Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή σκέφτομαι να το παραγγείλω από ΤΟ2C, να επιλέξω να το στείλουν με Singapore post ή με NL post, και το έχει δοκιμάσει το κινητό με Q internet κάποιος αν δουλεύει; Eυχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απίθανο!!!

 

Στην 22 ο αυτόματος φωτισμός μπορεί να πάει πάνω κάτω σε ένταση!!!!

Εγώ πχ μπορεί το αυτόματο να μου ήταν πάντα σκοτεινό. πατάω αυτόματο, ανεβάζω λίγο την μπάρα και έτσι έχω αυτόματο που αλλάζει ανάλογα με το φώς αλλά πάντα λίγο πιο δυνατό

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ροοτ στη 1522?γιατι εχει πολλά κινεζικα και δεν μου μπαινει και το play store :/

 

κανονικά root και gapps!

Link to comment
Share on other sites

γίνετε μέσω CWM και όχι με apk install

http://www.chinasmartphonereview.com/lenovo-lemo-k3-note-recovery-google-service/

http://forum.xda-developers.com/android/software/gapps-google-apps-minimal-edition-t2943330

https://download.chainfire.eu/696/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.46.zip

 

τα gapps που δίνουν στο πρώτο link δεν κάνουν sync ta contacts. εγώ βάζω τα gapps από το δεύτερο link 5.0.x

στο τρίτο link για Root πάλι μεσώ του CWM

το θέμα είναι να γίνει edit πρώτο post και να αρχίσουν να μπαίνουν εκεί οι οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατεβασα τα αρχεια οπως ειπες κ μπηκα με recovery. αλλα δεν με αφηνει να τα περασω. Σαν επιλογες μου εχει reboot,update που παταω και fail,κλεισιμο του τηλεφωνου κ wipe data
Link to comment
Share on other sites

Οκ κατεβασα τα αρχεια οπως ειπες κ μπηκα με recovery. αλλα δεν με αφηνει να τα περασω. Σαν επιλογες μου εχει reboot,update που παταω και fail,κλεισιμο του τηλεφωνου κ wipe data

 

Δεν έχεις περασει cwm recovery για αυτό δεν μπαίνει. Μέσω sp flash tools θα το περάσεις το cwm recovery.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μην το λες, στο to2c μου στείλαν υποτίθεται tempered "glass" κ ήταν πλαστικούρα (κ σπασμένο επίσης) και υποστήριζαν να λένε ότι είναι tempered glass.

To to2c έχει γίνει πολύ χάλι. Αρνείται να εξυπηρετήσει εγγυήσεις συσκευών, λέει ψέματα ότι παρέλαβε το κινητό αλλά δεν βλέπει πρόβλημα, κι επίσης λέει ότι τα διόρθωσαν αλλά τα στέλνουν πίσω όπως τα πήραν. Έχει φτάσει να ανταγωνίζεται το Pandawil...

 

Ρίχνεται περιοδικά μια ματιά στο θέμα των καταστημάτων, προφυλάσσει από μελλοντικές κακοτοπιές ;)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μόλις πριν 2 μέρες το παρέλαβα και εγώ από Minideal. Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος το κινητό είναι αρκετά γρήγορο και η μπαταριά αξιοπρεπής. Υπάρχει μόνο ένα μικρό BUG, αν εγκαταστήσω άλλο launcher π.χ Novalauncher δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα widget. Βγαίνει ένα μήνυμα το οποίο λέει Unfortunately, Settings has stopped. Δοκίμασα και με άλλους Launcher άλλα το πρόβλημα παραμένει. Το κινητό φοράει VIBEUI_V2.5_2511_5.444.1_ST_K50-T5 και δεν είναι root. Ξέρει κανείς λύση για το παραπάνω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

για οποιον ενδιαφερεται. ξαναπαρηγγειλα το κινητο για μια φιλη. απο geekbuying το εχει 155 νομιζω αλλα οταν κανεις εγγραφη σου δινει 5% εκπτωση. οποτε το παρηγγειλα με 146€.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μόλις πριν 2 μέρες το παρέλαβα και εγώ από Minideal. Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος το κινητό είναι αρκετά γρήγορο και η μπαταριά αξιοπρεπής. Υπάρχει μόνο ένα μικρό BUG, αν εγκαταστήσω άλλο launcher π.χ Novalauncher δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα widget. Βγαίνει ένα μήνυμα το οποίο λέει Unfortunately, Settings has stopped. Δοκίμασα και με άλλους Launcher άλλα το πρόβλημα παραμένει. Το κινητό φοράει VIBEUI_V2.5_2511_5.444.1_ST_K50-T5 και δεν είναι root. Ξέρει κανείς λύση για το παραπάνω πρόβλημα?

Έχει αναφερθεί πολλές φορές το πρόβλημα, λύνεται αν κάνεις system app τον nova launcher.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στο θέμα της εγκαταστασης της 1522 σε κινητό που έχει την 1520.

Tο unroot το καταλαβαίνω. Όσον αφορά τη stock recovery, εννοείτε να ξαναπεράσω την 1516 ας πούμε, και μετά ΟΤΑ σε 1522? Συγγνώμη που η ερώτηση μου είναι πιο android-question αλλά θέλω να καταλάβω τι πρέπει να κάνω χωρίς να αναλυτική εξήγηση. Ποιό είναι το πρόβλημα και πως θα το λύσω για να περάσω την 1522.

 

Υπόψιν, έχω 1520 περασμένη, ρουταρισμένη και με gapps, όπου μπήκαν με τους οδηγούς του forum απροβλημάτιστα!

Επειδή ήρθε νέο lenovακι για τη γυναίκα (αν και τα χαμε παραγγείλει μαζί) και θα της τα κανω απο την αρχή, μπορώ, μόλις τελειώσω τα κλασσικά με το δικό της να το κανω ενα image και να το περασω στο κινητο μου όπως θα έκανα με 2+ PCs? Δε με νοιάζουν εφαρμογές κτλ, το φτιάχνω εκ νέου.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ρωτάτε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια γράφω εδώ τον οδηγο για root cwm recovery k gapps βασισμένο στου kogi.gr με κάποιες μικρές δικές μου προσθήκες.Πρώτα απο όλα κατεβάζουμε την 1520 stable απο εδώ:

https://userscloud.com/jilrn8jik026

το cwm recovery απο εδώ https://mega.co.nz/#!a5gwjCTL!F7clGZJiELx6_4CR2QckPvpj2mafqmgWi4mmhBtRDUA

Tα gapps απο εδώ

https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934548933

 

Flash tool εδώ : http://www.needrom.com/download/sp-flash-tool-v5-1424-00/

 

Super su pro εδώ : https://mega.co.nz/#!qoIwGSRY!bP3dds5kplNzIqmq_L4_IcM0gBcGYZl71coWSLhW-Is

 

Εδω είναι του kogi τα αρχεία https://mega.nz/#!ht0EBJAB!HkqEUO0uvdmvZZuseFRfKvMB0Yv6CN3wlHxjv7V3MAk

 

Αρχικά, αποσυμπιέστε το αρχείο LenovoK3Note.zip στον φάκελο που σας βολεύει. Μέσα στο zip θα βρείτε 3 φακέλους και 2 αρχεία. Σ Στους φακέλους υπάρχει η CWM Recovery,

το Flashtool, ο Driver για το κινητό, τα Google Apps και το SuperSu για το root.

Μετά κατεβάστε το rom από το needrom.com. Θα είναι συμπιεσμένο, οπότε αποσυμπιέστε το

στον φάκελο στον οποίο είχατε αποσυμπιέσει το LenovoK3Note.zip.

Κάνετε εγκατάσταση τους drivers στον αντίστοιχο φάκελο. Αν σας βγάλει μηνύματα για να δώσετε

το ΟΚ, δώσ'τε το.

Αυτό το βήμα δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, αλλά επειδή είχα πρόβλημα με την αναγνώριση του κινητού

στα Windows 7 64bit, Θα το περιγράψω.

Σβήστε το κινητό.

Ανοίξτε το κινητό, πατώντας VOLUME DOWN + POWER για να μπείτε σε Meta Mode.

Συνδέστε το USB και τα Windows θα αναγνωρίσουν τη συσκευή και θα εγκαταστήσουν τους drivers.

Αφού εγκαταστηθούν οι drivers, πατήστε συνεχόμενα το POWER μέχρι να κλείσει η συσκευή.

Μπείτε στον φάκελο Flashtool κι ανοίξτε το flash_tool.exe . Πηγαίνετε στα Options, στην επιλογή

Download και τσεκάρετε το κουτάκι "DA DL All with Checksum", αν δεν είναι τσεκαρισμένο. Μετά πηγαίνετε

στην επιλογή Connection και βεβαιωθείτε ότι είναι επιλεγμένα τα USB, High Speed και auto detect.

Στη συνέχεια, στο κεντρικό παράθυρο αλλάξτε το Download Only σε Firmware Upgrade. (ΠΡΟΣΟΧΗ! Όχι σε Format All + Download!)

Πατήστε το κουμπί Scatter-loading και μπείτε στο φάκελο της ROM που κατεβάσατε. Επιλέξτε το αρχείο που τελειώνει σε "scatter.txt".

Πατήστε Download κι αμέσως συνδέστε το κλειστό κινητό στο USB. Θα αρχίσει να βάζει τη ROM στο κινητό. Όταν τελειώσει, θα κάνει reboot.Θα αργήσει αρκετά μην αγχωθείτε .

Μπείτε κανονικά στο κινητό, βάλτε αυτά που σας ζητάει, ΜΗΝ λάβετε μέρος στο User Experience, έχω την εντύπωση ότι δεν είναι για καλό.

Πηγαίνετε στο app "System Update" και κάντε Update, αν υπάρχει. Επίσης, συνδέστε το κινητό στο PC μέσω USB, θα το αναγνωρίσει σαν αποθηκευτικό χώρο.

Βάλτε τα αρχεία "gapps-du-flounder-arm64-20150331-signed.zip" και "K3_Note_ROOT_SuperSU-Pro-v2.46.zip" στον κεντρικό φάκελο του κινητού

(Lenovo K3 Note/Built-in Storage).

Ύστερα, κλείστε το κινητό και μπείτε πάλι στο flashtool. Αλλάξτε το Firmware Upgrade σε Download Only και πατήστε στο

"Scatter Loading". Μπείτε στον φάκελο "CWM" κι επιλέξτε το αρχείο που τελειώνει σε "scatter.txt". Πατήστε το κουμπί Download και γρήγορα

συνδέστε το κλειστό κινητό στο USB.

Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα κάνει reboot το κινητό. Κλείστε το και ανοίξτε το ξανά, αυτή τη φορά πατώντας VOLUME UP, VOLUME DOWN και POWER.

(Τα τρία κουμπιά που έχει το κινητό στα δεξιά, δηλαδή.) Πατήστε τα μέχρι να σας βγάλει στην οθόνη επιλογή γλώσσας English ή Αλαμπουρνέζικα. Επιλέξτε English.

Με τα VOLUME UP και VOLUME DOWN μετακινείτε την επιλογή σας στη λίστα, με το POWER επιλέγετε. Επιλέξτε Install Zip, Choose zip from /sdcard κι επιλέξτε το

ένα από τα 2 αρχεία που βάλατε στο κινητό μέσω USB. Μετά πατήστε Yes - Install κλπ. Κάντε το ίδιο για το άλλο αρχείο, και μόλις τελειώσει κι αυτό, πατήστε "Go Back",

Reboot Options και Reboot System Now.

Πλέον είστε έτοιμοι, έχετε την πιο πρόσφατη έκδοση του OS, Play Store και root. Αν θέλετε, μπορείτε να εγκαταστήσετε μια εφαρμογή σαν το Titanium Backup Pro

και να κάνετε Freeze όλα τα Bloatware. Προσωπικά, εγώ έχω κάνει Freeze τα: Amap, Badou, Duomi, Email, Game Center, iReader, JD.COM, JJ Lord, LASK SDK Lite,

Lenovo Launcher, Lenovo Service, LenovoStore, MaxxAudio, Mobile Assistant, NetWase News, Search, SHAREit, SYNCit, UC Browser, User Experience, Video, Weather Reader,

Weibo, ZAKER κι ένα κινέζικο. Νομίζω είχα φριζάρει ακόμα ένα, αλλά το ESET το βρήκε μαζί με το Badou σαν ιούς και τα απεγκατέστησα τελείως.

 

Για να γίνει τώρα update μόλις βγάλει ειδοποίηση για stable το system update ,θα κάνετε πρώτα απο όλα ένα back up με το cwm recovery και με το titanium back up όλα τα προγράμματα που θέλετε και τα μυνήματα wifi δικτυα .Μετά πάτε στο supersu εικονίδιο στις ρυθμίσεις και κάνετε settings---> full unroot και reboot .Υστερα με κλειστό το κινητό περνάτε με sp flash tools το stock recovery https://mega.co.nz/#!XkplnJ7L!_pIqrvjGMFPMbZKkOISpYwGspwZYTdL_bPEXdKyGp2c. Τέλος πάτε στο system update και κάνετε update στην τελευταία εκδοση . Πάλι επανεκκίνηση και θα κάνει κάποια ώρα να μπει. Επιλέγετε Αγγλικά και συνεχιζετε το σεταρισμα

.Παλι κλείσιμο το κινητο και με το sp flash tools βαζουμε παλι το cwm recovery .Μόλις γίνει εχουμε βάλει πάλι το super su pro και τα google apps στην εξωτερική κάρτα του κινητού ή στην εσωτερική και μπαίνουμε στο cwm recovery και κάνουμε πάλι install zip τα 2 αρχεία κανοντας και ενα wipe cache k advanced wipe dalvik . Ξανά επανεκκίνηση και περιμένετε λίγη ώρα αργεί να μπει .Είμαστε έτοιμοι και έχουμε την τελευταία stable με gapps και root. Αφαιρούμε και κάνουμε freeze τις κινεζικές εφαρμογές.Χίλια ευχαριστώ στον kogi.gr και αν θέλει να αφαιρέσω τον οδηγό του ας μου το πει.Απλά βοηθάει αρκετό κόσμο .

 

Μόλις ανέβασαν και οι ρώσοι την 1522 stable οπότε είναι ακόμα πιο ευκολο,γίνεται μέσω cwm recovery το update ,install zip και μετα τα γνωστά supersu και gapps .https://yadi.sk/d/HQxbXyIUgxNiW

Edited by Darth_Revan
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλουμε των Ρώσων τη 1522 μέσω CWM πάνω από τη 1520, θα χάσουμε ότι έχει μέσα το κινητό (apps, photos, μνμ, κτλ?) οπότε back up? επίσης, δε χρειάζεται unroot? απλώς χρειάζεται εκ νέου root?
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλουμε των Ρώσων τη 1522 μέσω CWM πάνω από τη 1520, θα χάσουμε ότι έχει μέσα το κινητό (apps, photos, μνμ, κτλ?) οπότε back up? επίσης, δε χρειάζεται unroot? απλώς χρειάζεται εκ νέου root?

 

Back up θα κάνεις έτσι και αλλιώς .Αμα την περάσεις μέσς cwm κανονικά θέλει 3 wipes (wipe cache ,wipe data,wipe dalvik cache ) οπότε χάνονται όλα όσα είναι στην εσωτερική sd .Oτι είναι στην εξωτερικη δεν χάνεται.Και ναι θα χρειαστεί πάλι root k gapps

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επικοινώνησα με το vickmall. Τους είπα να μου στείλουνε την τελευταία multilanguage 1520 και μου λένε πως δεν την στέλνουν παρα μόνο το κάνει ο συνεργάτης τους εδω στην Ελλλάδα,στην Θεσσαλονίκη .Επειδή είναι clean και δεν θέλουν να τους την πάρουν τα άλλα μαγαζιά. Τελος παντων θα μου στείλουν την 1520 multilanguage με playstore απλά θα έχει και τις κινέζικες εφαρμογές μέσα :rolleyes: .Οπότε θα ποστάρω εδώ το λινκ για όποιον την θέλει.

 

Επειδη τελικα με την 1511 που μου στειλαν εχω προβλημα με το browser πεταει διαφημισεις κι ελεγα να δοκιμασω την official. Απο vickmall δε καταλαβα τωρα θα μας δωσουν τη 1520 με ελληνικα η οχι. Σημερα ειναι και κλειστα να μιλησω με vivian. Ποτε σου ειπε απλα δηλ θα μας την δωσουν multilanguage αλλα οχι clean? για ποτε σου ειπε;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

[/color]σήμερα που έiχα το κινητό στην μπροστινή τσέπη στο τζιν όταν πήγα να μπω στο αυτοκίνητο το ένοιωσα να ζορίζετε πολύ και ψάχνοντας για θήκες βρήκα αυτό http://www.ebay.com/itm/Luxury-Thin-Aluminum-Metal-Bumper-PC-Back-Hard-Case-Cover-For-Lenovo-K3-NOTE-/251916070004?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item3aa75e2c74

έχει κάποιος κάτι παρομοιο? απόψεις ?

 

Φίλε μου είχα παρόμοια θήκη σε άλλο κινητό και δεν είχα πρόβλημα, την συγκεκριμένη όμως την λεχω παραγγείλει και την περιμένω απο μέρα σε μέρα!Μόλις έρθει και την δοκιμάσω θα σου πώ αν αξίζει :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τελικα με την 1511 που μου στειλαν εχω προβλημα με το browser πεταει διαφημισεις κι ελεγα να δοκιμασω την official. Απο vickmall δε καταλαβα τωρα θα μας δωσουν τη 1520 με ελληνικα η οχι. Σημερα ειναι και κλειστα να μιλησω με vivian. Ποτε σου ειπε απλα δηλ θα μας την δωσουν multilanguage αλλα οχι clean? για ποτε σου ειπε;

 

Δεν είναι θέμα του browser αυτο απλά πρεπει να γίνει root να βάλεις το adaway να κόβει τις διαφημίσεις. Θα την δώσουνε με ελληνικά αλλά οχι την clean οπως λέει που είναι χωρίς κινεζικα κλπ.Αυτη την βάζει μονο αυτος στην Θεσσαλονίκη ο οποίος το κάνει δωρεάν. Θα μου στείλουν την 1520 stable αλλά απλα θα έχει και τα κινέζικα τα οποία τα αφαιρείς μόνος σου χειροκίνητα με titanium back up

Link to comment
Share on other sites

στην 1520 το είχε στις συντομεύσεις του notification bar αν το τράβαγες και δεύτερη φορα πιο κάτω. ;)

αλλά από ότι φαίνεται στην 1522 το βγάλανε.νομίζω ότι λείπουν και άλλα extra που είχε στις συντομεύσεις εκεί.

 

και όντως φτιάξανε την ταχύτητα που τραβάει photo.

 

το πρόβλημα του συγχρονισμού του φλας με το κλείστρο το φτιάξανε? το πρόβλημα το έχει η 1511

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ επι πόσες μέρες να το ρουτάρω είτε με flashtools είτε χωρίς, αλλά χωρίς καμία απολύτως επιτυχία. Και τώρα με τις οδηγίες αυτές, πάλι δεν μπόρεσα να το ρουτάρω, αν και στο flashtool λέει ότι το download έγινε. Επειδή προφανώς κάνω εγώ κάτι λάθος, ξέρετε κανένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη όπου να μπορώ να πάω να μου το ρουτάρουν και να βάλουν gapps;
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ επι πόσες μέρες να το ρουτάρω είτε με flashtools είτε χωρίς, αλλά χωρίς καμία απολύτως επιτυχία. Και τώρα με τις οδηγίες αυτές, πάλι δεν μπόρεσα να το ρουτάρω, αν και στο flashtool λέει ότι το download έγινε. Επειδή προφανώς κάνω εγώ κάτι λάθος, ξέρετε κανένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη όπου να μπορώ να πάω να μου το ρουτάρουν και να βάλουν gapps;

κατέβασε από google play το root checker να βεβαιωθείς πρώτα ότι δεν είσαι root.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε από google play το root checker να βεβαιωθείς πρώτα ότι δεν είσαι root.

 

το έκανα ήδη αυτό και μου δείχνει ότι δεν είμαι root. Kοντεύω να τρελαθώ :wacko:

Επίσης θέλω να κάνω root μήπως και μπορέσω να βάλω το google play, γιατί ούτε αυτό μπορεσα να το εγκαταστήσω,

Edited by GIANNIS511
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα του συγχρονισμού του φλας με το κλείστρο το φτιάξανε? το πρόβλημα το έχει η 1511

 

δεν υπήρχε ποτε τέτοιο πρόβλημα στις official. δεν ξέρω τι να σου πω για τις πειραγμένες

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα του browser αυτο απλά πρεπει να γίνει root να βάλεις το adaway να κόβει τις διαφημίσεις. Θα την δώσουνε με ελληνικά αλλά οχι την clean οπως λέει που είναι χωρίς κινεζικα κλπ.Αυτη την βάζει μονο αυτος στην Θεσσαλονίκη ο οποίος το κάνει δωρεάν. Θα μου στείλουν την 1520 stable αλλά απλα θα έχει και τα κινέζικα τα οποία τα αφαιρείς μόνος σου χειροκίνητα με titanium back up

 

Μωρε root εχει γινει εχει απεγκατασταθει οτιδηποτε ασχετο κινεζικο και μη αλλα οι διαφημισεις απο που ερχονται δηλαδη;;; Αυτη ειναι η απορια μου. Με original 1520 γραφουν πολλοι οτι δεν υπαρχει θεμα. Σου προσδιορισαν ποσο αμεσα θα μας δωσουν link για τη 1520 multi;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...