Jump to content

LeTV Le One (X600)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ μόλις το παρέλαβα και δεν δουλεύει. Εκτός αν πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις του κινητού. Με ένα διαγνωστικό προγραμματάκι που κατέβασα από playstore μου έβγαλε το μήνυμα ότι το κινητό δεν χρησιμοποιεί την MHL (HDMI) και οπότε δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω :sorry:

 

Ωχ τετοια λεγε μου και παραλαμβανω αυριο :p . Με ποια rom είσαι εσύ ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωχ τετοια λεγε μου και παραλαμβανω αυριο :p . Με ποια rom είσαι εσύ ;

 

Άκυρο! Τελικά κάτι έγινε και ξεκόλλησε και δουλεύει μια χαρά. Τρελό γέλιο να παίζεις Soccer stars σε 32 ίντσες!!!

Με την 13s είμαι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα πάνω από την 20s (του dilnix, που είχα). Έκανα wipes μόνο cache και dalvik cache.

So far so good.

Τις 360 φώτο στο facebook, τις βλέπω ...κουνώντας τες με το δάχτυλο.

 

Οπότε ακόμα γυροσκόπιο ...γιοκ; Είμαι στην 18s stock, αξίζει να ανέβω;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ακόμα γυροσκόπιο ...γιοκ; Είμαι στην 18s stock, αξίζει να ανέβω;

Δε βλέπω κάποια σοβαρή βελτίωση. Η κατανάλωση ενέργειας είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα. Αν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο ίσως, αλλιώς είσαι μια χαρά.

 

Αν πάντως έχεις ελεύθερο χρόνο και όρεξη για δοκιμές, υπάρχει και αυτο:

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=678677&st=14200#entry60071387

https://drive.google.com/drive/mobile/folders/0B4m-NzaPI7zMRG00SGZvbVlYMEE?usp=sharing

Ολες με βάση την CYANOGENMOD 13, απ ότι κατάλαβα (με το google translate).

Σκέφτομαι την RR, αλλά για την ώρα δεν έχω χρόνο.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

Έβαλα την RR που έδωσα link στο προηγούμενο post. Είναι Android 6.

Την έβαλα με καθαρή εγκατάσταση.

Μόλις ξεκίνησε, βάζω τον Google λογαριασμό και κατεβάζω το Facebook. Κάνω log in και τσεκάρω τις 360 photos. Τις βλέπω όπως πρέπει, κουνάω το τηλέφωνο και βλέπω την 360 φωτογραφία.

Ουαου σκέφτομαι, το γυροσκοπιο δουλεύει!

Μετά κάνω επαναφορά τις εφαρμογές μου με το titanium, κάνω επανεκκίνηση και αρχίζω να ασχολούμαι με τη ROM. Ξανανοίγω το Facebook και ανακαλύπτω ότι για να δω τις 360 Photos πρέπει να τις κουνήσω με το δάχτυλο.

Τώρα δεν παίζει το γυροσκοπιο!!!

Στην αρχή λειτούργησε κανονικά και μετά όχι!!

Κάποια ιδέα?

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Έκανα, επανεκκίνηση, wipe dalvik cache & cache και δουλεύει.

 

Επομένως βρήκαμε Android 6 που δουλεύει το γυροσκοπιο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα, επανεκκίνηση, wipe dalvik cache & cache και δουλεύει.

 

Επομένως βρήκαμε Android 6 που δουλεύει το γυροσκοπιο.

 

Από διαχείρηση μπαταρίας πώς την βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

Από διαχείρηση μπαταρίας πώς την βλέπεις;

Ακόμα δε μπορώ να πω κάτι συγκεκριμένο, γιατί αυτές τις μέρες κάνω κάπως μπερδεμένη χρήση στο κινητό, σε σχέση με το συνηθισμένο μου. Πάντως πολύ καλύτερη ή πολύ χειρότερη δε φαίνεται (σε σχέση με την 23s).

 

(link στο post #3483)

 

Οι πρώτες εντυπώσεις μου και κάποια μικροσυγκριση με τις EUI 18s, 20s, 23s:

-- Για την μπαταρία, ότι έγραψα πιο πάνω.

-- Εχει πολλές ρυθμίσεις για παραμετροποίηση (γι αυτό διάλεξα και την RR σε σχέση με τις άλλες που αναφέρονται στο link).

Π.χ.εκτος από τα αισθητικά έχει και strip unicode (για sms 160 χαρακτηρων) στην εφαρμογή των μηνυμάτων.

-- Εχει πολλά θέματα στο playstore, που αλλάζουν ακόμα και τις αποχρώσεις στις ρυθμίσεις. (θέματα για CM13, από την οποία και έχει προέλθει).

-- Το μόνο που έχω βρει να μη λειτουργεί είναι το αυτόματο σβήσιμο - αναμα οθόνης, με το κλείσιμο - άνοιγμα της original flip case. Αυτο το έχουν οι EUI και είναι πολύ βολικό, αλλά δεν είναι λόγος για να απορρίψω τη ROM.

Βέβαια δεν έχω τα έχω δοκιμάσει όλα. Αν βρω κάτι θα το γράψω.

-- Πιο γρήγορη από τις EUI δεν είναι. Μάλιστα, όταν φορτώνει για πρώτη φορά μια εφαρμογή, είναι λίγο πιο αργή. Για την ώρα η EUI μου φαίνεται να έχει πιο ραφιναρισμενη συμπεριφορά.

Έχει στις ρυθμίσεις το kernel audiutor, που δεν το έχω μάθει τι ακριβώς μπορεί να πετύχει, αλλά ίσως να μπορεί να βοηθήσει στην ρύθμιση της απόδοσης.

-- Έχει πιο πολλές γλώσσες από τις EUI, αλλά και αυτή ΔΕΝ έχει ελληνικά.

-- Δουλεύει σωστά το γυροσκοπιο!

 

Αυτό το τελευταίο μπορεί να είναι από μόνο του λόγος για να την κρατήσει κάποιος. Σίγουρα, σε συνδυασμό με το ότι κατ αρχήν φαίνεται να δουλεύουν όλα τα βασικά, το ότι έχει πολλές ρυθμίσεις και το ότι δε ρουφάει τη μπαταρία, είναι λόγος για να ασχοληθώ κι άλλο μαζί της.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Έχει στις ρυθμίσεις το kernel audiutor, που δεν το έχω μάθει τι ακριβώς μπορεί να πετύχει, αλλά ίσως να μπορεί να βοηθήσει στην ρύθμιση της απόδοσης.

Με αυτο εν ολιγοις μπορεις να ρυθμισεις συχνοτητες και διαχειριστη του επεξεργαστη , ρυθμισεις διαχειρισης της ραμ , και αλλες βελτιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο εν ολιγοις μπορεις να ρυθμισεις συχνοτητες και διαχειριστη του επεξεργαστη , ρυθμισεις διαχειρισης της ραμ , και αλλες βελτιωσεις.

Έχεις κάποια πρόταση για τις ρυθμίσεις αυτές ή κανένα link από κάπου να διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ π.χ. έχω ρυθμίσει η κατώτατη συχνότητα του επεξεργαστή να είναι λίγο παραπάνω από την κανονική (από 403 στο επόμενο βήμα 806MHz)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έβαλα την Παρασκευή την 23s όπου και φόρτισα το κινητό το βράδυ. Πηγαίνει μια χαρά, η μπαταρία μόλις τώρα έχει φτάσει στο 1% με screen 2h50m. Με τις προηγούμενες ακόμα η μπαταρία έφτανε με σκριν 2 ώρες το πολύ και γενικά το κινητό το φόρτιζα κάθε 24 ώρες περίπου.

Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα. Δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις για τα e-mails στο bluemail & πολλές φορές δεν λαμβάνει ο παραλήπτεις τα μηνύματα μου στο whatsapp παρόλο που δείχνει ότι έχουν παραδοθεί(τα 2 τικ). Μπορώ να το λύσω ή πρέπει να αλλάξω ρομ? Δεν ψήνομαι να αλλάξω γιατί η μπαταρία με ενθουσίασε όπως είναι λογικό!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ θα σταματήσω να ασχολούμαι με την RR.

Δυο είναι τα θέματα

-- Ενω στη χρήση τα πάει καλά με την μπαταρία, έχει μεγάλη κατανάλωση όταν δεν είναι σε χρήση. Θα ασχολούμουν να βρω τι είναι αυτό που τρώει την μπαταρία, αν δε συνέβαινε το επόμενο

-- Στην USB OTG έχει θέμα. Την χαρακτηρίζει μόνο για φωτογραφίες και μέσα. Έτσι αν κάποιος θέλει να αντιγράψει άλλα αρχεία, οι files browsers δε τη βλέπουν, ή τη βλέπουν άδεια. Δε μπορώ να βρω κάτι κάπου που να αλλάζει αυτή τη ρύθμιση.

 

Το 2ο είναι σημαντικό για μένα και τον τρόπο που χρησιμοποιώ το τηλέφωνο και βαρύνει πιο πολύ από τη λειτουργία του γυροσκοπιου. Μάλλον θα γυρίσω στην EUI.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μπορειτε να μου προτεινετε την πιο σταθερη Rom καλη διαρκεια μπαταριας και να εχει και Ελληνικα?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, κάποιος να μας προτείνει ποιά είναι σε γενικές γραμμές, η καλύτερη ρομ για να την εγκαταστήσω γιατί έχω την 8s και έχω πρόβλημα με το wifi (ενώ είμαι συνδεδεμένος, δεν έχω internet και χρειάζεται να αποσυνδέσω το wifi και μετά συνδέομαι κανονικά).
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα , χτες , μετα απο απαιτηση της συζυγου πηρα πισω το x600 και της εδωσα το apollo iite (Λογω ραδιοφωνου fm).Απο οσο διαβαζω δεν εχουν αλλαξει πολλα πραγματα και δεν εχει παλιωσει ακομα η 20s που εχω στη συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη είναι ότι οι 18s, 20s & 23s έχουν μικρές διαφορές. Οι 18s, 20s, υπάρχουν και με ελληνικά στο ιταλικό φόρουμ.

Αν έχει κανείς κάποια από αυτές, έχει σεταρει το τηλέφωνο και είναι ΟΚ, τότε δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει. Αν έχει κάποια άλλη, πριν της 18s, τότε αξίζει. Το ποιά θα βάλει είναι θέμα του αν θέλει ελληνικά ή όχι.

 

Edit

Μόλις είδα ότι βγήκε και η 23s σε multilingual έκδοση

http://www.androidiani.com/forum/modding-letv-one-x600/534882-rom-x600-6-0-1-modded-eui-kraktun.html .

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να δοκιμασω την 23s αλλα χωρις να ξερω αν εκανα εγω κατι κακο , μου κρασαραν οι ρυθμισεις οποτε πηγαινα να ρυθμισω την ασυρματη εκτυπωση και καποια αλλα FCs που δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη.
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να δοκιμασω την 23s αλλα χωρις να ξερω αν εκανα εγω κατι κακο , μου κρασαραν οι ρυθμισεις οποτε πηγαινα να ρυθμισω την ασυρματη εκτυπωση και καποια αλλα FCs που δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη.

Εγώ με την

http://www.leeco.re/topic/2071-eui-59-020s-by-mjuppetzoyou/?page=1

δεν είχα FCs.

Από χθες έχω την

http://www.androidiani.com/forum/modding-letv-one-x600/534882-rom-x600-6-0-1-modded-eui-kraktun.html

που έχει και ελληνικά. Ως τώρα, καλή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη εχω την 20s απο το 2ο λινκ που εχεις βαλει , υποθετω πως στο πρωτο ειναι αλλη παραλλαγη της 20s και δεν την ηξερα εως τωρα.

 

Ειπα να δοκιμασω την 23s , αλλα περνωντας την πανω απο την 20s που ειχα ηδη χωρις διαγραφη , τελικα ολα κυλουν μια χαρα .Το μονο που με εκνευριζει ειναι οτι παρολο που οριζω μεσω του 3C toolbox να τρεχει η cpu με ondemand και οχι Interactive , μια στο τοσο που το τσεκαρω καθε φορα interactive βρισκω:confused:

 

Yπαρχει το θεμα που αναφερει ενα χρηστης οτι οταν πας να επεξεργαστεις μια εικονα μεσω της gallery , κρασαρει την εφαρμογη συν οτι κρασαρουν οι ρυθμισεις αν πας να ενεργοποιησεις υπηρεσιες εκτυπωσης

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Πήρε ένας φίλος για το mi5 έναν fast charger που μείωσε το χρόνο φόρτισης του κινητού από τις 4 ώρες στην 1,5.

Δεν γνώριζα την ύπαρξη τους, κάνουν μήπως κακό στην μπαταρία? Υπάρχει κανένας να προτείνετε για το κινητό μας?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει αλλά δε μπορώ να βρω το link.

Φορτίζει σε περίπου 2 ώρες, αλλά δε το έχω παρακολουθήσει ποτε ακριβώς φτάνει στο 100%, για να σου πω ακριβώς. Νομίζω ότι πάνω κάτω κάνει όσο και ο φορτιστής που είχε το τηλέφωνο εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω! Ο προβληματισμος μου ηταν αν χαλαει την μπαταρια, θα βρω στο γκουγκλ κανεναν. Τωρα με τον κανονικο μου φορτιζει σε 5-6 ωρες(οταν ειναι στο 5-10%) και εχω λιγακι απαυδησει!
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω! Ο προβληματισμος μου ηταν αν χαλαει την μπαταρια, θα βρω στο γκουγκλ κανεναν. Τωρα με τον κανονικο μου φορτιζει σε 5-6 ωρες(οταν ειναι στο 5-10%) και εχω λιγακι απαυδησει!

Μπορει να φταιει το καλωδιο που αργει να φορτισει ,σε εμενα που το τραβαγα για νατο βγαλω απο την πριζα και το τηλεφωνο ειχε μισοξεκολησει απο τις επαφες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...