Jump to content

LeTV Le One Pro (X800)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις εγκατέστησα την cm12.1 v3, αλλά διαπίστωσα το εξής πρόβλημα: όταν πατώ μια φορά το power για να σβήσει η οθόνη, μόλις το ξαναπατώ για να ενεργοποιηθεί η οθόνη, αυτή (η οθόνη) δεν επανέρχεται πατώντας το power με τίποτα, ούτε και με απ' όσα δοκίμασα (double tap, sweep up/down/left/right),παρά μόνο εάν συνδέσω τη συσκευή με το φορτιστή. Τι μπορεί να συμβαίνει και εάν υπάρχει κάποια λύση, θα ήθελα να την μάθω...... Edited by patraboy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε το παρακάτω από xda

 

1. With the card inserted and unacknowledged make a call by typing: * # * # 4636 # * # *

2. Appear a menu with several options: informaticion phone, battery information, usage statistics and wifi information. That we are interested in "phone information" we click on it.

 

3. We get a lot of things and options. We seek "Set preferred network type" and we click on the tab that appears below us which allows us to select different types of networks.

When you first enter this menu appeared selected the option "TD-SCDMA, LTE, CDMA, EVDO GSM / WCDMA," possibly this was the problem, it was the wrong choice. So it was.

Δοκίμασα και αυτό, αλλά τίποτα!Να ναι καλά το twrp και σε 5 λεπτά έχεις το κινητό όπως το άφησες!:lol:

Samsung Galaxy S8+
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και αυτό, αλλά τίποτα!Να ναι καλά το twrp και σε 5 λεπτά έχεις το κινητό όπως το άφησες!:lol:

Το θεμα ειναι να μπορεις να βαλεις και καμια αλλη ρομ.

Ετσι πως τα λες θα μεινεις με την 14s.

Αν βγαλεις ακρη ενημερωσε μας γιατι δε θελω να μεινω με την 14.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με τη 14s δεν έχω κανένα πρόβλημα. Έχω βάλει και nova launcher και όλα λειτουργούν μια χαρά.

Με το wifi είχε ένα θεματάκι κάποια στιγμή αλλά απενεργοποιόντας την ένδειξη της ταχύτητας λύθηκε απ'ότι φαίνεται αν και ήθελα να την έχω ενεργοποιημένη.

Αυτή η cm12.1 v3 τι διαφορά έχει για να καταλάβω? Αξίζει για κάποιο λόγο να κάνω την αλλαγή?

Letv x800 - US version
Link to comment
Share on other sites

Αυτο π δεν μ αρεσει στο EUI ειναι οι αχρηστες επιλογες στο notification bar ,και οτι στα recents δεν μπορεις να κανεις customization τις επιλογες, περα απο το να αλλαξεις σειρα κι επισης το music ειναι αχρηστο αφου δεν δουλευει με spotify ή custom players(πχ playerpro κλπ)

Κατα τ'αλλα δεν βρισκω καποιο αλλο προβλημα, οποια ROM και να ειχα nova launcher θα εβαζα κι εγω. Μαλιστα τα recents που ειναι με screenshots και στη σειρα οπως τα παλια ios και η απλοτητα της καμερας τα θεωρω σημαντικα πλεονεκτηματα...

Εσεις γιατι θα πηγαινατε σε CM;

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρησιμοποιώ την εγγραφή σαν απάντηση στο viber ακούγομαι πολύ χαμηλά παρόλο που μιλάω κοντά στο μικρόφωνο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση?

 

Στάλθηκε από το Le 1 Pro us μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Cristofer

letv one pro ( X800 ) Official US version + Greek

Doogee X5 Galicia

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγκατέστησα την cm12.1 v3, αλλά διαπίστωσα το εξής πρόβλημα: όταν πατώ μια φορά το power για να σβήσει η οθόνη, μόλις το ξαναπατώ για να ενεργοποιηθεί η οθόνη, αυτή (η οθόνη) δεν επανέρχεται πατώντας το power με τίποτα, ούτε και με απ' όσα δοκίμασα (double tap, sweep up/down/left/right),παρά μόνο εάν συνδέσω τη συσκευή με το φορτιστή. Τι μπορεί να συμβαίνει και εάν υπάρχει κάποια λύση, θα ήθελα να την μάθω......

 

Δεν μπορώ με τίποτα να κάνω να δουλέψει το power για να ενεργοποιείται το τηλέφωνο μόλις το πατώ. Πρέπει να είναι κάποια ρύθμιση που πιθανώς μου διαφεύγει????? Ξαναγύρισα στην 14s του Cuoco (που δουλεύει κανονικά), αλλά είναι κρίμα γιατί φαινόταν πολύ καλύτερη η CM.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αλήθεια δεν είχα πρόβλημα με καμιά rom του Ιταλού.. Ο μόνος λόγος που δοκιμάζω τις άλλες είναι επειδή μου αρέσει να σκαλίζω το κινητό μου. Από τα λίγα πράγματα που με ενοχλούν στο κινητό είναι το πως σπαταλα τα δεδομένα..Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την ανάλυση της οθόνης, αλλά σε σχέση με το Lenovo a8 που είχα και έβγαζα με 1gb κοντά ένα μήνα, τώρα παρακαλαω να φτάσω τις 2 βδομάδες!!
Samsung Galaxy S8+
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αλήθεια δεν είχα πρόβλημα με καμιά rom του Ιταλού.. Ο μόνος λόγος που δοκιμάζω τις άλλες είναι επειδή μου αρέσει να σκαλίζω το κινητό μου. Από τα λίγα πράγματα που με ενοχλούν στο κινητό είναι το πως σπαταλα τα δεδομένα..Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την ανάλυση της οθόνης, αλλά σε σχέση με το Lenovo a8 που είχα και έβγαζα με 1gb κοντά ένα μήνα, τώρα παρακαλαω να φτάσω τις 2 βδομάδες!!

 

Μηπως τα τρωει το 4G γιατι εχω διαβασει οτι πολλοι στα κινητα τους το βγαζουν γιατι ρουφαει τα mb

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αλήθεια δεν είχα πρόβλημα με καμιά rom του Ιταλού.. Ο μόνος λόγος που δοκιμάζω τις άλλες είναι επειδή μου αρέσει να σκαλίζω το κινητό μου. Από τα λίγα πράγματα που με ενοχλούν στο κινητό είναι το πως σπαταλα τα δεδομένα..Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την ανάλυση της οθόνης, αλλά σε σχέση με το Lenovo a8 που είχα και έβγαζα με 1gb κοντά ένα μήνα, τώρα παρακαλαω να φτάσω τις 2 βδομάδες!!

Αν απενεργοποιήσεις την αυτόματη ενημέρωση των Google δεδομένων κι ενημερώσεων, θα δεις μεγάλη διαφορά! Κάνει κάθε 5 λεπτά, αποστολή δεδομένων( επαφές,εφαρμογές,ημερολόγιο κλπ). Επίσης μπές στο Google play, και απενεργοποίησε τις αυτόματες ενημερώσεις. Ρύθμισε και το μέγιστο παραλαβής-αποστολής δεδομένων στο 1mb. Κλείστα και θα δεις διαφορά, όπως είδα κι εγώ!:p

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όποιος ενδιαφέρεται το δινω. Ευτυχώς μετά το αποτυχημένο root όλα οκ. Επανήλθε.αλλα εμένα δεν μου αρεσει. Ούτε έχω και την όρεξη να βάζω άλλη μέσα και να παιδευομαι. Επίσης χωρίς να ξέρω πως έχω 2 γραμμές γρατσουνιας αρκετά χοντρές στον φακό πίσω. Δεν επηρεάζει τις φωτο αλλά εμένα με χάλασε.

 

ΥΓ: δυστυχώς επηρεάζειτις φωτο...άρα άκυρο δεν είναι να δωθεί έτσι.

Edited by tnnik
Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να "παίξει" με Xposed modules στη CM12.1 v3 να προσέξει ιδιαίτερα και να έχει πάρει TWRP backup. Δουλεύει αλλά δεν υπάρχει συμβατότητα 100%. Υπάρχουν επιλογές π.χ scaling του εικονιδίου της μπαταρίας της statusbar που αν δεν έχεις πάρει backup απλά ατύχησες. Κατά τα άλλα μπορείς να παραμετροποιήσεις σχεδόν τα πάντα.

*** LeTV Le 2 Max X829 LineageOS 13 + Mokee kernel

*** LeTV Le 1 Pro X800 US CM 12.1

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και εγω την cm 12 v3.Μου αρεσε αρκετα και ειναι οντως πληρως λειτουργησιμη για καθημερινη χρηση.

Αυτο που δεν μου αρεσε ομως ειναι η καταναλωση της μπαταριας.Σιγουρα καταναλωνει πιο πολυ μπαταρια απο του ιταλου την 11s.

Συν οτι το μενου συντομευσεων για wifi,data,κλπ ειναι πιο ωραιο στου ιταλου την rom.

Αν φτιαχτει το battery drain που εχει η cm 12 πολλοι θα μεινουν ικανοποιημενοι απο την rom.

Προς το παρον γυρισα στο backup που ειχα κανει στην 11s

Letv 1 pro US
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όποιος ενδιαφέρεται το δινω. Ευτυχώς μετά το αποτυχημένο root όλα οκ. Επανήλθε.αλλα εμένα δεν μου αρεσει. Ούτε έχω και την όρεξη να βάζω άλλη μέσα και να παιδευομαι. Επίσης χωρίς να ξέρω πως έχω 2 γραμμές γρατσουνιας αρκετά χοντρές στον φακό πίσω. Δεν επηρεάζει τις φωτο αλλά εμένα με χάλασε.

 

ΥΓ: δυστυχώς επηρεάζειτις φωτο...άρα άκυρο δεν είναι να δωθεί έτσι.

 

Εισαι τυχερος στην ατυχια σου. Σου δινετε η ευκαιρεια να μαθεις πολλα απο το τηλ αυτο ετσι ωστε να εισαι ετοιμος για το επομενο αν εχεις ορεξη να μαθεις βεβαιως βεβαιως.;);)

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα τρωει το 4G γιατι εχω διαβασει οτι πολλοι στα κινητα τους το βγαζουν γιατι ρουφαει τα mb

 

Δεν πιάνω σχεδόν ποτέ 4g Σπάτα που μένω, οπότε δεν νομίζω να φταίει αυτό..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν απενεργοποιήσεις την αυτόματη ενημέρωση των Google δεδομένων κι ενημερώσεων, θα δεις μεγάλη διαφορά! Κάνει κάθε 5 λεπτά, αποστολή δεδομένων( επαφές,εφαρμογές,ημερολόγιο κλπ). Επίσης μπές στο Google play, και απενεργοποίησε τις αυτόματες ενημερώσεις. Ρύθμισε και το μέγιστο παραλαβής-αποστολής δεδομένων στο 1mb. Κλείστα και θα δεις διαφορά, όπως είδα κι εγώ!:p

Αυτό με το όριο 1mb που βρίσκεται? Έκανα τα υπόλοιπα και βρήκα και μια ρύθμιση στον Chrome για οικονομία δεδομένων. Για να δούμε!

Samsung Galaxy S8+
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και εγω την cm 12 v3.Μου αρεσε αρκετα και ειναι οντως πληρως λειτουργησιμη για καθημερινη χρηση.

Αυτο που δεν μου αρεσε ομως ειναι η καταναλωση της μπαταριας.Σιγουρα καταναλωνει πιο πολυ μπαταρια απο του ιταλου την 11s.

Συν οτι το μενου συντομευσεων για wifi,data,κλπ ειναι πιο ωραιο στου ιταλου την rom.

Αν φτιαχτει το battery drain που εχει η cm 12 πολλοι θα μεινουν ικανοποιημενοι απο την rom.

Προς το παρον γυρισα στο backup που ειχα κανει στην 11s

 

Πάντα οι CM ROMs έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση από την εμπειρία μου. Απλά η δυνατότητ πλήρους παραμετροποίησης που σου δίνουν είναι πολύ σημαντική για εμένα και τις προτιμώ. Αν και με τη χρήση battery modules βελτιώνεται η κατανάλωση. Καλή λύση θα ήταν κάποιο custom kernel αλλά χρειάζεται source code και όπως έχει το θέμα με τη LeCrap μάλλον το ξεχνάμε.

 

Μόλις βγήκε η CM v4 :

V4 Version details:

Removed desgin and theme chooser from C-APPS as some of you have experienced problems using Trebuchet laucher (anyway C-Apps can be installed manually via TWRP as ZIP)

Tweaked gps.conf and build.prop. (On my Le1Pro GPS locks now very fast compared to older builds).

Build.prop is configured to use en,US as language on first start after factory reset.

Integrated the OpenCamera into the ROM. It supports the newer API2 and 120fps Video recording. The integrated build.prop is needed for this camera to work, as there are some tweaks regarding fps configuration (my preferred camera for this CM12.1 build)

Removed some left over AudioFX and DolbyAtmos files in the ROM (for clean DolbyAtmos and ViperFX installation use the ZIP in TWRP)

GPS and Cell Tower / WiFi location works (like older Vx versions)

Video playback e.g. Periscope etc. works (like older Vx versions)

CM12.1 has a interated root option in the developer settings

Edited by ctragas

*** LeTV Le 2 Max X829 LineageOS 13 + Mokee kernel

*** LeTV Le 1 Pro X800 US CM 12.1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το όριο 1mb που βρίσκεται? Έκανα τα υπόλοιπα και βρήκα και μια ρύθμιση στον Chrome για οικονομία δεδομένων. Για να δούμε!

Αυτό είναι για να μην σου κάνει λήψη αρχείων αυτόματα και σου τρώει τα ΜΒ Λήψεις=>settings=>1mb;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντα οι CM ROMs έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση από την εμπειρία μου. . Αν και με τη χρήση battery modules βελτιώνεται η κατανάλωση. Καλή λύση θα ήταν κάποιο custom kernel αλλά χρειάζεται source code και όπως έχει το θέμα με τη LeCrap μάλλον το ξεχνάμε.

Έβαλες την v.4? Με custom kernel "μαγειρεμένο"από official λες να γίνει τίποτα καλύτερο?:wacko:

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Εισαι τυχερος στην ατυχια σου. Σου δινετε η ευκαιρεια να μαθεις πολλα απο το τηλ αυτο ετσι ωστε να εισαι ετοιμος για το επομενο αν εχεις ορεξη να μαθεις βεβαιως βεβαιως.;);)

 

Ευτυχώς τελικά δεν επηρεάζεται φωτο...αλλά πολύ κουραστικό το να παλεύεις με την ρομ και το άγχος μεχρι να το δεις να ανοίγει τελικά...τεσπα όπως ειπες μαθαίνεις!

Ξέρεις κάποιος που μπορω να βρω το τζαμακι της κάμερας? Αλλάζει εύκολα ή θέλει καπάκι...?? Ωραίο κινητό φοβερή και να μην μπΟρεις να το χαρείς....καλή συνέχεια

Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ενημερώσω ότι το πρόβλημα του malware (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση που είχα την 11s / Cuocu) φαίνεται ότι λύθηκε (χωρίς να το θέλω) με αλλαγή launcher ...έβαλα έναν ZenUI (όπου μου άρεσαν τα εικονίδια του) και έχω τώρα 2 μέρες χωρίς επισκέψεις των ενοχλητικών προγραμμάτων ... ενώ προηγουμένως, 4-5 φορές την ημέρα, όταν άνοιγα wifi ή δεδομένα είχα την πλημμυρίδα των χαζο-προγραμμάτων αυτών ... δεν πιστεύω να είναι σύμπτωση ...

 

κατά τα άλλα η 11s είναι για μένα μια χαρά, όσα με ενδιαφέρουν λειτουργούν άψογα και το wifi - gps- δεδομένα είναι γρήγορα και επαρκέστατα .... αν δεν βγει ΜΜ για το US δεν πρόκειται να ασχοληθώ ...

Sammy S9+
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες την v.4? Με custom kernel "μαγειρεμένο"από official λες να γίνει τίποτα καλύτερο?:wacko:

 

Δυστυχώς cooked kernel δεν υπάρχει. Το kernel είναι όπως το BIOS στο PC. Βασίζεται στο kernel του Linux και ενσωματώνει τους drivers για τα υποσυστήματα. Χρειάζεται επομένως να τους δώσει η LeCrap. Τότε μπορείς να κάνεις undervolting και ρυθμίσεις σε CPU/GPU governors, I/O scheduler και να δεις σημαντική διαφορά στην κατανάλωση.

 

Με τη CM v4 (dirty flash) έχω κάποια θεματάκια με το λογαριασμό Google αλλά μάλλον φταίει ότι δεν πέρασα και τα gapps ξανά. Θα τα περάσω από πάνω και θα λυθούν. Κατά τα άλλα φαίνεται ότι δουλεύει καλά αν και δεν είχα χρόνο για λεπτομερή δοκιμή.

*** LeTV Le 2 Max X829 LineageOS 13 + Mokee kernel

*** LeTV Le 1 Pro X800 US CM 12.1

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ενημερώσω ότι το πρόβλημα του malware (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση που είχα την 11s / Cuocu) φαίνεται ότι λύθηκε (χωρίς να το θέλω) με αλλαγή launcher ...έβαλα έναν ZenUI (όπου μου άρεσαν τα εικονίδια του) και έχω τώρα 2 μέρες χωρίς επισκέψεις των ενοχλητικών προγραμμάτων ... ενώ προηγουμένως, 4-5 φορές την ημέρα, όταν άνοιγα wifi ή δεδομένα είχα την πλημμυρίδα των χαζο-προγραμμάτων αυτών ... δεν πιστεύω να είναι σύμπτωση ...

 

κατά τα άλλα η 11s είναι για μένα μια χαρά, όσα με ενδιαφέρουν λειτουργούν άψογα και το wifi - gps- δεδομένα είναι γρήγορα και επαρκέστατα .... αν δεν βγει ΜΜ για το US δεν πρόκειται να ασχοληθώ ...

 

Καλησπέρα, έχω κι εγώ την us έκδοση και ίδιο πρόβλημα , στίς ρυθμίσεις /ασφάλεια έχει μία επιλογή "να επιτρέπεται εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές " το απενεργοποίησα και όσον αφορά τις εφαρμογές που κατέβαζε καί έκανε εγκατάσταση είμαι κομπλε. Παρατήρησα πως όταν κλείνω το κινητό και το ανοίγω ή ρύθμιση αυτή επανέρχεται στην αρχική που επιτρέπει τίς εγκαταστάσεις!!

Με το malware στον chrome έχουμε κάποια λύση/προταση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κι εγώ την us έκδοση και ίδιο πρόβλημα , στίς ρυθμίσεις /ασφάλεια έχει μία επιλογή "να επιτρέπεται εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές " το απενεργοποίησα και όσον αφορά τις εφαρμογές που κατέβαζε καί έκανε εγκατάσταση είμαι κομπλε. Παρατήρησα πως όταν κλείνω το κινητό και το ανοίγω ή ρύθμιση αυτή επανέρχεται στην αρχική που επιτρέπει τίς εγκαταστάσεις!!

Με το malware στον chrome έχουμε κάποια λύση/προταση;

 

Εγώ έκανα πέρα τον chrome και χρησιμοποιώ τον stock browser της 11s cuoco και είναι πολύ καλός. Συμβουλή μου,μην ασχολείσαι με τον chrome. edit: μη δοκιμάσεις να παγώσεις τον chrome, το δοκίμασα με titanium και δεν άνοιγε ούτε μια σελίδα. απλά δεν τον χρησιμοποιώ.

Edited by jon_robocop
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έβαλα την 15s MM και δεν δουλεύει το GPS όταν βάζω Google maps.. Τι μπορώ να κάνω;

Δουλεύει

Βαλε ,αν θέλεις ,πάλι την ΡΟΜ με τα δύο wipe

 

Sent from my X800+ using Tapatalk

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω τηλέφωνο στα χέρια μου εδώ και μερικές μέρες και έχω πειραματιστεί/παιδευτεί αρκετά.

Στην CM V4 έκδοση παρατήρησα ότι πολλές φορές κάνει επανεκκινήσεις στα καλά καθούμενα, αλλά κυρίως συμβαίνει όταν ανοίγω τον Music Player. Έτσι γύρισα στη V3. Συμβαίνει και σε εσάς αυτό?

Ακόμα, ήξερα πρίν αγοράσω το κινητό για το πρόβλημα υπερθέρμανσης, αλλά αυτό που συμβαίνει ξεπερνάει αυτό που περίμενα. Όταν πχ πάω να τραβήξω βίντεο με φλας μετά από 4-5 λεπτά (το κινητό βράζει) σταματάει η λήψη και πετάει μήνυμα ότι η λήψη δεν μπορεί να συνεχιστεί λόγο υψηλής θερμοκρασίας της συσκευής. Είναι λογικό; Κάνω κάτι λάθος;

Letv X800 US
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...