Jump to content

LeTV Le One (X600)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχουμε καμιά εξέλιξη σε κάποια από τις 20s; Κάτι που να αξίζει την μετάβαση από 18s σε 20s? :)
Link to comment
Share on other sites

με του Ιταλου την 20ς

Την έβαλα για λίγο εχθές.

Στην αρχή προσπάθησα να κάνω dirty flash (μόνο με wipe catch και dalvik), αλλά δεν πέτυχε. Μετά έκανα clean install. Ακόμα χρειάστηκε να βάλω το TWRP 3. 0.2.0, αντι του 2.8.6.0 που είχα.

Δεν κατάλαβα γιατί στον aroma installer, εκεί που γράφει το changelog, στην πρώτη γραμμή αναφέρει "beta". Επίσης τα εικονίδια κάποιων εφαρμογών (gmail, youtube και ίσως κι άλλες) εμφανίζονται παραμορφωμενα, σαν να είναι συμπιεσμένα στον κάθετο άξονα.

Κατά τα άλλα μου φάνηκε όπως και η 20s στοκ, χωρίς τις κινεζικες εφαρμογές και με αρκετά ελληνικά στα μενού των ρυθμίσεων και των στοκ εφαρμογών. Το γυροσκοπιο δείχνει να έχει το ίδιο πρόβλημα, καθώς δε κατάφερα να δω 360 φώτο στο FB.

Για την ώρα γύρισα στην στοκ 20s, καθώς έπρεπε να στήσω το τηλέφωνο απ την αρχή και εκείνο το "beta" που ανέφερα πιο πάνω μου έκοβε την όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα για λίγο εχθές.

Στην αρχή προσπάθησα να κάνω dirty flash (μόνο με wipe catch και dalvik), αλλά δεν πέτυχε. Μετά έκανα clean install. Ακόμα χρειάστηκε να βάλω το TWRP 3. 0.2.0, αντι του 2.8.6.0 που είχα.

Δεν κατάλαβα γιατί στον aroma installer, εκεί που γράφει το changelog, στην πρώτη γραμμή αναφέρει "beta". Επίσης τα εικονίδια κάποιων εφαρμογών (gmail, youtube και ίσως κι άλλες) εμφανίζονται παραμορφωμενα, σαν να είναι συμπιεσμένα στον κάθετο άξονα.

Κατά τα άλλα μου φάνηκε όπως και η 20s στοκ, χωρίς τις κινεζικες εφαρμογές και με αρκετά ελληνικά στα μενού των ρυθμίσεων και των στοκ εφαρμογών. Το γυροσκοπιο δείχνει να έχει το ίδιο πρόβλημα, καθώς δε κατάφερα να δω 360 φώτο στο FB.

Για την ώρα γύρισα στην στοκ 20s, καθώς έπρεπε να στήσω το τηλέφωνο απ την αρχή και εκείνο το "beta" που ανέφερα πιο πάνω μου έκοβε την όρεξη.

 

Νομίζω πως είναι προφανές ότι το κινητάκι μας θεωρείται πολύ ξεπερασμένο για τους official developers της leeco ώστε να ασχοληθούν σοβαρά με τις Ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι προφανές ότι το κινητάκι μας θεωρείται πολύ ξεπερασμένο για τους official developers της leeco ώστε να ασχοληθούν σοβαρά με τις Ρομ.

Θα συμφωνήσω!

Βέβαια, ας έπαιζε το γυροσκοπιο στην 20s και θα ειμασταν μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, τον τελευταίο καιρό το κινητό μου κάνει κάποια νερά, η αλήθεια είναι ότι εδώ και 7 μήνες περίπου δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα και σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Όμως εδώ και περίπου 4 μέρες μετά από έντονη χρήση περίπου στην μια ώρα και όχι όταν το κινητό έχει φορτισμένη στο φουλ την μπαταρία μου κάνει νερά η οθόνη

(Αν το ξανά πάθω θα κάνω ένα αποτύπωμα οθόνης και θα το ανεβάσω) και μόλις κλείσεις με την οθόνη από τι κουμπί επανέρχεται.

Το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό;

Οφείλεται στην μπαταρία και λεω στην μπαταρία γιατί μετα απο χρήση σχεδόν 1,5 ωρών δεν το κανει αυτο οσο η μπαταρία ειναι εκει πανω απο το 55-60%

Η στο ότι ζεσταίνεται υπερβολικά η οθόνη;

Αν κάποιος έχει πάθει κάτι παρόμοιο ας μας πει να αλλάξουμε απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

και ξαφνικά εκει που έτρωγε φουλ μπαταρια ,το android os έφτανε στο 70% της συνολικης κατανάλωσης, έκανα update συνηθισμένο σε διαφορα της google και .............. android os 4% deep sleep 80% ,kai na pv oti einai ;όλη την ημέρα συνδεδεμενα τα data λογω δουλειας που πρεπει να παιρνω email. τι να πω θαυμα ,αρα δεν φταει ο mtk που λενε ολοι.

αυτα και βλεπουμε.

κατα τα άλλα αψογο ,με την official 20 s

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Εγώ έχω το LeTV μου περίπου 4 μήνες. Δεν το έχω πειράξει καθόλου (είμαι με την 13s) και γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο κινητό.

Μου εμφάνισε όμως ένα προβληματάκι την τελευταία εβδομάδα και έχω κάπως ξενερώσει.

Η οθόνη στο επάνω μέρος (γύρω στους 3 πόντους από την πάνω άκρη του) έχει γίνει κάπως αναίσθητη να το πω. Δηλαδή δεν αντιλαμβάνεται την παρατεταμένη επαφή σε εκείνη την περιοχή. Σε κάποιες εφαρμογές και παιχνίδια είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό κάτι τέτοιο. Αντίθετα η φωτεινότητα, η ευκρίνεια και γενικά η προβολή στην οθόνη δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.

Έχει συναντήσει κάποιος κάτι παρόμοιο; Να χρειάζομαι αλλαγή οθόνης; Ή με κάποια αναβάθμιση της rom να γλυτώσω;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Εγώ έχω το LeTV μου περίπου 4 μήνες. Δεν το έχω πειράξει καθόλου (είμαι με την 13s) και γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο κινητό.

Μου εμφάνισε όμως ένα προβληματάκι την τελευταία εβδομάδα και έχω κάπως ξενερώσει.

Η οθόνη στο επάνω μέρος (γύρω στους 3 πόντους από την πάνω άκρη του) έχει γίνει κάπως αναίσθητη να το πω. Δηλαδή δεν αντιλαμβάνεται την παρατεταμένη επαφή σε εκείνη την περιοχή. Σε κάποιες εφαρμογές και παιχνίδια είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό κάτι τέτοιο. Αντίθετα η φωτεινότητα, η ευκρίνεια και γενικά η προβολή στην οθόνη δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.

Έχει συναντήσει κάποιος κάτι παρόμοιο; Να χρειάζομαι αλλαγή οθόνης; Ή με κάποια αναβάθμιση της rom να γλυτώσω;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Τελικά μάλλον hardware είναι το πρόβλημα μου. Γιατί το συγκεκριμένο θέμα εμφανίζεται όταν ασκώ λίγο πιο μεγάλη πίεση. Αν απλά ακουμπάω απαλά δεν έχει κανένα πρόβλημα. Θα πρέπει να το συνηθίσω προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το γυροσκοπιο στις EUI 5.8 & 5.9 είναι γνωστό. Σε μένα δε δουλεύει και η πυξίδα.

Εχθές λοιπόν, είπα να δοκιμάσω το app Gyroscope Test (VR cardboard). Είναι μια εφαρμογή που έχει σκοπό να τεστάρει τον αισθητήρα του γυροσκοπιου.

Μέσα από αυτή την εφαρμογή λοιπόν, το γυροσκοπιο δουλεύει μια χαρά!!

Δοκιμάστε την.

Βέβαια εκτός εφαρμογής, πχ στις φωτογραφίες 360° του Facebook, δε δουλεύει.

Κάποια ιδέα κάποιος;

Επισης μέσω της εφαρμογής Αλφαδι από Antoine Vianey στο playstore, μπόρεσα να καλιμπραρω το γυροσκοπιο και το αλφαδι δουλεύει μια χαρά. Εξακολουθεί να μην δουλεύει στις 360photo του Facebook. Επίσης εξακολουθεί να μη δουλεύει καμία εφαρμογή πυξιδας και να μη μπορώ να καλιμπραρω την πυξίδα με κάποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έβαλα μια 11s. Εκεί που το γυροσκόπιο ξέρουμε ότι δουλεύει καλά.

Πάλι δε μπορώ να δω τις 360 φωτο του Facebook!!

 

Τι λάθος κάνω;;

 

Και η πλάκα είναι ότι την εγκαθιστώ, δοκιμάζω την πυξίδα (που δε δούλευε στην 20s) και μετά τη στήνω (βάλε 2~3 ώρες σπαστες). Δε μπήκα στο Facebook.

Και μετά από κάποια ώρα σκέφτομαι να δω και καμιά φώτο 360 (με την άνεση της σιγουριάς!!).

 

Όσοι μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες 360 μοιρών, ποια ROM έχετε;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έβαλα μια 11s. Εκεί που το γυροσκόπιο ξέρουμε ότι δουλεύει καλά.

Πάλι δε μπορώ να δω τις 360 φωτο του Facebook!!

 

Τι λάθος κάνω;;

 

Και η πλάκα είναι ότι την εγκαθιστώ, δοκιμάζω την πυξίδα (που δε δούλευε στην 20s) και μετά τη στήνω (βάλε 2~3 ώρες σπαστες). Δε μπήκα στο Facebook.

Και μετά από κάποια ώρα σκέφτομαι να δω και καμιά φώτο 360 (με την άνεση της σιγουριάς!!).

 

Όσοι μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες 360 μοιρών, ποια ROM έχετε;

 

Και συνεχίζω...

Έβαλα και μια MIUI, την τελευταία του vazarg.

Κι εκεί δε μπορώ να δω σωστά τις φωτογραφίες 360 μοιρών του Facebook.

Η πυξίδα από μόνη της παίζει.

 

Τι λάθος κάνω ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 18s stock τις βλέπω μια χαρά πάντως στο Facebook.

Ποια έκδοση;

Δηλαδή μετατοπιζεις το τηλέφωνο δεξιά αριστερά και κουνιεται ανάλογα η φωτογραφία;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πια έκδοση; Ρομ έχω την 18s official. Όχι, γυρίζω τη φώτο με το δάχτυλο. Αυτό που λες το δοκίμασα και δεν δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι τις βλέπω κι εγώ.

Ομως, απ ότι καταλαβαίνω, έτσι δε χρησιμοποιεί το γυροσκοπιο της συσκευής. Το γυροσκοπιο θα το χρησιμοποιήσει όταν απλά γυριζοντας-κουνοντας τη συσκευή, γυρίζει - κουνιεται και η φωτογραφία.

Υποτίθεται ότι στις EUI Android 6, αυτό είναι ένα πρόβλημα, ενώ οι EUI Android 5 και οι MIUI το κάνουν μια χαρά.

Εγώ δε το καταφέρνω με καμία.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα του Χ600 ! Το κινητο δεν το κρατησα πολυ επειδη ειχα παρει ενα umi plus και απο χτες ειμαι με ενα vernee apollo lite.Το κινητο δε εφυγε απο το σπιτι επειδη το χω δωσει στη συζυγο και σκεφτομαι να επιστρεψω σε αυτο μιας και βλεπω μια κινητικοτητα στο λογισμικο μιας και κατεβασα την 20αρα που ποσταρε ο φιλος πιο πανω...
Link to comment
Share on other sites

Έλα και συ στην ομάδα!

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι η κινητικότητα τον τελευταίο καιρό έχει μειωθεί και στην ουσία αυτό που ελπίζουμε είναι να υπάρξει και άλλη έκδοση μετά την 20s. Τα port από άλλες συσκευές φαίνεται να έχουν σταματήσει.

Η 20s είναι πολύ καλή γενικά, με μόνο ουσιαστικό πρόβλημα τον τρόπο που δουλεύει το γυροσκόπιο και η πυξίδα (τα γράφω παραπάνω).

Έλα λοιπόν κι εσύ και ότι παραπάνω καταφέρεις να βρεις στο Internet για το x600, καλοδεχουμενο!

Όπως και να το κάνουμε, είναι ένα τηλέφωνο που όποιος το έχει, δύσκολα το αλλάζει, εκτός κι αν αποφασίσει να κινηθεί σε μεγαλύτερη κατηγορία τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Οταν διαπιστωσει κανεις την ποιοτητα που εχει σε ολους τους τομεις η le eco δυσκολα πας αλλου.Αν δεν παρω πισω το 600 σιγουρα θα επιστρεψω σε ενα letv.
Link to comment
Share on other sites

Οταν διαπιστωσει κανεις την ποιοτητα που εχει σε ολους τους τομεις η le eco δυσκολα πας αλλου.Αν δεν παρω πισω το 600 σιγουρα θα επιστρεψω σε ενα letv.

 

 

 

Όντως θα συμφωνήσω μαζί σου και πραγματικά τα θεωρώ πολύ ποιοτικά τηλέφωνα (τόσο που έχω παραγγείλει και ένα LeEco s3 για την γυναίκα ), αλλά το τελευταίο διάστημα μου κάνει νερά η οθόνη και έχω λίγο ξενερώσει .

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω ένα video στο YouTube. Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν είναι όντως από την οθόνη η από κάτι άλλο, όπως και να έχει, έχω παραγγείλει άλλη από το ebay αν και απ' ότι είδα σε ενα video είναι λίγο μανίκι η αλλαγή της.:blink:

Link to comment
Share on other sites

"Ποια έκδοση;

Δηλαδή μετατοπιζεις το τηλέφωνο δεξιά αριστερά και κουνιεται ανάλογα η φωτογραφία;"

 

Σε εμένα πάντως στην 13s, έτσι προβάλονται οι φωτογραφίες στο 360 όπως το περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Όντως θα συμφωνήσω μαζί σου και πραγματικά τα θεωρώ πολύ ποιοτικά τηλέφωνα (τόσο που έχω παραγγείλει και ένα LeEco s3 για την γυναίκα ), αλλά το τελευταίο διάστημα μου κάνει νερά η οθόνη και έχω λίγο ξενερώσει .

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω ένα video στο YouTube. Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν είναι όντως από την οθόνη η από κάτι άλλο, όπως και να έχει, έχω παραγγείλει άλλη από το ebay αν και απ' ότι είδα σε ενα video είναι λίγο μανίκι η αλλαγή της.:blink:

Aμα εχεις υπομονη...εγω παρηγγειλα ηχειακι για το apollo lite γιατι παραμορφωνει αλλα ευτυχως ειναι 3 βιδουλες απαξ και βγει η πλατη.

Για αυτο ακομα λεω να "χωσω" τον τεχνικο που εχουμε στο μαγαζι και στη χειροτερη να εστελνα κινητο και ανταλλακτικο στο επισκευαστικο κεντρο της εταιριας που ξερω οτι θα γινει δουλεια απο επαγγελματια με καταλληλα εργαλεια , ακομα και για κατι τοσο μικρο.

Link to comment
Share on other sites

"Ποια έκδοση;

Δηλαδή μετατοπιζεις το τηλέφωνο δεξιά αριστερά και κουνιεται ανάλογα η φωτογραφία;"

 

Σε εμένα πάντως στην 13s, έτσι προβάλονται οι φωτογραφίες στο 360 όπως το περιγράφεις.

Ποια 13s; για να τη δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...