Jump to content

myphone #tbt: Κάθε Πέμπτη επισκεπτόμαστε και μαθαίνουμε από το παρελθόν


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το myphone.gr μετράει αισίως 12 χρόνια ζωής. 12 χρόνια ειδήσεων με κέντρο τις mobile συσκευές και την τεχνολογία. Έτσι, αποφασίσαμε, επηρεασμένοι και από τα trend της εποχής, να καθιερώσουμε το myphone #throwbackthursday ή πιο απλά, myphone #tbt. Κάθε Πέμπτη θα «ψαρεύουμε» μια είδηση από το αρχείο μας, για να θυμόμαστε πώς ήταν κάποτε η τεχνολογία και οι συσκευές και να βλέπουμε την εξέλιξη (ή τη στασιμότητα) του χώρου.

 

Επιστροφή, λοιπόν, στο μακρινό 2003, όταν η Philips ανακοίνωνε το νέο της κινητό Xenium 9@9++. Το νέο μοντέλο της ολλανδικής εταιρίας ήταν συσκευή της τότε μεσαίας κατηγορίας και εφοδιασμένο με μονόχρωμη οθόνη.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/37008/9-9.jpg

 

Η Philips θεωρούσε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο προσέφερε την καλύτερη αυτονομία της εποχής με δυνατότητα για 8 ώρες ομιλίας και 30 μέρες αναμονής! Και αν τις 8 ώρες ομιλίας δεν τις ζηλεύουν πολλά σύγχρονα smartphones, τις 30 μέρες αναμονής τις βλέπουν με τα κιάλια. Σίγουρα, δεν έχουν τις ίδιες δυνατότητες και τις ίδιες ενεργειακές απαιτήσεις, αλλά έχει ενδιαφέρον να δούμε την εξέλιξη της αυτονομίας των συσκευών μας. Για τα δεδομένα της εποχής πάντως, διέθετε πάνω από το διπλάσιο χρόνο ομιλίας και εξαπλάσιο χρόνο αναμονής.

 

Και επειδή σήμερα κάνουμε το ξεκίνημα, σας δίνουμε και ένα μικρό bonus. Η παρουσίαση του Sony Ericsson T610 από τον Mythozz[/member] πριν από 12 περίπου χρόνια! Και ξεχωρίζει φυσικά το σχόλιο στο άρθρο:

 

Για κάποιον που έχει συνηθίσει σε 65k TFT τεχνολογία... η STN οθόνη του Τ610 θα του φανεί λίγο περίεργη... αλλά μέχρι εκεί... :o

 

Στα υπόλοιπα...είναι απίστευτο... :)

 

Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την ερχόμενη Πέμπτη!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιες στιγμές, με κάνετε και αισθάνομαι ...γέρος.

;)

 

 

Ελπίζω να μην δούμε καμιά παρουσίαση Ericsson 197 ή ακόμα χειρότερα 172/174 :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να θυμηθώ αν τότε κυκλοφορούσα με p800 ή 7650.

Το σίγουρο ήταν οτι με κοιτούσαν σαν εξωγήινο οι περισσότεροι.

Και φυσικα απο μοντέλο σε μοντέλο οι διάφορες ήταν τεράστιες σε specs, με την τεχνολογια ακομα σε πρώιμο εφηβικό στάδιο, γι'αυτό και ευχαριστιοσουν απίστευτα καθε νέα συσκευή που επιανες στα χέρια σου.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

T68i Sonyericsson δούλευα τότε... και μετά P900i και μετά P1i και μετά... οταν βγήκε το x10i και μπήκα στον χώρο του Android... :)
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

12 ολόκληρα χρόνια ζωής! Έχω την τιμή να είμαι εδώ από την πρώτη στιγμή σχεδόν και ουσιαστικά μεγάλωσα μαζί με το site! Πολύ ενδιαφέρουσα η ενότητα αυτή που ανοίγει σήμερα...κάθε Πέμπτη θα περιμένουμε....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

30 μερες αναμονη θα εννοει με οθονη κλειστη χωρις να μιλησεις καθολου στο τηλεφωνο. τετοιους χρονους δεν πιανουν τα συγχρονα smartphones αν τα απενεργοποιησεις ολα και βαλεις το ultra saving mode;
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακόμη το t610 και είναι λειτουργικοτατο!!

Το είχα όταν ήμουν φαντάρος και όλοι το κοιτούσαν καθώς ήταν από τα πρώτα με κάμερα.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Πωωω.. τι επατε τωρα ρε παιδια? Κινητα philips? Ημουν 17-18 χρονων οταν ειχα δει καποια απο τα πρωτα philps και μου φαινονταν απο αλλο πλανητη (οχι τα diga. Μονο τα xenium, και τα genie. Ειδικα τα τελευταια ηταν πολυ μπροστα). Καλη ενοτητα, πολυ νοσταλγικες εποχες.. Συσκευες παντως που δεν θα ξεχασω ειναι σιγουρα το πρωτο samsung (sgh 600 που αυτο κι αν ηταν σε specs εξωγηινο για την εποχη του), Νοκια 7110, Ericsson t28s, Mitsubishi thirty, Siemens S25 (Απο τα πρωτα, αν οχι το πρωτο, με εγχρωμη οθονη), και τα Nec, που ηταν υπερλεπτα για τοτε. Ιστορικα, ολα. Edited by maximillian
Link to comment
Share on other sites

Πωωω.. τι επατε τωρα ρε παιδια? Κινητα philips? Ημουν 17-18 χρονων οταν ειχα δει καποια απο τα πρωτα philps και μου φαινονταν απο αλλο πλανητη (οχι τα diga. Μονο τα xenium, και τα genie. Ειδικα τα τελευταια ηταν πολυ μπροστα). Καλη ενοτητα, πολυ νοσταλγικες εποχες.. Συσκευες παντως που δεν θα ξεχασω ειναι σιγουρα το πρωτο samsung (sgh 600 που αυτο κι αν ηταν σε specs εξωγηινο για την εποχη του), Νοκια 7110, Ericsson t28s, Mitsubishi thirty, Siemens S25 (Απο τα πρωτα, αν οχι το πρωτο, με εγχρωμη οθονη), και τα Nec, που ηταν υπερλεπτα για τοτε. Ιστορικα, ολα.

 

Το S25 είχε έγχρωμα γραφικά όπως το S11 που είχα κι εγώ!!! Κοκκινο, μπλε και πράσινο είχε μόνο!!!!

 

Εγώ εκείνη την εποχή (2003) είχα το Samsung Z320i 1,3mp camera με ένα led και μπροστινη για βιντεοκλησεις, της Cosmote με το i-mode τότε! Από το i-mode μέσα είδα για πρώτη φορά το myphone.gr και μου άρεσε από τότε!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το S25 είχε έγχρωμα γραφικά όπως το S11 που είχα κι εγώ!!! Κοκκινο, μπλε και πράσινο είχε μόνο!!!!

 

Εγώ εκείνη την εποχή (2003) είχα το Samsung Z320i 1,3mp camera με ένα led και μπροστινη για βιντεοκλησεις, της Cosmote με το i-mode τότε! Από το i-mode μέσα είδα για πρώτη φορά το myphone.gr και μου άρεσε από τότε!!!

 

Εκείνη την εποχή είχα siemens s55. :D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

T610,900kb εσωτερικης μνημης χωρις εξωτερικη!!!!!Σαινια τεχνικοι.50 φωτογραφιες και τελος.......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, 15 χρόνια μετά, η δεύτερή μου συσκευή έγινε το ΝΟΚΙΑ 8210.

Θυμάστε τη διαφήμιση με το "κινητό της χιλιετίας";

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον εννοτητα. εχουν περασει πολλες συσκευες απο τα χερια μου,αυτη η εννοτητητα θα με τα θυμησει. Ετσι για να θυμομαστε οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοι. χαχαχ
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...