Jump to content

Fashion & Style


termi21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είδα προχθές ένα μαγαζί στην Ομόνοια - Valentino - είχε Armani, D&G κτλ σε καλές τιμές. Παίζει να είναι τπτ μούφα ή είναι αυθεντικά; Ξέρεις κάποιος;

 

Τι να πω την αμαρτία μου, από Ομόνοια δεν θα ψώνιζα ποτέ τέτοιες μάρκες... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι να πω την αμαρτία μου, από Ομόνοια δεν θα ψώνιζα ποτέ τέτοιες μάρκες... :(

 

Αυτό σκέφτομαι και εγώ. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω μέσω Internet ένα μπουφαν απο ΗΠΑ αλλά δεν γνωρίζω τις ανιστοιχείες μεγεθών με τις ελληνικές. Έψαξα στο νετ αλλα δεν βρίσκω λύση με τις μετατροπές.

Μέτρησα την περιφέρεια στήθους μου και βρήκα 88 cm.

Τα μπουφάν μου είναι Medium αλλά έχω και ένα που είναι Large, αλλα δεν έχω ιδέα τι αριθμό φοράω όπως 48 50 κτλ. Γνωρίζει κανένας ποιές είναι οι αντιστοιχείες με τα αμερικάνικα πρότυπα; Θεωρούμαι Medium ή Large ή κάτι άλλο;

 

Το site απο το οποίο θέλω να αγοράσω δίνει την εξής τυποποίηση:

 

 

http://img380.imageshack.us/img380/8624/78690172lu9.jpg

 

Επίσης, ποιά είναι η εμπειρία σας απο τα τελωνεία; To site το οποίο είναι πολύ γνωστό μου λέει οτι τα μεταφορικά έξοδα είναι $52. Το μπουφάν έχει $80, υπάρχει περίπτωση να μη περάσει τελωνείο και να μείνω ξεκρέμαστος ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω μέσω Internet ένα μπουφαν απο ΗΠΑ αλλά δεν γνωρίζω τις ανιστοιχείες μεγεθών με τις ελληνικές. Έψαξα στο νετ αλλα δεν βρίσκω λύση με τις μετατροπές.

Μέτρησα την περιφέρεια στήθους μου και βρήκα 88 cm.

Τα μπουφάν μου είναι Medium αλλά έχω και ένα που είναι Large, αλλα δεν έχω ιδέα τι αριθμό φοράω όπως 48 50 κτλ. Γνωρίζει κανένας ποιές είναι οι αντιστοιχείες με τα αμερικάνικα πρότυπα; Θεωρούμαι Medium ή Large ή κάτι άλλο;

 

Το site απο το οποίο θέλω να αγοράσω δίνει την εξής τυποποίηση:

 

 

http://img380.imageshack.us/img380/8624/78690172lu9.jpg

 

Επίσης, ποιά είναι η εμπειρία σας απο τα τελωνεία; To site το οποίο είναι πολύ γνωστό μου λέει οτι τα μεταφορικά έξοδα είναι $52. Το μπουφάν έχει $80, υπάρχει περίπτωση να μη περάσει τελωνείο και να μείνω ξεκρέμαστος ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.

 

88εκ, είναι περίπου 36 ίντσες. Οπότε το πιθανότερο είναι πως το Medium θα σου είναι ok. :)

 

Υ.Γ.

Ο πίνακας που έβαλες είναι για πουκάμισα. Τα μεγέθη για τα μπουφάν είναι διαφορετικά, καθώς τα φοράς με ρούχα από κάτω, εν αντιθέσει με τα πουκάμισα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Veco για τη βοήθειά σου :)! Μπορείς να μου πείς ποιά είναι η διαφορά στα μεγέθη στα μπουφάν; Το σαιτ δεν έχει κανένα τέτοιο πίνακα.

 

Αυτο που με απασχολεί βασικά είναι αν υπάρχει διαφορά μεταξύ των μεγεθών σε Αμερική και Ευρώπη, δηλαδή αν το Medium εδώ θεωρείται εκεί Small, το L θεωρείται Μ και τα λοιπά. Επίσης δεν καταλαβαίνω πως βγαίνουν οι αριθμοί δηλαδή το Medium θεωρείται 40-44(τυχαίο νούμερο), ε αυτό το 44 τι αντιπροσωπεύει;:help::help:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Veco για τη βοήθειά σου :)! Μπορείς να μου πείς ποιά είναι η διαφορά στα μεγέθη στα μπουφάν; Το σαιτ δεν έχει κανένα τέτοιο πίνακα.

 

Αυτο που με απασχολεί βασικά είναι αν υπάρχει διαφορά μεταξύ των μεγεθών σε Αμερική και Ευρώπη, δηλαδή αν το Medium εδώ θεωρείται εκεί Small, το L θεωρείται Μ και τα λοιπά. Επίσης δεν καταλαβαίνω πως βγαίνουν οι αριθμοί δηλαδή το Medium θεωρείται 40-44(τυχαίο νούμερο), ε αυτό το 44 τι αντιπροσωπεύει;:help::help:

 

Γενικά τα μεγέθη στην Αμερική είναι μεγαλύτερα, οπότε το Medium στην Ελλάδα, συνήθως είναι Small στις ΗΠΑ, χωρίς αυτό βέβαια να είναι καθολικό.

 

Τώρα πως ακριβώς βγαίνουν οι αριθμοί, δεν ξέρω κι εγώ να σου πω, η ουσία είναι πως με ένα σωστό πίνακα μετατροπών μπορείς να βρεις την άκρη. Απλά βρίσκεις την περιφέρεια του στήθους και βρίσκεις από τον πίνακα τι μέγεθος είναι. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος, αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση.

 

Μου φέρανε (ας πούμε σαν δώρο) ένα άρωμα Emporio Armani, αλλά από βιασύνη πέταξα τη συσκευασία χωρίς να τις δόσω προσοχή.

 

Εκ των υστέρων άρχισα να αναρωτιέμαι (χωρίς ιδιαίτερο λόγο, απλώς μου ήρθε φλασιά :p) αν το άρωμα είναι σίγουρα αντρικό.

Το επισυνάπτω, λοιπόν, σε φώτο και αν κάποιος το γνωρίζει ας με διαφωτίσει.

 

http://img90.imageshack.us/img90/8249/img0067qx2.th.jpghttp://img90.imageshack.us/images/thpix.gif

 

p.s.: το μπουκάλι πάνω δεν γράφει τπτ άλλο εκτός από "Type Emporio Armani"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος, αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση.

 

Μου φέρανε (ας πούμε σαν δώρο) ένα άρωμα Emporio Armani, αλλά από βιασύνη πέταξα τη συσκευασία χωρίς να τις δόσω προσοχή.

 

Εκ των υστέρων άρχισα να αναρωτιέμαι (χωρίς ιδιαίτερο λόγο, απλώς μου ήρθε φλασιά :p) αν το άρωμα είναι σίγουρα αντρικό.

Το επισυνάπτω, λοιπόν, σε φώτο και αν κάποιος το γνωρίζει ας με διαφωτίσει.

 

http://img90.imageshack.us/img90/8249/img0067qx2.th.jpghttp://img90.imageshack.us/images/thpix.gif

 

p.s.: το μπουκάλι πάνω δεν γράφει τπτ άλλο εκτός από "Type Emporio Armani"

Απο τη μυρωδιά να υποθέσω δεν καταλαβαίνεις ε ? :p

Α, και, είτε το πιστεύεις είτε όχι, υπάρχει ξεχωριστό topic για τις κολώνιες :lol:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος, αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση.

 

Μου φέρανε (ας πούμε σαν δώρο) ένα άρωμα Emporio Armani, αλλά από βιασύνη πέταξα τη συσκευασία χωρίς να τις δόσω προσοχή.

 

Εκ των υστέρων άρχισα να αναρωτιέμαι (χωρίς ιδιαίτερο λόγο, απλώς μου ήρθε φλασιά :p) αν το άρωμα είναι σίγουρα αντρικό.

Το επισυνάπτω, λοιπόν, σε φώτο και αν κάποιος το γνωρίζει ας με διαφωτίσει.

 

http://img90.imageshack.us/img90/8249/img0067qx2.th.jpghttp://img90.imageshack.us/images/thpix.gif

 

p.s.: το μπουκάλι πάνω δεν γράφει τπτ άλλο εκτός από "Type Emporio Armani"

 

Προσωπικά δεν το έχω ξαναδεί... Είσαι σίγουρος ότι είναι original; :worry:

 

Υ.Γ.

Εδώ το θέμα για τα αρώματα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μυρωδιά να υποθέσω δεν καταλαβαίνεις ε ? :p

Α, και, είτε το πιστεύεις είτε όχι, υπάρχει ξεχωριστό topic για τις κολώνιες :lol:

Κοίτα, το άρωμά του δεν είναι έντονο για να πεις με σιγουριά.

Πάντως για γυναικείο δεν μου φαίνεται, τουλάχιστον όχι σαν τα γυναικεία που έχω μυρίσει... :lol:

Προσωπικά δεν το έχω ξαναδεί... Είσαι σίγουρος ότι είναι original; :worry:

 

Υ.Γ.

Εδώ το θέμα για τα αρώματα.

Κοίτα, ήταν σε κουτάκι Emporio Armani μαύρο και φαίνεται γνήσιο, αλλά δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά γιατί δεν γνωρίζω πολλά από κολώνιες.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ήταν σε κουτάκι Emporio Armani μαύρο και φαίνεται γνήσιο, αλλά δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά γιατί δεν γνωρίζω πολλά από κολώνιες.

 

Τι να σου πω, ρώτα και στο σχετικό θέμα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

hi paidia plz help!!! xodeuw para polla se rouxa exw dwsei entupwsh stous filous oti eimai katathliptikos! (apo ton tropo pou pswnizw) k suneiditopoihsa oti ontws den prepei na xodeuw tosa alla thelw na ntunomai apo poia sate agorazete rouxa poia einai ta poio axiopista? ta rouxa pou pernete sas kanoun? uparxei megalh diafora stis times sto internet apoti sta katasthmata ?

 

Euxaristw

Link to comment
Share on other sites

hi paidia plz help!!! xodeuw para polla se rouxa exw dwsei entupwsh stous filous oti eimai katathliptikos! (apo ton tropo pou pswnizw) k suneiditopoihsa oti ontws den prepei na xodeuw tosa alla thelw na ntunomai apo poia sate agorazete rouxa poia einai ta poio axiopista? ta rouxa pou pernete sas kanoun? uparxei megalh diafora stis times sto internet apoti sta katasthmata ?

 

Euxaristw

Εξαρτάται τι εννοείς ντύνεσαι.

Αγοράζεις πολλά ή ακριβά? π.χ Παίρνεις μία καμπαρντίνα Burberry's ή 5 καμπαρντίνες από το Zara?

Εάν ανήκεις στην κατηγορία "Λίγα και ακριβά" μπορείς είτε να μπεις στη 2η κατηγορία για να ικανοποιήσεις την καταναλωτική σου μανία με φτηνότερα αντικείμενα και μεγαλύτερες ποσότητες, ρίχνοντας σιγά σιγά την ποσότητα που αγοράζεις, είτε να αρχίσεις να ψωνίζεις από το νετ (βλέπε πιο πάνω -) yoox.com κλπ)

Αν ανήκεις στη 2η κατηγορία (φτηνά και πολλά) τότε προσπάθησε να ρίξεις την ποσότητα που αγοράζεις σταδιακά.

Παρεπιπτόντως, επειδή είπες "θέλω να ντύνομαι", και από Λαϊκή να ψωνίζεις πάλι ντυμένος είσαι. Μην ανησυχείς, κι απ'το Zara να ψωνίσεις γυμνό δε θα σε πουν. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

eimai periptwsh polla k akrivam, tis proalles pira papoutsia 480e, mexri stigmhs ta pio akriva pou exw parei thelw na meiwsw ta exoda xwris na meiwsw thn posothta k poiothta rouxwn pou pernw ginetai auto efikto? thxxxx!!!
Link to comment
Share on other sites

eimai periptwsh polla k akrivam, tis proalles pira papoutsia 480e, mexri stigmhs ta pio akriva pou exw parei thelw na meiwsw ta exoda xwris na meiwsw thn posothta k poiothta rouxwn pou pernw ginetai auto efikto? thxxxx!!!

:rolleyes:

Μπορείς να αρχίσεις τις αγορές από internet, αν και κατ'εμένα άμα θες να αγοράζεις τα ίδια με αυτά που παίρνεις από Ελλάδα το νετ δε θα βοηθήσει.

Τέσπα, it's your choice ;)

Link to comment
Share on other sites

toulaxiston ypopto mou fainetai...oi mises selides tou de douleyoun kan,...

 

ti les kala mia xara douleuoun einai axiopisto 100% xero na xehorizo tous apateones...

Link to comment
Share on other sites

hi paidia plz help!!! xodeuw para polla se rouxa exw dwsei entupwsh stous filous oti eimai katathliptikos! (apo ton tropo pou pswnizw) k suneiditopoihsa oti ontws den prepei na xodeuw tosa alla thelw na ntunomai apo poia sate agorazete rouxa poia einai ta poio axiopista? ta rouxa pou pernete sas kanoun? uparxei megalh diafora stis times sto internet apoti sta katasthmata ?

 

Euxaristw

 

Υπάρχουν αξιόπιστα μαγαζιά στο διαδίκτυο που η εξυπηρέτηση τους είναι πολύ καλύτερη από τους άσχετους-σνομπ-του δημοτικού υπαλλήλους του ελληνικού χώρου .Ως τώρα έχω αγοράσει από αρχές 2007 30 ρούχα και accessories online και ποτέ δεν έπεσα έξω σε νούμερο. Το μόνο ρίσκο θα είναι σε παντελόνι ,αν αγοράσεις μία μάρκα που δεν την ξέρεις ,οπότε μπορεί να μη σου "ερχεται" ωραία.

Διαφορές στις τιμές υπάρχουν ,ειδικά σε Αμερικάνικα sites ,αλλά θέλουν προσοχή οι αγορές από Αμερική ,δε θα σου συνιστούσα να αγοράσεις ,γιατί δίνεις μεγάλα ποσά και υπάρχει ο κίνδυνος δασμού στο τελωνείο .Εξάλλου το $ έχει φτάσει στα ~1,28 από 1,59 .

Για τα καταστήματα έχουν ειπωθεί πολλά εδώ μέσα.Αν σε ενδιαφέρουν περσινά ρούχα και χαμηλές τιμές μπες στο http://www.yoox.com .

Πες μας ορισμένες μάρκες που σου αρέσουν, να στείλουμε και άλλα καταστήματα.

 

Καλό θα ήταν πριν ξεκινήσεις να αγοράζεις ρούχα μέσω διαδικτύου:

- Να βγάλεις μία prepaid card (π.χ της Eurobank) ,για να μην κάνεις αγορές με μία κοινή πιστωτική .Η prepaid παρέχει κάποιες δικλείδες ασφαλείας και θα έχεις καλύτερο έλεγχο των αγορών σου.

- Να φτιάξεις paypal.

- Nα μην κάνεις αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε., για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις με το τελωνείο.

- Να ξεκινήσεις π.χ. 10-20 μέρες μια περιήγηση στα sites να δεις πως είναι η όλη φάση(customer care,sizing information,ordering κλπ) και να αναμένεις τις εκπτώσεις που ξεκινάνε το αργότερο σε 1 μήνα στα περισσότερα διαδικτυακά καταστήματα.

- Να σημειώσεις κάπου πρόχειρα τις πραγματικές σου ανάγκες ,για να μην καταντήσεις να αγοράζεις τα ίδια είδη 2,3 4 φορές. Αυτό θα σε βοηθήσει να γλιτώσεις χρόνο και στην περιήγησή σου στα διάφορα καταστήματα.

- Να ξεκινήσεις αγοράζοντας μάρκες που ξέρεις το νούμερο σου.

- Να μην αγοράσεις ρούχα από ebay.[/i]

Link to comment
Share on other sites

eimai periptwsh polla k akrivam, tis proalles pira papoutsia 480e, mexri stigmhs ta pio akriva pou exw parei thelw na meiwsw ta exoda xwris na meiwsw thn posothta k poiothta rouxwn pou pernw ginetai auto efikto? thxxxx!!!

 

 

katalavenw to sovaro sou problhma.

 

nomizw pws to kalitero pou exeis na kaneis einai na akouseis tis sumvoules tou james55

Link to comment
Share on other sites

Kai vlepontas mono fwtografies mporeis na dialexeis rouxo? pws einai na mhn xereis pws tha katsei epanw sou? einai polla ta exoda metaforas? genika sumferei h agora rouxwn mesw net?

 

Foraw apokleistika Diesel, Replay gia casual miguel Vierra prada Calvin Klein gia kurile ntusimo

 

euxaristw polu pou antapokrithikate.

Link to comment
Share on other sites

παιδια την y.o.u σαν μαρκα την εχετε ακουστα? εχω δει στο quelle ενα πουλοβερ και μου φαινεται ωραιο σαν ποιοτητα,τι λετε ειναι καλα ρουχα η θα θελω αλλο πουλοβερ

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Kai vlepontas mono fwtografies mporeis na dialexeis rouxo? pws einai na mhn xereis pws tha katsei epanw sou? einai polla ta exoda metaforas? genika sumferei h agora rouxwn mesw net?

 

Foraw apokleistika Diesel, Replay gia casual miguel Vierra prada Calvin Klein gia kurile ntusimo

 

euxaristw polu pou antapokrithikate.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι θέλει λίγο εμπειρία ,αλλά αν περιοριστείς στις μάρκες που φοράς ή σε ρούχα που έχεις δοκιμάσει σε καταστήματα, είναι εύκολο να καταλάβεις το νούμερο σου.Εξάλλου στα πιο πολλά είδη υπάρχει το S-M-L-XL(46-48-50-52) οπότε πόσο να πέσεις έξω;Ή στα παπούτσια το νούμερο είναι στανταρ τις περισσότερες φορές.Επίσης υπάρχει και το customerservice,για τυχόν απορίες καθώς και η επιλογή "contact us" με πολλές options όπως sizing information.Έξοδα αποστολής παίζουν από site σε site ,στα ευρωπαϊκά κυμαίνονται από 5 ευρω ως 20 και πολλά καταστήματα στέλνουν δωρεάν.

Το yoox είναι μια καλή λύση για σένα πιστεύω ,θα βρεις πολλά φτηνά πράγματα σε αυτές τις μάρκες στην αρχή κάθε season (Ιούνιο χειμερινά-Δεκέμβριο καλοκαιρινά),γιατί τώρα τα περισσότερα(όχι όλα) καλά κομμάτια έχουν εξαντληθεί. Βέβαια το yoox πλασσάρει πολύ άσχημα τα ρούχα (ευτυχώς για μένα που ξέρω πως είναι και τα τσιμπάω :) ) και είναι δύσκολο να καταλάβεις αν ένα ρούχο είναι ωραίο ή όχι , σε σχέση με άλλα sites π.χ. http://www.asos.com ,http://www.revolveclothing.com . Ξεκίνα μια περιήγηση κανα 15μερο να μπεις στο κλίμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μιας και ηρθε ο χειμωνας ξερει κανεις που μπορω να βρω αυτα τα μαλλινα γαντια τα οποια ομως δε καλυπτουν τα δαχτυλα αλλα μονο τη παλαμη ?
Link to comment
Share on other sites

αν μας πεις και που βρισκεσαι,θα σου πουμεhttp://www.e-magazaki.gr/datafiles/861l.jpg
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...