Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M9)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα!

 

Μετά από 8 συναπτά έτη με συσκευές της BlackBerry σαν κύριες αποφάσισα σιγά σιγά να μεταπηδήσω σε άλλη συσκευή και συγκεκριμένα προς το Μ9.

 

Δυστυχώς την συσκευή δεν την έχω δει καν από κοντά, γιατί εδώ που βρίσκομαι δεν υπάρχει σε κανένα κατάστημα για να το χειριστώ και δεν το έχει και κανένας γνωστός μου.

 

Υπάρχουν bugs στην συσκευή, ή διάφορα προβλήματα, ώστε να σκεφτώ την αγορά του, ή δουλεύουν όλα απροβλημάτιστα;

 

Πέρα από την κάμερα που διαβάζω αρνητικά, αλλά δεν με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο κομμάτι, υστερεί η συσκευή σε κάτι άλλο;

 

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το γράψετε εδώ, αλλά θα εκτιμούσα αν μου προτείνατε αξιόπιστα καταστήματα που το έχουν στο skroutz.gr, από τα οποία έχετε προσωπική γνώμη και είναι θετική φυσικά.

 

Το έχουν αρκετά στα 350 ευρώ, αλλά δεν ξέρω ποιο να εμπιστευθώ κτλ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για ότι απάντηση λάβω στο μήνυμα μου!

 

Καλησπέρα παλικάρι, παλιότερα δεν είχε τύχει να αγοράσω κάποια καινούργια συσκευή HTC λόγω της πάντα υψηλής τιμής τους, παρόλο που πάντα ήθελα ένα. Είχα για λίγους μήνες πριν χρόνια το HTC One S (το μοναδικό που είχε βγει με super amoled, μεταχειρισμένο) και πραγματικά είχα ξετρελαθεί. Αγόρασα το M9 από την προσφορά της voda πριν λίγους μήνες στα 299.

 

Στο θέμα μας, δεν πρόκειται να βρεις πιο ποιοτική κατασκευή και παράλληλα πιο απροβλημάτιστη συμπεριφορά σε android συσκευή out of the box (εκτός αν πάρεις το 10 η κάποιο nexus :) ) . Υποστήριξη από software μια χαρά, τώρα που μιλάμε εγκαθιστώ την τελευταία ενημέρωση 3.35.401.32 που ήρθε σήμερα. Ακόμη και αν έχεις όρεξη για "πειράγματα" υποστηρίζεται επίσημα μέχρι στιγμής η συσκευή από την cyanogen και έχει πάρει κανονικά την cm13. Κανένα απολύτως κόλλημα, το gps κλειδώνει ακαριαία και γενικώς όλα λειτουργούν ρολόι. Από stock εφαρμογές έχεις οτιδήποτε ζητήσεις. Είχα ενστάσεις για τον snapdragon810 που "φοράει" αλλά κανένα απολύτως πρόβλημα με κολλήματα (που είχα αντιμετωπίσει στο flex2), βέβαια η θερμοκρασία γίνεται εύκολα αισθητή μιας και είναι και μεταλλικό, κυρίως όταν είσαι αρκετή ώρα 4g και παράλληλα παίζεις παιχνίδι που χρησιμoποιεί το internet. Η οθόνη του επίσης δε με ξετρέλανε, σχετικά μικρή και χωρίς ιδιαίτερα έντονα χρώματα αλλά τα bezel στα πλάγια είναι πολύ όμορφα. Η κάμερα του όντως είναι μέτρια σε σχέση με άλλες ναυαρχίδες αλλά και πολύ καλύτερη από το μέσο όρο. Το σημαντικότερο είναι ότι στα 3 τελευταία ταξίδια που έχω κάνει δε με άφησε ποτέ ξεκρέμαστο το σήμα, το gps και η μπαταρία η οποία είναι απλά αξιόλογη. Αυτό σημαίνει ότι βγάζει μια μέρα αλλά μέχρι εκεί (με το lg g4 έβγαζα μισή μέρα!). Στα 350 δε θα το πρότεινα γιατί με 300 ευρώ μπορείς να πάρεις άλλες πολύ ισχυρότερες συσκευές (εάν ενδιαφέρεσαι για περισσότερα στείλε μου pm). Εάν το βρεις μεταχειρισμένο κάτω από 300 τότε αξίζει να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε Katath αρκετα παιδια εχουν παρει το 10 απο το mm planet επιπλεον μπορεις να κοιτας το διπλανο forum με τις αγγελιες

βαζουν και σφραγισμενα στα 300, σε μεταχειρο παιζει 200 με 250 .

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

To καινούριο update που ήρθε τι προσφέρει ακριβώς; Αναφέρει μόνο κάτι για καλύτερο σήμα. Κανένας που το έκανε ας αναφέρει την συμπεριφορά του κινητού πλέον.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι έγραφε ένα γενικό βελτιώσεις συστήματος ή κάτι τέτοιο χωρίς άλλες λεπτομέρειες..

Δεν είδα κάποια διαφορά στη συμπεριφορά του κινητού.

Edited by Muck Smith

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To καινούριο update που ήρθε τι προσφέρει ακριβώς; Αναφέρει μόνο κάτι για καλύτερο σήμα. Κανένας που το έκανε ας αναφέρει την συμπεριφορά του κινητού πλέον.

 

Στη συμπεριφορά ούτε γω παρατήρησα κάτι αφού συνεχίζει να πηγαίνει σφαίρα :)

Μόνο ένα πράγμα παρατήρησα, εάν στον task manager έχεις την επιλογή να βλέπεις τις ανοιχτές εφαρμογές με καρτέλες τότε βλέπεις ξεκάθαρα ότι το μέγεθος των καρτελών μεγάλωσε αρκετά, έτσι ακριβώς είναι και στο nexus 5x της κοπέλας μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι παλιος κατοχος HTC και σκεφτομαι να ξαναγυρισω στην εταιρεια. Επειδη θελω τηλεφωνο χωρις fingerprint scanner κατεληξα στο Μ9 ή στο X9. Αν και το τελευταιο ειναι νεοτερο, εχουν την ιδια τιμη στην αγορα. Ποιο προτεινετε απο αποψη hardware - επιδοσεων και επισης μηπως καποιος γνωριζει ποιο εχει χαμηλοτερο SAR γιατι δεν βρισκω τα νουμερα στο ιντερνετ. Ευχαριστω.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6891&idPhone2=7836

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι παλιος κατοχος HTC και σκεφτομαι να ξαναγυρισω στην εταιρεια. Επειδη θελω τηλεφωνο χωρις fingerprint scanner κατεληξα στο Μ9 ή στο X9. Αν και το τελευταιο ειναι νεοτερο, εχουν την ιδια τιμη στην αγορα. Ποιο προτεινετε απο αποψη hardware - επιδοσεων και επισης μηπως καποιος γνωριζει ποιο εχει χαμηλοτερο SAR γιατι δεν βρισκω τα νουμερα στο ιντερνετ. Ευχαριστω.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6891&idPhone2=7836

 

Απο αποψη hardware το m9 μακράν.

Το χ9 το εχει φιλος καλη ποιοτητα και smooth αλλα δεν εχει τα χαρακτηριστικά ναυαρχιδας.

Επισης η φωτεινότητα της οθονης του δεν ειναι ικανοποιητική.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η μεγαλύτερη οθονη καλύτερα το εννιαρι.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπρερα...

Πηρα προσφατα HTC M9 απο ebay. Το cid του ειναι spcs_001 που σημαινει οτι ειναι απο Sprint. ΜΕχρι τωρα δουλευουν ολα οκ και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Με 210 ευρω δεν επαιρνα αντίστοιχο κινητο... Το κινητο εχει custom recovery TWRP ειναι s-off και εχει unlocked bootloader. Προχθες ηρθε OTA update αλλα δεν μπορω να το περασω... Οταν κανει επανεκινηση με βαζει στο κεντρικο μενου του recovery. Καμια ιδεα? Απο αποψη HArdware ολα τα M9 ιδια ειναι? Μπορω να περασω απλα οποια Rom θελω ή μονο αυτες που ειναι για sprint?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπρερα...

Πηρα προσφατα HTC M9 απο ebay. Το cid του ειναι spcs_001 που σημαινει οτι ειναι απο Sprint. ΜΕχρι τωρα δουλευουν ολα οκ και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Με 210 ευρω δεν επαιρνα αντίστοιχο κινητο... Το κινητο εχει custom recovery TWRP ειναι s-off και εχει unlocked bootloader. Προχθες ηρθε OTA update αλλα δεν μπορω να το περασω... Οταν κανει επανεκινηση με βαζει στο κεντρικο μενου του recovery. Καμια ιδεα? Απο αποψη HArdware ολα τα M9 ιδια ειναι? Μπορω να περασω απλα οποια Rom θελω ή μονο αυτες που ειναι για sprint?

 

Καλησπερα για να περασεις το update που βλεπεις θες stock recovery και κλειδωμα του bootloader,αποψη μου αφου εισαι s off μπες στο download mode και δες ποια εκδοση firmware εχεις ,αν εχεις os 3.35 .401.12 εισαι ετοιμος με οτι εχει να κανει με custom rom και φλασαρισμα δεν θες κατι αλλο

αν οχι θα πρεπει να αναβαθμισεις το firm και μετα προχωρας σε φλασαρισμα .

Για να μην χαλαμε το νημα εδω με custom θεματα οτι θελεις μπορουμε να τα λεμε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=414399

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω το εξης προβλημα με την αφη του κινητου: https://www.dropbox.com/s/ztlmewmthnd2iv8/2016-11-30%2011.06.05.mp4?dl=0

Δειχνει να κρατα το αγγιγμα με αποτελεσμα να μην μπορω να ξεκλειδωσω την συσκευη. Εχει κανεις παροποιο προβλημα? Με αλλο launcher δεν εχω παρατηρησει κατι ουτε επισης με αλλη ρομ. Μπορει να ειναι θεμα software εχει τυχει σε κανεναν?

ΥΓ Σορρυ για τις παρεμβολες....

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα με την αφη του κινητου: https://www.dropbox.com/s/ztlmewmthnd2iv8/2016-11-30%2011.06.05.mp4?dl=0

Δειχνει να κρατα το αγγιγμα με αποτελεσμα να μην μπορω να ξεκλειδωσω την συσκευη. Εχει κανεις παροποιο προβλημα? Με αλλο launcher δεν εχω παρατηρησει κατι ουτε επισης με αλλη ρομ. Μπορει να ειναι θεμα software εχει τυχει σε κανεναν?

ΥΓ Σορρυ για τις παρεμβολες....

 

Πάνε στις επιλογές για πτογραμματιστες, παίζει να πέρασες κάτι από εκεί και το έβγαλε, γιατί υπάρχει επιλογή να δείχνει την αφή/άγγιγμα με κουκιδα στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι παλιος κατοχος HTC και σκεφτομαι να ξαναγυρισω στην εταιρεια. Επειδη θελω τηλεφωνο χωρις fingerprint scanner κατεληξα στο Μ9 ή στο X9. Αν και το τελευταιο ειναι νεοτερο, εχουν την ιδια τιμη στην αγορα. Ποιο προτεινετε απο αποψη hardware - επιδοσεων και επισης μηπως καποιος γνωριζει ποιο εχει χαμηλοτερο SAR γιατι δεν βρισκω τα νουμερα στο ιντερνετ. Ευχαριστω.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6891&idPhone2=7836

 

γιατι δεν κοιταζεις και το S9?

καλη μπαταρια,καλη καμερα,καλη οθονη και ομορφο κινητο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες:) αν καποιος φιλος εχει την unlocked us συσκευη η αναβαθμιση σε nougat ξεκιναει σημερα

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες:) αν καποιος φιλος εχει την unlocked us συσκευη η αναβαθμιση σε nougat ξεκιναει σημερα

 

Καλησπέρα,

 

Μέχρι στιγμής τίποτε :(

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα.. Γιώργος!

http://www.tubeleecher.com/

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κάπου απάντηση

Πώς μπορώ να μην έχω δόνηση στα notifications όταν το κινητό είναι σε normal sound;

Θέλω να έχω τον ήχο και να επιλέγω αν θα έχει δόνηση ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους και με υγεία πάνω από όλα για να χαιρόμαστε την τεχνολογία...

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τα ηχεία του M9. Είναι καλύτερα ή χειρότερα από του M8 σε ένταση και ποιότητα;

Αν έχει κάποιος την θήκη Dot View ας γράψει εντυπώσεις (θετικά και αρνητικά) και αν αξίζει να την πάρει κάποιος για το M9.

Γενικά σαν συσκευή αξίζει να την αποκτήσει κάποιος; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλη χρονια :) τα ηχεια του 9 και γενικα οτι εχει να κανει με τον ηχο, σε σχεση με το 8 ειναι ακριβως τα ιδια .

Την θηκη dot view την ειχα παρει στο μ8 την δουλεψα λιγο καιρο και την εβαλα στην ακρη , βεβαια την αγορασα και για το 9

αλλα ειναι ακομα στο κουτι της σφραγισμενη .:lol:

Για την συσκευη, αν δεν σε ενοχλη λιγο η καμερα και ο snap 810 που σε ζορια Π.Χ games η πλοηγηση Gps ανεβαζει θερμοκρασιες .. Kατα τα αλλα ειναι αξιολογη συσκευη θα παρει και android 7 επισημα .

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε One M9 και M9 Plus. Να πω την αλήθεια το Plus το θεωρώ καλύτερο σε κάποιες παρουσιάσεις που είδα και φυσικά σε δυνατότητες είναι πιο δυνατό από τα χαρακτηριστικά του. Ήταν να το πάρω σήμερα το Plus από αγγελία αλλά δεν μπόρεσε το παιδί που το δίνει να βρεθούμε και έμεινα με την όρεξη. Και επειδή τώρα θα βρεθούμε από την άλλη εβδομάδα το σκέφτομαι πολύ. Κάποιοι λένε το απλό είναι καλύτερο αλλά αν δεν τα δοκιμάσεις και τα 2 δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπέρασμα. Πάντως και τα 2 είναι πανέμορφα τηλέφωνα όπως και το M8 βέβαια αλλά προτιμώ σε κάτι πιο φρέσκο. Τι προτείνετε ρε παιδιά γουστάρω πολύ τα HTC ειδικά την σειρά One...
Link to comment
Share on other sites

Για το μ9+ δεν εχω αποψη αλλα εχω την αισθηση πως εχει παραμεινει στην εκδοση android 5 , και νομιζω πως δεν θα

παρει αλλη αναβαθμιση ,αποψη μου καλυτερα το απλο 9 :)

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος που έχει το M9 plus εάν έχει πάρει την έκδοση 6 ή ακόμη αυτή την στιγμή φορά την 5;
Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία του Μ9 είναι ό,τι καλύτερο έχει υπάρξει σε ήχο από κινητό.

Η θήκη dot view παρέχει πολλές καθημερινές ευκολίες, με την προϋπόθεση βέβαια να έχεις αναβαθμίσει στην τελευταία έκδοση την αντίστοιχη εφαρμογή.

Μην αγοράσεις όμως την αυθεντική της HTC αν θέλεις να τη διπλώνεις στην πλάτη. Εϊναι σαφώς πιο ποιοτική αλλά αν τη διπλώνεις θα κοπεί στον πρώτο μήνα.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Κατέβασα μια RUU για την 7 RUU_HIMA_UL_N70_SENSE80_ATT_MR_NA_Gen_Unlock_4.19.617.1.exe και μου βγάζει συνεχώς λάθη σφάλμα 132 να αλλάξω πρόγραμμα ενημέρωσης κλπ (είχα δοκιμάσει κάνοντας 2πλό κλίκ στο αρχείο exe τι πρόγραμμα να άλλαζα!!!) δοκίμασα να το φλασάρω με τον τρόπο που λένε στο XDA βγάζοντας το PB99IMG.zip αρχείο και ξαναβάζοντάς το πάλι τίποτε. Μέσω του CMD πήγε μέχρι 40% και πάλι έκλεισε. Δοκίμασα να του περάσω πιο χαμηλή 6 μου έβγαλε σφάλμα 155 με δυνατότητα επιδιόρθωσης. Εκεί με γύριζε συνέχεια σε επιτυχία επιδιόρθωσης και πάλι από την αρχή. Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό; Μου δίνει την αίσθηση ότι δεν παίρνει από κανένα φλασάρισμα. Καμιά βοήθεια;

Σημειωτέον είναι από Plaisio, unlocked,έχω εγκαταστήσει το HTC Sync. και έχω τα windows 10.

Link to comment
Share on other sites

Το ruu που κατεβασες ειναι για την συσκευη us unlocked εκδοση αμερικανικο μ9

πουλαγε το plaisio us συσκευη ?

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Το ruu που κατεβασες ειναι για την συσκευη us unlocked εκδοση αμερικανικο μ9

πουλαγε το plaisio us συσκευη ?

 

Ωχ! Δεν το κατάλαβα, ευχαριστώ! Έχουν κάπου κοινοποιήσει για την 7 κάτι ή τζάμπα η φασαρία; Βασικά νόμιζα ότι μια ROM είναι για όλα τα ξεκλείδωτα και αλλάζουν αυτά που είναι για Sprint, AT&T κλπ... Αν θέλουμε RUU από που κατεβάζουμε για εμάς; Ελπίζω να μην κούρασα πολύ... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...