Jump to content

επιλογή κινητού βαση της απόδοσης κάμερας απο κινα


panosa12
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ZTE Nubia z7 mini.. Και από Ελλάδα το huawei p7.. Έχουν καλή κάμερα για τα χρήματα τους..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αναμεσα σε meizu m1 jiayu s3 και zenfone 2 εκτός αν πρότεινε τε κάτι άλλο

200-230ευρω

 

Jiayu S3 και τελείωσες. Άνετο με τρομερά specs και όνομα στην αγορά των κινέζων. :cool:

“I feel a little dizzy," said Orion. "But also wonderfully elated. I feel that I am on the verge of finding a rhyme for the word orange."
Link to comment
Share on other sites

αμα θες για φωτο meizu m1, και μετα το nubia που ειπε ο φιλος, απλα με το meizu θα βγαζεις και καμια φωτο της προκοπης σε χαμηλο φωτισμο χωρις να ειναι τιγκα στον θορυβο

 

δες εδω καποια δειγματα

P50404-203534

https://flic.kr/p/rVCzYC

P50303-191018

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω και το Lenovo k3 note και αυτό έχει καλή κάμερα από ότι βλεπω

 

Άστο το Lenovo τίγκα στις κινεζιές είναι μέσα. Πιο βαρύ και από τάνκερ το κάνει το μενού. :down:

Link to comment
Share on other sites

αμα θες για φωτο meizu m1, και μετα το nubia που ειπε ο φιλος, απλα με το meizu θα βγαζεις και καμια φωτο της προκοπης σε χαμηλο φωτισμο χωρις να ειναι τιγκα στον θορυβο

 

δες εδω καποια δειγματα

P50404-203534

https://flic.kr/p/rVCzYC

P50303-191018

 

καθόλου άσχημα για μια συσκευη σε αυτο το κόστος το mx4 pro πως τα παει?

Link to comment
Share on other sites

αμα θες για φωτο meizu m1, και μετα το nubia που ειπε ο φιλος, απλα με το meizu θα βγαζεις και καμια φωτο της προκοπης σε χαμηλο φωτισμο χωρις να ειναι τιγκα στον θορυβο

 

δες εδω καποια δειγματα

P50404-203534

https://flic.kr/p/rVCzYC

P50303-191018

Καλά τα πάει το m1 για τα χρήματα του ..Βγάζει αξιόλογες φωτογραφίες από τι βλέπω και κοστίζει κάτω από 200 ευρώ το εργαλείο ..Αλλά στα σκοτάδια έχεις βγάλει με slow shutter 5 seconds για να έχεις αυτά τα αποτελεσμέτα.. που πρέπει να είσαι στημένος κάπου για να είναι σταθερό το χέρι σου η αλλιώς να έχεις τρυποδάκι..

Σε πλήρες σκοτάδι με slow shutter 1s με το nubia z7 mini full dark

Εδώ μια μέσα στο δωμάτιο απογευματινή IMG_20150401_144203 στο αυτόματο.. Και μια πάλι στο αυτόματο βραδυνή με φλας IMG_20141222_221941 χωρίς να πειράξω iso..

Σε αυτόματες φωτογραφίες πως τα πάει το meizu m1 note και σε σχέση με το mx4 πάλι που έχεις(άμα δεν κάνω λάθος) ?

ΥΓ. Φίλε egodemis το δες ότι τα καταφέρνει το κινητό και κάτω από τα 2s :p

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πάει το m1 για τα χρήματα του ..Βγάζει αξιόλογες φωτογραφίες από τι βλέπω και κοστίζει κάτω από 200 ευρώ το εργαλείο ..Αλλά στα σκοτάδια έχεις βγάλει με slow shutter 5 seconds για να έχεις αυτά τα αποτελεσμέτα.. Η πρέπει να είσαι στημένος κάπου για να είναι σταθερό το χέρι σου η αλλιώς να έχεις τρυποδάκι..

Σε πλήρες σκοτάδι με slow shutter 1s με το nubia z7 mini full dark

Εδώ μια μέσα στο δωμάτιο απογευματινή IMG_20150401_144203 στο αυτόματο.. Και μια πάλι στο αυτόματο βραδυνή με φλας IMG_20141222_221941 χωρίς να πειράξω iso..

Σε αυτόματες φωτογραφίες πως τα πάει το meizu m1 note και σε σχέση με το mx4 πάλι που έχεις(άμα δεν κάνω λάθος) ?

ΥΓ. Φίλε egodemis το δες ότι τα καταφέρνει το κινητό και κάτω από τα 2s :p

 

καλά αποτελέσματα τα εχω καταφέρει και εγώ........... το όνειρο ειναι να βγαλεις photos που βγαίνουν με 5 6 s shutter speed με 0,5 :lol:

εκανα ενα τεστ με πολύ χαμηλό iso και χαμυλο shutter time........ μέχρι κάτι τέτοιο κατάφερα....... με manual white ballance γιατι ολα ηταν.........πράσινα.....

https://www.flickr.com/photos/95916996@N03/17070138576/

το περίεργο είναι....... ενώ εχω χαμηλό shutter time......... δες το φως από την λάμπα.............. (εδώ τι παίζετε?)

Link to comment
Share on other sites

καλά αποτελέσματα τα εχω καταφέρει και εγώ........... το όνειρο ειναι να βγαλεις photos που βγαίνουν με 5 6 s shutter speed με 0,5 :lol:

εκανα ενα τεστ με πολύ χαμηλό iso και χαμυλο shutter time........ μέχρι κάτι τέτοιο κατάφερα....... με manual white ballance γιατι ολα ηταν.........πράσινα.....

https://www.flickr.com/photos/95916996@N03/17070138576/

το περίεργο είναι....... ενώ εχω χαμηλό shutter time......... δες το φως από την λάμπα.............. (εδώ τι παίζετε?)

Εγώ τώρα μαθαίνω περί ρυθμίσεων να πειραματίζομαι, μόνο iso πείραζα ... Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να πειράζω slow shutter.. Έχεις πολύ χαμηλό slow shutter, θα ήθελε μέχρι τα 3s για να βγει πιο καλή πιστεύω .. Αφού και ο φίλος με το meizu m1 στα 5s δοκίμασε ..Αυτο που μου κάνει εντύπωση και το έχω προσέξει και σε άλλες φωτογραφίες είναι ότι το huawei p7 βγάζει iso κάτω από 100 :blink: και γενικά κρατάει σε χαμηλότερες τιμές το iso σε σκοτεινές φωτογραφίες στο αυτόματο από το nubia ..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

φυσικα πρεπει να εισαι στημενος για να βγουν αυτες οι φωτογραφιες αλλιως δεν βγαινουν, το ois βεβαια που εχουν πιο ακριβα κινητα κανει δουλεια ειδικα στις βραδινες φωτο, τα m1 εχει πολλες επιλογες σε shutter speed που φτανει μεχρι και τα 10 sec ( στο mx4 μεχρι 20sec) μεχρι 1sec βγαινουν χερατες οι φωτο, απο κει και πανω ειτε πρεπει να εχει ois το κινητο η να εχεις τριποδο η να το εχεις στησει καπου οπως κανω εγω, το slow shutter το χρησιμοποιεις μονο σε σκηνες με πολυ χαμηλο φωτισμο, αλλιως δεν εχει νοημα, και ταυτοχρονα πρεπει να χαμηλωνεις και το iso, τωρα για το nubia, επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου z7 mini και z7 max, και τα προτεινα σε 2 φιλες για τις φωτο που βγαζουν, το πρωι βγαζουν πολυ καλες φωτο, αλλα σε βραδυ και χαμηλο φωτισμο δεν κανουν και πολλα πραγματα, γενικως οι βραδινες φωτο θελουν ψαξιμο και ωρα για να βγουν καλες, στο auto δεν βγαζει κανενα κινητο

 

καλά αποτελέσματα τα εχω καταφέρει και εγώ........... το όνειρο ειναι να βγαλεις photos που βγαίνουν με 5 6 s shutter speed με 0,5 :lol:

εκανα ενα τεστ με πολύ χαμηλό iso και χαμυλο shutter time........ μέχρι κάτι τέτοιο κατάφερα....... με manual white ballance γιατι ολα ηταν.........πράσινα.....

https://www.flickr.com/photos/95916996@N03/17070138576/

το περίεργο είναι....... ενώ εχω χαμηλό shutter time......... δες το φως από την λάμπα.............. (εδώ τι παίζετε?)

 

το η λαμπα βγηκε ετσι γιατι ειναι πολυ αργο το shutter για τον φωτισμο της σκηνης, εχεις και τις λαμπες και τις βιτρινες, υπαρχει φως, οσο πιο αργο ειναι το shutter τοσο πιο πολυ φως μαζευει, στην φωτο σου ηθελε shutter 1/10s η 1/5 sec δες εδω P50221-190949 η φωτο ειναι στο auto αλλα βλεπεις οτι το κινητο διαλεξε 1/10s για μια αντιστοιχη σκηνη με την δικια σου

 

Εγώ τώρα μαθαίνω περί ρυθμίσεων να πειραματίζομαι, μόνο iso πείραζα ... Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να πειράζω slow shutter.. Έχεις πολύ χαμηλό slow shutter, θα ήθελε μέχρι τα 3s για να βγει πιο καλή πιστεύω .. Αφού και ο φίλος με το meizu m1 στα 5s δοκίμασε ..Αυτο που μου κάνει εντύπωση και το έχω προσέξει και σε άλλες φωτογραφίες είναι ότι το huawei p7 βγάζει iso κάτω από 100 :blink: και γενικά κρατάει σε χαμηλότερες τιμές το iso σε σκοτεινές φωτογραφίες στο αυτόματο από το nubia ..

 

αυτη που εχω τραβηξει με 5sec στην οθονη του κινητου εβλεπες ενα μαυρο, δεν φαινοταν τιποτα, για αυτο και τα 5 sec, στην φωτο του φιλου με το huawei αν βαλεις 5 sec θα καει η φωτο, δεν θα βγει τιποτα γιατι εχει ηδη αρκετο φωτισμο

Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

@Saleakos γενικως οι βραδινες φωτο θελουν ψαξιμο και ωρα για να βγουν καλες, στο auto δεν βγαζει κανενα κινητο

Σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ έχεις απόλυτο δίκιο .. Τώρα περί Nubia z7 mini μπορεί να μην το έψαξες το θέμα ..Να σου εξηγήσω .. Με μια custom rom που είχα μου κράταγε χαμηλά το iso στις φωτογραφίες στα σκοτάδια και βγαίνανε πιο αξιόλογες ..Εννοείτε ότι δυσκολεύετε στις βραδυνές ένα κινητό όπως και το nubia z7 mini .. Το lumia 930 που έχει ένα φιλαράκι που είχαμε βγάλει σε παρκάκι που ήμασταν αραχτοί το βράδυ οι φωτογραφίες είχαν βγει κάτω του μετρίου ..Αλλά στο αυτόματο τις έβγαζε δεν ξέρει να βγάζει με ρυθμίσεις .. Πάντως και σε μπαράκια και σε ταβερνάκια που θα αράξω, οι φωτογραφίες που έχουν βγει είναι αξιόλογες .. Γι αυτήν την χρήση θέλουμε ένα κινητό .. να μπορούμε να βγάλουμε κάποια φωτογραφία με την παρέα , οκογένεια κτλ ..αναμνηστικές.. Τώρα στις μακρυνές φωτογραφίες στα σκοτάδια εκεί θέλει να παίξεις με το slow shutter και το iso..Δηλαδή στα τοπία .. Το nubia έχει slow shutter 60s .. Δηλαδή πρέπει να είμαι στημένος ένα λεπτό για να βγάλω μια φωτογραφία ? Και τι στο καλό θα βγει ? Τεσπα μετά πολλά και τα λίγα , πιστεύω στις μακρυνές φωτογραφίες στα σκοτάδια δυσκολεύονται όλα τα κινητά ..Το θέμα είναι να μπορείς να βγάζεις μια φωτογραφία της προκόπης με το παρεάκι που είσαι εκείνει την στιγμή(για κοντινές φωτογραφίες) ..Γι αυτό και τα προτείνω αυτά τα κινητά που έχω δοκιμάσει ..Τώρα άμα θέλουμε για τοπία να στηνόμαστε κτλ για να βγει κάποια αξιόλογη φωτογραφία στα σκοτάδια σε τοπία .. θέλει ψάξιμο το θέμα όπως λες με διάθεση και χρόνο ..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

γενικός οτιδήποτε θέλει αργό shutter δεν το κοιτάω καν, ζω για την μέρα που θα βγάζω night photos με shutter 0,5 max και άψογη noice free foto (για κινητό μιλάω πάντα)
Link to comment
Share on other sites

γενικός οτιδήποτε θέλει αργό shutter δεν το κοιτάω καν, ζω για την μέρα που θα βγάζω night photos με shutter 0,5 max και άψογη noice free foto (για κινητό μιλάω πάντα)

Έλα γκρινιάρη :p .. σου έβγαλα φωτοφραφία με 1s σε full dark καταστάσεις..Τι άλλο θες ?:worry:

ΥΓ. Πιο κινητό έχεις φίλε μου για κύρια συσκευή τώρα ? Είσαι ικανοποιημένος από την κάμερα του ?

Αααα έχω και μια βραδυνή χωρίς φλας με shutter 0,5 exposure time 0.5

ΥΓ2. Το παλικάρι Που άνοιξε το νήμα αποφάσησε ποια συσκευή θα πάρει ?

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Έλα γκρινιάρη :p .. σου έβγαλα φωτοφραφία με 1s σε full dark καταστάσεις..Τι άλλο θες ?:worry:

ΥΓ. Πιο κινητό έχεις φίλε μου για κύρια συσκευή τώρα ? Είσαι ικανοποιημένος από την κάμερα του ?

Αααα έχω και μια βραδυνή χωρίς φλας με shutter 0,5 exposure time 0.5

ΥΓ2. Το παλικάρι Που άνοιξε το νήμα αποφάσησε ποια συσκευή θα πάρει ?

 

αυτή μαρεσε :p :D:D:D

 

mate 7 εχω λόγο αυτονομίας και μαλιστα το dual 3gb ram ........ (καταλαβες ποσο εκλεγα για τα λεφτα οταν εδινα χαχα)

camera τώρα...... για την μέρα είναι οκ..... ακομη και σε αυτόματο....... το βράδυ.......... κάτσε και πείραζε το shutter time και iso και white ballance για να βγει κατι φυσιολογικό

το μοναδικό κινιτο που μου αρεσε η camera ηταν το 1020 αλλα τα wp απλα δεν για την δουλειά μου (ανανγαστικα να εχω δεύτερη συσκευη για να κανω δουλειά και το 1020 για camera και calls

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με βλέπω για meizu m1 λόγω οτι είναι πιο ολοκληρωμένη συσκευή ουτε πολλά φλασαρίσματα (jiauy s3) αλλά παιζει στην άκρη του μυαλού το asus zenfone 2 τα 2gb που απο έρευνα βλέπω οτι στο βράδι οι λήψεις του είναι παρα πολύ καλες
Link to comment
Share on other sites

αυτή μαρεσε :p :D:D:D

 

mate 7 εχω λόγο αυτονομίας και μαλιστα το dual 3gb ram ........ (καταλαβες ποσο εκλεγα για τα λεφτα οταν εδινα χαχα)

camera τώρα...... για την μέρα είναι οκ..... ακομη και σε αυτόματο....... το βράδυ.......... κάτσε και πείραζε το shutter time και iso και white ballance για να βγει κατι φυσιολογικό

το μοναδικό κινιτο που μου αρεσε η camera ηταν το 1020 αλλα τα wp απλα δεν για την δουλειά μου (ανανγαστικα να εχω δεύτερη συσκευη για να κανω δουλειά και το 1020 για camera και calls

χαχα έλιωσα .. Δικός μου είσαι εσύ ..φαντάσου έκανα και εγώ το ίδιο που πήρα το nubia z7 mini , υπέρβαση :p

Όντως αυτό το lumia 1020 είναι πολύ δυνατό εργαλείο στην κάμερα ..Και έλεγα στον father πάρε το 1020(του αρέσει να βγάζει φωτογραφίες αλλά στο αυτόματο) αφού είχε και πιο παλιά το lumia 800 αλλά αυτός προτίμησε να πάρει το huawei p7 για να πουλάει μόστρα ..τι να πεις ..Τώρα με βάλε να παραγγείλω το zte blade s6 γιατί λέει μοιάζει στο iphone (το κορυφαίο είναι φάει σκάλωμα και με αυτό και να πάει να πάρει στο τέλος το 1020)..Πάλι καλά που δεν είναι σταθερός και πέρνει συσκευές και τις επεξεργάζομαι :p

Παιδιά με βλέπω για meizu m1 λόγω οτι είναι πιο ολοκληρωμένη συσκευή ουτε πολλά φλασαρίσματα (jiauy s3) αλλά παιζει στην άκρη του μυαλού το asus zenfone 2 τα 2gb που απο έρευνα βλέπω οτι στο βράδι οι λήψεις του είναι παρα πολύ καλες

πιστεύω ανάμεσα σε αυτά τα 2 υπερτερεί το meizu λόγου ονόματος και σίγουρα είναι πιο αξιόπιστη σαν εταιρία από τη Jiayu ..Την καλύτερη επιλογή έκανες..Αλλά άμα θες να ασχολείσαι με φωτογραφίες κτλ καλύτερα είναι να πάρεις την 32gb version γιατί η συσκευή δεν πέρνει microsd..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

χαχα έλιωσα .. Δικός μου είσαι εσύ ..φαντάσου έκανα και εγώ το ίδιο που πήρα το nubia z7 mini , υπέρβαση :p

 

μακαριά να πλήρωνα το 240 ευρώ του z7 mini............ εγω 620 εχω σκάσει ακόμη τα κλαίω :cry: (όχι ότι δεν τα άξιζε αλλά ηταν πολλά τα λεφτά απλός)

 

απο εδώ το πήρα...... και εχει και πέσει και 20 ευρω :cry:

http://www.you.gr/proionta/telephony-networking/kinita-tilefona-axesouar/kinita-tilefona/smartphone-huawei-ascend-mate-7-premium-amber-gold

 

το p7 ειναι παρα πολυ ομορφο.......... ειδικά σε άσπρο ποιο όμορφο απο το iphone.............. ολοι το χαζεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με βλέπω για meizu m1 λόγω οτι είναι πιο ολοκληρωμένη συσκευή ουτε πολλά φλασαρίσματα (jiauy s3) αλλά παιζει στην άκρη του μυαλού το asus zenfone 2 τα 2gb που απο έρευνα βλέπω οτι στο βράδι οι λήψεις του είναι παρα πολύ καλες

 

το s3 εχω.

καλη καμερα.μπολικη λεπτομερεια και με hdr ακομα καλυτερη.

 

τωρα για ποια φλασαρισματα μιλας αναρωτιεμαι..

 

εγω ετρεξα 2 εφαρμογουλες και εβαλα play store και gapps.

ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ,ολοκληρα 4 λεπτά..

 

κι εγω μειζου εκ πρωτης θα ελεγα,

αλλα ειχα jiayu s1,μετα jiayu s2 και απλά σου λέω

ρίξε άκυρο στο μειζου ..

η jiayu τα προσεχει τα s και το s3 είναι πρώτο..

παρε μειζου πιο μετα άμα σιγουρευτούμε για την ποιοτητα της σειρας αυτης της μειζου..

 

αποψη μου

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

το s3 εχω.

καλη καμερα.μπολικη λεπτομερεια και με hdr ακομα καλυτερη.

 

τωρα για ποια φλασαρισματα μιλας αναρωτιεμαι..

 

εγω ετρεξα 2 εφαρμογουλες και εβαλα play store και gapps.

ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ,ολοκληρα 4 λεπτά..

 

κι εγω μειζου εκ πρωτης θα ελεγα,

αλλα ειχα jiayu s1,μετα jiayu s2 και απλά σου λέω

ρίξε άκυρο στο μειζου ..

η jiayu τα προσεχει τα s και το s3 είναι πρώτο..

παρε μειζου πιο μετα άμα σιγουρευτούμε για την ποιοτητα της σειρας αυτης της μειζου..

 

αποψη μου

 

στο θεμα του s3 στο φορουμ βλεπω οτι πολλοι ψαχνονται με rom που αλλες εχουν gapps αλλα δεν παιρνουν ota update και καθε συσκευη που ερχεται απο διαφορα κινεζομαγαζα εχουν διαφορετικες rom

οσο για την καμερα οντως ειναι παρα πολυ καλη καμερα αλλα στην βιντεοληψη

δεν ακουγονται καλα λογια

Edited by panosa12
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...