Jump to content

Windows Mini PC [TV Box]


aristarhos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι παρόμοιο και γιατί θεωρώ πως τα TV BOXes με Windows 8.1 είναι μια ενδιαφέρουσα παραλλαγή των Android TV Boxes με τα πλεονεκτήματα (και μειονεκτήματα) των Windows.

Ψάχνω για ένα Windows Mini PC για παρακολούθηση ταινιών, για streaming αγώνων, για Popcorn Time και XBMC, για NOVA Go κτλ.

Αν κάποιος έχει αγοράσει κάποιο και μπορεί να μας πει τις εντυπώσεις του, θα με βοηθούσε.

Συνδεσιμότητα, ταχύτητα, θερμοκρασίες, ταχύτητες μεταφοράς κτλ.

Με μια ματιά βρήκα μερικά μοντέλα της Pipo. Beelink, VOYO και ένα presale της Ainol.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://g04.s.alicdn.com/kf/HTB1_tVpHFXXXXcHXpXXq6xXFXXX5/NEW-PIPO-X7s-X7-Dual-Boot-Smart.jpg

PIPO X7s X7 Dual Boot Intel Mini PC Windows 8.1 & Android 4.4 Intel Z3736F Quad Core 2G RAM 32G ROM WiFi Bluetooth

System: Android 4.4 - Windows 8.1

GPU: Intel HD Graphic

CPU: Intel HD Graphics Baytrail T Z3736F

Core: Quad Core

RAM: 2G

ROM: 32G

Max. Extended Capacity: 64G

 

Features:

2GB DDR3L RAM + 32GB ROM

Standard HDMI female, support up to 1080p

Built-in speaker and Mic

Windows 8.1 and Android4.4 Dual OS, with office 365, one year subscribe

CPU: Quad Core Intel Z3736F Base Frequency: 1.33 GHz; Burst Frequency: 2.16 GHz

GPU: Intel HD Graphics

Wifi Connectivity: 802.11 b/g/n, fast ethernet

Ethernet: 10 / 100M

Power: 12V/2A

HDMI connector: Convenient to set up your home cinema for the best multimedia experience

 

 

Μια πολλή καλή λύση. Κυκλοφορεί ήδη σε κινεζομάγαζα και σε κάποιο με κουπόνι κατεβαίνει κάτω από τα 100€.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του Voyo mini pc εδώ και ένα μήνα. Αγορά από geekbuying στα 110 ευρώ. To έχω συνδέδει στην τηλεόραση στην HDMI θύρα και χρησιμοποιείται σαν media player και internet browser.

Θετικά:

1. Ήρθε με εντελώς γυμνά windows στα Αγγλικά χωρίς απολύτως κανένα προεγκατεστημένο πρόγραμμα. Ούτε λέξη στα κινέζικα.

2. Υπάρχουν drivers διαθέσιμοι στο site του geekbuying. Δεν τους έχω δοκιμάσει αλλά όσους τους δοκίμασαν λένε ότι είναι ΟΚ (από το freaktab.com)

3. Για υπερθέρμανση που λένε είναι μάλλον υπερβολές. Κανένα πρόβλημα πχ μετά από 6 ώρες walking dead.

4. 1080p AVI και MKV αρχεία χωρίς κανένα πρόβλημα. 3d δε δοκίμασα.

5. Γενική απόδοση και σπιρτάδα καλύτερη από αντίστοιχα tablets με παρόμοια specs (έχω toshiba Encore με Intel z3740 2Gb RAM, είναι πιο αργό από το VOYO).

6. Έχει και μπαταρία που κρατά περίπου μία ώρα οπότε και αν κόβεται το ρεύμα για λίγο δεν έχει πρόβλημα. Το λέω γιατί υποθέτω ότι θα ήταν ευαίσθητο σε απότομες διακοπες- αυξομειώσεις της τάσης κλπ

7. Τα windows γράφουν Bing edition και είναι ενεργοποιημένα. Δεν ξέρω αν το έχουν δηλώσει σαν tablet ή τι άλλο έγινε αλλά όλα τα updates γίνονται κανονικά. Και στo system information φαίνονται όλα ΟΚ.

8. Είναι ίσως το μόνο από το είδος με 64GB μνήμη αλλά δεν παρακολουθώ την αγορά και τόσο στενά.

9 Micro SD μέχρι 128 GB, έβαλα 64 GB κάρτα κι όλα καλά.

10. Ούτε ένα freeze screen, μόνο ένα αυτόματο reboot σε ένα μήνα λειτουργίας. Booting σε λίγα δευτερόλεπτα.

11. WIFI καλύτερο από το iphone μου

12 SKYPE κλήσεις, συνεργασία με Logitech κάμερα απροβλημάτιστη.

Αρνητικά:

1. Δεν έχει θύρα ethernet. O αντάπτορας με 5 ευρώ του geekbuying δουλεύει μια χαρά (μέχρι 100mbps) αλλά δεσμεύει μια θύρα USB. Άλλα mini PC ίδιας τιμής έχουν.

2. Δεν έχει θύρα USB 3.0. Και πάλι, άλλα mini PC ίδιας τιμής έχουν.

3. Δεν έχει θύρα για σύνδεση με VGA οθόνες. Οι σχετικοί αντάπτορες δουλέυουν αλλά όχι καλά. Υπολογίστε ότι θα χρειαστείτε οθόνη με HDMI θύρα.

 

 

 

Αναλυτικά specs του VOYO mini pc:

•Intel Baytrail-T Z3735F 22nm CPU

•2GB RAM, 64GB ROM, microsd μέχρι 128GB

•Windows 8.1 with Bing edition

•2.4GHz 802.11b/g/n WiFi

•Bluetooth 4.0

•3 USB 2.0 θυρες

•HDMI connector: mini HDMI έξοδος

•3.5mm audio output

 

 

Αυτά και ό,τι άλλο θέλετε πείτε μου.

Edited by Muck Smith
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω αφού πια πάτε σε κανονική κατηγορία pc με windows κλπ, τότε γιατί δεν κοιτάτε τα κλασικά mini pc box που πάντα υπήρχαν,και κολλάτε στο geekbuying που σερβίρει μόνο την κινέζικη πατσαούρα, άντε με κάποια προϊόντα που έχουν ξεχωρίσει λίγο από τα εντελώς noname που έχει.Επίσης δεν έχει πάρα πολλά προϊόντα όπως π.χ μόντεμ που έψαχνα.

Τέλος αν χαλάσει άντε ψάξε να τα φτιάξεις,σου χρεώνουν μεταφορικά πήγενε-έλα. γενικώς είναι όπως τα πάρεις και όσο σε βγάλουν.η εγγύησή τους με το ζόρι φτάνει τον ένα χρόνο,αλλά στην θεωρία,γιατί αν έχεις πρόβλημα δεν συμφέρει

 

κοιτάζοντας λίγο στο e-shop, βλέπω τα mini pc να ξεκινάνε απο 150 ευρώ το οποίο με διαμόρφσωση που την φτιάχνεις όπως θες και με όποιο λειτουργικό θες, με 200 ευρώ μπορείς να έχεις ένα ισχυρό κανονικό pc σε μέγεθος παλάμης το οποίο κουμπώνεις πίσω στην τηλεόραση και κάνεις τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα 100 ευρώ που δίνουν οι περισσότεροι με τα 200 έχουν αισθητή διαφορά και συνήθως η τιμή παίζει καθοριστικό λόγο για μια δευτερεύουσα συσκευή στην τηλεόραση.

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έπαιξε το ρόλο του ότι είχε ενεργοποιημένα windows καθώς από ιδεολογικούς λόγους αποφεύγω τα πειρατικά λογισμικά. Αν έπρεπε λοιπόν να πληρώσω άλλα 100 και πλέον ευρώ για να βάλω windows στο TV box τότε το κοστος θα ήταν υπερβολικό για ένα τέτοιο μηχάνημα. Εξάλλου η τιμή των 100 και κάτι ευρώ συνολικά για τη συσκευή+ λειτουργικό που ζητάν είναι τέτοια που μπορείς και να ρισκάρεις, ειδικά αν έχεις διαβάσει καλά reviews. Μην ξεχνάτε ότι εδώ δεν τίθενται θέματα οθόνης, ηχείων, μπαταρίας που διαφέρουν πολύ μεταξύ των κατασκευαστών tablet και σε ένα βαθμό είναι και υποκειμενικό το πόσο σε καλύπτουν ή όχι, εδώ διαβάζοντας ένα αναλυτικό review λίγο πολύ έχεις κατατοπιστεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα φίλοι. Είμαι και εγω στην αναζήτηση ενός τέτοιου gadget. Είμαι βέβαια υπέρ του Pippo έναντι του Voyo λόγω του καλύτερου επεξεργαστή. Έχω διαβάσει κάπου όμως σε κάποιο review ότι έχουν θέμα με τη θερμοκρασία και ότι θέλουν κάποια μόντα. Αν κάποιος φίλος έχει άποψη θα βοηθούσε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα φίλοι. Είμαι και εγω στην αναζήτηση ενός τέτοιου gadget. Είμαι βέβαια υπέρ του Pippo έναντι του Voyo λόγω του καλύτερου επεξεργαστή. Έχω διαβάσει κάπου όμως σε κάποιο review ότι έχουν θέμα με τη θερμοκρασία και ότι θέλουν κάποια μόντα. Αν κάποιος φίλος έχει άποψη θα βοηθούσε.

 

Θεωρητικά το PIPO θα έπρεπε να είναι λίγο καλύτερο σε αυτό αφού έχει μεταλλικό περίβλημα και άρα πρέπει να επάγει τη θερμοκρασία λίγο καλύτερα. Εγώ που έχω το VOYO πάντως μετά από παρακολούθηση ταινιών αρκετές ώρες διακοπτόμενες απo κλήσεις Skype και λίγα λεπτά διαλλείματος ενδιάμεσα δεν είχα πρόβλημα. Μάλιστα είχα standby και μια βάση ψύξης με ανεμιστηράκι για μικρά λάπτοπ ώστε να το συνδέσω και να το τοποθετήσω πάνω της αν χρειαστεί αλλά δε χρειάστηκε. Να πω βέβαια ότι δεν το χρησιμοποίησα καθόλου για παιχνίδια γιατί θεωρώ ότι ούτως ή άλλως η απόδοση θα είναι χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά , ενδιαφέρομαι και εγώ για ένα μινι πισι τέτοιου είδους αλλά δεν ξέρω ποιο να πάρω .. θέλω αν γίνεται να μένει όλη μέρα ανοιχτό με βάση βέβαια για να ψύχεται αλλά και να παίζει το Kodi και το bluestacks για κανένα παιχνιδάκι .. τι προτείνεται και ποια είναι η γνώμη σας ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά , ενδιαφέρομαι και εγώ για ένα μινι πισι τέτοιου είδους αλλά δεν ξέρω ποιο να πάρω .. θέλω αν γίνεται να μένει όλη μέρα ανοιχτό με βάση βέβαια για να ψύχεται αλλά και να παίζει το Kodi και το bluestacks για κανένα παιχνιδάκι .. τι προτείνεται και ποια είναι η γνώμη σας ?

Όλη μέρα ανοικτό λέγοντας φαντάζομαι ότι ούτως ή άλλως δεν το εννοείς και σε 24ωρη λειτουργία. Εγώ δεν το κλείνω, το αφήνω να μπει σε αναστολή λειτουργίας από την οποία και επανέρχεται σε λειτουργία με το wireless πληκτρολόγιο απροβλημάτιστα. Μέχρι 5-6 ώρες συνεχούς λειτουργίας το VOYO πάντως ζεσταίνεται αλλά χωρίς να καίει και χωρίς να επηρεάζεται η απόδοση. Απλά παιχνίδια από το store της Microsoft τύπου puzzle, temple run και άλλα τύπου tablet παιχνίδα παίζουν καλά, από κει και πέρα δεν το έχω δοκιμάσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Ψαχνω και γω ενα τετοιο, και το Pipo X7s με ψηνει ασχημα.

 

Υπαρχει καποια αλλη προταση σε αυτα τα λεφτα?

 

Της Ainol έχει και USB 3.0 και υπόσχονται πολύ καλές θερμοκρασίες. Τo PIPO έχει την καλύτερη υποστήριξη από την εταιρία κατασκευής και την κοινότητα. Το VOYO δίνει όμως 64 GB και υποστήριξη microSD μέχρι 128GB ακόμα.

Edited by GΚOOL
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Ξεθάβω το θέμα γιατί έχω αρχίσει να ψάχνω μηχάνημα για αντικατάσταση του media player ( Western Digital WD TV Live HD Media Player )

Yπάρχει κάτι το αξιόλογο και οικονομικό ? Η χρήση θα είναι αποκλειστικά σε σύνδεση με σκληρό και AV για 5.1 ήχο

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα σε όλους, 

Θελω να αναφερθώ σε ένα θέμα που αφορά IPTV και Mini pc windows 10 και να παρακαλέσω για τις γνώσεις σας και τις εμπειρίες σας. 

Αυτό αφορά το 

Screen recording σε mini pc. Όποιο app και αν δοκίμασα το παραγωγο file παρουσιάζει μικρό ή μεγαλο lag είτε στη εικόνα είτε στο ήχο ανάλογα με τα apps που δοκίμασα. Το Mini PC μου είναι 4g ram και 120 hd. Κάρτες γραφικών δεν ξέρω να πω. Η τηλεόραση μου είναι 55'' 4κ

Η ποιότητα εικόνας ήχου και η σταθερότητα της iptv μου είναι πολύ καλή. 

Αν και δεν κατέχω πολλά για το θέμα καταλαβαίνω ότι αυτό έχει να κάνει με τα specification του pc και το app για screen recording. 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί είμαι σε διαδικασία να αγοράσω καινούργιο mini pc το οποίο θα χρησιμοποιήσω μόνο για να παίζω την iptv γραμμή μου στη τηλεόραση. 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...