Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέχασα να αναφέρω ότι το gps δεν έβρισκε δορυφόρους αρχικά και το έφτιαξα με την εφαρμογή gps status & fix. Να το έχετε υπόψη όσοι δείτε παρόμοιο πρόβλημα με το gps σας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο για το twrp?

Δεν επηρεαζει καθολου του ιταλου τη ρομ ετσι?

απλα αλλαζει το cwm για το twrp για να μπορω να κανω τα update του ιταλου.

Και απο που το κατεβαζω το twrp?

 

Ευχαριστω παντως για τη βοηθεια,πραγματικα χρωσταω καφε.

Ειχα να ασχοληθω με flash και ροοτ 2 χρονια και τα εχω ξεχασει.

 

Ναι όπως τα λες είναι.Αμα δεν το βρήκες ακόμη σου το στέλνω εδώ το twrp .

https://www.dropbox.com/s/9so9p688m0nmn7v/TWRP_2.8.6.0_K3_cuoco92.zip?dl=0

Αμα θές να κεράσεις κάτι πάντως προτιμώ παγωτό :P

Edited by Darth_Revan
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! Με δική σας ευθύνη ότι κάνετε. Δεν θα φταίω για πιθανότητα λάθους.

 

 

Γράφω ένα μίνι οδηγό εδώ για την εγκατάσταση της ROM του Ιταλού. Προυπόθεση είναι βασικά να έχουμε custom revovery,είτε cwm είτε twrp. Για την εγκατάσταση του CWM έχω γράψει πως γίνεται μέσω sp flashtool στην πρώτη σελίδα.

Αν λοιπόν δεν έχουμε custom recovery περνάμε μέσω του οδηγου το cwm .Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα vol + ,vol - και το power button ταυτοχρονα και δεν τα αφήνουμε μέχρι να μπει στο cwm . Καλό θα ήταν πρώτα να έχουμε πάρει back up απο την εσωτερική μνήμη τις εφαρμογες και τα αρχεία που θέλουμε αφού θα σβηστούν όλα. Εχουμε βάλει στην κάρτα SD τα εξής αρχεία :

1 ) Την ROM του Ιταλού https://docs.google.com/file/d/0B6lOK7oLM0mmS21Ia2xnRmdMVTg/edit

2) Το twrp recovery. ( Αυτο χρειάζεται για να παίρνουμε τα μελλοντικά updates του κινητού ) https://www.dropbox.com/s/9so9p688m0nmn7v/TWRP_2.8.6.0_K3_cuoco92.zip?dl=0

 

Μολις μπούμε λοιπόν στο cwm κάνουμε 3 wipes

1 wipe data-factory reset

2 wipe cache partition

3 advanced--> wipe dalvik cache

 

Αφού τα κάνουμε αυτά παμε στην αρχική του cwm και κάνουμε install zip και επιλέγουμε το αρχείο με την ROM . Kάνει install και μπαίνει η rom . Κανουμε επανεκκίνηση και περιμένουμε .Θα κάνει λίγη ώρα .Μολις μπούμε στο λειτουργικο και το σεταρουμε μετα κλεινουμε το κινητο και μπαινουμε σε cwm recovery παλι.Εκέι κάνουμε πάλι install zip και επιλέγουμε το αρχείο twrp .Επανεκκίνηση και τέλος .Εχουμε την multilanguage rom με ελληνικά gapps root και με twrp recovery . Ενας ευκολος τρόπος να μπαίνουμε στο recovery είναι να κατεβάσουμε το mobile uncle tools και έχει επιλογη reboot to recovery . https://www.dropbox.com/s/sg9uijwaxmp7bdh/movileuncle%2064bits.apk?dl=0

Edited by Darth_Revan
Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομάδα λειτουργίας του κινητού με την rom του Italian μπορώ να πω οτι το κινητό πραγματικά είναι αστέρι.

 

Έχω δοκιμάσει φωτογραφίες, gps (offline με Here Maps), hotspot, ποιότητα μπαταρίας, οθόνη, ταχύτητα με 4G (Cosmote).

Όλα μα όλα πηγαίνουν φισέκι και το κινητό ζεστάθηκε μόνο μετα απο 2 ώρες και κάτι ανοιχτό με GPS και όχι να ζεματάει. Απλά ζεστάθηκε.

 

Για τα λεφτά του τα αξίζει και με το παραπάνω!

Επίσης φοράω το tempered glass του vickmall και προσωπικά το θεωρώ αρκετά καλό. Η αφή είναι άψογη και επίσης δεν φαίνεται άσχημο ή χοντρό.

 

Ερώτηση; Τις εφαρμογές τις περνατε στη κάρτα SD? Εγω δεν μπορώ.. :confused:

Τελος έχω διαθέσιμη μια Frosted Nillkin case black. details με PM.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες θα με τρελανει το τηλ...του περναω 4 mp3 στον φακελο audio της sd και παω να αλλαξω τον ηχο κλησης και βλεπει μονο τα 2! Λυση;
Link to comment
Share on other sites

Download only. Βεβαιώσου πως τσεκάρεις το σωστό scatter. Με ποία rom είσαι τώρα; με την official 1520 ;

Ευχαριστώ πολύ. Για να περάσω τη cwm ακολουθώ τη διαδικασία με flashtools στην 1η σελίδα ή μπορω να την περάσω στην sd και να την εγκαταστήσω από τη recovery?

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πειραματισμούς δείχνει οτι είναι ασφαλές να κάνουμε FREEZE :

Android Live Wallpapers

Black Hole

Bubbles

Google Play Music

Lenovo Launcher ( Μόνο εάν βάλετε άλλο Launcher και τον κάνετε system app)

Music (Χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή για Μουσική αναπαραγωγή)

ShareIt

User Experience

Δεν παγώνουμε :

SafeCenter

Theme Center

Vibeui Service

Τα 3 τελευταία όταν έγιναν freeze άρχισα να έχω προβλήματα ...

Το μόνο απογοητευτικό με αυτή τη συσκευή είναι η ένταση του ήχου.

Παρόλο που χρησιμοποίησα το SpeakerBoost όταν βρίσκομαι στο δρόμο σε θόρυβο μπορεί να μή το ακούσω να χτυπά.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

παραγγελεια απο vickmall 29/5 πακεταριστικε στις 30 και μου στειλανε αριθμο αποστολης και οικονες.

1/6 την εκανε για ελλαδα, 10/6 εφτασε, 12/6 το τεντωσα στα χερια μου!

 

!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΞΑΙΡΕΤΟ!!!!!!!!!!!!!!

 

ειμαι με 1520 ST multi ,κα8ολου pop ups , no ads, μονο 2 κινεζικα προγραμματα ( τπτ το ιδιεταιρο ) ,εχουν περασει superSU.

καμερα σε πρωτο βαθμο καλη (θα δουμε στην πορεια πως 8α παει) ,απο ταχυτητα δν παιζεται (το εβαλα να κατεβαζει ταυτοχρονα και να εγκαθηστα εφαρμογες και παραλληλα εκανα αλλα πραγματα ,οπως youtube), θερμοκρασια μια χαρα (οκ ζεσταθηκε αλλα οχι οπως διαβαζα απο αλλους και ειχα χεστει πανω μου) στην φορτιση κλειστο το κινητο βγαζει κατι κινεζιλες αλλα κομπλε, ηχος πολυ καλος, οθονη πολυ μπομπα και απο θεμα φωτισμου, δουλευουν διλπο χτυπημα και κατι αλλα εξτραδακια που εχει, θα κοιταξω για λεντ ειδοποιησεις ,GPS , σημα τηλεφωνου κλπ μολις φορτισει!

γενικα σμουθη το ειδα

 

γενικα πρεπει να ενεργοποιησω το 4G απο την εταιρεια πρωτα πριν πιασει?

 

καλη μας τυχη!!! :D

 

Καλορίζικο !!!

Με ποια στο στείλανε και ήρθε τόσο γρήγορα?

Με Singapore ή Netherland post?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά απο πειραματισμούς δείχνει οτι είναι ασφαλές να κάνουμε FREEZE :

Android Live Wallpapers

Black Hole

Bubbles

Google Play Music

Lenovo Launcher ( Μόνο εάν βάλετε άλλο Launcher και τον κάνετε system app)

Music (Χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή για Μουσική αναπαραγωγή)

ShareIt

User Experience

Δεν παγώνουμε :

SafeCenter

Theme Center

Vibeui Service

Τα 3 τελευταία όταν έγιναν freeze άρχισα να έχω προβλήματα ...

Το μόνο απογοητευτικό με αυτή τη συσκευή είναι η ένταση του ήχου.

Παρόλο που χρησιμοποίησα το SpeakerBoost όταν βρίσκομαι στο δρόμο σε θόρυβο μπορεί να μή το ακούσω να χτυπά.

 

βλέπω έχεις του Ιταλού!

κάτι ebay και ebay kleinanzeigen τα απεγκατέστησες τελειως?

το Black Hole ( και το Bubbles) δεν γίνεται απεγκατάσταση πιστεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που χρησιμοποίησα το SpeakerBoost όταν βρίσκομαι στο δρόμο σε θόρυβο μπορεί να μή το ακούσω να χτυπά.

 

Δηλαδη βγαινουν στην αγορα συσκευες με απειρα σουπερ χαρακτηριστικα και εχουν προβληματα σε βασικα θεματα... τι να πω....

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη βγαινουν στην αγορα συσκευες με απειρα σουπερ χαρακτηριστικα και εχουν προβληματα σε βασικα θεματα... τι να πω....

 

Ναι έχεις δίκιο. Το έχω διαπιστώσει και εγώ ότι ο ήχος του είναι χαμηλός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα! Μολις περασα τη ρομ του Ιταλου. Η μπαταρια με την μαμα ρομ ηταν χειροτερη και απο iphone. Για να δουμε τι διαχειρηση θα κανει αυτη η ρομ.Με το που ανοιξε η συσκευη βγαζει update.Να το κανω?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο αξιοπιστο warehouse που να το εχει διαθεσιμο; βλεπω vickmall και gearbest out of stock.
και γοιατι να μην το παρεις κατευθειαν απο κινα?σε δεκα μερες θα ειναι στα χερια σου και αρκετα πιο φθηνα!αυτο τον καιρο ερχονται πολυ γρηγορα!εμενα σε 6 μερες ηταν στηνα σθηνα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο !!!

Με ποια στο στείλανε και ήρθε τόσο γρήγορα?

Με Singapore ή Netherland post?

 

Ευχαριστώ φίλε.. Με NL ήταν να το στείλω αλλά με έπεισε η Βίβιαν για SG, το φτιάξαμε λέει και τέτοια, και όντως μου ήρθε καλά..

 

Ερώτηση :

1 είχε ένα μπλόκακι μέσα με ένα ξυστο, τι παίζει?

2 λέω να βάλω esset, καμία εμπειρία?

3 πρόγραμμα καταγραφής cpu και θερμοκρασίες, αλλά να κρατάει ιστορικό.

4 κάποιο συστημένο battery calibration.

Αυτα προς το παρών, ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το καπάκι που έχει πάνω του τα κουμπιά πώς σας φαίνεται; Εφαρμόζουν καλά με τη συσκευή; Μου έκανε εντύπωση, δεν το είχα ξαναδεί.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες θα με τρελανει το τηλ...του περναω 4 mp3 στον φακελο audio της sd και παω να αλλαξω τον ηχο κλησης και βλεπει μονο τα 2! Λυση;

 

Για οσους δεν βρηκαν ακρη...τελικα η λυση ειναι να βαζεις τα mp3 στην sd στον φακελο themecenter/music/download και θα τα βλεπει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω ένα μίνι οδηγό εδώ για την εγκατάσταση της ROM του Ιταλού.

Σου εκανα ''αναφορα'' στο ποστ σου, ευχαριστουμε ;)

Οκ το twrp το βλεπουμε σε επομενη φαση.

Το θεμα ειναι οτι τωρα δε μου περναει το cwm.

Να το μηνυμα που εβγαλε.

 

http://i59.tinypic.com/1z1vjma.jpg

 

 

Φαντασου τωρα ξαναπερναω την 1520 γιατι παλι δεν ανοιγε.

Ακολουθω ολα που λεει στον οδηγο σου.

Μηπως θελει να ξετικαρω καμια επιλογη απο εκει στη λιστα?

Οδηγός επιβίωσης για Flashing

Ρε παιδες θα με τρελανει το τηλ...του περναω 4 mp3 στον φακελο audio της sd και παω να αλλαξω τον ηχο κλησης και βλεπει μονο τα 2! Λυση;

Εκανες επανεκκινηση στο τηλεφωνο ? Αν εκανες και δεν τα ''βλεπει'' κανε μετανομασια στην καταληξη σε onoma.ogg και αν εισαι root μεταφερε τα με εναν file manager στη διαδρομη /system>media>audio>ringtones και ''δωσε'' αδεια rw-r--r-- > κανε επανεκκινηση και εισαι ετοιμος

2 λέω να βάλω esset, καμία εμπειρία?

4 κάποιο συστημένο battery calibration.

Αυτα προς το παρών, ευχαριστώ εκ των προτέρων..

2) το esset ειναι Antivirus ? αν ναι, να μην το βαλεις, δεν χρειαζετε. Αν σε ενδιαφερει βαλε μονο καποιο αντικλεπτικο.

4) Εχεις προβλημα με λαθος στατιστικα/ενδειξη μπαταριας ? αν δεν εχεις τετοιο προβλημα δεν χρειαζετε.

Χρόνος παράδοσής ρεκόρ απο τη Κίνα με Singapore Posτ..7 ημέρες!!!!!!!!!!

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Το έχω διαπιστώσει και εγώ ότι ο ήχος του είναι χαμηλός.

 

Τι λέτε βρε παιδιά, ο ήχος είναι πολύ δυνατός! από youtube, τραγούδια, μέχρι ο ήχος κλήσης, όλα είναι πολύ δυνατά!

έχω την Rom του Ιταλού, εσείς ποια έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Σου εκανα ''αναφορα'' στο ποστ σου, ευχαριστουμε ;)

 

Οδηγός επιβίωσης για Flashing

 

Εκανες επανεκκινηση στο τηλεφωνο ? Αν εκανες και δεν τα ''βλεπει'' κανε μετανομασια στην καταληξη σε onoma.ogg και αν εισαι root μεταφερε τα με εναν file manager στη διαδρομη /system>media>audio>ringtones και ''δωσε'' αδεια rw-r--r-- > κανε επανεκκινηση και εισαι ετοιμος

 

2) το esset ειναι Antivirus ? αν ναι, να μην το βαλεις, δεν χρειαζετε. Αν σε ενδιαφερει βαλε μονο καποιο αντικλεπτικο.

4) Εχεις προβλημα με λαθος στατιστικα/ενδειξη μπαταριας ? αν δεν εχεις τετοιο προβλημα δεν χρειαζετε.

 

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα

 

Άντε να δούμε πόσοι θα ξαναρωτανε πάλι πως περνάει η rom του Ιταλού :-P

Link to comment
Share on other sites

Εκανες επανεκκινηση στο τηλεφωνο ? Αν εκανες και δεν τα ''βλεπει'' κανε μετανομασια στην καταληξη σε onoma.ogg και αν εισαι root μεταφερε τα με εναν file manager στη διαδρομη /system>media>audio>ringtones και ''δωσε'' αδεια rw-r--r-- > κανε επανεκκινηση και εισαι ετοιμος

Το γραφω πιο πανω οτι βρηκα λυση μεταφεροντας απλα τα mp3 στην sd στο φακελο themecenter/music/download

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πόσοι θα ξαναρωτανε πάλι πως περνάει η rom του Ιταλού :-P

Χαράς το κουράγιο σου που κάθεσαι και γράφεις οδηγούς......

Α γράψε στο ποστ του οδηγού σου τα γνωστά ""δοκιμάζετε με δική σας ευθύνη - δεν φέρω καμία ευθύνη σε περίπτωση λάθους κλπ"" ..... Δεν ξέρεις τι γίνεται.......

Το γραφω πιο πανω οτι βρηκα λυση μεταφεροντας απλα τα mp3 στην sd στο φακελο themecenter/music/download

Όλα καλά, την ώρα που εγραφες εσυ εγραφα και εγώ σε πολλαπλή παράθεση !

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση τη rom ακολουθώντας τις οδηγίες στη σελ. 1 αλλά όταν έφτασα στην επαννεκίνηση δεν ξαναάνοιξε το κινητό. Τώρα όποτε το συνδέω στο pc μου βγάζει ότι οι drivers δεν εγκαταστάθηκαν. Τι κάνω για να το σώσω; Help...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση τη rom ακολουθώντας τις οδηγίες στη σελ. 1 αλλά όταν έφτασα στην επαννεκίνηση δεν ξαναάνοιξε το κινητό. Τώρα όποτε το συνδέω στο pc μου βγάζει ότι οι drivers δεν εγκαταστάθηκαν. Τι κάνω για να το σώσω; Help...

1)Δοκίμασες να μπεις στο recovery?

2)αν δεν έχεις recovery δοκίμασες να το ξαναπερασεις μέσω flash tool?

3)αν έχεις recovery, δοκίμασες να ξαναφλασαρεις την ρομ??

Link to comment
Share on other sites

1)Δοκίμασες να μπεις στο recovery?

2)αν δεν έχεις recovery δοκίμασες να το ξαναπερασεις μέσω flash tool?

3)αν έχεις recovery, δοκίμασες να ξαναφλασαρεις την ρομ??[

 

Δεν ανοίγει το κινητό, ώστε να το βάλω στο meta data για να το αναγνωρίσει το PC. Δεν ανοίγει ούτε στη recovery. Δοκίμασα και τα τρία που μου λες. Τίποτα.

Edited by Nikoump
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...