λογικά το τηλέφωνο θα αναγνωριστεί.

Εκτελούμε το upgrade.bat και πατάμε κάποιο πλήκτρο στο πληκτρολόγιο όποτε το ζητά,

επίσης επιτρέπουμε στο κινητό να εγκαταστήσει το πρόγραμμα (θα το ζητήσει κάποια στιγμή στην αρχή) .

Μετά τα κάνει όλα μόνο του, το κινητό θα κάνει διάφορες επανεκινήσεις, μπαίνει σε recovery μόνο του και σε 15 περίπου λεπτά όλα θα είναι έτοιμα.

Θα έχουμε Ευρωπαϊκή rom ρουταρισμένη στο κινητό μας με playstore κανονικά, πλήρη Ελληνικά και προς το παρόν δε διαπίστωσα δυσλειτουργίες.

 

Καλησπέρα και από εμένα.

Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για αυτό που θα ζητήσω, αλλά φοβάμαι μην κάνω κάποια λάθος κίνηση και καταστρέψω το κινητό της κόρης μου.

Το αγόρασα από Κίνα και η κόρη μου μου ζητάει να της κάνω αναβάθμιση σε Ευρωπαϊκή έκδοση.

Προσπάθησα σύμφωνα με αυτά που αναφέρετε παραπάνω, αλλά δεν καταφέρνω κάτι.

Ζητώ επειδή δεν κατέχω και πολύ το είδος, αν γίνεται να το αναλύσετε πιο απλά τον τρόπο εγκατάστασης και αναβάθμισης του Κ80Μ με την Ευρωπαϊκή rom.

Έχω κατεβάσει την 145, 148 αλλά πως εκτελούμε την upgrate.bat . κάνω αντιγραφή το αρχείο στο κινητό ή κάτι άλλο.

Δεν μπορώ να προχωρήσω με την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για αυτό που θα ζητήσω, αλλά φοβάμαι μην κάνω κάποια λάθος κίνηση και καταστρέψω το κινητό της κόρης μου.

Το αγόρασα από Κίνα και η κόρη μου μου ζητάει να της κάνω αναβάθμιση σε Ευρωπαϊκή έκδοση.

Προσπάθησα σύμφωνα με αυτά που αναφέρετε παραπάνω, αλλά δεν καταφέρνω κάτι.

Ζητώ επειδή δεν κατέχω και πολύ το είδος, αν γίνεται να το αναλύσετε πιο απλά τον τρόπο εγκατάστασης και αναβάθμισης του Κ80Μ με την Ευρωπαϊκή rom.

Έχω κατεβάσει την 145, 148 αλλά πως εκτελούμε την upgrate.bat . κάνω αντιγραφή το αρχείο στο κινητό ή κάτι άλλο.

Δεν μπορώ να προχωρήσω με την αναβάθμιση.

Το όλο πρόβλημα είναι να αναγνωριστεί σωστά το κινητό. μετά το bat υα κάνει όλα μονο του...προσπάθισε ξανά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...