Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M9)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Δεν μπορώ να καταλάβω" γιατί ειδικά το θέμα της GPU του M9 μεγάλωσε τόσο ενώ αλλού είναι ΟΚ. Κακώς συμβαίνει (για μένα είναι λόγος μη αγοράς) αλλά συμβαίνει στις περισσότερες συσκευές (ακόμα και τις πιο διαφημισμένες) και μάλιστα με χειρότερο τρόπο. Το Μ9 χάνει ένα ποσοστό της δύναμης του και μένει εκεί. Το "πολύ" S6 ανεβοκατεβαίνει συνεχώς μεταξύ κορυφής και πάτου δίνοντάς ένα μέτριο αποτέλεσμα. Αν πχ παίζεις ένα παιχνίδι μετά από λίγο έχει ας πούμε ένα λεπτό 40fps, το επόμενο 20, μετά πάλι 40 κ.ο.κ. Το ταπεινό Zenfone 2 (με τη μισή τιμή) σε βίντεο στο ίντερνετ με επαναλαμβανόμενο benchmark σε 6 προσπάθειες χάνει σε fps στις πρώτες 2 και κερδίζει στα επόμενα 4 έχοντας σχεδόν σταθερή απόδοση (+/- 5%).

Σε επεξεργαστική ισχύ φέτος όλα είναι απογοητευτικά. Πρώτον γιατί στην πράξη δεν χρησιμοποιούμε την επεξεργαστική ισχύ που δίνουν (έστω και για 3 λεπτά) σχεδόν ποτέ. Δεύτερον γιατί αυτό που πραγματικά θα φτάσει στα όρια τη συσκευή είναι τα παιχνίδια κι εκεί λόγω throttling όλα είναι για το ανάθεμα. Και τρίτον γιατί, αν τελικά σε 5 λεπτά οι ναυαρχίδες των 700+ ευρώ έχουν απόδοση περσινών, να ασχοληθώ; Για τα benchmark;

Νομίζω το ζήτημα του throttling ειναι το λιγότερο απο θέμα κακώς κειμένων η κριτικής για το m9.

Για το 90% του κόσμου δεν παίζει ρόλο σαν κριτήριο επιλογής οποιαδήποτε συσκευης.

 

Ακόμα και στο ντιζαιν δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο review κριτικη που υπάρχει σε αλλα review.

Το πρόβλημα ειναι στην οθονη,αυτονομια και κάμερα που έχουμε 1 βήμα μπροστα και 2 πίσω.

Κανεις δεν θα εκανε καμία κριτικη αν παρέμεινε η ιδια οθονη απο το m8 στο m9 και αν η αύξηση χωρητικότητας μπαταρίας μεταφραζόταν σε αντιςτοιχη αύξηση συνολικής αυτονομίας.

Για την κάμερα έγιναν θετικα βήματα αλλα απέχει απο lg-Samsung διότι και αυτοί βελτιώθηκαν περιςςοτερο σε σχεςη με πέρσι,αρα οτι κερδίζει το m9 πάει περίπατο.

 

Παρ ολα αυτα μπορει για κατόχους 14 συσκευων(εξαιρεςη το G3) να μην αξιζει αλλαγη η αναβαθμιςη συσκευης αλλα για κατόχους πχ s4/m7/z1/g2 ειναι εξαιρετική αναβαθμιςη οπως και να εχει που και αυτοί ειναι οι περισσότεροι εδω που τα λεμε.

 

Δεν αλλάζουν όλοι καθε χρονο συσκευη ακόμα και επιδότηση να έχουν(που πολλες επιδοτήσεις ειναι και 18-24 μήνες και οχι αυςτηρα 12 μήνες.)

 

Αλλα πλέον ο ανταγωνιςμος εχει ανεβεί περιςςοτερο.

Οι Κορεάτες φέτος βελτιώθηκαν σε σχεςη με πέρσι,αυτο θα έπρεπε να το περιμένουν απο την HTC και να φρόντιζαν να δώσουν το κατι παραπάνω οχι αποκλειστικά στο ντιζαιν αλλα στους άλλους 3 βασικούς τομείς να ήταν στην χειρότερη ισάξια.

 

Πχ θα μπορούσαν να βάλουν Sony φακό οπως κάνουν και άλλοι και αν αναλογιστούμε οτι στο software ειναι ικανοί οι Ταιβανεζοι να πρόσφεραν ενα ισάξιο αποτέλεσμα με τους Κορεάτες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως είδα από κοντά το m9, και χωρίς να έχω καθόλου HTC συσκευή ποτέ μου φάνηκε πανέμορφο και πολύ σβελτο και smooth. Βέβαια το s6 edge είναι πιο designατο, αλλά στο χέρι, στην αποκριση και το smoothness το m9 μου φάνηκε καλύτερο. Στα παιχνίδια δεν ξέρω τι κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ο μόνος που πιστεύει πως με αρχηγό την εμπειρία HTC Sense, η συσκευή απλά αξίζει σε σχέση με τον ανταγωνισμό, παρόλα τα μικροπροβλήματα??? Είναι ένα κλικ πιο πάνω από m8 με βελτιωμένο το sense και χάνει στην κάμερα, ενω πχ το Sammy έχει κάμερα και χάνει ποιότητα και εμπειρία χρήσης (TouchWiz)...my theory???

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων που βαζει ο καθενας.

Αν θες την πιο γρηγορη συσκευη εκει εξω με καταπληκτικα ηχεια, επεκταση μνημης πας σε htc m9.

Αν θελεις κατι το διαφορετικο σε σχεδιο, με διαστημικη καμερα και την καλυτερη οθονη πας σε S6 edge.

Σε καθε περιπτωση το χαος στην εμπειρια χρησης των περασμενων ετων αναμεσα σε htc και sammy πλεον δε υφισταται.

Αν ειχε αλλο σχημα το m9 ισως και να το προτιμουσα, τωρα ομως δεν παιζει.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ο μόνος που πιστεύει πως με αρχηγό την εμπειρία HTC Sense, η συσκευή απλά αξίζει σε σχέση με τον ανταγωνισμό, παρόλα τα μικροπροβλήματα??? Είναι ένα κλικ πιο πάνω από m8 με βελτιωμένο το sense και χάνει στην κάμερα, ενω πχ το Sammy έχει κάμερα και χάνει ποιότητα και εμπειρία χρήσης (TouchWiz)...my theory???

Με αυτά που διαβάζω στο xda και πάλι την πιο smooth εμπειρία την έχει το One M9, μετά είναι πολύ κοντά το G4 και τελευταίο το S6. Επομένως γιατί να μην αξίζει;

 

Η μεγαλύτερη γκρίνια οφείλεται ότι κράτησε το ίδιο design, που κι εγώ συμφωνώ σε αυτό, μην ξεχνάμε την άχρηστη μπάρα που γράφει απλά htc. Στην κάμερα πάντα πίσω ήταν η HTC και τώρα που ξύπνησαν Samsung και LG στο θέμα της φωτογραφίας σε χαμηλό φωτισμό τα πράγματα θα είναι ακόμη πιο δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω στο xda και πάλι την πιο smooth εμπειρία την έχει το One M9, μετά είναι πολύ κοντά το G4 και τελευταίο το S6. Επομένως γιατί να μην αξίζει;

 

Η μεγαλύτερη γκρίνια οφείλεται ότι κράτησε το ίδιο design, που κι εγώ συμφωνώ σε αυτό, μην ξεχνάμε την άχρηστη μπάρα που γράφει απλά htc. Στην κάμερα πάντα πίσω ήταν η HTC και τώρα που ξύπνησαν Samsung και LG στο θέμα της φωτογραφίας σε χαμηλό φωτισμό τα πράγματα θα είναι ακόμη πιο δύσκολα.

Απλά περιμέναμε πιο πολλά από την κάμερα καθώς και το θέμα της θερμοκρασίας που είναι υψηλό.

Κατά τα άλλα μια χαρά τηλ είναι.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειαζόμουν τις έξτρα λειτουργίες του Note, μάλλον θα πήγαινα στο Μ9 αλλά όχι στα 750.

Θα περίμενα να πέσει κοντά στα 500.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απλά περιμέναμε πιο πολλά από την κάμερα καθώς και το θέμα της θερμοκρασίας που είναι υψηλό.

Κατά τα άλλα μια χαρά τηλ είναι.

 

Σωστό κι αυτό.

 

Αν δεν χρειαζόμουν τις έξτρα λειτουργίες του Note, μάλλον θα πήγαινα στο Μ9 αλλά όχι στα 750.

Θα περίμενα να πέσει κοντά στα 500.

 

Αν έπεφτε η τιμή όπως στις άλλες εταιρίες καλά θα ήταν. Δυστυχώς με αυτήν την πολιτική που ακολουθεί και αν δεν φτιάξει όλα τα μειονεκτήματα, αν αλλάξω κινητό με βλέπω να πηγαίνω προς G4 (τον Οκτώβρη θα έχει λογικά γύρω στα 400 ευρώ όπως το G3 32gb πέρυσι που τόσο το πήρα) μιας και όλα τα reviews λένε καλά πράγματα μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχασε το παιχνίδι των πρώτων εντυπωσεων μόνο και μόνο που παρέμεινε στο ίδιο σχέδιο. Εγώ περιμένω να πέσει κοντά στα 500 για να το πάρω Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Το πράσινο screenshot είναι από το galaxy 6 μου και το άλλο από το 9.[ATTACH]60664[/ATTACH][ATTACH]60665[/ATTACH]

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.παιδια ερχομενος απο galaxy s6 αξιζει η αγορα. του μ9;;; το σ6 μονο η camera μου αρεσε σαν τηλ ολο lagg και μπαταρια χαλιαααααααααα
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.παιδια ερχομενος απο galaxy s6 αξιζει η αγορα. του μ9;;; το σ6 μονο η camera μου αρεσε σαν τηλ ολο lagg και μπαταρια χαλιαααααααααα

Στην μπαταρία δεν θα δεις και την τραγική διαφορά.

Σαν smoothness όμως θα δεις.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Στην μπαταρία δεν θα δεις και την τραγική διαφορά.

Σαν smoothness όμως θα δεις.

 

επιτελους λιγη ταχυτητα και σπιρταδα.αρε htc..... γιατι με αυτα τα lag στο σ6 ..

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.παιδια ερχομενος απο galaxy s6 αξιζει η αγορα. του μ9;;; το σ6 μονο η camera μου αρεσε σαν τηλ ολο lagg και μπαταρια χαλιαααααααααα

 

παιδικη ασθενεια ο λοξιγκας στη σαμμυ,δεν λεει να τον γιατρεψει...αλλη εμπειρια φιλε μου το sense,προχωρα αφοβα!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδικη ασθενεια ο λοξιγκας στη σαμμυ,δεν λεει να τον γιατρεψει...αλλη εμπειρια φιλε μου το sense,προχωρα αφοβα!!!

 

εχει παρατηρισει κανενας οτι αν ζουλιξεις την οθονη στα πλαγια στην μεση του κιν κανει κατι κυματακια;;

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρισει κανενας οτι αν ζουλιξεις την οθονη στα πλαγια στην μεση του κιν κανει κατι κυματακια;;

 

τι εννοεις κυματακια?η συσκευη κατασκευστικα οσο γνωριζω δεν εχει το παραμικρο φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις κυματακια?η συσκευη κατασκευστικα οσο γνωριζω δεν εχει το παραμικρο φιλε μου.

 

εννοω αν ζουλιξεις την οθονη στο κεντρο του κιν αριστερα η δεξια κανει κατι σαν ( πως ζουλας το μονιτον του πσ και κανει κατι κυματα ετσι,)

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ,δεν αντεξα το πηρα και εγω τωρα ειμαι σε φαση συγκρισης με το m8 του γιου μου,σε πρωτη φαση δεν βλεπω τεραστιες διαφορες,νομιζω οτι η καμερα υστερει εναντι του αλλου,περισσοτερα αργοτερα με μια καλυτερη ματια
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ,δεν αντεξα το πηρα και εγω τωρα ειμαι σε φαση συγκρισης με το m8 του γιου μου,σε πρωτη φαση δεν βλεπω τεραστιες διαφορες,νομιζω οτι η καμερα υστερει εναντι του αλλου,περισσοτερα αργοτερα με μια καλυτερη ματια

 

καλοριζικο παναγιωτη...αναμενουμε εντυπωσεις!!!απο που το αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ,δεν αντεξα το πηρα και εγω τωρα ειμαι σε φαση συγκρισης με το m8 του γιου μου,σε πρωτη φαση δεν βλεπω τεραστιες διαφορες,νομιζω οτι η καμερα υστερει εναντι του αλλου,περισσοτερα αργοτερα με μια καλυτερη ματια

 

Και αυτονομία θέλουμε τα φώτα σου Παναγιώτη!!!!

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και αυτονομία θέλουμε τα φώτα σου Παναγιώτη!!!!

Ειναι νωρις ακομα Σηφη αλλα δειχνει προς το παρων ιδια εαν οχι λιγο χειροτερα απο το Μ8

καλοριζικο παναγιωτη...αναμενουμε εντυπωσεις!!!απο που το αγορασες?

Ευχαριστω αδελφε απο κινητομανια ειναι αγορασμενο το gold silver:)

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Ειναι νωρις ακομα Σηφη αλλα δειχνει προς το παρων ιδια εαν οχι λιγο χειροτερα απο το Μ8

 

Ευχαριστω αδελφε απο κινητομανια ειναι αγορασμενο το gold silver:)

 

αναμενουμε review...ποιοτητα κατασκευης κλπ!!!

Link to comment
Share on other sites

αναμενουμε review...ποιοτητα κατασκευης κλπ!!!

 

Γιωργο ποιοτητα κατασκευης δεν τιθεται θεμα συγκρισης με κανενα ειναι απιστευτη οπως αλλωστε και στο Μ8,επειδη το Μ8 το εχω παρει 2 φορες μεχρι τωρα και γενικα ειμαι fun της htc δεν θα ειμαι και ο πιο αντικειμενικος κριτης,παντως γεγονος ειναι οτι ζεσταινεται λιγο οπως αλλωστε και το Μ8,τωρα περι κιτρινιλας στο λευκο της οθονης εγω προσωπικα δεν βλεπω κατι τετοιο ειναι λιγο πιο ζεστο οχι ομως σαν της samsung το μαυρο πιο εντονο απο του Μ8, ηχος σχεδον ο ιδιος(απιθανος),τη μεγαλυτερη εκπληξη μου εκανε το ποσα βηματα πηγε μπροστα το sense με συνοπτικες διαδικασιες το καλυτερο μακραν ui interface απο ολα οσα κυκλοφορουν εξω,γενικα ειμαι ικανοποιημενος εκτος ισως απο την καμερα (πραγμα που για μενα προσωπικα δεν παιζει κανενα ρολο) που περιμενω σε καποια updates να το διορθωσουν

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ποιοτητα κατασκευης δεν τιθεται θεμα συγκρισης με κανενα ειναι απιστευτη οπως αλλωστε και στο Μ8,επειδη το Μ8 το εχω παρει 2 φορες μεχρι τωρα και γενικα ειμαι fun της htc δεν θα ειμαι και ο πιο αντικειμενικος κριτης,παντως γεγονος ειναι οτι ζεσταινεται λιγο οπως αλλωστε και το Μ8,τωρα περι κιτρινιλας στο λευκο της οθονης εγω προσωπικα δεν βλεπω κατι τετοιο ειναι λιγο πιο ζεστο οχι ομως σαν της samsung το μαυρο πιο εντονο απο του Μ8, ηχος σχεδον ο ιδιος(απιθανος),τη μεγαλυτερη εκπληξη μου εκανε το ποσα βηματα πηγε μπροστα το sense με συνοπτικες διαδικασιες το καλυτερο μακραν ui interface απο ολα οσα κυκλοφορουν εξω,γενικα ειμαι ικανοποιημενος εκτος ισως απο την καμερα (πραγμα που για μενα προσωπικα δεν παιζει κανενα ρολο) που περιμενω σε καποια updates να το διορθωσουν

εχω μπει κ εγω σε διαδικασια αγορας,ερχομενος κ γω απο το μ8!βεβαια ειναι αρκετα τα χρηματα και δεν νομιζω να πεσει γρηγορα η τιμη του...το χρωματακι τι λεει?σκεφτομαι για το σκουροχρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα το τέταρτο εκθεσιακό m9, χρυσό ασημί.

Παιδιά, ήταν το πρώτο τηλέφωνο που είδα με τρομερό λευκό και χωρίς ανομοιομορφιες στην οθόνη. Δυστυχως βλέπω οτι όλοι οι κατασκευαστές είναι για τα πανηγύρια και είναι kinder έκπληξη το τι κομμάτι θα σου τύχει . Τα λέω έχοντας αλλάξει το τελευταίο δίμηνο καμία 15αρια ναυαρχίδες των Samsung , Apple , htc ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...