Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9000 (Imate Jasjar / Vodafone v1640 / Universal)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι πάρουν το Qtek 9000 από την Ελλάδα τα σκάσουν χοντρά

τότε θα μπορούν να έχουν χωρίς καμία εφαρμογή:

 

Ελληνικά στο μενού του κινητού

160 χαρακτήρες στα sms

Και ελληνικά από το qwerty πληκτρολόγιο του universal.

:)

 

Ελληνικό πληκτρολόγιο τόσο στο querty όσο και στο virtual υπάρχει διαθέσιμο και για μη ελληνικά Universal. Επίσης 160 χαρακτήρες στα SMS μπορεί να γράψει κανείς με το κανονικό πληκτρολόγιο του Universal. Επισκεφθείτε τη σελίδα http://ae.inc.ru/aekmap.php για λεπτομέρειες.

Το GUI δεν είναι εξελληνισμένο (ακόμα) βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελληνικό πληκτρολόγιο τόσο στο querty όσο και στο virtual υπάρχει διαθέσιμο και για μη ελληνικά Universal. Επίσης 160 χαρακτήρες στα SMS μπορεί να γράψει κανείς με το κανονικό πληκτρολόγιο του Universal. Επισκεφθείτε τη σελίδα http://ae.inc.ru/aekmap.php για λεπτομέρειες.

Το GUI δεν είναι εξελληνισμένο (ακόμα) βέβαια.

 

Για αυτό τόνισα το χωρίς καμία εφαρμογή από

τρίτο κατασκευαστή.

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το 9000. Από ο,τι έχω δει στο πληκτρολόγιο δεν υπάρχουν οι χαρακτήρες '<', '>', '|', καθώς και το Escape. Υπάρχει (εύκολος) τρόπος να πληκτρολογηθούν αυτοί οι χαρακτήρες, που είναι χρήσιμοι σε bash shell, vi/vim κλπ ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το 9000. Από ο,τι έχω δει στο πληκτρολόγιο δεν υπάρχουν οι χαρακτήρες '<', '>', '|', καθώς και το Escape. Υπάρχει (εύκολος) τρόπος να πληκτρολογηθούν αυτοί οι χαρακτήρες, που είναι χρήσιμοι σε bash shell, vi/vim κλπ ;

 

Ευχαριστώ

 

Με το AEKMap μπορείς να κάνεις map οποιονδήποτε χαρακτήρα σε κάποιον άλλο. Μπορείς επίσης να τροποποιήσεις το αρχείο sym.txt (δες σε προηγούμενο post στο forum) να βγάζει αυτούς τους χαρακτήρες σαν εναλλακτικούς σε κάποιους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτησω...τωρα...

 

Εχω το 9000 και εχω βαλει το εκπληκτικο bluetooth car kit SonyEricsson HCB-700 ! Επειδη βαριεμαι συνεχεια να ενεργοποιω..και να κλεινω..οποτε βγαινω απο το αμαξι το bluetooth στο 9000, εαν το αφησω ολη μερα ανοικτο...(το bluetooth) κινδυνευει το PDA μου να εχει προβληματα απο αλλα κινητα οταν βρεθει στην εμβελεια τους...(πονηρες υποκλοπες...και τετοια..) ? Υπαρχει καποια προστασια που θα μπορουσα να παρω...ισως..?

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτησω...τωρα...

 

Εχω το 9000 και εχω βαλει το εκπληκτικο bluetooth car kit SonyEricsson HCB-700 ! Επειδη βαριεμαι συνεχεια να ενεργοποιω..και να κλεινω..οποτε βγαινω απο το αμαξι το bluetooth στο 9000, εαν το αφησω ολη μερα ανοικτο...(το bluetooth) κινδυνευει το PDA μου να εχει προβληματα απο αλλα κινητα οταν βρεθει στην εμβελεια τους...(πονηρες υποκλοπες...και τετοια..) ? Υπαρχει καποια προστασια που θα μπορουσα να παρω...ισως..?

 

Μεγια σου !

1) Το κινητο / PDA δεν κινδυνευει απο τιποτα! Απλα για εξτρα προστασια, καλο ειναι να μην εχεις το Make this device discoverable to other devices επιλεγμενο.

2) Σου διχνει και το ονομα του καλουντα ή μονο το νουμερο?:happy:

3) Πως το στερεωσες πανω στο ταμπλο ?:)

Link to comment
Share on other sites

1) Εννοειτε οτι το εχω...

2) Μου δειχνει μονο το νουμερο...(ομως δεν το εψαξα ακομα..επειδη ειναι καινουργιο....)

3) Εννοεις..το 9000 ..ή το carkit ?

Link to comment
Share on other sites

1) Εννοειτε οτι το εχω...

2) Μου δειχνει μονο το νουμερο...(ομως δεν το εψαξα ακομα..επειδη ειναι καινουργιο....)

3) Εννοεις..το 9000 ..ή το carkit ?

 

Αμα το εχεις, εισαι βασιλιας!

2) Και μονο αυτο εχω νομιζω οτι θα βλεπεις οτι και να κανεις (μακαρι να βγω λαθος, αλλα τα BT Stack που εχουν τα PPC, δεν στελνουν και τα στοιχεια...:( )

3) Το carkit βρε !:lol:

Link to comment
Share on other sites

...απλα η μικρη οθονιτσα...που εχει..εχει αυτοκολλητα..αλλα...και υποδοχη για βιδουλες. Το "χειριστηριο" το εβαλα διπλα στο λεβιε ταχυτητων και το ηχειο στα ποδια του συνοδηγου κατω δεξια !
Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστώ σύντομα να τεστάρω αυτό: http://www.bitbyte.gr/BluePerfection

 

με το 9000... Δεν περιμένω να έχει τρομερές επιδόσεις το Universal μιας και η MS BT stack είναι οικτρή για τέτοια εγχειρήματα...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από Mythozz

2) Όχι δεν έχει αναγνώριση κλήσης εξαιτίας της στοίβας Bluetooth που έχουν όλα τα Qtek... Τα ίδια δοκίμασα και στο S100 και δεν έκανε αναγνώριση κλήσης.

 

Στο xda-devolopers κάποιος απάντησε ότι το i-mate έχει αναγνωριση κλήσης με το jabra BT-800. Δηλαδή το QTEK 9000 διαφέρει σε σχέση με το I-mate Jasjar στο bluetooth?

 

http://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?t=37322

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αναγνώρηση κλήσης (όχι όμως ονόματος). Στο μέλλον θα διορθωθεί και αυτό. Υποθέτω ότι είναι ίδια η συμπεριφορά στο Jasjar και στο 9000.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει online σε pdf το user manual του Qtek 9000/i-mate σε ελληνική/αγγλική έκδοση ?

 

thnx

 

Το ψάχνω και εγώ...έτσι για λίγο οφθαλμόλουτρο :p

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει online σε pdf το user manual του Qtek 9000/i-mate σε ελληνική/αγγλική έκδοση ?

 

thnx

 

http://www.qtek.gr/brochures/qtek9000.pdf

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό ειναι ένα δισελιδο brochure . Εγω έψαχνα ολόκληρο το USER MANUAL του QTEK 9000.

 

thnx anyway

 

 

EDIT:

Τελικα το βρήκα εδώ :

http://www.rich-michael.com/pdf/User%20Manuals/050802_Universal_Generic_Manual_English_CDL.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστώ σύντομα να τεστάρω αυτό: http://www.bitbyte.gr/BluePerfection

 

με το 9000... Δεν περιμένω να έχει τρομερές επιδόσεις το Universal μιας και η MS BT stack είναι οικτρή για τέτοια εγχειρήματα...

 

Προσωπικά εγώ το θεωρώ περιττή πολυτέλεια για το pda αυτό.

Θα προτιμούσα να βάλω το ίδιο το pda στην θέση της οθόνης λόγω του ότι και δυνατό ηχείο έχεις να μιλάς handsfree και ο σχεδιασμός του universal είναι τέτοιος ώστε να σηκώνεις την οθόνη και να το χειρίζεσαι μια χαρά από μόνο του.

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο προϊόν είναι χρήσιμο περισσότερο σε απλά κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ το θεωρώ περιττή πολυτέλεια για το pda αυτό.

Θα προτιμούσα να βάλω το ίδιο το pda στην θέση της οθόνης λόγω του ότι και δυνατό ηχείο έχεις να μιλάς handsfree και ο σχεδιασμός του universal είναι τέτοιος ώστε να σηκώνεις την οθόνη και να το χειρίζεσαι μια χαρά από μόνο του.

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο προϊόν είναι χρήσιμο περισσότερο σε απλά κινητά.

 

Μα και εγώ για το Κ700i θα το τσεκάρω... Απλά θα κοιτάξω τις επιδόσεις και του 9000 στο θέμα. Αν και διαφωνώ με τη σκέψη σου. Είναι πολύ δυνατό σαν ηχείο αλλά αργεί, και για να το χειριστείς πρέπει να πάρεις τα χέρια σου από το τιμόνι. Να περιμένεις επίσης την αργή ενεργοποίηση του Phonepad... τα κολλήματα κλπ...

 

Βέβαια λύνονται εν μέρη αυτά με BT headset...

 

Τέσπα, περισσότερο για να δω πως τα πάει η MS Bluetooth Stack θα το κάνω... :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγώ για το Κ700i θα το τσεκάρω... Απλά θα κοιτάξω τις επιδόσεις και του 9000 στο θέμα. Αν και διαφωνώ με τη σκέψη σου. Είναι πολύ δυνατό σαν ηχείο αλλά αργεί, και για να το χειριστείς πρέπει να πάρεις τα χέρια σου από το τιμόνι. Να περιμένεις επίσης την αργή ενεργοποίηση του Phonepad... τα κολλήματα κλπ...

 

Βέβαια λύνονται εν μέρη αυτά με BT headset...

 

Τέσπα, περισσότερο για να δω πως τα πάει η MS Bluetooth Stack θα το κάνω... :)

 

Να σου πω την αλήθεια εμένα δεν μου φαίνεται ότι αργεί...

Συμφωνώ ότι πρέπει να πάρεις τα χέρια σου από το τιμόνι αλλά δεν νομίζω ότι θα κάτσεις να διαβάσεις κανένα μήνυμα ή να ψάξεις να βρεις ένα τηλέφωνο από τον κατάλογο ενώ οδηγείς είτε έχεις το συγκεκριμένο car kit είτε το pda απευθείας. Πατάς στιγμιαία το πλήκτρο φωνητικής εντολής του universal ή την αποδοχή κλήσης παρατεταμένα όταν σε καλούν και καθάρισες. To χρησιμοποιείς και για πλοήγηση ταυτόχρονα!

Τέσπα, πάντως θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε αν τελικώς υποστήριξε το universal τις δυνατότητες του συγκεκριμένου car kit μιας και το έχεις για το Κ700i. :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εμένα δεν μου φαίνεται ότι αργεί...

Συμφωνώ ότι πρέπει να πάρεις τα χέρια σου από το τιμόνι αλλά δεν νομίζω ότι θα κάτσεις να διαβάσεις κανένα μήνυμα ή να ψάξεις να βρεις ένα τηλέφωνο από τον κατάλογο ενώ οδηγείς είτε έχεις το συγκεκριμένο car kit είτε το pda απευθείας. Πατάς στιγμιαία το πλήκτρο φωνητικής εντολής του universal ή την αποδοχή κλήσης παρατεταμένα όταν σε καλούν και καθάρισες. To χρησιμοποιείς και για πλοήγηση ταυτόχρονα!

Τέσπα, πάντως θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε αν τελικώς υποστήριξε το universal τις δυνατότητες του συγκεκριμένου car kit μιας και το έχεις για το Κ700i. :)

 

Δε σου παρουσιάζει το φαινόμενο της καθυστέρησης όταν ενεργοποιείς μια κλήση; Εμένα με καλούν, και όταν είμαι στο αμάξι με ΒΤ Headset πατάω την αποδοχή κλήσης και κάνει 2-3-4 δευτερόλεπτα μέχρι να μιλήσω και να με ακούσει ο άλλος. Στο XDA είναι από τα No1 bugs της συσκευής και μου σπάει τα νεύρα... Αν δεν αργεί καθόλου είσαι πολύ τυχερός :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Δε σου παρουσιάζει το φαινόμενο της καθυστέρησης όταν ενεργοποιείς μια κλήση; Εμένα με καλούν, και όταν είμαι στο αμάξι με ΒΤ Headset πατάω την αποδοχή κλήσης και κάνει 2-3-4 δευτερόλεπτα μέχρι να μιλήσω και να με ακούσει ο άλλος. Στο XDA είναι από τα No1 bugs της συσκευής και μου σπάει τα νεύρα... Αν δεν αργεί καθόλου είσαι πολύ τυχερός :p

 

Αυτό που λες μου το έκανε πάντα στο 2020 που είχα και όντως ήταν πολύ σπαστικό. Στο exec που έχω τώρα δεν το έχω παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο. Αμέσως μόλις απαντήσω την κλήση μιλάω.

 

Με την ευκαιρία αυτήν όμως να πω ότι θεωρώ οποιοδήποτε car holder ή car kit περιττό για αυτό το pda αν αγοράστηκε βέβαια αποκλειστικά για το universal.

Από μόνο του είναι πολύ απλό και εύκολο να το στηρίξεις πάνω στο ταμπλό, αναλόγως το αυτοκίνητο βέβαια, μιας καί η οθόνη του σηκώνεται με τέτοιο τρόπο ώστε να την τοποθετείς σε όποιο σημείο σε βολεύει για να έχεις άμεση οπτική επαφή καθώς οδηγείς καί τα ηχεία του είναι πολύ δυνατά για συνομιλία με ανοικτή ακρόαση χωρίς να παραπονιέται κανείς ότι ακούει την φωνή του πίσω. :)

 

Είμαι της άποψης ότι είναι ένα πολύ ακριβό εργαλείο και πρέπει να εκμεταλλευόμαστε κάθε του δυνατότητα. ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Με την ευκαιρία αυτήν όμως να πω ότι θεωρώ οποιοδήποτε car holder ή car kit περιττό για αυτό το pda αν αγοράστηκε βέβαια αποκλειστικά για το universal.

Από μόνο του είναι πολύ απλό και εύκολο να το στηρίξεις πάνω στο ταμπλό, αναλόγως το αυτοκίνητο βέβαια, μιας καί η οθόνη του σηκώνεται με τέτοιο τρόπο ώστε να την τοποθετείς σε όποιο σημείο σε βολεύει για να έχεις άμεση οπτική επαφή καθώς οδηγείς καί τα ηχεία του είναι πολύ δυνατά για συνομιλία με ανοικτή ακρόαση χωρίς να παραπονιέται κανείς ότι ακούει την φωνή του πίσω. :)

 

Μακάρι να μπορούσα να το πω. Στο δικό μου αμάξι δεν υπάρχει ούτε ένα επίπεδο σημείο για να κάτσει το 9000. (Alfa 147) :p Να κάτσει τουλάχιστον με ασφάλεια οτι σε μια στροφή δε θα φτάσει στο παράθυρο... αν είναι κλειστό το τελευταίο :p Οπότε αναγκαστηκα πήρα βάση στήριξης. Μπαίνει μια χαρά, μοιάζει σα να έχεις ανοιχτή την οθόνη ελέγχου του Enterprise τη νύχτα :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και από εμένα!

Αν και μάλλον είναι περίεργο που έχει απαντηθεί ξανά (έκανα search) θα μπορούσε να μου πει κανείς που μπορούμε να βρουμε και να περάσουμε ρυθμίσεις για GPRS, MMS και 3G για Vodafone και Cosmote?

Ευχαριστώ!

Κανά νεό για πρόγραμμα backup?

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...